Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Emulator zmieniarki dla aut grupy VAG

GrzesiekN 22 Paź 2017 00:03 37110 146
 • #61
  GrzesiekN
  Poziom 11  
  luka_m1984 napisał:
  Widzę ż e nie tylko ja mam problem z uruchomieniem układu

  Co prawda jestem autorem, więc pytanie nie jest do mnie adresowane, ale mógłbyś napisać jakie masz problemy z uruchomieniem tego układu? Używam go od dnia publikacji we własnym samochodzie non stop i nie ma z nim, żadnego problemu. Przeczytałeś dokładnie pierwszy wpis z tego wątku? Opisałem tam moje błędy w tym projekcie, które wymagają uwzględnienia w tej akurat wersji. Może to jest przyczyną?
  Pozdrawiam.
 • PCBway
 • #62
  luka_m1984
  Poziom 11  
  Tak jak wcześniej już pisałem układ zachowuje się w ten sposób że nie reaguje na sterowanie z radia (Skoda Symphony). Radio widzi układ jako zmieniarkę ale nie załącza muzyki. Zachowuje się jakby nie było komunikacji między procesorem a modułem mp3. Układ mam zrobiony na Atmedze w wersji przewlekanej na płytce uniwersalnej i już parę razy sprawdzałem czy połączenia są zgodne ze schematem i wszystko wygląda ok. Jutro jeszcze spróbuję z tymi fusebitami coś pozmieniać bo może tutaj tkwi problem- układ programowałem w Bascom AVR i może tutaj popełniłem jakiś błąd.
 • #64
  luka_m1984
  Poziom 11  
  przemyska napisał:
  Ja kombinowalem z fusami i zablokowalem atmege więc nie wiem co i jak... możliwe że są jakieś problemy wynikające z mojej winy np. Złego zlutowania . Lecz w to wątpię:/


  A robiłeś płytkę według projektu autora? Może podczas lutowania jakieś zwarcie się zrobiło?
 • #65
  GrzesiekN
  Poziom 11  
  luka_m1984 napisał:
  Radio widzi układ jako zmieniarkę ale nie załącza muzyki

  Widzi jako CDC5 czy np. CDC2 gdy muzyka jest na USB? Gdy nie ma nośnika, a odpowiedź to CDC5, po jego włożeniu automatycznie powinno wystartować odtwarzanie z tego urządzenia. Jeżeli tak się nie dzieje, to pytanie brzmi. Jaki i skąd DOKŁADNIE kupiłeś model DFPlayera mini? Może są jakieś różnice w firmware samego odtwarzacza.
  Pozdrawiam.
 • #66
  przemyska
  Poziom 7  
  Ja z tego co pamiętam po odnalezieniu zmieniarki przez radio , była płyta 2 a gdy chciałem na inną to nic się nie działo . Dodam iż po zwarciu pinu busy z masą dfplayer zaczyna świecić. Owy odtwarzacz zakupiłem w bootlandzie . Płytkę sobie zamówiłem wraz z innym kilkoma na fabryka pcb.
 • #67
  GrzesiekN
  Poziom 11  
  przemyska napisał:
  Dodam iż po zwarciu pinu busy z masą dfplayer zaczyna świecić

  Pin BUSY to akurat wyjście więc nie wiem jak to miałoby wpłynąć na odtwarzanie. Nie odpowiedziałeś mi na wcześniejsze pytanie. Czy nazewnictwo plików oraz katalogów jest prawidłowe?
 • #69
  GrzesiekN
  Poziom 11  
  Skoro radio wykryło zmieniarkę to inicjalizacja powiodła się i podłączenie wydaje się być poprawne przynajmniej w kierunku zmieniarka > radio. Pomińmy w tej chwili brak komunikacji w drugą stronę Czy sprawdzałeś działanie zarówno dla nośnika SD oraz USB. Wykonaj proszę następujący test. Odłącz emulator włącz radio. Zmieniarka oczywiście będzie niedostępna. Bez żadnego nośnika podłącz emulator. W radiu powinna pojawić sie dostępność zmieniarki a aktywną płytą będzie CDC5. Następnie wsuń do slotu SD kartę z muzyką. Płyta powinna automatycznie przełączyć sie na CDC1 i natychmiast rozpocząć odtwarzenie. Czy mimo braku odtwarzania upływa czas na wyświetlaczu radia?
  Pozdrawiam
 • PCBway
 • #71
  luka_m1984
  Poziom 11  
  GrzesiekN napisał:
  Widzi jako CDC5 czy np. CDC2 gdy muzyka jest na USB? Gdy nie ma nośnika, a odpowiedź to CDC5, po jego włożeniu automatycznie powinno wystartować odtwarzanie z tego urządzenia.


  Układ zachowuje się w ten sposób że można przełączyć na zmieniarkę po kilku sekundach od włączenia radia i aktywne jest wejście CD5. Nie reaguje na włożenie karty ani pendrive. Układ kupiony na allegro. Pisze na nim tylko "DFPlayer Mini" i wygląda tak jak u Ciebie na zdjęciach. Mam wrażenie że jest jakiś problem z komunikacją między modułem mp3 a atmegą. Wrzuciłem na szybko jakiś przykładowy program na arduino i tam po włożeniu karty układ automatycznie załącza się i zaczyna odtwarzać.
 • #73
  luka_m1984
  Poziom 11  
  Chyba już wiem co jest przyczyną - pytanie do autora: z jaką prędkością komunikuje się układ z procesorem? Wg noty katalogowej jest to 9600 natomiast ten egzemplarz który ja posiadam do poprawnej komunikacji musi używać prędkości 115200. Była by możliwość poprawienia programu i wstawienia nowego hexa z tą wyższą prędkością w celu sprawdzenia czy w tym tkwi problem? Z góry dziękuję


  Jednak trochę się pospieszyłem to nie to. Z taką prędkością komunikuje się Arduino portem szeregowym a układ normalnie na 9600. Sorry za zamieszanie
 • #74
  j4rek
  Poziom 18  
  Ja w opisach niektórych aukcji z tymi modułami mp3 widziałem, że numeracja plików ma mieć postać 4-ro cyfrową początku nazwy pliku typu: 0001***.mp3
 • #75
  luka_m1984
  Poziom 11  
  Tylko że to nie kwestia nazewnictwa plików bo po ręcznym zasterowaniu muzyka się odtwarza. Nie startuje po włożeniu karty i pendrive
 • #76
  GrzesiekN
  Poziom 11  
  Czy ktokolwiek z was jest w stanie sprawdzić czy dfplayer mini cokolwiek po włożeniu nośnika wysyła/odbiera przez port szeregowy? Oscyloskopem lub terminalem. Według dokumentacji odtwarzacz zasilany jest z 5V ale RX/TX są 3.3V Do dopasowania poziomów miał wystarczyć 1k rezystor szeregowo na wejściu RX dfplayera, aby działało to bez problemowo. Może w waszych wersjach jest jakiś problem z dopasowaniem poziomów portu szeregowego? Zakładałem, że moga być problemy z odbiorem poleceń z radia, ale odtwarzacz powiniem działać od kopa.
 • #77
  luka_m1984
  Poziom 11  
  Jak znajdę chwilę to sprawdzę monitorem. Dziwi mnie fakt że po wrzuceniu sampla na Arduino i podpieciu modułu do niego nawet bez rezystora układ startuje- załącza się niebieska dioda i odtwarza a po wyjęciu karty gaśnie. A w emulatorze jest zero reakcji na to.
 • #81
  GrzesiekN
  Poziom 11  
  Wczoraj zrobiłem i oprogramowałem logger oraz zebrałem logi. Zmieniarka przesyła swój status co 50ms, więc jest tych danych trochę do analizy. Wrócę do tego dzisiaj wieczorem.
 • #83
  luka_m1984
  Poziom 11  
  GrzesiekN napisał:
  Czy ktokolwiek z was jest w stanie sprawdzić czy dfplayer mini cokolwiek po włożeniu nośnika wysyła/odbiera przez port szeregowy? Oscyloskopem lub terminalem.


  Podpiąłem dziś player pod monitor portu szeregowego i playerek wysyła jakieś dane po włożeniu i wyjęciu karty ale nie wiem co bo w "Putty" wyświetlają się jakieś krzaczki tylko, bez względu na to jaka prędkość ustawiona jest. Może rzeczywiście jakiś problem z poziomem sygnałów między prockiem a układem.
 • #84
  novcio
  Poziom 13  
  luka_m1984 napisał:
  Podpiąłem dziś player pod monitor portu szeregowego
  Sorry za głupie pytanie, ale na pewno masy połączyłeś razem? Kiedyś miałem podobnie. W terminalu same krzaczki od atmegi dostawałem a się okazało, że masa się odpięła. Ps poziom sygnałów też jest ważny ja je dostosowałem układem MAX232.
 • #85
  luka_m1984
  Poziom 11  
  Nie zapomniałem o masie. Inne układy (np. Moduł GSM ) podpięty pod ten sam monitor z ustawioną odpowiednią prędkością komunikuje się bez problemu i wszystkie komunikaty są czytelne.
 • #86
  krisRaba
  Poziom 28  
  luka_m1984 napisał:
  Nie zapomniałem o masie. Inne układy (np. Moduł GSM ) podpięty pod ten sam monitor z ustawioną odpowiednią prędkością komunikuje się bez problemu i wszystkie komunikaty są czytelne.

  Ale moduł GSM będzie prawdopodobnie komunikował się otwartym tekstem, tj. komendy AT lub inny standard, a inne urządzenia mogą komunikować się po jakimś protokole wysyłającym bajty danych, a nie tekst w ASCII... nawet niemalże pewne, że tak będzie.
  Wtedy trzeba sprawdzić, czy Twoje "krzaki" są powtarzalne i układają się w sensowną ramkę danych, np. {komenda / dane / CRC} - ale co najważniejsze, wyświetlać w terminalu HEXy, a nie ASCII.
 • #87
  j4rek
  Poziom 18  
  Nie oczekuj w odbieranych ciągach zrozumiałych słów/znaków, moduł wysyła ramki odpowiednich komend. Wg dokumentacji włożenie karty TF to ramka: 7E FF 06 3A 00 00 02 xx xx EF.
 • #88
  luka_m1984
  Poziom 11  
  j4rek napisał:
  Nie oczekuj w odbieranych ciągach zrozumiałych słów/znaków, moduł wysyła ramki odpowiednich komend. Wg dokumentacji włożenie karty TF to ramka: 7E FF 06 3A 00 00 02 xx xx EF.


  To oczywiste, tylko u mnie wyskakują jakieś krzaczki nieczytelne a nie ramka w postaci szesnastkowej.
 • #89
  krisRaba
  Poziom 28  
  luka_m1984 napisał:
  To oczywiste, tylko u mnie wyskakują jakieś krzaczki nieczytelne a nie ramka w postaci szesnastkowej.
  Sprawdź jak masz ustawiony terminal. Jeśli w tryb ASCII to tak właśnie będzie...
  Na szybko patrząc w Putty nie widzę możliwości zmiany na HEX. Ściągnij sobie np. Br@y Terminal.
 • #90
  luka_m1984
  Poziom 11  
  Jak wrócę do domu to ściągnę ten programik i sprawdzę wtedy co i jak. Ale właśnie wyglądały te krzaczki na powtarzalne , tak więc może to kwestia ustawienia na Hex.


  No i sprawdzone, po włożeniu karty układ wysyła 7E FF 06 3A 00 00 02 FE BF EF , a po wyciągnięciu karty wysyła 7E FF 06 3B 00 00 02 FE BE EF
  i radzi sobie zarówno z opornikiem na lini danych jak i bez niego. wydaje mi się że atmega sobie nie radzi z komunikacją z układem. Czy źle ustawione fuse bity mogą mieć na to wpływ? Taktowanie zegara w procku jest takie jak powinno.

  Dodano po 4 [godziny] 43 [minuty]:

  Teraz to już nic nie rozumiem- podłączyłem sam emulator pod zasilanie (5V na stabilizator w układzie) i jak wkładam kartę to zaczyna odtwarzać i tak samo z pendrivem. Jutro spróbuję jeszcze wpiąć układ w aucie do radia i zobaczymy co wyjdzie z tego.