Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Commodore 64 - montaż napędu CD

kaseciak22 24 Wrz 2017 01:20 804 23
  • #1 24 Wrz 2017 01:20
    kaseciak22
    Poziom 16  

Witam!
    Mój temat może się wydawać absurdalny, ale wpadłem na pewien pomysł. Jak wiadomo stary dobry komputer Commodore 64 miał możliwość wgrywania programów tylko z kaset magnetofonowych, lub w przypływie luksusu dyskietek 5,25, bądź 3,5 calowych. Wpadłem na pomysł użycia właśnie "komody", wyspecjalizowanego magnetofonu, adaptera-kasety(urządzenia "ratującego" w dzisiejszych czasach posiadaczy kaseciaków, głównie w samochodach)oraz jakiegoś pospolitego discmana na płyty CD. Zamierzałbym nagrywać programy na płytę CD, a następnie odtwarzać w formacie MP3 z discmana, który pod gniazdo na słuchawki miałby podłączony wspomniany powyżej adapter i tym sposobem udawałoby mi się "oszukiwać" technologie, a zarazem cieszyć się z tych wielkich możliwości, które dawałby mi procesor o prędkości 1 MHz i pamięć operacyjna 64 KB :D
    Czy taki plan byłby możliwy? Jeśli nie to jakie poprawki trzeba byłoby nanieść?
    Posiadam sporo wcześniej wspomnianych gier i dem na emulator C64 ale są one w formacie ".d64", dałoby się je jakoś skonwertować na odpowiedni format?
    Zainspirowałem się tym filmikiem:
    https://www.youtube.com/watch?v=pxZj9sn6FKk
    Co prawda jest to atari, nie wiem jak byłoby z Commodore.
    Najmniejszy problem byłby zapewne na ZX Spectrum, skoro on dawał sobie rade wgrywać programy nawet ze zwykłego polskiego kaseciaka MK 433, ale z nim wolałbym nie mieć raczej żadnej 8-mio bitowej przygody, głównie ze względu na jego złą sławe(niekomfortowe przyciski, wadliwe "złącza krawędziowe" oraz ogólna przepaść graficzno-dźwiękowa w porównaniu chociażby z C64, a także straszny kłopot z samym magnetofonem - słynna zębatka dowijania oraz mały trybik z koła zamachowego będący zmorą mojej młodości :|).
    Proszę pomóżcie mi, nie sugerujcie się poprzednimi tematami, bo jak mawiają - "kto pyta nie błądzi" :)
    Z góry wszystkim dziękuję za udział w dyskusji.

0 23
  • #2 24 Wrz 2017 01:48
    dt1
    Moderator - Komputery Serwis

Cześć. Były emulatory stacji dyskietek o kartę SD. Czy takie coś nie byłoby praktyczniejsze? Poszukaj SD2IEC na przykład.

0
  • #3 25 Wrz 2017 18:04
    kaseciak22
    Poziom 16  

Wiem, że było coś takiego, ale to postanowiłem wykorzystać już w ostateczności. Lepszym i bardziej klimatycznym rozwiązaniem byłby właśnie magnetofon. Wracając do tego - co sądzilibyście o moim projekcie?

0
  • #4 25 Wrz 2017 20:26
    dt1

Gdybym miał do wyboru szybszy i bardziej niezawodny odczyt z SD, albo powolny i klimatyczny odczyt z płyty, zdecydowanie wybrałbym wersję SD. Twoja koncepcja miałaby większe szanse działać na spectrum, commodore oprócz samego audio zdaje się steruje jeszcze napędem taśmy (może pauzować transmisję), jeśli się nie mylę to bez przeróbki discmana się nie obejdzie.

0
  • #5 25 Wrz 2017 22:23
    kaseciak22
    Poziom 16  

Jaką przeróbkę miałbyś na myśli? A gdybym zamiast tego użył jakiegoś pierwszego-lepszego odtwarzacza MP3? Na załączonym powyżej filmiku autor wgrywał słynną "Montezuma's Revenge", znaną również niekiedy jako "Preliminary Monty" ze zwykłego telefonu wyposażonego właśnie w funkcję odtwarzania plików MP3. Co prawda było to Atari, a nie Commodore, nie wiem czy takie zastosowanie miałoby taki sam rezultat w przypadku preferowanego przeze mnie sprzętu.

0
  • #6 25 Wrz 2017 22:53
    dt1

Nie wiem na ile to jest potrzebne, ale C64 steruje silnikiem magnetofonu. C64 miałem wieki temu (nawet dosłownie w zeszłym wieku), więc nie pamiętam tego dokładnie, ale wydaje mi się, że w trakcie ładowania programu, prawie na samym początku wyświetla nazwę znalezionego programu (zatrzymując wtedy silnik), po chwili kontynuuje ładowanie (i wtedy włącza silnik z powrotem).

Magnetofon również ma jeden pin informujący o jego stanie (generalnie chodzi tu o wykrycie przez komputer, kiedy użytkownik uruchomił odtwarzanie).

Twój discman nie będzie reagował na sygnał start/stop, ani nie będzie informował C64, kiedy odtwarza, a kiedy nie.

0
  • #7 27 Wrz 2017 22:25
    kaseciak22
    Poziom 16  

A jak byłoby w przypadku odtwarzacza MP3?
    A gdybym zgrał wszystkie ścieżki z danej płyty na zwyczajną kasetę przy pomocy najzwyczajniejszego w świecie współczesnego radiomagnetofonu wyposażonego w odtwarzacz CD to następnie mógłbym z tej kasety wgrywać program poprzez magnetofon do C64?
    Przecież na podobnej zasadzie pod koniec lat 80-tych zgrywało się programy na komputery 8-bitowe emitowane przez Polskie Radio.(do dzisiaj nie wiem skąd oni wówczas brali te programy :D)

0
  • #9 02 Paź 2017 23:32
    kaseciak22
    Poziom 16  

To dopiero! Nie ma to jak arhn.eu, mój ulubiony Youtuber. Mówiłem Wam, że taki sposób jest możliwy. Problem jedynie ze zdobyciem tej kasety...
    Chyba jednak najlepszym wyjściem byłoby kupno tej "stacji" na karty pamięci...
    Mam jeszcze takie pytanie - w jakim formacie programy musiałbym pobierać, tak aby uruchomiły się na C64? Dodatkowo chciałbym wiedzieć czy znalazłbym jeszcze dzisiaj jakieś programy do tworzenia plików tekstowych i graficznych na C64(w końcu jego dewizą było "Pisze, liczy, uczy, rysuje, bawi...":D). Może to być dosyć szalone i archaiczne, ale zamierzałbym przy jego pomocy testowo drukować dłuższe bądz krótsze teksty. Czy po tylu latach byłoby to nadal możliwe?

0
  • #10 03 Paź 2017 20:54
    Ronin64
    Poziom 35  

Wszystko czego chcesz jest tutaj http://csdb.dk Do przenoszenia danych na dyskietki możesz użyć np. dosowego Star Commander'a plus odpowiedni przewód. Najszybszym sposobem jest użycie SD2IEC a jak masz więcej kasy to coś takiego http://www.c64scene.pl/viewtopic.php?t=1048 Na Commodore 64 wszystko jest możliwe, czas go nie ogranicza, jedynie wyobraźnia użytkowników :)

0
  • #11 04 Paź 2017 00:07
    kaseciak22
    Poziom 16  

Chyba jednak najlepszą opcją byłoby kupno tego SD2IEC i wgrywanie gier z niego.
    Chciałbym jeszcze poznać kwestię drukarki co do niego. Czy pasowałyby jakieś nieoryginalne, w miarę łatwo dostępne? I Jak byłoby z tuszem do niej?
    Nigdy wcześniej nie miałem do czynienia z drukarką przy 8-bitowcach, sądzę nawet, że w Polsce jakoś szczególnie się nie przyjęły

Ronin64 napisał:
    Na Commodore 64 wszystko jest możliwe, czas go nie ogranicza, jedynie wyobraźnia użytkowników

Bardzo piękna myśl, skłaniająca mnie coraz bardziej do kupna tego kultowego sprzętu.

0
  • #12 04 Paź 2017 00:13
    dt1

Do tego sprzętu oficjalne drukarki to raczej tuszu nie używały, tylko taśmy barwiącej (drukarki igłowe). Drukarki do Commodore miały specyficzny interfejs i były raczej trudno dostępne. Jakaś firma wyprodukowała konwerter umożliwiający podłączenie zwykłej drukarki centronics do Commodore, ale pewnie z jego dostępnością też nie będzie różowo.

https://en.wikipedia.org/wiki/Commodore_64_peripherals#Printers

0
  • #13 04 Paź 2017 00:30
    Ronin64
    Poziom 35  

Tylko gry spreparowanie pod SD2IEC będą bezproblemowo działać. Lepiej nagrać je na dyskietkę i odpalać ze stacji dysków. Dema w zdecydowanej większości nie działają z SD2IEC, z dentrami natomiast nie ma problemu (chyba, że potrzebują coś dodatkowo w stacji policzyć to wtedy nie zadziałają). Co do drukarki nie podpowiem bo nie miałem z nimi do czynienia. Podejrzewam, że drukarki najwygodniej będzie obsłużyć z GEOS'a ale to już musisz poszukać informacji o tym na forach poświęconych Commodore :)

Jakbyś chciał wgrywać gry z CD to tych stronach znajdziesz potrzebne informacje https://zxjim.blogspot.com/2011/06/commodore-64-tape-interface.html
    https://gameplayerspecial.wordpress.com/2012/...odore-64-homemade-english-version-by-1ceburn/

0
  • #14 05 Paź 2017 16:51
    kaseciak22
    Poziom 16  

Ze stacją dyskietek to jest taki problem, że nie jest to niestety ta słynna na cały świat, dostępna jeszcze do dziś w wielu komputerach obsługująca modele o pojemności 1,44 MB.
    Krótko mówiąc dostanie dzisiaj dobrej dyskietki do Commodore graniczy z cudem. Poza tym jest to nośnik nietrwały i nawet jeśli bym jakimś cudem jej używał, to za pare lat
    najprawdopodobniej wszystkie dane z niej znikną...
    Jeśli chodzi o drukarkę, to myślicie, że jaka opcja byłaby najkorzystniejsza?

0
  • #15 05 Paź 2017 22:14
    Ronin64
    Poziom 35  

Dyskietki 5,25" do stacji Commodore 1541 są bardzo trwałym nośnikiem danych. Nie mam problemu z ich odczytem nawet po kilku latach "leżakowania". Do dyskietek 3,5" jest stacja 1581 ale kupienie jej w rozsądnych pieniądzach jest nieprawdopodobne.

0
  • #16 09 Paź 2017 19:04
    kaseciak22
    Poziom 16  

To prawda, najtańsza stacja 3,5'' do C64 na ebayu jest warta obecnie (w przeliczeniu na złotówki) niemalże 9 stówek... Nie istniałby jakiś skuteczny zamiennik? Podobno bez niej można się pożegnać z korzystaniem z GEOS-a.

0
  • #18 12 Paź 2017 20:06
    kaseciak22
    Poziom 16  

Wróćmy zatem do tematu drukarek. Widziałem, że na allegro jest jeszcze bardzo dużo drukarek igłowych(niektóre po kilka tys.!). Po czym rozpoznać, że będzie ją można podłączyć do C64? Wiem, że potrzebny będzie jakiś interface, ale na tym się kończy moja wiedza w tym zagadnieniu.

0
  • #20 14 Paź 2017 00:14
    kaseciak22
    Poziom 16  

Ten pierwszy link akurat bardzo dobrze znam.
    Mam jeszcze takie pytanie: jak to jest z tymi dyskietkami 3,5'' do C64? Bo wątpię, żeby nadawały się te 1,44 MB. Zatem jakie potrzebne by były do pracy na tej żadko spotykanej stacji? I dlaczego ludzie się tak o nią zabijają i są gotowi dać niekiedy po kilkaset euro? Jakie poza GEOS-em daje ona możliwości?
    Czy jest ogólnie ktoś tutaj na forum, kto ma taki sprzęt?

0
  • #21 14 Paź 2017 04:56
    iron64
    Spec Overclocking

Pod komodą dyskietki 3,5 cala to tylko DD, nie HD stosowane w PC. Taka różnica. Oczywiście są sposoby na obejście i tego.
    Geosem mało kto się bawił, choć system imho był przyzwoity, dyskietki były wykorzystywane do wszystkiego.

1
  • #24 19 Mar 2018 00:31
    danthe
    Poziom 29  

Witam.
    Ja posiadam ZX Spectrum +2, z wczytywaniem danych poradziłem sobie za pomocą adaptera typu kaseta z kabelkiem typu jack 3,5mm. Podłączam mp3 do kasety i odtwarzam "program" przez adapter. Działa bardzo dobrze.

0