Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo W500 - wyłącza się przy grach po wymianie matrycy

22 Wrz 2017 18:41 849 27
  • Poziom 5  
    Witajcie,

To mój pierwszy post i od razu problem z laptopem :(

Mam lenovo W500 do tej pory działał ok, nie było z nim problemów. Niestety, tydzień temu klapa pokrywy lekko pękła. Dalej działał, ale przez ten pęknięty kawałek plastiku nie mogłem zamknąć laptopa i obawiałem się że z czasem dojdzie do większych uszkodzeń. Zaniosłem więc do serwisu, myślałem , że skleją ten kawałek plastiku i wszystko będzie ok, w końcu matryca była dalej sprawna jak i reszta komputera. W serwisie powiedziano mi jednak , że nie mają samej klapy, oraz że jest to bardzo trudno dostępna część i polecili mi kupienie całej matrycy. Znalazłem więc na allegro ( rzeczywiście samej klapy nigdzie nie było) całą matrycę , która miała pasować też do mojego modelu ( jak się okazało to była matryca z podpisem T500, ale allegrowicz był fair bo matryca wygląda identycznie jak ta do W500 i w swoim ogłoszeniu napisał że jest kompatybilna z T500 i W500) . Panowie w serwisie skręcili i wydawałoby się że wszystko jest ok..

Niestety już pierwszego dnia zauważyłem problem. Wszystko działa cacy , do momentu gdy nie włączę gry. Wtedy to po kilku minutach ( ok 2 minut) od włączenia, komputer sam się restartuje. Przy innych aktywnościach ten problem nie pojawia się, i dopóki dopóty nie włączam gry to mogę godzinami korzystać z laptopa. Co może być przyczyną problemu? Dodam , że komputer w momencie restartu jest chłodny, więc przegrzanie raczej nie wchodzi w grę.

To co ja podejrzewam, choć wydaje mi się to nierealne , to może problem z zasilaniem , tzn. bateria w tym laptopie nie działa już od jakiegoś czasu, ale zawsze gdy laptop był podpięty do zasilania to wszystko działało w porządku. Czy możliwe jest , że matryca z racji tego że jest nowa to pobiera więcej prądu, i przy rozładowanej baterii każdy deficyt prądu powoduje jego restart? Ale czy działo by się to przy laptopie podpiętym do prądu? ehh brzmi nierealnie zwłaszcza, że przed wymianą matrycy bateria też była pusta i nigdy komputer sam mi się nie zrestartował, nawet przy wymagających grach.

Proszę o pomoc!

Pozdrawiam!
  • TermoPasty.pl

• Poziom 35  
    W katalogu Windows masz folder minidump?

ps. co to za serwis co każą klientowi części szukać?
  • Poziom 5  
    Hm dostałem info o serwisie z polecenia, i rzeczywiście musiałem sam kupić część na allegro, ale żeby być uczciwym to muszę wspomnieć, że dostałem namiary na tę część od serwisu (link do allegro). Szczerze mówiąc nie bywam często w serwisach , myślałem że to standard.

Mam folder minidump, a w środku plik texstowy, ale gdy próbuję go otworzyć to pojawia się błąd: Odmowa dostępu . Gdy klikam ok , to co prawda mam otwarty notatnik, ale jest pusty, choć nie wiem czy ma to jakieś znaczenie w obliczu błędu: Odmowa dostepu.

• Poziom 35  
    Uruchom program bluescreenviewer, jeśli masz tam jakieś pliki ze zrzutami błędów to program to pokaże i możliwe, że dowiemy się czemu tak się dzieje, możesz też poprzeglądać dziennik zdarzeń systemowych i aplikacji.

Co do takich praktyk to nie jest standard, ale też publicznie nie będę szkalował i nie napisze co to jest :)
  • Poziom 5  

Przesyłam to co wykrył mi podany wyżej program. Niestety nie potrafię zdiagnozować tych informacji.

|Dodam tylko , że w momencie gdy komputer się wyłącza, to nie pojawia się nawet bluescreen, tylko od razu wszystko gaśnie

P.S.
    Mam taką refleksję, może powinienem jakoś spróbować wymienić sterowniki po wymianie matrycy (pomimo że to niemalże ten sam model) ? Czy to ma sens?

A może to jakiś virus ? ale to byłoby zbyt nieprawdopodobne, że akurat tuż po wymianie matrycy złapałem virusa. Wydaje mi się , że problem musi mieć związek z matrycą
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 4  
    jeżeli masz starą matrycę to wymień ją z powrotem razem z inwerterem, model tej nowej niekoniecznie musi być ten sam i mimo że działa to tak jak wspomniałeś może powodować problemy. Szukanie problemu może zająć więcej czasu niż sama wymiana...

tu masz link jak zdjąć ramkę matrycy:
    https://www.youtube.com/watch?v=MrEGLQxsiVo
  • Poziom 5  
    Dzięki za odpowiedź, niestety może być problem z tym rozwiązaniem , które podałeś. A jak myślicie, co oznaczają te informacje z bluescreensavera? Czy można je jakoś odczytać?

• Poziom 35  
    Jakiś ogólny błąd, szkoda, że tylko w grze się to dzieje, pozostaje zrobić reinstall systemu - chyba najszybsza i najprostsza operacja na początek. Aha może odpal occt obciążając cpu, potem to samo dla GPU, obserwuj temperatury, potem odpal furmark i zobacz czy wszystko działa stabilnie.
  • Poziom 5  
    Tak, zasilacz oryginalny 90 W ; 20 V .

Przed chwilą próbowałem odpalić grę przy użyciu monitora kolegi, tzn podpiąłem kabel VGA do zwykłego monitora, i ustawiłem w zakładce "Rozdzielczość Ekranu" (windows 7) aby obraz był wyświetlany tylko na jednym ekranie czyli na monitorze. W ten sposób matryca była jakby odseparowana od całego procesu, bo nie wyświetlał się na niej żaden obraz ( czarny ekran) . Ku mojemu zdziwieniu problem dalej występował przy odpalaniu gier, pomimo że matryca była jakby wyłączona.

Czy to oznacza , że nowo wymieniona matryca jest w porządku , i to że problem zaczął się pojawiać po jej wymianie to tylko zbieg okoliczności?

Zadzwoniłem też do serwisu , w którym wymieniali mi matrycę, powiedzieli że problem tkwi w układzie chłodzenia. Niestety ( lub stety) to raczej nie to, bowiem odpaliłem program do mierzenia temperatury Core Temp i mierzyłem temperaturę podczas odpalenia gier. Temperatura graniczna to miało być 110 stopni wedle rozpiski, natomiast mój laptop rozgrzał się maksymalnie do 60 stopni w momencie gdy zgasł. Czyli brakowało jakieś 50 stopni do temperatury granicznej przy której komputer powinien się wyłączać. Stąd mój wniosek, że problem leży raczej gdzieś indziej a nie w układzie chłodzenia.

Już sam nie wiem co o tym myśleć. Z jednej strony moje myślenie przyczynowo-skutkowe nakazuje mi sądzić, że wina leży po stronie matrycy, wszakże przed wymianą wszystko śmigało perfecto. Z drugiej strony eksperyment z podpięciem lapka do monitora sprawia że nie jestem już tego taki pewien. Niedługo postaram się sformatować dysk, ale szczerze wątpię , że to pomoże.

Dzięki za wskazówki , jeśli ktoś miałby jeszcze jakiś pomysł co tu mogło być nie tak, to proszę piszcie.

Pozdrawiam

PS
    Wczoraj skanowałem laptop programem Panda Antivirus i nie wykryło żadnego zagrożenia

PS2
    Nowe informacje, komputer zresetował mi się przy oglądaniu filmu. Co więcej podczas gdy próbował się uruchomić ponownie, za każdym razem gdy przechodził przez ten początkowy czarny ekran z białymi napisami ( nie wiem , jak to profesjonalnie nazwać) to resetował się ponownie tuż przed przejściem z tego czarnego ekranu do pulpitu. Mogłem jedynie wejść poprzez tryb awaryjny. Musiałem go wyłączyć , odczekać chwilę i teraz znów normalnie działa. Co to może znaczyć?
  • Poziom 5  
    Witam , aktualizuję temat:

W sobotę byłem w markecie żeby sprawdzić czy to wina zasilacza. Podpiąłem zasilacz ze sklepu i odpaliłem grę. Niestety było to samo, gra się wyłączyła. W końcu zdecydowałem się na format dysku i ponowną instalację Windows 7 . Po instalacji zainstalowałem sterowniki do karty graficznej i tuż po tym jak się zainstalowały, ekran zaczął się przystosowywać do nowych sterów, po czym cały komputer wyłączył się ( dokładnie tak jak wyłączał się przed formatem przy grach)

Byłem już pewien, że format nie poprawił stanu rzeczy ale powiedziałem sobie : Co mi szkodzi, zaryzykuję i odpalę grę. Ku mojemu zdziwieniu grałem w grę chyba 30 minut i wszystko działało ok ( a wcześniej, przed formatem, wyłączał się po 2-5 minutach max)

Daleko mi jednak do hurraoptymizmu, będę teraz obserwował laptopa. Martwi mnie ten incydent po instalacji sterowników, ale mam nadzieję , że wszystko będzie działało już jak należy. Zobaczymy

Pozdrawiam.
  • Poziom 28  
    Może to, co dolega większości laptopów tej serii. Odlutowują się płytki kremowe od podstawek w skutek przegrzania i nowych lutów bezołowiowych. Kupiłem ostatnio za parę zł g555, który w ogóle się nie włączał. Minuta grzania krzemu mostka północnego i laptop "jak nowy". Chodzi bez zająknięcia już tydzień, a w między czasie z Chin jadą nowe mostki.
  • Poziom 5  
    Ja już nie mam sił do tego laptopa. Po zainstalowaniu bardziej wymagającej gry znowu problem powrócił, komputer wyłącza się w trakcie grania , choć nie tak szybko jak przed formatem. Czyli format coś tutaj pomógł ale nie do końca. Jak wyjaśnić tę zagadkę?
  • Poziom 31  
    Jaka pasta termoprzewodząca jest zastosowana? układ chłodzenia sprawdzony na przewodność cieplną? Bateria w pełni naładowana?
  • Poziom 12  
    Odpal HWmonitor i podaj jakie masz temperatury pracy podczas grania
  • Poziom 5  
    adrianek01 , spróbóuję jeszcze HWMonitor aczkolwiek przed formatem mierzyłem temperaturę ( coreTemp) i dochodziła ona do 60 stopni przy obu rdzeniach także nie sądzę aby wina leżała po stronie układu chłodzącego.

slawmix1234
    Bateria niestety nie działa ( 0%), aczkolwiek laptop jest podpięty do zasilania ( sprawdzałem różne zasilacze więc to raczej nie wina zasilania) . uruchamiałem laptopa również z wyciągniętą baterią ale efekt ten sam.

I najważniejsze pytanie : Czy fakt, że problem również pojawiał się w momencie gdy latop był podłączony kablem vga do innego monitora wyklucza opcję że winna jest matryca? Pytam, ponieważ problemy zaczęły się po wymianie matrycy i to musiałby być dziwny zbieg okoliczności, że nagle w tym samym momencie padło też coś innego. ( Dodam, że matrycę wymieniałem nie z powodów technicznych , lecz dlatego że plastik od pokrywy zaczął pękać/ rozklejać się)

EDIT

Aktualizacja tematu. Zmierzyłem za pomocą HWmonitor i poawiło się coś niepokojącego. Wrzucam dwa screeny, pierwszy to tuż po włączeniu gry a drugi to 5 sekund przed tym jak komputer sam się wyłączył.

Lenovo W500 - wyłącza się przy grach po wymianie matrycyLenovo W500 - wyłącza się przy grach po wymianie matrycy

Martwi mnie temperatura karty graficznej , 120 stopni to raczej dużo , tak?

PS. Zastanawiam się czy te pomiary są realne, komputer w trakcie wyłączenia był raczej ciepły, ale nie gorący.
  • Poziom 5  
    Na pewno? Ja po ściągnięciu HWinfo mam coś takiego: ( nie widzę tu temperatur)

EDIT
    Znalazłem. Wysyłam screen w momencie gdy nic konkretnego na komputerze nie robię. Pomimo to GPU dochodzi do 70 - 80 stopni. Czy możemy zatem z pewnością stwierdzić , że problemem jest chłodzenie karty graficznej?

• Poziom 35  
    Tak, zdecydowanie
  • Poziom 5  
    Dziękuję za odpowiedź. Jest to rzeczywiście bardzo dziwne, że akurat ta usterka zbiegła się z wymianą matrycy ale cóż , czasem zbiegi okoliczności się zdarzają. Mam nadzieję że uda się ten problem rozwiązać zwykłym wyczyszczeniem wentylatora / karty graficznej, ponieważ nie chciałbym wydawać kolejnych 200 zł lub więcej na ten już nie najmłodszy laptop.

PS
    Wydaje mi się że w laptopie mam dwie karty graficzne ATI Radeon oraz zintegrowaną. Czy mogę jakoś przełączyć aktywną kartę na tę zintegrowaną, żeby sprawdzić, czy przy niej też będzie pojawiał się problem?

EDIT

Tak to chyba na pewno przegrzewająca się karta graficzna. Włączyłem na niskich detalach grę a obok miałem włączonego HWMonitora, i manipulowałem tak grą, że za każdym razem jak temperatura szła w górę, to włączałem menu itp. po to aby ją obniżyć. Utrzymałem temperaturę na poziomie 80 - 85 stopni i gra nie wyłączyła się. Dziwne jest tylko to , że reszta komponentów ( rdzenie itp.) mają normalną temperaturę, tylko ta francowata karta graficzna się tak nagrzewa.
  • Red. Komputery FAQ
    Być może uszkodzony jest heatpipe, lub nieprawidłowo założone jest chłodzenie. Do ilu się rozgrzewa karta gdy komputer się wyłącza?

• Poziom 35  
    Niewykluczone, że z jakiegoś powodu w serwisie zdejmowali chłodzenie i bez czyszczenia i nałożenia nowej pasy załozyli je jak było, możliwe, że jak wyżej kolega pisze akurat rurka od grafiki rozszczelniona, musisz to rozkręcić robiąc dokładnie sesje zdjęciową na wszelki wypadek abys wiedział tez jak to dobrze złożyć, oczyścić tor powietrza, stara pastę, ponakładać nowe i złożyć.
  • Poziom 12  
    sylweksylwina napisał:
    Być może coś nie tak z układem chłodzenia, ale temperatury sprawdzaj HWiNFO, nie HWMonitor.

Mogę zapytać dlaczego?
  • Poziom 5  
    Cytat:
    Do ilu się rozgrzewa karta gdy komputer się wyłącza?

Do 120 stopni C

Cytat:
    Niewykluczone, że z jakiegoś powodu w serwisie zdejmowali chłodzenie i bez czyszczenia i nałożenia nowej pasy załozyli je jak było, możliwe, że jak wyżej kolega pisze akurat rurka od grafiki rozszczelniona, musisz to rozkręcić robiąc dokładnie sesje zdjęciową na wszelki wypadek abys wiedział tez jak to dobrze złożyć, oczyścić tor powietrza, stara pastę, ponakładać nowe i złożyć.

To chyba jednak będzie dla mnie za trudne, będę musiał poszukać nowego serwisu , bo do tego poprzedniego jakoś już trochę straciłem zaufanie. Niestety w Krakowie nie ma zbyt wielu dobrych serwisów do laptopów.
  • Poziom 12  
    Spróbuj sam :)
    To naprawdę nic trudnego w sieci bardzo wiele filmików i opisów krok po kroku.
    Taka umiejętność się przydaje.
  • Poziom 5  
    Witam, chyba już mój problem został naprawiony. Zaniosłem laptopa do serwisu w celu nałożenia pasty, a dziś go odebrałem. Nie chcę zapeszać, ale na razie wszystko wygląda obiecująco. Karta graficzna jak na razie nagrzewa się jedynie do 75 stopni . Nie chcę zapeszać, ale być może to koniec moich kłopotów z laptopem. Problem był chyba banalny, i dotyczył zużytych past, natomiast przez to, że objawił się on po wymianie matrycy , skomplikował on znacznie cały proces diagnozy.

Dzięki wszystkim za pomoc!
  • Poziom 12  
    Te 75 stopni to przy obciążeniu?

Uruchom jakiś program obciążający np. PCMARK i zobacz do ilu dojdzie temperatura.