Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zasilanie lamp w ogrodzie prądem stałym?

anika24 26 Wrz 2017 17:41 3360 59
    jack63
    Poziom 42  
    bubu1769 napisał:
    przy tak małej mocy różnice w spadkach napięcia rzeczywiście są niewielkie, natomiast przy maksymalnym obciążeniu przewodu wyniosły by już około 35% dla AC i 45% dla DC.

Wytłumacz dokładnie o jakie straty Ci chodzi?
    Jak doszedłeś do takich wniosków ?
    Co to za procenty?
    Co ma Tesla z Edisonem do strat w przewodzie zasilającym lampę?
    anika24
    Poziom 6  
    masonry napisał:
    750kV napisał:
    Kable (nie przewody) dla napięcia 230V muszą być zakopane na głębokości min 80 cm

Możesz kolego napisać kto każe tak głęboko zakopywać?

Zatem wystarczy to 30-40 cm, będzie to bezpieczne?
    Czy robić na 24V?
    Do jutra muszę podjąć decyzję, mam zamówione transformatory jutro do odbioru.
    Robert B
    Poziom 43  
    Przecież podobno masz już kupione żarówki na 24V! Zatem przestań wydziwiać, zrób instalację na napięcie bezpieczne (24V) i przestań wlec ten temat bo sam nie wiesz czego chcesz i marudzisz jak stara panna w tańcu!
    mod22
    Poziom 28  
    Uspokójcie się. Najbezpieczniej i najtaniej trafo bezpieczeństwa 24v. Nikt Ameryki tu nie odkrył. Co wy z tym Teslą, prąd przez wifi chcecie przesyłać do tych lampek?
    750kV
    Poziom 28  
    masonry napisał:
    750kV napisał:
    Kable (nie przewody) dla napięcia 230V muszą być zakopane na głębokości min 80 cm

Możesz kolego napisać kto każe tak głęboko zakopywać?

No faktycznie, pomyliłem się o 10 cm.
    Tablica 2: Link
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Zbigniew 400
    Poziom 38  
    Bubu czy prawo oma jest róźne dla ac i dc ?
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 36  
    @anika24Możesz też kupić zasilacz AC 230V / 24V DC i w oprawy wkręcić 6 sztuk: żarówka LED E27 7W 24V AC/DC.
    Droższą opcją (zamiast zasilacza) jest zakup 1-fazowego transformatora 230V / 24V. Zwykły transformator (bezpieczeństwa) o mocy 100VA. Przykładowo firma Elhand takie produkuje. Transformator będzie bardziej trwały od większości zasilaczy. Ale trzeba go zabezpieczyć od zwarć i przeciążeń. Zasilacz takie zabezpieczenia ma fabrycznie.
    Chociaż w tym przypadku ja bym tak czy siak wybrał zasilacz.
    anika24
    Poziom 6  
    BK_klp napisał:
    Możesz też kupić zasilacz AC 230V / 24V DC i w oprawy wkręcić 6 sztuk: żarówka LED E27 7W 24V AC/DC.

ktoś mi powiedział że zasilacz elektroniczny może nie zadziałać z żarówkami LED.
    Też bym wolał wybrać tą opcję, ponieważ jest tańsza.
    Czy zasilacz 80W starczy jeżeli suma żarówek to 54W?
    ( odległość do ostatniej lampy to około 30m)
    Jaki wyłącznik nadprądowy powinienem umieścić przed takim zasilaczem 80W?
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 36  
    Kup żarówki LED z oznaczeniem 24V AC/DC i zadziałają z każdym zasilaczem 24V.

Dodano po 3 [minuty]:

80W starczy jeśli suma mocy żarówek nie przekracza 60W.
    Zasilacza nie musisz zabezpieczać. Możesz go po prostu podłączyć do gniazdka.
    Jeśli chcesz go zamontować w jakieś rozdzielni, to zabezpiecz go wyłącznikiem B6 i przyłącz do niego zasilacz jego oryginalnym przewodem, utnij wtyczkę po prostu.

Dodano po 4 [minuty]:

A co do długości kabla w ziemi to przy 30 metrach spadek napięcia nie przekroczy 7%, a więc napięcie nie powinno spaść poniżej 22,5V. Myślę, że dla żarówki LED to nie problem.
    Robert B
    Poziom 43  
    anika24 napisał:
    Też bym wolał wybrać tą opcję, ponieważ jest tańsza.

Ciekawe obliczenia, bo zasilacz z twojego linku kosztuje 160 a obudowany transformator bezpieczeństwa firmy Breve kosztuje 130 :lol:
    PiotrPitucha
    Poziom 33  
    Witam
    Co do sporu Tesli z Edisonem to chciałem jeszcze dodać, że świstak siedzi i zawija te straty w sreberka...
    Wujka Googla też trzeba umieć czytać ze zrozumieniem....
    Proponuję jeszcze dołączyć do sporu pana Ohma i on odpowie jakie straty będą w przewodach :).
    Pozdrawiam
    Zbigniew 400
    Poziom 38  
    Trafo bezpieczeństwa na olx za 50zł.
    necavi
    Poziom 17  
    Właśnie mija 20 lat gdy na ogrodzie założyłem instalację oświetleniową składającą się z 4 lamp a w nich żarówki 24V/60W całość zasila transformator bezpieczeństwa 250VA. Przez ten czas nie padła żadna żarówka. Jedyne uszkodzenie to wyłącznik czasowy kiedyś po burzy. Z nastanie ery LED zastanawiałem się nad wymianą, źródeł światła, ale to nieopłacalne.
    a_noob
    Poziom 22  
    anika24 napisał:
    ktoś mi powiedział że zasilacz elektroniczny może nie zadziałać z żarówkami LED.

Zapewne chodziło o popularnie zwany "transformator elektroniczny" stosowany przy zasilaniu żarówek halogenowych niskonapięciowych. Faktycznie niektóre "żarówki" LED nie działają przy nich, bo na wyjściu dają prąd AC wysokiej częstotliwości, jeżeli układ zasilania wewnątrz tych "żarówek" ma zbyt wolne diody prostownicze na wejściu, to robi nam się grzałka zamiast oświetlenia. Takie oprawy przewidziane są do pracy ze zwykłymi transformatorami, mającymi 50Hz na wyjściu.
    Reasumując do zasilania "żarówek" LED, żeby się nie zaskoczyć, dajemy albo zwykły transformator AC, albo zasilacz prądu stałego DC.

bubu1769 napisał:
    Prąd przemienny w porównaniu do prądu stałego ma mniejsze straty na przewodach, słynna wojna między Edisonem a Tesla
    (...)
    Wystarczy zapytać "wujka" o spór między Teslą a Edisonem.
    (...)
    przy maksymalnym obciążeniu przewodu wyniosły by już około 35% dla AC i 45% dla DC.

Naprawdę bardzo, bardzo, ale to bardzo prosiłbym o konkretne odnośniki, gdzie można przeczytać o tym konkretnym sporze dotyczącym przewodów oraz o wyjaśnienia skąd się wzięły te procenty.
    Zbigniew 400
    Poziom 38  
    A noob, od kiedy źarówki led zasila się zasilaczem stałoprądowym ? Same moduły to moźe .

Dodano po 2 [minuty]:

Bubu, teź niecierpliwie czekam na naświetlenie techniczne sporu Tesli i Edisona.
    Zbigniew 400
    Poziom 38  
    Ale bełkot handlowy jest super.
    Biodegradowalny półprzewodnik

Dodano po 6 [minuty]:

A źarówka metalohalogenowa ma wydajność 115lm/W
    Efektywność oddawania barw 98% / led 80%/.

Ładne bzdury.
    a_noob
    Poziom 22  
    Zbigniew 400 napisał:
    A noob, od kiedy źarówki led zasila się zasilaczem stałoprądowym ? Same moduły to moźe .

Nie widziałeś nigdy zamienników LED dla żarówek halogenowch niskonapięciowych?

anika24 napisał:
    W drugim obwodzie będę miał trzy żarówki, każda po 9W, czy mogę tam zamontować taki 60 W zasilacz, czy będzie za duży?

Zasilacz byłby za duży dla tych opraw gdybyś kupił 36 V, dopóki jest 24 V to może mieć nawet 1000 W i będzie ok.
    Zbigniew 400
    Poziom 38  
    To poczytaj sobie o zasilaniu tych zamienników.
    Zamiennik jak sama nazwa wskazuje moźna stosować zamiast a źarówki halogenowe zasilane są napięciowo a nie prąxowo.
    a_noob
    Poziom 22  
    Haha, wybacz, dopiero teraz załapałem swój błąd, już poprawiłem żeby nikogo nie myliło ;) pisząc stałoprądowy miałem na myśli prąd stały DC.
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 36  
    anika24 napisał:
    W drugim obwodzie będę miał trzy żarówki, każda po 9W, czy mogę tam zamontować taki 60 W zasilacz, czy będzie za duży?
    Zasada jest prosta: napięcie musi być to samo, a moc zasilacza większa od mocy odbiorników. Także zasilacz możesz dać nawet i 500 W, byle 24 V.
    anika24
    Poziom 6  
    Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc.
    Lampy świecą :-)
    Jeszcze mam ostatnie pytanie.
    W ogrodzie zrobiłem dwa obwody, pod pierwszy mam podłączone 6 lamp każda po 9w i podłączony zasilacz j.w. 80W.
    Pod drugi obwód są podłączone trzy lampy też po 9W i zasilacz 60W.
    Jakie powinienem podłączyć wyłączniki nadprądowe pod każdy z zasilaczy?
    W tej chwili mam B10, ale chyba są one za duże.
  • Pomocny post
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 36  
    Daj B6, będzie bezpieczniej. Ale nie licz, że zwarcie w lampie wyzwoli wyłącznik. Prędzej zadziała wewnętrzne zabezpieczenie zasilacza.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 36  
    Przewody do tych zasilaczy czasem mają przekrój rzędu 0,5mm2. Trzeba uważać.
    anika24
    Poziom 6  
    BK_klp napisał:
    Przewody do tych zasilaczy czasem mają przekrój rzędu 0,5mm2. Trzeba uważać.

co to znaczy, trzeba uważać?
    chodzi o stronę wejścia, czy wyjścia?
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 36  
    Uważać, czyli dobrze dobrać zabezpieczenie do tych przewodów na wejściu zasilacza. Daj B6. Nic nie stracisz.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Peter134
    Poziom 18  
    Podsumowując ten bezsensowny bełkot. Najbezpieczniej zastosować transformator 230/24V przystosowany do pracy na zewnątrz.
    Zabezpieczenie odpowiednie dla warunku SWZ, jeśli chcesz to możesz dodatkowo dobezpieczyć zasilacz zwykłym bezpiecznikiem tu już są dostępne i ceramiczne i na szynę DIN gniazda, rurki co się tylko zapragnie.

Starty dla prądu stałego i zmiennego będą praktycznie takie same na tej długości przewodu.
    A różnica między przesyłem prądu stałego, a zmiennego jest taka prąd przemienny łatwo się transformuje, wystarcza transformator, natomiast do prądu stałego potrzeba odpowiednich falowników, przetwornic, a to wszystko kosztuje.