Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór ściemniacza do układu

24 Wrz 2017 10:06 591 1
 • Poziom 8  
  Dzień dobry

  Mam istniejący układ oświetlenia:
  - Źródło światła (6 sztuk) - LED 12V - Philips-D 15-75W 930 AR111 40D
  - Transformator 12V Wbudowany w oprawę
  - Sterowanie przekaźnikiem BIS-412i (4 sztuki)
  Układ jest kontrolowany przyciskami monostabilnymi.

  W najbliższych dniach planuję:
  - dodanie mikrokontrolera do układu (wykorzystując wejścia grupowe w przekaźniku dzięki czemu nie będę musieć badać stanu)
  - dodanie możliwości ściemniania oświetlenia - punkty włączane niezależnie ale ściemniane wspólnie/jednakowo - i tutaj pojawia się pytanie:

  a) w jaki sposób rozwiązać ściemnianie. Zakładam, że ściemniacz będzie przed przekaźnikami (ściemniacz -> przekaźnik -> LED). Nie wiem natomiast czy lepiej dobrać ściemniacz na 230V czy na 12V dodając jeden zasilacz 12V przed ściemniaczem i przekaźnikami?
  b) Dobrze rozumiem, że zasilanie wszystkich ledów z jednego zasilacza (w przeciwieństwie do niezależnych transformatorów) nie wpłynie negatywnie na koszty eksploatacji (zakładając częste zapalanie tylko części oświetlenia)?
  b) jaki ściemniacz wybrać? Idealnie byłoby gdybym mógł nim sterować z mikrokontrolera ORAZ zwykłymi przyciskami monostabilnymi.
  Myślałem o tym
  Z góry dziękuję i pozdrawiam
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 43  
  Dobór ściemniacza do układuMasz 6 żarówek i 4 przekaźniki grupowe. Jak już chcesz zrobić i tak sterownik (to te przekaźniki zbędne będą). Możesz wtedy dowolny program napisać. Wyściem analogowym regulować napięcie PWM wartości 12V DC, za pomocą guzików lub kombinacji możesz uruchomić dowolną żarówkę z zapamiętanym prądem. Kwestia jak będzie wyglądał układ.

  Jak by się uprzeć kilka kontrolerów szeregowych PWM po szynie z centralnego miejsca. Można by zrobić na przykład 6 pozycyjny przełącznik BCD + potencjometr analogowy (lub guzikami +/-) guzik przełącz

  Dobór ściemniacza do układu

  Takie coś bym widział. W sterowniku najlepiej jakby było 6 PWM - ale chyba jako programista nie wiem o czym mówie, gdyż zajmuje się przemysłowymi instalacjami, gdzie mam 6 dwukierunkowych PWM tylko budżet mam większy i bez kompromisów. W momencie naciśnięcia '+' , '-' lub 'ON/OFF' odpowiednie PWM na podstawie danych z BCD było by podniesione do góry lub do dołu. Szłoby też zrobić jakiś mechanizm programowania maksymalnych wypełnień.