Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacje w ogrodzie - podłączenie w rozdzielnicy elektrycznej

GoPablo 22 Wrz 2017 21:21 726 8
  • #1 22 Wrz 2017 21:21
    GoPablo
    Poziom 2  

Witam,

Wewnątrz domu jest zainstalowana rozdzielnia elektryczna z taką konfiguracją zabezpieczeń:

Główny wyłącznik 100A, w tej samej linii zabezpieczenie alarmu i oświetlenia parter i piętro bez RCD
    W drugiej linii jest 3fazowe RCD 25A, 30mA (Płyta indukcyjna, zmywarka, Gn. Kuchnia, Gn oba piętra)
    W trzeciej linii jest 1fazowe RCD 25A, 30mA (WC Parter i WC Piętro)

Na zewnątrz pod wiatą mam dociągniety kabel YKY 5x2,5, oraz zamontowaną rozdzielnicę o szczelności IP68.
    W niedalekiej przyszłości wiata będzie obudowana i zostanie zamontowana brama garażowa, będzie pełnić funkcję garażu.
    Z tego obwodu chcę zasilać:
    - oświetlenie garażu + gniazda (ewentualnie jedno gniazdo 380V do wiertarki stołowej),
    -zasilanie bramy garażowej,
    -zasilanie bramy w ogrodzeniu (dwuskrzydłowa, brama jest lekka więc siłowniki jakieś podstawowe),
    -oświetlenie ogrodu + gniazdo do kosiarki,
    -oświetlenie tarasu + gniazdo,
    -ewentualnie gniazdo do zasilania pompy wodnej w ogrodzie

Jakie RCD zastosować tak samo 25A, 30mA??
    W tej chwili mam zamontowany wyłącznik 3fazowy B25 na tym obwodzie 5x2,5 w rozdzielni wewnątrz domu, zasilanie jest podciągnięte z głównego wyłącznika.
    Rozumiem, że RCD zamontować już w rozdzielni pod wiatą wraz z resztą zabezpieczeń nadprądowych.
    Czy to prawidłowa hierarchia zabezpieczeń??

Pozdrawiam
    Paweł

• #2 22 Wrz 2017 22:40
    melpin
    Poziom 8  

GoPablo napisał:
    Witam,

Wewnątrz domu jest zainstalowana rozdzielnia elektryczna z taką konfiguracją zabezpieczeń:

Główny wyłącznik 100A, w tej samej linii zabezpieczenie alarmu i oświetlenia parter i piętro bez RCD
    W drugiej linii jest 3fazowe RCD 25A, 30mA (Płyta indukcyjna, zmywarka, Gn. Kuchnia, Gn oba piętra)

Na zewnątrz pod wiatą mam dociągniety kabel YKY 5x2,5, oraz zamontowaną rozdzielnicę o szczelności IP68.
    W niedalekiej przyszłości wiata będzie obudowana i zostanie zamontowana brama garażowa, będzie pełnić funkcję garażu.
    Z tego obwodu chcę zasilać:
    - oświetlenie garażu + gniazda (ewentualnie jedno gniazdo 380V do wiertarki stołowej),
    -zasilanie bramy garażowej,
    -zasilanie bramy w ogrodzeniu (dwuskrzydłowa, brama jest lekka więc siłowniki jakieś podstawowe),
    -oświetlenie ogrodu + gniazdo do kosiarki,
    -oświetlenie tarasu + gniazdo,
    -ewentualnie gniazdo do zasilania pompy wodnej w ogrodzie

Jakie RCD zastosować tak samo 25A, 30mA??
    W tej chwili mam zamontowany wyłącznik 3fazowy B25 na tym obwodzie 5x2,5 w rozdzielni wewnątrz domu, zasilanie jest podciągnięte z głównego wyłącznika.
    Rozumiem, że RCD zamontować już w rozdzielni pod wiatą wraz z resztą zabezpieczeń nadprądowych.

Pozdrawiam
    Paweł

Witam. jeśli chodzi o zabezpieczenie nad prądowe to zależy od zabezpieczenia budynku mieszkalnego czyli przed licznikowy nastęnie należy stopniować bezpieczniki mianowicie w dalszej części mniejsze niż na początku. Jeżeli zabezpieczenie przedlicznikowe ma wartość 25 A to to na taką wiatę lub garaż możemy zastosować B 20 lub B 16. Pamiętajmy 20 A lub 16 A jest na jedną fazę. tak więc ja uważam że B 16 bedzie ok.. Jeśli chodzi o zastosowanie różnicówki to pamiętaj że ma być oświetlenie zewnętrzne - w tym przypadku musi ono spełniać normy IP a przede wszystkim bardzo poprawnie zainstalowane gdyż różnicówka jest bardzo czuła i jeżeli wyczuje wilgoć delikatną to będzie wybijać.

• #3 23 Wrz 2017 06:48
    kortyleski
    Poziom 40  

Przewód 2.5mm zabezpieczony B25 to pierwszy błąd...

• #4 27 Wrz 2017 23:55
    GoPablo
    Poziom 2  

Rozumiem, że powinien być zabezpieczony B16 ?

• #5 28 Wrz 2017 21:39
    kSmuk
    Poziom 17  

GoPablo napisał:

To pierwszy błąd. Dlaczego wyłącznik różnicowo-prądowy czteropolowy zasila odbiorniki jednofazowe?

GoPablo napisał:

Łazienka nie posiada nawet oświetlenia (które powinno być objęte wyłacznikiem różnicowo-prądowym)?

GoPablo napisał:
    Na zewnątrz pod wiatą mam dociągniety kabel YKY 5x2,5,

Dlaczego akurat taki przekrój, a nie na przykład 5x6.0?

GoPablo napisał:

I to duży błąd. Maksymalne zabezpieczenie dla żył o przekroju 2.5 mm² w przypadku przewodu / kabla zamontowanego na stałe to 16 A.

GoPablo napisał:

Nie.

GoPablo napisał:
    Rozumiem, że powinien być zabezpieczony B16 ?

Pomiar impedancji pętli zwarcia prawdę Ci powie.
    melpin napisał:
    Witam. jeśli chodzi o zabezpieczenie nad prądowe to zależy od zabezpieczenia budynku mieszkalnego czyli przed licznikowy nastęnie należy stopniować bezpieczniki mianowicie w dalszej części mniejsze niż na początku.

I myśli kolega, że to wystarczy by zachować selektywność? A co z charakterystykami?

• #6 10 Paź 2017 19:30
    melpin
    Poziom 8  

oczywiście że charakterystyka bezpiecznika odgrywa ważną rolę, dlatego też w swojej wypowiedzi miałem na myśli nie tylko wartości prądu wyłączenia ale także charakterystykę. Ja bym poszedł w całości w B ponieważ w C pomiar jest różny

• #7 10 Paź 2017 20:00
    retrofood
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

melpin napisał:
    oczywiście że charakterystyka bezpiecznika odgrywa ważną rolę, dlatego też w swojej wypowiedzi miałem na myśli nie tylko wartości prądu wyłączenia ale także charakterystykę. Ja bym poszedł w całości w B ponieważ w C pomiar jest różny

Mam wrażenie, że jednak nie znasz charakterystyk i nie bardzo wiesz o czym mówisz. W jakich pomiarach ch-ka C Ci przeszkadza?

• #8 10 Paź 2017 20:44
    melpin
    Poziom 8  

retrofood napisał:
    melpin napisał:

Mam wrażenie, że jednak nie znasz charakterystyk i nie bardzo wiesz o czym mówisz. W jakich pomiarach ch-ka C Ci przeszkadza?

Nie powinno się stosować bezpieczników charakterystyki C w budynkach mieszkalnych gdzie nie ma takiej potrzeby, gdyż prąd zadziałania wyłącznika nad prądowego przekracza wartości zabezpieczeń głównych.

Dodano po 4 [minuty]:

Charakterystykę C:

zakres prądu znamionowego od 0,3 do 63 A ,
    granica zadziałania wyzwalaczy termobimetalowych zawiera się od 1,13 do 1,45 krotności prądu znamionowego wyłącznika (temperatura odniesienia 30°C) ,
    obszar zadziałania wyzwalaczy elektromagnesowych wynosi od 5 do 10 krotności prądu znamionowego wyłącznika ,
    wyłączniki nad prądowe o charakterystyce C są przeznaczone do zabezpieczania przed skutkami zwarć i przeciążeń instalacji, w których zastosowano urządzenia elektroenergetyczne o dużych prądach rozruchowych (silniki, transformatory).

Dodano po 2 [minuty]:

Kolega stosuje za pewno charakterystykę C nawet do ładowarki telefonu kom?

• #9 10 Paź 2017 21:04
    Akrzy74
    Admin Elektroenergetyka

GoPablo napisał:

Najpierw odpowiedz sobie na pytanie- co z ekwipotencjalizacją, połączeniami wyrównawczymi, ochroną przeciwprzepięciową, uzupełniającą ochroną w kuchni i łazience. Zasadą stosowanie jednofazowych aparatów dla odbiorników 230V, trójfazowych RCD dla obwodów 400V, zasady doboru zabezpieczeń do przekroju przewodów.

Zamykam. Brak schematu, a o zabezpieczaniu przewodów pisano wielokrotnie.

Ps.
    melpin napisał:
    Nie powinno się stosować bezpieczników charakterystyki C w budynkach mieszkalnych gdzie nie ma takiej potrzeby, gdyż prąd zadziałania wyłącznika nad prądowego przekracza wartości zabezpieczeń głównych.
    Człowiek broni błędów które kocha. Bym jednak prosił bez beletrystyki. Forum popiera literaturę faktu. Bzdury kolega wypisuje.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME