Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

kablówka

paw777 05 Aug 2005 16:18 1127 1
    paw777
    Level 10  
    mam pytanko czy jest możliwe zdekodowanie sygnału c+ z kablówki a jak tak to czm ?
  • Helpful post
    hosen
    Level 12  
    jest możliwe, musisz wiedziec z jaka czestotliwoscia chodzi cyfra.Był kiedyś opis dekoderów i schematy wykonania na www.dioda.prv.pl ale nie wiem czy teraz jeszcze są.

Dodano po 52 [minuty]:

ta strona co podałem jest juz nieaktywna.Moge ci przesłać te schematy tylko nie wiem czy ci się przydadzą bo typ filtra zalezy od tego jaki koder nadawca zastosowal w centrali ,a nawet na jakim kanale czastotliwosci jest nadawane.W niektorych sieciach sygnal jest kodowany poprzez nalozenie sygnalu zaklucajacego o duzej amplitudzie i odpowiednio blisko czestotliwosci kanalu na ktorym jest nadawane cyfra* ( w tym przypadku filtr ma za zadanie odseparowanie sygnalu uzytecznego poprzez wytlumienie czestotliwosci zaklucajacych).
    Ale niektore sieci kablowe koduja sygnal cyfrowo i w tym przypadku filtr nie pomoze.W większości przypadków jest to system Jerrold i polega on na nałożeniu 4 różnych sygnałów (o różnej częstotliwości FM) na sygnał właściwy.W wyniku powstaje sygnał sumaryczny o innej częstotliwości a co za tym idzie występuje na innym kanale.Odfiltrowanie częstotliwości zakłucającej sprowadza się do zmiany częstotliwości sygnału właściwego czyli sygnał zakłucony jak gdyby znika z kanału na którym występuje jako zakłucony.W praktyce wygląda to tak:strojąc filtr-znika nam obraz ale pojawia się jako zakłucony (inną częstotliwością) na innym kanale i zabawa się powtarza, tak że metodą filtracji nie da się odkodować tak zakodowanych obrazów,należy mieć (zrobić) dekoder który przywraca synchronizację obrazu na kanale zakłóconym.Częściowo można zobaczyć stabilny obraz włączając txt. i przeźroczystość na kanale zakłóconym.Obraz jest wtedy wyprostowany ale czasami podzielony i lekko 'płynie.

Dodano po 20 [minuty]:

pozatym duzo o tym było na tym forum poszukaj.