Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

STABO SH-8000 - Przestrojenie,odblokowanie i zamiana funkcji klawiszy SCAN-AM/FM

Novile 23 Wrz 2017 11:06 753 2
  • #1 23 Wrz 2017 11:06
    Novile
    Poziom 31  

Zakładam temat bo poprzedni jest zablokowany. Jest to nawiązanie do tematu https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=427353#427353
    Jest tam cytat (post#3)

Cytat:
    Zamieniły się miejscami funkcje przycisków "SCAN" i "FM/AM" . Jednak wydaje mi się , że jest to mało istotny szczegół.
    Może ten opis przyda się komuś , kto dostanie takie radyjko do odblokowania . Szkoda , że w necie nie ma żadnych opisów dotyczących odblokowania tego STABO. Może dało by się to zrobić bardziej profesjonalnie . Mam na myśli zamienione funkcje przycisków .

Akurat mam to radio na stole i powiem, że jest ono nieźle zrobione. Przede wszystkim końcówka mocy w.cz. to legendarny obecnie tranzystor Panasonic 2SC1974!
    Odblokowanie AM-u polega na usunięciu jednej zwory i połączeniu pól lutowniczych jak opisał to autor w podanym wyżej wątku. Poza tym można to radio też odblokować na 22 kanały jak tu jest ładnie podane i pokazane
    https://wauzzz.files.wordpress.com/2011/12/20111215-233413.jpg

Przestrojenie polega na przeciągnięciu kwarcu 5,120MHz w zera za pomocą indukcyjności. Nie da się tego zrobić pojemnością- sprawdzałem.
    :shii: Co do zamiany przycisków, bo to jest ważne! Nie jest to mało istotny szczegół(jak pisze kolega w powyższym temacie). Oba przyciski się różnią- od AM/FM jest przyciskiem bistabilnym( pozostaje w pozycji po wciśnięciu) natomiast przycisk SCAN jest typu monostabilnego(zwiera na chwilę). Jak się zamienią ich funkcje po operacji odblokowania AM-u, a tak się stanie, to jest pewien problem.
    Jak wyłączymy radio z wciśniętym przyciskiem AM/FM, czyli SCAN po operacji odblokowania AM-u, to po włączeniu radia radio nie reaguje na nic i ani nie odbiera ani nie nadaje.Jest jakby zablokowane. Działa LCD oraz podświetlenie. Aby usunąć tę blokadę należy zwolnić przycisk AM/FM( SCAN po zmianie). Wtedy radio nam się odblokuje. Co do SCANOWANIA to wciskamy i od razu wyciskamy przycisk symulując jego pracę monostabilną. Za to funkcjom zmiany modulacji nie "przeszkadza" zmiana przycisku na monostabilny, tu nie ma problemu , przyciskamy SCAN, czyli AM/FM po operacji odblokowania AM-u i mamy raz AM raz FM.Każda modulacja po jednokrotnym przyciśnięciu. Zatem samo zastosowanie przez producenta przycisku bistabilnego do zmiany modulacji nie było dobrym pomysłem, można było użyć przycisku monostabilnego, tak samo jak do SCAN- u i wtedy po zmianie funkcji nie byłoby problemu. :cunning:

Dlaczego o tym piszę? Z dwu powodów: :shii:

1.Nikt do tej pory o tym nie napisał nigdzie, jedynie jest wspomniane o samie zamianie funkcji tych przycisków.
    2.Przez to ,że nie ma o tym informacji ja rozebrałem pół radia, bo przypadkiem wyłączyłem radio z wciśniętym przyciskiem i jak się zablokowało to "zgłupiałem". :roll:

Pozdrawiam wszystkich naprawiaczy.Novile :spoko:

0 2
  • #2 25 Wrz 2017 02:42
    Hektar Zahler
    Poziom 27  

Rozumiem, że funkcje klawiszy zamieniają się miejscami - czy tak ? Wiesz już parę razy to widziałem w bodajże Yosan JC-1103N, bliźniaczy JC-1101, tudzież bliźniaczy Albrecht, którego nr-ów nie pamiętam. Jest tak dlatego, że wszystkie te radia bazują na uniwersalnych sterownikach (tj. płytkach z wyświetlaczem) produkcji JAEIL Engineering Co., Ltd. Chodzi o to, że funkcje klawiszy nie tyle zamieniać mogą się miejscami, co zmieniać się całkowicie -> pod całkowicie inny model CB. Skutkiem tego na płytkach JAEIL można trafić różne zagadkowe sprawy, z których jedną próbowałem rozwiązać na forum, ale nie pamiętam już czy sztuka ta powiodła mi się. Od kiedy firma Hans Kolbe & Co. zmieniła działalność i nazwę na Stabo bazuje na cudzych projektach. Dlatego lepiej dopatrywać się analogii do rodowitej marki Yosan, gdzie sterowniki jak już mówiłem są na tyle uniwersalne, że oprócz zmiany funkcji o inne pasma czy modulacje, potrafią zmieniać się funkcje nie tylko klawiszy, ale też z powodzeniem funkcjonalność I/O. I warto o tym mówić, bo mało kto to wie. Zainteresuj się tym, co robisz, a rozwiązanie problemu będzie łatwe.

Odnośnie zamykania tematów będących przykrym niedomówieniem, zawierających informacje nie do końca prawdziwe, czy nawet co gorsza urojone, to akurat dwa dni temu pisałem do Olka w podobnej sprawie: Onwa z uszkodzonym Q2 po możliwej szkodliwej "Modyfikacji Defendera" z wyrwanym Q1. Na forum jest więcej przykładów szkodliwości niedomówień !

Dodano po 1 [godziny] 36 [minuty]:

O, już wiem jak z tą zagwozdką było -> Albrecht AE-2844
    Od teraz sterownik mówiąc potocznie "rozblokowany" przełącza się tak naprawdę na całkowicie inny model CB.
    Modyfikowany nie sygnalizuje aktualnej "40" w ogóle, bo wyświetlacz nie posiada segmentów B, C, D, itd. (a jedynie A), tzn. algorytm software jest niekompatybilny z tym egzemplarzem.
    W efekcie czeska solucja osoby z niedostateczną wiedzą jest pozbawiona sensu.

Co istotne w powyższym temacie jest:

bc211 napisał:
    Zwierając jedno z drugim automatycznie uwalamy systemowy Q607 Vdd
    Nie wolno zwierać tych punktów bezmyślnie, bo grozi to uszkodzeniem sterownika.

I "standardowa" przestroga, bo te kontrolery są wrażliwe na ESD.
    Potwierdzam autentycznie jeden przypadek strzału różnicą potencjałów na stole osoby niedoświadczonej w temacie.
    JC-1103N poszedł na śmietnik.

0
  • #3 04 Gru 2017 16:37
    Novile
    Poziom 31  

Temat zamykam, wszystko zostało powiedziane.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo