Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Zapowietrzony bojler i pompka

Piotr1. 24 Sep 2017 11:10 11511 31
    Piotr1.
    Level 14  
    Wiem, że temat był już poruszany kilkakrotnie ale może ktoś mi odpowie gdzie jest błąd w mojej instalacji.
    Niedawno wymieniłem piec i dokonałem pewnych zmian w instalacji. Przy starym piecu zasilanie bojlera miałem przez grawitację i było wszystko dobrze. Rura jaka wychodzi ze zbiorniczka wyrównawczego to 1 cal. Zbiornik wyrównawczy ma na samej górze odpowietrzenie (drożne), poniżej jest rura przelewowa. Zbiornik wyrównawczy jest powyżej bojlera. Bojler mam poziomy 100 l. i jest zamontowany w poziomie. Przed zmianami w instalacji rura od zbiornika wyrównawczego była wpięta w zasilanie centralnego ogrzewania tuż przed samą rurą zasilającą bojler.

Dokonane zmiany w instalacji:
    1. Dopuszczanie wody ze zbiornika wyrównawczego wpiąłem w rurę zasilającą bojler (przesunięcie o 20 cm w stosunku do starego układu)
    2. Na zasilanie bojlera zamontowałem pompkę zasilającą i zawór zwrotny.
    3. Zamontowałem nowy odpowietrznik na samej górze rury zasilającej bojler.

Rury wychodzące z bojlera mają rozmiar 1 3/4 cala natomiast pompka i zawór mają rozmiar 1 cal w związku z tym jest zwężenie tego miejsca chociaż nie wiem czy to jest istotne.
    W tej chwili jest taka sytuacja, że słyszę pracującą pompkę (troszkę hałasuje) i delikatne przelewanie się wody w układzie zasilającym bojler. Oczywiście pompkę odpowietrzam bardzo często tylko, że nic to nie daje. Może mi ktoś z szanownych kolegów podpowie gdzie mam błąd w instalacji i co może być powodem tego zapowietrzonego układu.

Zapowietrzony bojler i pompka
    gersik
    Level 32  
    Więcej zdjęć i naczynia też. Naczynie jest źle podpięte. Pokaż jak są podpięte rury do kotła i do zawory 4d. Opisz w którą stronę ładuje pompa CO ta pod zaworem 4d. Dobrze by było jak byś rozrysował schemat.
    Piotr1.
    Level 14  
    Załączam narysowany schemat instalacji kotłowni. Na rysunku długości rur nie są zgodne z rzeczywistością. Jest to tylko ogólny pogląd jak wyglądają połączenia.
    Zaznaczam, że ciepłą wodę w bojlerze mam. Nagrzanie z 28 stopni do 45 stopni trwa około 2,5 godziny przy temperaturze kotła 65-70 stopni. Nie wiem dlaczego w ogóle nie słychać jak uchodzi powietrze z odpowietrznika przy bojlerze. Tak jakby nie działał. W poprzednim połączeniu co jakiś czas słyszałem tam syczenie, a tu nic. Pompkę też odpowietrzam na różne sposoby. Troszkę powietrza z niej wychodzi ale to jakby nic nie dawało. Myślę, że najlepiej się odpowietrza jak zamykam zawór powyżej. Wtedy całkowicie jej nie słychać. Po otworzeniu zaworu szumy, przelewanie się wody znów powracają. Czy w tym układzie bez dodatkowych przeróbek uda mi się kiedykolwiek dobrze odpowietrzyć ten układ?

Sniezynka
    Level 32  
    Witam,
    Zapowietrza się bo w takim wykonaniu musi.
    Jak wyżej wspomniano źle podłączone naczynie wzbiorcze , nie można zasilania pompy ładującej podłączać do rury prowadzącej do naczynia wzbiorczego.
  • Helpful post
    gersik
    Level 32  
    Coś chyba źle narysowałeś. Która pompa podaje na górny rozdzielacz bo ze schematu wynika że żadna. Spróbuj zamknąć zawór 4d ( ustawić tylko na obieg kotłowy) i wtedy odpowietrzyć bojler włączając i wyłączając pompę CWU.
  • Helpful post
    kolys
    Level 20  
    Na rysunku zamontowany na rurze do rozdzielaczy odpowietrznik automatyczny(?) jest w nieodpowiednim miejscu. Odpowietrznik nie może być przed pompą bo przy każdym uruchomieniu pompy C.O robi się podciśnienie i odpowietrznik może zasysać powietrze do układu. kolejne błędy: na górnym rozdzielaczu nie ma pompy. Rura zasilająca C.W.U jest tak podpięta że prawie całe powietrze i para z pieca idzie do rury C.W.U zamiast do zbiornika wyrównawczego. Trzeba to przerobić bo inaczej pompa długo nie pożyje. Przy okazji montażu pompy trzeba zwrócić uwagę aby była zamontowana na rurze prosto, wtedy pompa będzie się rzadziej zapowietrzać i nie będzie "bulgoczeć". Trochę dziwne jest jednak to jest że nie działa odpowietrznik przy C.W.U. Napisz jeszcze jak wysoko jest naczynie wzbiorcze względem bojlera?
    Piotr1.
    Level 14  
    Rzeczywiście źle narysowałem zasilanie na piętro. Zasilanie jest podpięte zaraz pod pompką tą niżej za mieszaczem. Dokładnie tak jak kolega pisze odpowietrzam układ czyli sam obieg kotła z bojlerem. Pompka od grzejników i mieszacz jest zamknięty. Też się zastanawia nad zmianą wpięcia zbiorniczka wyrównawczego tylko czy to coś pomoże. Robię wszystko sam i chciałbym być pewny co do zmian. Nie chcę ponownie pożyczać narzędzi typu gwintownica. Ale jak będzie trzeba to nie będzie wyjścia. Chciałbym mieć pewność, że oddalenie wpięcia zbiorniczka w stronę kotła coś pomoże. Specjalistą w tej dziedzinie nie jestem ale na mój rozum tak też powinno być dobrze. Przecież pompka zamontowana jest za wpięciem zbiorniczka. Cały układ jest pod wodą. Wody z niego mi nie wyciąga tylko skąd się bierze to powietrze? Poprzednio na grawitacji było słychać jak układ wypuszcza powietrze, a teraz nic. Co mu przeszkadza?

Dodano po 7 [minuty]:

Obydwa odpowietrzniki są automatyczne. Ten za mieszaczem dałem tak asekuracyjnie i nie wiedziałem, że odpowietrznikiem może zaciągać powietrze. Zakręcę kapturek i zobaczę czy będzie różnica. Pompa na rozdzielacze jest jedna i doskonale daje sobie radę na pierwszym biegu. Chodzi cichutko i z ogrzewaniem nie ma problemy. Też się martwię o tą pompkę przy bojlerze.
    Piotr1.
    Level 14  
    Naczynie wzbiorcze jest około 1,5 do 2 metrów nad bojlerem. Zdjęć naczynia nie zamieszczam ponieważ jest on cały ocieplony. Wystają na wierzch rura przelewowa i na samej górze naczynia jego odpowietrzenie. Tak jak kolega wyżej zasugerował odpowietrznik za mieszaczem zakręciłem. Niestety nic się nie zmieniło cały czas woda bulgocze w pompce. Odpowietrzanie pompki nic nie daje.
    Tylko jak zamknę zawór na rurze powrotnej to pompka cichnie. Ptoporcjonalnie do otworzenia zaworu powrotu bojlera wzrasta hałas pompki. Coraz bardziej przygotowuję się psychiczne do przeróbki mojej instalacji. Niech koledzy mi dokładnie powiedzą co mam przerobić jeżeli jest to konieczne.
    Dodano po 13 [godziny] 43 [minuty]:
    Jeżeli mam przerabiać podpięcie zbiorniczka wyrównawczego to, w które miejsce by było lepiej? Czy troszkę przedłużyć rurkę opadową od zbiorniczka wyrównawczego i wpiąć ją tuż przed zasilaniem bojlera tak jak narysowałem na niebiesko na 1 zdjęciu. Drugi sposób to pociągnąć tą rurę do tyłu kotła bliżej wpiętego zasilania do kotła - zdjęcie 2. Wiem, że rura opadowa powinna być puszczona prosto przy w pięciu zasilania do kotła ale u mnie nie ma takiej możliwości i musiałem zastosować różne obejścia aby ją doprowadzić na poddasze. Kolejnym rozwiązaniem jest zrobienie układu zamkniętego. Mam kocioł na pellet Defro Bio Slim 20 KW. Co mi szanowni koledzy doradzą? Pozdrawiam
    Zapowietrzony bojler i pompka Zapowietrzony bojler i pompka
    Piotr1.
    Level 14  
    Nikt mi nie doradzi?
    Sstalone
    Level 30  
    Piotr1. wrote:
    Nikt mi nie doradzi?

Trudno, ponieważ nie wiemy jaka jest przyczyna zapowietrzania, sprawdziłeś czy odpowietrznik przy bojlerze działa?

Zapowietrzanie wężownicy w bojlerze spowoduje szybką jej korozję. W tej chwili podłączenie wężownicy w bojlerze zapewnia tzw. pułapkę cielną, ale jednocześnie gromadzenie się powietrza, które może wędrować również od strony powrotu kotła, jak również z zasilania kotła.

Podaję pod rozwagę inny sposób podłączenia rury do naczynia wyrównawczego i do bojlera, niestety nie rozwiązuje to problemu zapowietrzania się wężownicy...
    Piotr1.
    Level 14  
    Odpowietrznik jest już drugi w tym miejscu. Kupiłem dwa nowe i poprzednio przy bojlerze był ten, który jest wadliwie zamontowany jak kolega wyżej pisze (zdjęcie poniżej). Z uwagi na to, że nie słyszałem aby ten odpowietrznik pracował więc pomyślałem, że wkręcę przy bojlerze odpowietrznik droższy (Frizo) aby być bardziej pewnym jego działania.
    Jeżeli chodzi o przerobienie tego dopuszczania to pomyślałem, że może by wpiąć je właśnie w miejsce tego odpowietrznika. Jest to rura zasilająca. Montaż byłby przed pompką zasilania grzejników tylko za mieszaczem jak widać na załączonym poniżej zdjęciu. Było by blisko do wpięcia i prawie w linii prostej. Co o tym myślicie?
    Co by poprawiło się przez zmianę wpięcia według propozycji kolegi Sstalone? Jest to podłączenie bardzo podobne do już istniejącego. Jeżeli kolega uważa, że to i tak nie rozwiąże problemu z zapowietrzeniem to właściwie po co mam to przerabiać?

• Helpful post
    Sstalone
    Level 30  
    Piotr1. wrote:

Jeżeli chodzi o przerobienie tego dopuszczania to pomyślałem, że może by wpiąć je właśnie w miejsce tego odpowietrznika. Jest to rura zasilająca. Montaż byłby przed pompką zasilania grzejników tylko za mieszaczem jak widać na załączonym poniżej zdjęciu. Było by blisko do wpięcia i prawie w linii prostej. Co o tym myślicie?
    Co by poprawiło się przez zmianę wpięcia według propozycji kolegi Sstalone? Jest to podłączenie bardzo podobne do już istniejącego. Jeżeli kolega uważa, że to i tak nie rozwiąże problemu z zapowietrzeniem to właściwie po co mam to przerabiać?

Nie bardzo rozumiem co to znaczy dopuszczanie. Rura do naczynia wyrównawczego musi być wpięta prze zaworem czterodrogowym, natomiast wpięcie cwu za zaworem czterodrogowym nie jest najlepszym pomysłem, dlatego że woda na CO ma często wymaganą niższą temperaturę aniżeli potrzebne zasilanie na cwu. Poza tym obecne podłączenie cwu ma również funkcję ochrony powrotu kotła przed niską temperaturą.

Moja propozycja innego wpięcia rury do naczynia wyrównawczego i cwu była reakcją na Kolegi propozycje i rozwiązała by zapowietrzanie od strony zasilania, nadal występowałaby możliwość zapowietrzania wężownicy od strony powrotu zgodnie ze schematem instalacji.

Są dwa warianty definitywnego rozwiązania tego problemu:

1. sprawny odpowietrznik przy bojlerze.
    2. inne podłączenie bojlera do rury biegnącej do naczynia wyrównawczego w taki sposób, aby powietrze uchodziło do niej, niestety wtedy bojler będzie się wychładzał... i na to należałoby znaleźć rozwiązanie...
    Sniezynka
    Level 32  
    Zrób eksperyment odpowietrz pompkę ładującą i wężownicę Wyłącz pompkę obiegu grzewczego i sprawdź czy też się zapowietrza grzejąc wodę.
    Piotr1.
    Level 14  
    Sstalone - pisząc o podpięciu dopuszczania w miejsce błędnie zamontowanego odpowietrznika miałem na myśli wpięcie w to miejsce rury od zbiorniczka wyrównawczego (źle się wysłowiłem). Dlaczego bojler będzie się wychładzać? Jest tam wpięty zawór zwrotny i widzę, że spełnia swoje zadanie. Niejednokrotnie mam tak gdy podgrzewam samą wodę w bojlerze, że temperatura w kotle jest niższa niż w bojlerze dzięki właśnie temu zaworowi i tak miało być. Twoja przedstawiona propozycja przerobienia wpięcia zbiorniczka wyrównawczego jest bardzo ciekawa, o której w ogóle nie pomyślałem. Bardzo się zastanawiam czy właśnie tak nie zrobić. Pomimo tego chciałbym poznać ocenę moich propozycji podłączenia zbiorniczka wyrównawczego. Czy one by nie spełniały swojego zadania? Czy są gorsze od Twojej i dlaczego?

Śnieżynka - w tej chwili mam ustawiony priorytet bojlera i przy grzaniu CWU pompa CO jest wyłączona, a mieszacz zamknięty. Wtedy właśnie dokonuję odpowietrzenia pompki. Za bardzo nie wiem jak odpowietrzyć bojler. Chyba najlepiej by było poprzez poluzowanie na śrubunku. Boję się trochę tego aby nie uszkodzić w nim uszczelki. Myślę, że jak wykręcę górną część odpowietrznika to będzie to samo. Tylko wtedy pompkę CWU muszę chyba wyłączyć?
  • Helpful post
    Sstalone
    Level 30  
    Propozycja wg wariantu 2 zakłada wariant grawitacyjny wg rysunku zamieszczonego poniżej, samo zastosowanie zaworu zwrotnego na odgałęzieniu do bojlera nie zapobiegnie jego wychładzaniu, należałoby zastosować jakiś elektrozawór sterowany sterownikiem lub zawór termostatyczny.

• Helpful post
    Sniezynka
    Level 32  
    Bojler odpowietrzysz tak:
    - wyłączasz pompkę ładującą
    - zamykasz zawór odcinający jeden przy pompce
    - luzujesz dużą nakrętkę odwietrznika do momentu aż wypłynie woda.
    - następnie dokręcasz odpowietrznik
    - odkręcasz zawór przy pompie
    - uruchamiasz pompie
    Automatyczne odpowietrzniki nie zawsze sprawdzają się w układach otwartych.
    Piotr1.
    Level 14  
    Przerobiłem wpięcie rury od zbiorniczka wyrównawczego w inne miejsce. Chciałem aby było jak najbliżej wyjścia zasilania z kotła. Moją pracę przedstawiają poniżej załączone zdjęcia. Niestety tak jak kolega wyżej pisał nie rozwiązało to problemu. Będę próbował odpowietrzyć bojler tak jak radzi Sniezynka tylko muszę pożyczyć większy klucz nastawny bo mój nie obejmuje śrubunka holendra 1 1/4 cala. Zastanawiam się dlaczego ten automatyczny odpowietrznik nie spełnia swojej roli i nie odpowietrzy mi układu. Chyba zrezygnuje z tego automatycznego i wstawię ręczny odpowietrznik.

Zapowietrzony bojler i pompka Zapowietrzony bojler i pompka
  • Helpful post
    Sniezynka
    Level 32  
    A po co holender?
    żeby odkręcić górny dekiel odpowietrznika wystarczy ręka przecież jest radełkowany to wystarczy żeby uwolnić pływak zaworu.
    Po odpowietrzeniu dokręcić ręką.
    tetryk486
    Level 10  
    Dlaczego to wszystko tak "pokręcone" jak może być proste:
    * rura zasilająca (gorąca) do bojlera > winna być prosta i kończyć się min 1m nad bojlerem > zaworem odpowietrzającym.
    * z tej rury trójnikiem przez zawór odcinający ze spadkiem mni 5% > zasilanie do bojlera.
    *z bojlera ze spadkiem min 3% > przez zawór odcinający i kolanko do pionu.
    *w pionie > zaworem zwrotnym > do pompy > przez zawór odcinający > powrót do kotła.
    I to tyle, a spadki rur zasilającej i powrotnej zapobiegają zapowietrzania się wężownicy w bojlerze i ewentualnie grawitacyjne zasilanie jej, natomiast pompa na powrocie zapewnia jej niższą temperaturę pracy i przedłuża jej żywotność. Powodzenia - Tetryk.
    Piotr1.
    Level 14  
    Wczoraj chciałem kupić odpowietrznik ręczny. Pan sprzedawca był zdziwiony, że przy bojlerze chcę zamontować taki odpowietrznik. W sklepie było również dwóch instalatorów i też potwierdzili zdanie sprzedającego, a ja uległem ich sugestiom i go nie kupiłem. Panowie instalatorzy powiedzieli, że też mieli podobny przypadek z zapowietrzonym bojlerem i wymiana pompki CWU na nową pomogła.
    Przed samą poprawką przepięcia zbiorniczka wyrównawczego miałem w domu znajomego instalatora. W instalacji nie stwierdził błędów po za błędnie wpiętym odpowietrznikiem, którego już nie ma. (kolega wyżej też to wyłapał). Zwrócił też uwagę na to nietypowe wpięcie zbiorniczka wyrównawczego. Powiedział, że pompka jest odpowiednia i zalecił aby pracowała na drugim biegu (poniżej zdjęcie mojej pompki). Po przełączeniu na drugi bieg po niedługim czasie jej praca była cicha. Nawet temperatura zaczęła rosnąć w bojlerze gdy pompka od CWU nie była załączona co świadczyło o tym, że układ się odpowietrzył. Myślałem, że jak dokonam przeróbki wpięcia to już będzie tylko lepiej. Niestety sytuacja powróciła co świadczy o tym, że to złe wpięcie nie miało dużego wpływu na powietrze w instalacji bojlera. Wczoraj udało mi się dokręcić bardziej śrubunek holender przy zasilaniu bojlera (około pół obrotu). Też miałem kolejną nadzieję, że sytuacja się polepszy.
    W obecnej chwili przez kilkukrotne poluzowanie odpowietrznika przy bojlerze do momentu wypłynięcia wody (powietrza tam nie zaobserwowałem) oraz kilkukrotnym odpowietrzeniu pompki CWU (powietrza troszkę z niej uchodzi) pompka znacznie cichnie i już pracuje na tym poziomie do momentu jej ponownego uruchomienia gdy znów musi podgrzać wodę w bojlerze (korci mnie też poluzowanie śruby w zaworze odcinającym zamontowanym nad pompką CWU i sprawdzenie czy tam powietrze się nie zbiera).
    Myślę, że w tym temacie już zostało powiedziane wszystko. Zobaczę po jakimś dłuższym czasie może to powietrze w końcu zejdzie z układu i będzie dobrze. Dziękuję bardzo wszystkim za chęć pomocy. Pozdrawiam

Sniezynka
    Level 32  
    A może zmniejszyć przepływ wody przez wężownicę dławiąc (przykręcając zawór powyżej pompki ) przepływ wody.
    Być może pompa zasysa powietrze poprzez nisko umieszczone naczynie wzbiorcze .
    tetryk486
    Level 10  
    Szanowny Panie ! - czy umie Pan czytać dobre rady, czy brnie Pan w bezsens głupich pomysłów, przecież działa tu czysta logika i fizyka, a Pan sam sobie stwarza problemy, gdzie ich nie ma, a "mądrej głowie - dość trzy słowie" Pozdrawiam !
    Piotr1.
    Level 14  
    Szanowny Panie tetryk, robię tak jak koledzy wyżej radzą:
    1. Usunąłem źle zamontowany odpowietrznik, który był zamontowany przed pompką aby powietrze z niego nie było zasysane.
    2. Zmieniłem połączenie naczynia wzbiorczego.
    3. Odpowietrzam układ tak jak koledzy radzą.
    Czy to są głupie pomysły?
    Powyżej napisałeś poradę jak powinna wyglądać moja instalacja, za którą dziękuję. Proponujesz wiele zmian, które z pisanego tekstu trudno zobrazować. Czy możesz to narysować? Będzie mi łatwiej to zrozumieć. Pozdrawiam
    tetryk486
    Level 10  
    Przepraszam, jeżeli poczuł się Pan urażony, ale dalej słucha Pan porad kolegów, a nie analizuje prawidłowości montażu, który przedstawiłem powyżej.
    Pan prowadzi konwersację z kolegami zamiast zastosować prawidła fizyki i już dawno wszystko by działało, bo fizyki Pan nie oszuka nawet źle zamontowaną pompą!
    Życzę powodzenia - bo na konwersacji minie Panu zima.

Dodano po 44 [minuty]:

Ponieważ twierdzi Pan, że nie wszystko Pan rozumie z moich rad - więc może koledzy pomogą wykonać rysunek (schemat) prawidłowego połączenia bojlera, nawet bez pompy wymuszającej obieg - bo co Pan zrobi gdy zabraknie prądu ? A grawitacja wykorzystująca różnicę temperatur i ze wskazanymi spadkami zawsze działa.
    * Proszę sobie narysować prostą rurę zasilającą (gorącą) w pionie powyżej bojlera ok 1 m zakończona odpowietrznikiem samoczynnym.
    * Od trójnika z tej rury, poprzez zawór odcinający manualny ze spadkiem 5% w stronę bojlera ( 5% = 5 cm poniżej / na 1 metrze).
    * Powrotna rura (zimna) ze spadkiem min 3% (3 cm / 1 m) przez zawór odcinający manualny do rury powrotnej do pionu - do zaworu odcinającego przed pompą i drugi zawór odcinający za pompą do głównej rury powrotnej - i to tyle.
    Każdy montażysta nawet nie hydraulik poradzi sobie z rozrysowaniem takiego schematu.
    Zaletę montażu pompy w powrocie już opisałem, a ilość zaworów manualnych jest wymogiem w razie awarii bojlera, lub pompy.
    Natomiast spadki rur zapewnią samoczynne odpowietrzanie nagrzewnicy w bojlerze.
    Uważam, że powyższe wyjaśnienia nie wymagają dalszej rozmowy. Życzę powodzenia w radosnej twórczości manualnej !
    Piotr1.
    Level 14  
    Sniezynka - dławiłem zawór aby ograniczyć przepływ i jakby było troszkę lepiej. Najbardziej słyszalne powietrze i bulgotanie w instalacji jest w momencie załączenia się pompy CWU (gdyby były pompy z łagodnym startem to może by tego nie było). Też pomyślałem o tym, że zaciąga powietrze ze zbiornika wyrównawczego. Zrobiłem więc eksperyment. Poszedłem na strych i nadstawiłem ucho przy zbiorniczku wyrównawczym. Przez aplikację w smartfonie załączyłem pompę CWU aby może usłyszeć jakiś bulgot w tym zbiorniczku. W zbiorniczku nic nie słychać - cisza.

tetryk486 - rozumiem, że tak powinien wyglądać rysunek tej instalacji:

Zastanawiam się jak wykonać spadki rur skoro kolanko czy też trójnik ma 90 stopni.
  • Helpful post
    gersik
    Level 32  
    Nie powinno się montować odpowietrzników automatycznych po stronie ssawnej pompy.
    Piotr1.
    Level 14  
    Rzeczywiście, pompki w tym miejscu nie powinno być. tetryk 486 proponuje zasilanie bojlera grawitacyjne. Na pewno przy zasilaniu grawitacyjnym by nie było tych problemów z zapowietrzaniem bojlera. Tylko, że przy tego typu kotle jest to nie ekonomiczne ponieważ w przypadku braku energii kocioł się wygasi. Kolejna sprawa to przy podgrzewaniu samej CWU latem kocioł by musiał ciągle mieć temperaturę aby wodę podgrzewać. W przypadku tego kotła na pellet latem na utrzymanie temperatury w bojlerze kocioł załączy się dwa, trzy razy w ciągu doby i to wystarczy aby mieć ciepłą wodę. Są to korzyści w zużyciu opału.
    Natomiast kusi mnie aby zmienić położenie odpowietrznika. Tak jak proponuje tetryk 486. Tylko może nie montować go na metrowej przedłużce pionu zasilania bojlera tylko troszkę krótszej tak abym miał w miarę dobry do niego dostęp. Może rzeczywiście jest tak, że przy szybszym obiegu wody wymuszonym przez pompkę odpowietrznik nie nadąża wyłapywać powietrza z instalacji. Przeróbek bym teraz nie miał zbyt dużo.

Dodano po 26 [minuty]:

Stosując krótszą (nie 1m) rurę zwiększył bym jej średnicę np na 2 cale i na jej końcu oczywiście byłby zamontowany odpowietrznik. Powstało by coś w rodzaju bańki na powietrze. Co o tym sądzicie? Może się jeszcze tetryk 486 wypowie.
    tetryk486
    Level 10  
    Szanowny Panie Piotrze 1, ja nikogo nie zmuszam do stosowania obiegu grawitacyjnego, lecz zastanawiam się skąd w tym układzie bierze się tak duża ilość powietrza i nie miałem zamiaru kogokolwiek pouczać jak ma wykonać instalację zasilającą bojler CWU - może zrobić to nawet przez strych, ale widzę, że problem polega tu na dywagacjach, wymyślaniu problemów, których faktycznie tu niema. Rurka odpowietrznika może być długości nawet 5 cm, ważne aby była powyżej rury zasilającej bojler i służyć ma do "ewentualnego" odpowietrzania tej części instalacji dotyczącej CWU. A jak Pan uważa, że zamiast rurki 1 metrowej np Cu 15 mm może Pan zainstalować nawet 200 mm, tylko jaki to ma sens - skoro odpowietrznik ma za zadanie natychmiastowe wypuszczenie ewentualnego powietrza, a nie gromadzenie go w wymyślonych zbiornikach i w jakim celu ? Szanowni Panowie zróbcie tak, jak Wam zaproponowałem i pozbądźcie się problemu, lub brnijcie dalej w bezsens.
    Moja ostatnia dobra rada - róbcie jak uważacie, lub uważajcie co robicie ! Jest to kocioł stałopalny i musi być o obiegu otwartym, aby nie stworzyć bomby i dalej twierdzę, że należy słuchać dobrej rady bez względu na wiek doradcy, a eksperymenty pozostawmy saperom, lub naukowcom, bo minie Wam pół życia na otwieraniu drzwi, które są już dawno otwarte ! Powodzenia w działaniu.
    Piotr1.
    Level 14  
    tetryk 486 - szanuję udzielone porady ale zasilanie bojlera przez grawitację już miałem i to na tych samych rurach i w tym samym miejscu zamontowanym odpowietrzniku. Wszystko wtedy działało jak należy bez podnoszenia odpowietrznika. Nie chcę już wracać do układu grawitacyjnego bo chcę wykorzystać możliwości kotła i nie spalać niepotrzebnie opału. Kocioł ten jest również przystosowany do pracy w układzie zamkniętym. Tak mam napisane w instrukcji. Schemat podłączenia obecnej instalacji też jest zgodny ze schematem podanym w instrukcji więc teoretycznie powinno działać. Czy ktoś ma może zamontowaną pompkę CWU na rurze zasilającej bojler jak i odpowietrznik w podobnym miejscu? Jeżeli tak to proszę o informację jak ten układ się sprawuje?
  • Helpful post
    Sniezynka
    Level 32  
    W zbiorniku wyrównawczym nie usłyszysz bulgotania tylko spadnie poziom wody.
    Jeżeli pompka jest przewymiarowana to będzie taki efekt. Dławienie zaworem zmniejsza wydajność pompy.