Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kalenica R301 (Śnieżka R206) - brak odbioru UKF

23 Sep 2017 18:03 1569 4
 • Level 19  
  Witam,

  Mam problem z radiem Kalenica R301 (prawie identyczne względem Śnieżka R206) - nie obiera nic na UKFie. Na zakresie długich Jedynkę słychać świetnie (problematyczny R21 jest sprawny), natomiast na UKFie na maksymalnej głośności słychać tylko lekki szum. Ustawiałem z generatora 70MHz z modulacją FM, w pętli obok radia - zero reakcji. Dotknięcie palcem test-punktu K8 powoduje bardzo silny szum z głośnika. Tak samo dotknięcie bazy T2.

  Radio nie było przestrajane.

  Załączam schemat wraz ze zmierzonymi napięciami (zaznaczono na czerwono).
  Kalenica R301 (Śnieżka R206) - brak odbioru UKF

  Temat był już wcześniej poruszany na forum (tutaj) ale niestety w moim radiu przyczyną nie jest dławik Dł-1.

  Z góry dziękuję za każdą pomoc!
 • Helpful post
  Level 16  
  Może dla próby C10 wymienić.
 • Helpful post
  Tube devices specialist
  W pierwszej kolejności przekonaj się w zdatności do użytku wzmacniacza pośredniej częstotliwości. Dla tego sygnał PCZ z generatora( przez kondensator nie mniej 100pF ) podaj do punktow 1 i 8 glowicy i na nóżkę 13 ukladu scal UL. Poziom sygnału generatora przy przedstawieniu jego na nóżkę 13 powinien być maksymalny, w punktach 1 i 8 - 50 - 100uV. Jeśli WPCZ sprawny sprawdź elementy glowicy i w pierwszej kolejności kondensatory.
 • Helpful post
  Level 28  
  To radio ma swoje lata, więc sprawdż kondensatory 1nF, 4,7nF, 10nF, 22nF, 33nF to są takie brązowe kwadraciki które z czasem jak dostaną trochę wilgoci stają się opornikami od 500 do 1000 kiloom. Jak piszesz że podałeś 70 MHz i cisza to może oznaczać że nie pracuje Ci heterodyna lub masz uszkodzenie w p.cz.. Sprawdż też czy mają przejścia filtry F1,F6 i F7.
 • Level 19  
  tad_reula wrote:
  Może dla próby C10 wymienić.
  - dziękuję! Faktycznie, zadziałało po wymianie C10.
  Bardzo dziękuję również koledze aksakal za procedurę sprawdzenia z której wynikło że właśnie w okolicy układu z tranzystorem T2 występuje problem. Było dokładnie tak jak to opisał kolega DIORADIO czyli kondensator dostał zapewne wilgoci bo po zmierzeniu miał stosunkowo niską rezystancję. Temat zamykam.