Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programowanie od czego zacząć?

Jaqubb 23 Wrz 2017 19:07 1389 27
  • #1 23 Wrz 2017 19:07
    Jaqubb
    Poziom 2  

Witam wszystkich. Chciałbym się zacząć uczyć programowania (póki co nie mam o tym za wiele pojęcia) ponieważ chciałbym związać z tym swoją przyszłość. Jeżeli bardziej zaawansowani w temacie mogli by podać rzetelne źródła (najlepiej książki) od czego zacząć,z jakimi pojęciami się zapoznać itd. Sam troszkę szperałem tu i tam ale dalej nie mam pojęcia od czego zacząć. Z góry dziękuję za pomoc :) ( aktualnie jestem w 1 klasie LO Mat-Fiz ).

0 27
  • #2 23 Wrz 2017 20:05
    matej1410
    Poziom 21  

Tytuł: Pasja C++
    Autor: Jerzy Grębosz

0
  • #3 23 Wrz 2017 20:20
    gumisie
    Poziom 38  

Jaqubb napisał:
    Chciałbym się zacząć uczyć programowania (póki co nie mam o tym za wiele pojęcia) ponieważ chciałbym związać z tym swoją przyszłość.
    Jaqubb napisał:
    od czego zacząć,z jakimi pojęciami się zapoznać
    Już zacząłeś.
    Jaqubb napisał:
    aktualnie jestem w 1 klasie LO Mat-Fiz
    Daj szansę wykładowcom. Wiedza to nie "rozwolnienie" i nie ma na nią jakiejś super pigułki.
    Powodzenia, samych szóstek życzę.

0
  • Pomocny post
    #4 23 Wrz 2017 21:11
    maly_ninja
    Poziom 13  

Jeśli masz już jakieś podstawy to po prostu zacznij pisać jakieś programy, zacznij od tych łatwiejszych. Książki są również potrzebne, lecz z samych książek się nie nauczysz, praktyka jest ważna. Często polecaną książka jest "Od zera do gier kodera".

Przeczytaj jakiś rozdział (testując i sprawdzając wszystkie możliwości obok na komputerze w praktyce) i pisz programy z zastosowaniem zdobytej wiedzy.

Co do programów to sam sobie ustalaj jakieś zadania i później staraj się je wykonać, lub skorzystaj ze stron jak np. spoj.

Jeśli planujesz iść na studia związane z programowaniem to i tak będą uczyć od podstaw, wiec nie musisz nic umieć (nie ma presji, że coś juz musisz umieć). Choć wiadomo, im wcześniej zaczniesz to więcej się nauczysz i będzie ci łatwiej na studiach.

0
  • Pomocny post
    #5 23 Wrz 2017 21:51
    JacekCz
    Poziom 36  

matej1410 napisał:
    Tytuł: Pasja C++
    Autor: Jerzy Grębosz

C++ jest trudnym językiem na pierwszy kontakt.

Statystyki lat ostatnich, wśród zmiennych liderów języków, wskazuję utrzymującą się wysoką pozycję Pytnon'a ???

Zdecydowanie jest to język, który nie zrobi krzywdy, o wielu 'paradygmatach', pozwalający czuć frajdę się z dwoma - pięcioma liniami kodu (czego C++ nigdy nie da) itd... jasny, klarowny, nie rzuca na kolana w pierwszym kontakcie. I GUI potem zrobi, jak będzie ku temu zainteresowanie (w 10 liniach), i coś z weba.

W moim patrzeniu podczas wyboru pierwszego języka nie należy się emocjonować szybkim przypływem kasy z tzw. fuch, bardziej wyrobienie pewnego aparatu pojęciowego, odruchów, gimnastyka umysłu. Dopiero ucząc się trzeciego języka, się rozumie naprawdę dobrze pierwszy (razem z drugim i trzecim)

Jeszcze raz odradzam C++, ilość Undefined Behaviour to jest okoliczność antydydaktyczna, skomplikowanie języka syntaktyczne, semantycze itd... Nie.

maly_ninja napisał:

Jeśli planujesz iść na studia związane z programowaniem to i tak będą uczyć od podstaw, wiec nie musisz nic umieć (nie ma presji, że coś juz musisz umieć). Choć wiadomo, im wcześniej zaczniesz to więcej się nauczysz i będzie ci łatwiej na studiach.

Nie jest to może aż tak, jak pływanie czy instrument muzyczny, ale jednak też trochę jest tak, że złe nauczenie się przeszkadza, a często uniemożliwia wejście na ścieżkę prawdziwego profesjonalisty. Spotkałem bardzo wielu złych samouków C++, copywriterów PHP, którym wydawało się, że rozumieją istotę programowania, oraz klepiących makra w Offisie - odradzam na pierwszy kontakt (choć mniej czy bardziej fuchy kuszą)

Jak z tym instrumentem: łatwiej nauczyć kogoś grać na skrzypcach kogoś, ktoś źle się nauczył na gitarze. ZDECYDOWANIE widze zalety innego języka dydaktycznego, niż wg przypuszczalnej kariery za 10 lat by się należało (rzekomo) dziś uczyć.

0
  • #6 23 Wrz 2017 21:53
    gumisie
    Poziom 38  

maly_ninja napisał:
    Jeśli planujesz iść na studia związane z programowaniem to i tak będą uczyć od podstaw, wiec nie musisz nic umieć
    :!: :?: :cry:
    Nie jestem jasnowidzem lecz po takich wpisach temat wyląduje w KOSZU.
    Pozdrawiam.

0
  • #7 23 Wrz 2017 21:55
    JacekCz
    Poziom 36  

gumisie napisał:
    maly_ninja napisał:
    Jeśli planujesz iść na studia związane z programowaniem to i tak będą uczyć od podstaw, wiec nie musisz nic umieć
    :!: :?: :cry:
    Nie jestem jasnowidzem lecz po takich wpisach temat wyląduje w KOSZU.
    Pozdrawiam.

Eeeee przesadzasz :) Nie tylko zacząć, ale skończyć studia się udaje nic nie umiejąc.

0
  • #8 23 Wrz 2017 22:02
    gumisie
    Poziom 38  

JacekCz napisał:
    Nie tylko zacząć, ale skończyć studia się udaje nic nie umiejąc.
    I być "burmistrzem pewnej małej miejscowości".
    Pozdrawiam.

0
  • Pomocny post
    #9 23 Wrz 2017 22:37
    Tommy82
    Poziom 39  

Masz czas jeszcze więc zacznij nie od programowania ale od algorytmiki i oczywiście przykładaj się do matematyki. Na mat fiz powinno być odpowiednia ilość matematyki na początek.

Wielu kolegów się ze mną nie zgodzi ale ja bym polecał na pierwszy język Pascala tak na chwilę.
    Chyba w tym języku najłatwiej przynajmniej wg mnie jest analizować przykładowy kod.

0
  • #10 27 Wrz 2017 21:15
    Jaqubb
    Poziom 2  

Dziękuję że się panowie wypowiedzieli. Jeśli wcześniej wydawało mi się ze chce się już zacząć uczyć tak teraz mam wątpliwości. Czyli ogólnie wniosek jest taki że skupie się na matmie i tu kolejne pytanie czy fizyka przyda się w pracy programisty bądź w jakiejś innej dziedzinie IT?

0
  • Pomocny post
    #11 27 Wrz 2017 21:19
    JacekCz
    Poziom 36  

Jaqubb napisał:
    Dziękuję że się panowie wypowiedzieli. Jeśli wcześniej wydawało mi się ze chce się już zacząć uczyć tak teraz mam wątpliwości. Czyli ogólnie wniosek jest taki że skupie się na matmie i tu kolejne pytanie czy fizyka przyda się w pracy programisty bądź w jakiejś innej dziedzinie IT?

Jeśli to będzie pogranicze elektroniki, fizyka jest zdecydowanie podkładem do wiedzy specjalistycznej. Ludzie w ogóle zużycia prądu nie potrafią sobie policzyć, jakies mętne pojęcie o wydajności baterii słonecznych (brak fizyki)
    EDIT. Znaczna większość programistów pokolenie wczesniej ma/miała jako swoje pierwotne wykształcenie fizykę lub pokrewne. To jest tzw twarda wiedza, której trudno douczyć się na kursach. A zarazem uczy konkretności, nie przybędzie coś, czego nie posiadasz, analityczności.

0
  • Pomocny post
    #12 28 Wrz 2017 12:41
    kiss39
    Poziom 33  

Witam

Kolego @Jaqubb, aby być programistą oprócz dobrej znajomości jezyka programowania wymaga wiedzy matematycznej do wykonywania określonego zadania przez program (algorytmy)-PODSTAWA.

0
  • Pomocny post
    #13 28 Wrz 2017 14:46
    JacekCz
    Poziom 36  

kiss39 napisał:
    Witam

Kolego @Jaqubb, aby być programistą oprócz dobrej znajomości jezyka programowania wymaga wiedzy matematycznej do wykonywania określonego zadania przez program (algorytmy)-PODSTAWA.

Głęboko zgadzam się z wymową przesłania (choć w szczegółach matematyka na poziomie dydaktycznym nie jest za specjalnie źródłem algorytmiki. Dawno temu jednym w koronnych zadań programisty było liczenie pierwiastków równania kwadratowego. Jeden z niewielu "algorytmów" w szkolnej matematyce tym sensie, jak się myśli w programowaniu. Algorytmika matematyczna, w wielu wydaniach, w tym matematyczne dowodzenie poprawności algorytmu, nigdy nie wyszło z abstrakcji ). Matematyka jest tym dla umysłu, czym WF dla ciała. Nie da się w wieku 20lat spędzonych na kanapie zdecydować "zacznę karierę w sporcie"

Języki, paradygmaty programowania, mody się zmieniają. Jeśli czegoś się wcześniej trzeba nauczyć, to "nauczyć, jak się uczyć"

0
  • #14 05 Paź 2017 23:10
    tzok
    Moderator Samochody

Pascal jest bardzo dydaktycznym językiem (ale strukturalnym, nie obiektowym), niestety na rynku królują języki C-pochodne. Python nie jest złym pomysłem ale rozważyłbym też Javę (choć jest tendencja do jej uśmiercenia). Dawno temu zaczynało się od BASICa lub Logo. Tak jak wspominali przedmówcy - nauczyć się języka i nauczyć się programowania to dwie różne rzeczy. Programowanie to sposób myślenia, język to tylko narzędzie. Jeśli będziesz umiał programować to opanowanie dowolnego języka będzie kwestią kilku tygodni, może miesięcy. Jedno czego Ci radzę - nie chodź na skróty - to się w przyszłości będzie mściło. Zaczynaj od funkcjonalności - nie od wyglądu, jeśli uczysz się programować GUI tylko przeszkadza. GUI to osobny rozdział nauki, którym się zajmiesz jak już będziesz umiał podstawy programowania - na początek wystarczy konsola tekstowa.

Pytałeś o przydatność fizyki w programowaniu - w programowaniu przydaje się każda dziedzina wiedzy - rzadko kiedy programuje się dla samego programowania, musisz się znać na tym do czego program piszesz. Fizyka jest przydatna (niezbędna) m.in. grafice komputerowej i w grach komputerowych.

0
  • #15 06 Paź 2017 12:43
    JacekCz
    Poziom 36  

tzok napisał:
    Pascal jest bardzo dydaktycznym językiem (ale strukturalnym, nie obiektowym), niestety na rynku królują języki C-pochodne.

W gruncie rzeczy Pascal nie różni się głeboko od C. Nadal ten sam model pamięci (ręczne zarządzanie), może tablice są bezpieczniejsze.
    Ale statystyka Pascala jest bezlitosna. Pozbawiony standardu, z niemal nie istniejącą kompatybilnością z resztą współczesnych technik. Nisza na czas pierwszych tygodni nauki, by nigdy do tego nie wrócić.

tzok napisał:

Python nie jest złym pomysłem ale rozważyłbym też Javę (choć jest tendencja do jej uśmiercenia).

Jako stary javoviec sam wymieniłem w tym wątku Pythona, daje najszybszy widzialny efekt z pojedynczych linii.
    Java do dydaktyki jest tysiąc razy lepsza niż C, ale powyżej wyjaśniam jak widzę "pierwszy język". I nie chciałbym aby uczący się trafił w kręgi 'programistów JSP' oraz innych potworków.
    We wspólnocie Javy jest najlepszy, najbardziej spójny a zarazem demokratyczny przekaz, jak idzie o następny krok, programowanie z dobrym stylem obiektowym. Na drugi etap - język idealny.

Śmierć Javy, jak każdego z nas, przybliża się od 25 lat i jakoś nie następuje. Paradoksalnie, najgłośniej wieszczą "ewangelizatorzy" innych języków JVM: Kotlin, Scala (to taka śmierć, czy nieśmiertelność?) . Niektórzy dają taki śmiertelny tytuł wykładu z przekąsem, by pokazać nowe i bardzo fajne cechy nowych wydań.
    Język i ekosystem bardzo fajnie sie rozwija w demokratycznym procesie, zachowując ciągłość i kompatybilność (kto ciekawy: niech poobserwuje 'nowe' wydanie .NET Core 1 i 2, "teraz naprawdę przenośne", wydanie zrywające kompatybilność)

EDIT: teza o śmierci Javy w kontekście Pascala to nawet nie jest kopanie leżącego, to jakaś nekrofilia

0
  • #16 06 Paź 2017 23:01
    tzok
    Moderator Samochody

JacekCz napisał:
    Pozbawiony standardu, z niemal nie istniejącą kompatybilnością z resztą współczesnych technik. Nisza na czas pierwszych tygodni nauki, by nigdy do tego nie wrócić.
    Embarcadero cały czas rozwija Object Pascala (Delphi) i zdziwiłbyś się jak wiele firm programistycznych wciąż z niego korzysta. Delphi jest super wygodne do aplikacji bazodanowych. Jest też darmowy Lazarus. Nie żebym polecał Pascala, ale wcale nie jest aż taki bezużyteczny jak piszesz.

Java i Flash są systematycznie uśmiercane przez twórców przeglądarek, ostatnią obsługującą wtyczki NPAPI jest Internet Explorer... oczywiście Java to nie tylko JRE i nie tylko aplikacje przeglądarkowe.

0
  • #17 07 Paź 2017 01:23
    JacekCz
    Poziom 36  

tzok napisał:
    JacekCz napisał:
    Pozbawiony standardu, z niemal nie istniejącą kompatybilnością z resztą współczesnych technik. Nisza na czas pierwszych tygodni nauki, by nigdy do tego nie wrócić.
    Embarcadero cały czas rozwija Object Pascala (Delphi) i zdziwiłbyś się jak wiele firm programistycznych wciąż z niego korzysta. Delphi jest super wygodne do aplikacji bazodanowych. Jest też darmowy Lazarus. Nie żebym polecał Pascala, ale wcale nie jest aż taki bezużyteczny jak piszesz.

Właśnie od zawodowca Delphi usłyszałem, że firma nie zauważa niczego poza relacyjnymi DB. Niczego dla NoSQL. Chciałem ja się tam zintegrować z jakimś współczesnym protokole, kiszka. Wersje nie są same z sobą kompatybilne (do dzis nie wyrosło z krótkich porteczek, że char=bajt)

Zakładka z kontrolkami sieciowymi to jak muzeum z pierwszej połowy lat 90tych. Możesz sobie wyklikać klienta nttp albo gophera (sorry, nie pamiętam co to było)

Kompatybilność z C/C++ ... tak, ale tylko naszym :) i żadnym innym, a ten jest w ogóle odjazdem od standardów.

Jest super wygodne do "pierwszego wyklinania" wizualnych aplikacji bazodanoych, konserwacja wieloletniego projektu jest koszmarem.
    Dokładnie takie rzeczy miał na myśli kol @tzok pisząc o GUI: powstały na tel platformie kod jest dydaktycznym antywzorcem "czego się nie uczyć". Realny jednowarstwowy kod, z nazwami zmiennych comco1. combo2, z generowanymi zmiennymi globalnymi do form, to jakiś koszmar.

Nie znam żadnej NOWEJ firmy, zespołu, która by wybrała Delphi. Starzy, mający dorobek płaczą i płacą (niemało).
    Zobacz jakiś miernik statystyczny ilości czegokolwiek (tagów na StackOverflow jak dla kogoś to argument, projektów na guithubie (statystyka nie wykazuje)) , to jest nisza.
    Firma na własne życzenie zarznęła dojną krowę lat 90tych pn Borland (byłem gorącym zwolennikiem), główny wizjoner poszedł do .NET, i po zygzakach marketingu "sama nie wiem co chcę" jest w jakimś getcie niekompatybilności i niechcianych komponentów. Ma mało 'starych developerów' więc bierze drogo, z niektórymi wydaniami legalizuje darmowa limitowaną wersję (nikt nie wiem czy z następnym wydanie też)

Argument że jezyk jest aktywny, bo jeszcze ktoś w nim pisze ... TCL, Perl, Fortran, Basic z numerami linii, nieliczne niedobitki COBOLa całkiem dużo zarabiają w korporacjach. To nie argument do uczenia się.
    Dodano po 3 [minuty]:
    tzok napisał:

Java i Flash są systematycznie uśmiercane przez twórców przeglądarek, ostatnią obsługującą wtyczki NPAPI jest Internet Explorer... oczywiście Java to nie tylko JRE i nie tylko aplikacje przeglądarkowe.

Applet był niszą (choć mocno obecną np w polskich aplikacjach państwowych i bankowych), dla wielu ludzi szare regularne okienka w przeglądarce, to jedyny wskaźnik aktywności Javy. Brak szarych okienek klienckich to śmierć Javy? nawet świat profesjonalny o tym nie wspomniał. Banki dawno miały w szufladach komponenty autoryzacyjne moduły do przeglądarek, ostatnie dwa lata to się wymieniało. nikt nie płacze za appletem.

Wiele z dużych wysoko dynamicznych aplikacji w internecie ma server-side w javie i generowane dynamiczne wyjście html+js

0
  • #18 14 Paź 2017 11:16
    cezaryy90
    Poziom 6  

Naukę programowania zacząłbym od Pythona - jest dość rozbudowany, ale łatwo się go nauczyć, dla początkującego programisty będzie w sam raz. Do tego Java - choć język jest dość stary, to jednak nadal bardzo popularny. W sieci jest trochę kursów online, jak Kodologia, przydatnych w nauce programowania, zwłaszcza na początku - pozwalają opanować podstawy.

1
  • #19 06 Gru 2017 16:40
    lukaszk-1984
    Poziom 6  

Ja nauczyłem się kiedy chciałem zrobić sobie sam stronę internetową. Uważam że właśnie programowanie WEBOWE jest bardzo przyszłościowe. Wiele języków programowania nie daje możliwości kreacji tak daleko idącej. Strony internetowe to połączenie HTML , CSS, PHP, MySQL itd.

0
  • #20 06 Gru 2017 17:34
    tzok
    Moderator Samochody

Programowanie webowe jest na pewno dochodowe, jednak czy przyszłościowe? Może z marketingowego punktu widzenia. Nigdy nie traktowałem tego jako "poważnego" programowania. To tylko interfejs użytkownika.

0
  • #21 06 Gru 2017 17:41
    JacekCz
    Poziom 36  

lukaszk-1984 napisał:
    Ja nauczyłem się kiedy chciałem zrobić sobie sam stronę internetową. Uważam że właśnie programowanie WEBOWE jest bardzo przyszłościowe. Wiele języków programowania nie daje możliwości kreacji tak daleko idącej. Strony internetowe to połączenie HTML , CSS, PHP, MySQL itd.

Co ty z tą kreacją?

ps. dla zrozumiemia przejrzałem historię i widziałem, że prosisz o punkty. silwuple

0
  • #22 06 Gru 2017 18:39
    Tommy82
    Poziom 39  

@tzok
    No nie zgodzę się z tym czasem powstają systemy w oparciu o technologie webowe które nie tylko składają się z systemu CMS. Niektóre z nich jednak ciężar swojego działania mają przesunięty poza interface.

0
  • #23 06 Gru 2017 19:32
    tzok
    Moderator Samochody

Zgoda, niemniej logika tych systemów już rzadko jest aplikacją webową. Albo jest po stronie bazy danych, albo dedykowanej aplikacji serwerowej. Programowanie to nie wygląd, lecz właśnie logika - algorytmy, struktury danych.

0
  • #24 06 Gru 2017 19:57
    Tommy82
    Poziom 39  

I tak i nie bo jasne zależy co ta aplikacja robi i co przetwarza, no ale jak logika jest w PHP to niby jest serwer site ale to również jest cały czas aplikacja webowa w powiedzmy środowisku LAMP weźmy najprostszy przykład

echo "Sum: ", 3;
    echo "Sum: ", 2+1;

To tylko warstwa prezentacji czy już logika serwer site? Oczywiście drugi przykład można bardziej skomplikować.

To jest wg mnie trudne do rozdzielenia bo te same narzędzia mogą wygenerować treść strony jak i zadbać o cała jej logikę. Albo inaczej jesteś w stanie w php stworzyć i model i widok i kontroler.
    Po prostu w aplikacjach webowych logiki jest najczęściej mniej. Ale z drugiej strony spójrz na forum nawet elektroda logiki za jego działaniem jest znacznie więcej niż się komukolwiek wydaje, a podświadomie jest to traktowane jako "strona internetowa".

0
  • #25 06 Gru 2017 20:18
    tzok
    Moderator Samochody

PHPBB z punktu widzenia bazodanowca to porażka... przykład jak nie należy realizować aplikacji webowych opartych o bazy danych. To również dobry przykład jak się kończy pisanie poważnej aplikacji przez webmastera, któremu się wydaje że umie programować. Jest to też przykład, że jeśli chodzi o sukces komercyjny, bardziej istotne jest jak coś wygląda, niż co ma "pod maską".

0
  • #26 06 Gru 2017 20:24
    JacekCz
    Poziom 36  

Rynkowi weba z natury jest bliżej do marketingu, to dyrektor marketingu zamawia stronę itd...
    Za dwa lata przychodzi nowy dyrektor, MUSI jak ruski generał mieć bardzo duże koszty, bo jakby miał małe, to byłby niepotrzebny.
    Stąd aplikację webową się zaorze za dwa lata lub cztery (liczba niepojęta, gdyby mówić o systemie produkcyjnym, czy kadrowo-płacowym)
    I cały rynek do tego podświadomie się dostosowuje: dużo bajerów. Trwałość software (zdrowa architektura która jest siostrą trwałości) nie jest wymagana, co więcej trwałość i architektura są ujemną wartością.

Najbardziej jest patologiczny rynek JS, codziennie framework, co pół roku jakiś fw wydaje się leaderem ... na pół roku

0
  • #27 06 Gru 2017 22:14
    Jawi_P
    Poziom 32  

Jaqubb napisał:
    Witam wszystkich. Chciałbym się zacząć uczyć programowania (póki co nie mam o tym za wiele pojęcia) ponieważ chciałbym związać z tym swoją przyszłość. Jeżeli bardziej zaawansowani w temacie mogli by podać rzetelne źródła (najlepiej książki) od czego zacząć,z jakimi pojęciami się zapoznać itd. Sam troszkę szperałem tu i tam ale dalej nie mam pojęcia od czego zacząć. Z góry dziękuję za pomoc :) ( aktualnie jestem w 1 klasie LO Mat-Fiz ).

Witaj,
    Koledzy już dużo napisali o samych językach. Ja jako z wykształcenia informatyk dopowiem tylko, że najważniejszą sprawą w uczeniu się choćby programowania (ale nie tylko) jest znalezienie w sobie pasji. Znajdź sobie taki cel, który wymagał będzie programowania, nie ważne w jakim języku.
    Na sucho się języka nie nauczysz, nigdy. Zapał Ci przejdzie po tygodniu, miesiącu.
    Ja myślę, że jedną z dobrych opcji jest zakup choćby RPi i klapania na nim skryptów w Pythonie. Możesz znaleźć mnóstwo zastosowań, od wyświetlania potrzebnych informacji, po skrypty przeszukujące sieć, po sprzęt do użytku w domu, do zabawy. Ale efekt tego co piszesz, tego co sam wymyślisz, widzisz od razu. Podłączysz to do monitora i droga wolna.
    To tylko przykład.
    Albo, może projektowanie strony internetowej, takiej, która sprawi Ci frajdę. I oprogramowanie jej np. w różne ficzery, zaczynając przykładowo od PHP.
    Książek, jak postawić serwer z obsługą PHP, SQL itd są setki. Krok, po kroku.
    Generalnie znajdź sobie cel dla nauki na początek.

0
  • #28 08 Gru 2017 15:50
    activestate
    Poziom 7  

Ja z racji swojej profesji poleciłbym rownież web (html, css, js.). Dość ciekawie przedstawia się los Javascriptu - ja od miesiąca wałkuję Nativescript, i gdyby ktoś mi 3 miechy temu powiedział że napiszę appkę na IOSA i androida, to bym się uśmiał. Obecnie mam już jednego builda na koncie :)

Jak koledzy piszą - zależy co chcesz w życiu robić. Choć, jak byś nie wybrał, IT w każdej branży to strzał w 10.

0