Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tuner Digital Synthesized AM/FM Luxman T-351L - nie działa na FM

Andriej96 24 Wrz 2017 15:50 1458 37
  • #1 24 Wrz 2017 15:50
    Andriej96
    Poziom 7  

Witam, posiadam tuner marki Luxman T-351L, sprzęt nie działa do końca a dokładnie nie działa tuner FM. Słychać tylko jednolity szum, na AM radio gra poprawnie. Płyta sprawdzona nie posiada zimnych lutów, głowica również. Napięcie na głowicy to 3V i 10V. Podczas szukania stacji nie ma żadnego zmieniającego się napięcia na kołku głowicy UKF. Głowica jest marki ALPS. Bardzo proszę o podpowiedź co mogło się uszkodzić, że głowica nie wyszukuje stacji UKF - napięcie strojenia? Ewentualnie czy wie ktoś, gdzie mogę znaleźć instrukcję serwisową do tego tunera?

Moderowany przez Mirek Z.:

Tytuł poprawiłem, fatalną pisownię również. Nie można zapominać o spacjach za przecinkami, kropkami itd. https://www.elektroda.pl/rtvforum/faq.php - p.3.1.13, p.3.1.15.

0 29
  • #2 24 Wrz 2017 19:13
    11111olo
    Poziom 43  

Andriej96 napisał:
    Słychać tylko jednolity szum

Taki sam jak podczas nieodbierania żadnej stacji?
    Andriej96 napisał:
    Napięcie na głowicy to 3V i 10V. Podczas szukania stacji nie ma żadnego zmieniającego się napięcia na kołku głowicy UKF.

A coś więcej? Głowica FM to nie dwa druciki że każdy się połapie.

Zacznij od tego czy w ogóle jest napięcie warikapowe.

0
  • #3 24 Wrz 2017 19:19
    Andriej96
    Poziom 7  

No nie mam pojęcia czy jest napięcie warikapowe bo nie wiem gdzie wchodzi na głowicę nie mam schematu ewentualnie może Pan mnie nakieruje gdzie mógłbym zdobyć service manual tego sprzętu????.na głowicy są tylko dwa napięcia 3 i 10 V podczas szukania stacji nie występują inne napięcia ani te które są nie zmieniają się podczas regulacji

0
  • #6 24 Wrz 2017 19:51
    11111olo
    Poziom 43  

Patrzyłeś na to i nic nie widziałeś?
    Coś niepokojącego jest z dużym kondensatorem 3300uF/25V oraz diodami D905 i D906.

Wykręć płytę i zrób zdjęcie od spodu.

0
  • #7 24 Wrz 2017 19:53
    Andriej96
    Poziom 7  

Już rozkręca widzę że była próba naprawy poprzerywane ścieżki i polerowane przewody

0
  • #10 24 Wrz 2017 20:03
    Andriej96
    Poziom 7  

Odnośnie tych przewodów to są podejrzewam poprzedłużane te ścieżki co są urwane sprawdziłem omomierzem mają przejście i są polubownego tak jak idą ścieżki.ta płyta była pęknięcia bo tam jest taki kolek plastikowy trzymający płytę i zapewne ktoś nie umiał wyciągnąć płyty z kołka pociągnął i pękła

0
  • #11 24 Wrz 2017 20:08
    11111olo
    Poziom 43  

Sprawdź wszystkie połączenia przewodami.
    Wspomniany kondensator jest najprawdopodobniej wylany.
    Napisz jakie są te podejrzane diody i je pomierz.

0
  • #12 24 Wrz 2017 20:13
    Andriej96
    Poziom 7  

Diody pomierzone omomierzem (funkcja do sprawdzania diód w mierniku)pokazuje że są dobre a kondensator muszę kupić jutro zakupię i wlutuję nowy 3300uF 25V.Przewody również zgadzają się że ścieżkami

0
  • #14 25 Wrz 2017 09:35
    Andriej96
    Poziom 7  

Witam dioda 905 ma symbol 22Z i Dioda 906 ma symbol 66Z

0
  • #15 25 Wrz 2017 12:38
    DIORADIO
    Poziom 24  

To wokół tego kondensatora to jest klej i nie wygląda mi że on jest spuchnięty. A diody pewnie przez nie płynął za duży prąd i dlatego wokół nich ciepło zrobiło swoje.Odczytaj co to jest za scalak w ramce BA15216, pionowo wlutowany. Według mnie TC 9227P to jest mikroprocesor do obsługi tego radia. LA1266 to jest wzmacniacz p.cz. AM i FM. LA3401 to jest dekoder stereo. Głowica jest przestrajana napięciem warikapowym i chcąc znaleść na który pin idzie to napięcie trzeba rozebrać głowicę i poszukać diod przestrajających równolegle lutowanych do cewek. Ze zdjęcia głowicy od strony druku co mogłem odczytać i wywnioskować to:1 - wej anteny
    2 - masa
    3 -? jeżeli tu jest 3v to może być napięcie przestrajające
    4 - masa
    5 - ?
    6 -
    7 -
    8 -
    9 - masa
    10 - wyj p.cz.
    no to zostaje zasilanie (+10V), ARCz i co jeszcze na dwa piny? Nie mam koncepcji, choć spotkałem się że jak na wej głowicy był BF961 to ze scalaka z pośredniej było jeszcze połączenie z tym tranzystorem.

0
  • #16 25 Wrz 2017 13:56
    Andriej96
    Poziom 7  

Tak 3 pin ma 3 V

Dodano po 36 [minuty]:

Ten układ pionowo wlutowany to BA 15218N,a ten w linii głowicy to toshiba TC9227P

Dodano po 21 [minuty]:

Co do wejść głowicy to 1-wejscie anteny,2-masa,3-3V,4-masa,5-10 V nareszcie pinów głowicy brak napięcia

Dodano po 45 [sekundy]:

Zdjęcie głowicy

0
  • #17 25 Wrz 2017 20:16
    11111olo
    Poziom 43  

DIORADIO napisał:
    A diody pewnie przez nie płynął za duży prąd i dlatego wokół nich ciepło zrobiło swoje.

Zastanowiłeś się dlaczego prąd był za duży?

Z drugiej strony jest napisany symbol głowicy?

0
  • #18 25 Wrz 2017 20:21
    Andriej96
    Poziom 7  

Gdzieś może być zwarcie i dlatego prąd płynie za duży????Głowica to ALPS 1D73563A

0
  • #19 25 Wrz 2017 22:03
    DIORADIO
    Poziom 24  

Diody się grzały( albo grzeją) bo być może ta gałąż z zasilacza jest obciążona ( nie zwarta bo gdyby była zwarta to nie byłoby nic) i to napięcie na głowicy ( 10V) jest trochę za małe ( według mnie powinno być około 15V) ale to też trzeba sprawdzić czy na AM czy FM. A zdjęcie głowicy zrób wyrażne ze zdjętymi blachami (ekranami) żeby można było zobaczyć elementy i ścieżki.

0
  • #20 25 Wrz 2017 22:19
    11111olo
    Poziom 43  

DIORADIO napisał:
    Głowica jest przestrajana napięciem warikapowym i chcąc znaleść na który pin idzie to napięcie trzeba rozebrać głowicę i poszukać diod przestrajających równolegle lutowanych do cewek.

Tego nie rób bo to nie ma żadnego sensu. Problem nie leży w głowicy! Tu 100% pewności nie mam ale w tym momencie nie ma sensu cokolwiek robić z głowicą w. cz.

Zacznij od rzeczy najprostszych i oczywistych czyli pomiaru napięć zasilających poszczególne układy scalone.

0
  • #21 26 Wrz 2017 14:14
    Andriej96
    Poziom 7  

Dobrze zrobię zdjęcia ścieżek głowicy.Jak topnienia ściągnę schematy układów scalonych i posprawdzam jakie powinny mieć a jakie mają napięcia zasilające.

0
  • #22 26 Wrz 2017 14:56
    DIORADIO
    Poziom 24  

A w jaki sposób masz się upewnić który pin w głowicy jest od napięcia warikapowego nie mając schematu? - to jest pytanie do 11111olo. Zdjąć ekrany z głowicy to żaden problem. To wygląda jakby nie było napięcia przestrajającego, ale tylko teoretycznie bo nie wiesz czy wogóle go nie ma czy jest tylko 3v. Pomiary napięcia owszem to tylko teoria ale na których nóżkach. Z opisu wynika że gra na AM - ie to znaczy że dekoder stereo przepuszcza sygnał - jest dobry i napięcia na nim też powinny być dobre.Ale podam Ci że LA3401 nóżka 1 to wej AM,
    2 to wej FM
    5 to wyj L
    8 to wyj R
    12 to masa
    13 to wyj na diodę stereo
    22 to zasilanie scalaka
    Drugi scalak to LA1266 to wzmacniacz p.cz.AM/FM:
    nóżka 1 to wejFM
    4 to masa
    do nóg 5,6,7 podłączona cewka dyskryminatora
    nóżka 7 to zasilanie FM
    nóżka 12 to wyj FM
    nóżka 15 to wyj AM
    nóżka 20 to zasilanie AM
    Teraz włącz AM i strojenie automatyczne a na scalaku TC 9227P szukaj na której nodze zmienia się napięcie (przestrajające). Jak nie znajdziesz to potrzebny schemat, a jak znajdziesz to przełącz na FM, włącz strojenie automatyczne i zmierz czy na tej nóżce zmienia się napięcie.

0
  • #23 26 Wrz 2017 16:02
    Andriej96
    Poziom 7  

Sprawdzę wieczorem

0
  • #24 26 Wrz 2017 20:20
    11111olo
    Poziom 43  

DIORADIO napisał:
    A w jaki sposób masz się upewnić który pin w głowicy jest od napięcia warikapowego nie mając schematu? - to jest pytanie do 11111olo.

Przecież to jest proste jak drut.
    DIORADIO napisał:
    Pomiary napięcia owszem to tylko teoria ale na których nóżkach.

Jak znowu teoria! Ma pomierzyć napięcia zasilające. Nadwyrężone diody pracują w zasilaczu (najprawdopodobniej) i nie ma pewności czy układy scalone mają prawidłowe napięcia zasilające.
    DIORADIO napisał:
    Teraz włącz AM i strojenie automatyczne a na scalaku TC 9227P szukaj na której nodze zmienia się napięcie (przestrajające).

Ale po co?!
    DIORADIO napisał:
    jak znajdziesz to przełącz na FM, włącz strojenie automatyczne i zmierz czy na tej nóżce zmienia się napięcie.

Nie rób tego bo to stracony czas!

Kolega @DIORADIO chyba nie kontaktuje albo przynajmniej ma mgliste pojęcie jak zbudowane są tego typu sprzęty.
    Głowica o której mowa jest tylko na pasmo FM! AM znajduje się w innej części i nie ma najmniejszego sensu mierzenie tam czegokolwiek.

A wracając do pytania
    DIORADIO napisał:
    A w jaki sposób masz się upewnić który pin w głowicy jest od napięcia warikapowego nie mając schematu? - to jest pytanie do 11111olo.

Karta katalogowa na s. 19 pokazuje że napięcie VCO pojawia się na pinach: 17 FM, 18 AM.

0
  • #25 27 Wrz 2017 11:10
    DIORADIO
    Poziom 24  

1.Pytanie konkretne, a odpowiedż geniusza.
    2.W którym miejscu są te napięcia zasilające, a czy jesteś na 100% pewny że te nadwyrężone diody są w zasilaczu (napisałeś najprawdopodobniej) to znaczy że nie jesteś pewny. A dlaczego nie podałeś na których nóżkach na których scalakach są podawane napięcia zasilające .
    3.A po to aby znaleść z której nóżki tego scalaka wychodzi napięcie na warikapy. Nie spotkałem się z tunerem aby miał dwa napięcia przestojena; jeden na AM, a drugi na FM, zawsze napięcie przestrojenia było wspólne. Więc jak nie jestem pewny pinów głowicy( czy 3 to na pewno zasilanie warikapów) to może z drugiej strony od strony TC 9227P dojdę dlaczego nie ma napięcia przestrojenia na głowicy.
    4.W ten sposób upewnisz się że na FM to napięcie przestrajające się zmienia, tylko nie dochodzi do głowicy.
    5.Jeżeli jesteś taki geniusz i masz rozpisaną głowicę ALPS 1D73563A to podaj link do niej, chętnie skorzystam bo nie znalazłem.A w swoim zacietrzewieniu zapomniałeś dodać od czego jest ta karta katalogowa że na s. 19 pokazuje napięcie VCO pojawia się na pinach:17 FM, 18 AM
    Na koniec taki mały przytyk a właściwie porada abyś udał się do okulisty bo coś słabo widzisz bo ten duży kondensator przyklejony jest klejem.

0
  • #26 27 Wrz 2017 11:33
    11111olo
    Poziom 43  

DIORADIO napisał:
    W którym miejscu są te napięcia zasilające,

Karta katalogowa danego układu scalonego i do dzieła. Nie będę wykonywał całej czarnej roboty za właściciela sprzętu.

DIORADIO napisał:
    są w zasilaczu (napisałeś najprawdopodobniej)

Tak napisałem bo bez schematu 100% pewności nie ma do czego owe diody służą.
    DIORADIO napisał:
    .A po to aby znaleść z której nóżki tego scalaka wychodzi napięcie na warikapy.

Nie trzeba szukać! Te informacje są ogólnodostępne bo producent układu scalonego ich nie ukrywa!
    Pisałem na jakich nóżkach są te napięcia.
    DIORADIO napisał:
    Nie spotkałem się z tunerem aby miał dwa napięcia przestojena; jeden na AM, a drugi na FM, zawsze napięcie przestrojenia było wspólne.

Jak się nie spotkałeś to tak musi być. Wiesz jak to się nazywa? Rutyna.
    DIORADIO napisał:
    Więc jak nie jestem pewny pinów głowicy( czy 3 to na pewno zasilanie warikapów) to może z drugiej strony od strony TC 9227P dojdę dlaczego nie ma napięcia przestrojenia na głowicy.

Tak to dobra droga i już pisałem: pin 17!
    DIORADIO napisał:
    W ten sposób upewnisz się że na FM to napięcie przestrajające się zmienia, tylko nie dochodzi do głowicy.

Tak! Tak! Tak!
    DIORADIO napisał:
    masz rozpisaną głowicę ALPS 1D73563A

Nie mam.
    DIORADIO napisał:
    od czego jest ta karta katalogowa że na s. 19 pokazuje napięcie VCO pojawia się na pinach:17 FM, 18 AM

TC9227P.
    DIORADIO napisał:
    porada abyś udał się do okulisty bo coś słabo widzisz bo ten duży kondensator przyklejony jest klejem.

Obok przegrzany laminat pod diodami wygląda identycznie. Tam też jest klej?

0
  • #27 27 Wrz 2017 21:05
    Andriej96
    Poziom 7  

Witam Panowie.zrobiłem tak pomierzyłem napięcia zasilające na układach scalonych według rozpiski ich datasheet.com.układ Toshiba Tc227P zasilanie 5V według miernika jest 5V zgadza się.Uklad BA12518N według miernika 11V na 8 ponieważ według schematu układu to plus minus 18V Zamało to 11 V????????Układ LA1266 Na 7 i 20 pinie 11V i 8 pinie 8 V zgadza się według schematu i miernika.Tuner ten na przełącznik u band ma funkcje FM, AM i AM.Po przełączaniu na FM i włączeniu automatycznego wyszukiwania fal na żadnym pinie układu Toshiba żadne napięcie się nie zmienia.Po przełączaniu na AM 1 włączeniu wyszukiwania również żadne napięcie się nie zmienia tylko na 17 pinie utrzymuje się równo 1V.Po przełączaniu na AM 2 i włączeniu wyszukiwania napięcie się zmienia na pinie nr 16 układu Toshiby

0
  • #28 27 Wrz 2017 21:59
    11111olo
    Poziom 43  

DIORADIO napisał:
    Według mnie TC 9227P to jest mikroprocesor do obsługi tego radia.

Serio? Procesor jest ale na panelu czołowym!.
    Andriej96 napisał:
    Uklad BA12518N według miernika 11V na 8 ponieważ według schematu układu to plus minus 18V Zamało to 11 V????????

Nic nie zmalało. Zasilanie w granicach 4-32V więc trzeba uznać że ok.

Dalsza część ze strojeniem jest niepokojąca. Można na próbę podpiąć potencjometr i spróbować ręcznie przestrajać głowicę FM. Jeśli działa to uszkodzony jest TC9227P lub BA12518N.

Zrób dobrej jakości zdjęcia płytki w pobliżu głowicy FM (z obu stron).

0
  • #29 01 Paź 2017 16:31
    Andriej96
    Poziom 7  

Witam Panów.Podpiąlem głowicę fm przez potencjometr na 3 pin głowicy tam gdzie jest zasilanie 3V.Nic się nie zmienia tylko szumi bez reakcji (nawet szum się nie zmienia)

0
  Szukaj w 5mln produktów