Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ułożenie okablowania do oświetlenia

silos 25 Wrz 2017 17:05 639 16
  • #1 25 Wrz 2017 17:05
    silos
    Poziom 18  

Witam

Zacząłem układanie okablowania w budynku jednorodzinnym, małym od tablicy rozdzielczej z garażu (bezpiecznik B16 na gniazdka i B10 na oświetlenie). Budynek wewnątrz nie jest otynkowany oraz nie ma wylewek. Z okablowaniem do gniazdek 3 x 2.5mm2 nie ma problemu ponieważ ułożyłem je w rogu w podłodze i tylko wyjścia są na kontakty na wysokość 30cm. Problem mam z oświetleniem ponieważ nie wiem jakiego standardu się trzymać. Czy układać też w podłodze i do kolejnych kontaktów wchodzić i wychodzić zasilaniem 3x1.5mm2 z podłogi rezygnując z puszek pod sufitem ? Problem jednak się tutaj pojawia przy rozgałęzieniach i czy wówczas puszki (na łączenia) wstawiać pod podłogą czy niestety ale nadkładać kabla oświetleniowego po podłogą w rogach i trzymać się zasady do i z kontaktu (dwa kable będą z dołu do kontaktu) ? Podobno metoda na puszki pod sufitem to starej daty metoda i tak się nie robi tylko, że w nowej metodzie bez puszek dużo łączeń będzie pod głębokimi kontaktami (taką rolę dawniej pełniły puszki pod sufitem)

Dziękuję za wszelką odpowiedź.

Pozdrawiam
    M.K.

• #3 25 Wrz 2017 17:17
    15kVmaciej
    Poziom 34  

Do oświetlenia ja prowadzę górą od tablicy do pierwszej oprawy, potem do kolejnej itd. Wszystkie łączenia w oprawach, z opraw prowadzisz przewody korespondencyjne do łączników. Prościej się nie da.

• #5 25 Wrz 2017 18:00
    karolark
    Poziom 39  

kkas12 napisał:
    Maciek, sorry ale mało kto to pojmie :)

Bez przesady - prościej zrobić ani opisać się nie da :D

• #6 25 Wrz 2017 18:52
    mawerix123
    Poziom 35  

silos napisał:
    Czy układać też w podłodze i do kolejnych kontaktów wchodzić i wychodzić zasilaniem 3x1.5mm2 z podłogi

Tak najczęściej robię.

15kVmaciej napisał:
    Do oświetlenia ja prowadzę górą od tablicy do pierwszej oprawy, potem do kolejnej itd. Wszystkie łączenia w oprawach, z opraw prowadzisz przewody korespondencyjne do łączników.

Ciekawa technika a co w przypadku dwóch zasilań i dwóch opraw na przechodówce, 5 przewodów łączone jest w jednej oprawie :?:

• #7 25 Wrz 2017 19:30
    15kVmaciej
    Poziom 34  

mawerix123 napisał:
    Ciekawa technika a co w przypadku dwóch zasilań i dwóch opraw na przechodówce, 5 przewodów łączone jest w jednej oprawie

Myślę, że w pierwszej klasie technikum musiałbyś umieć rozwiązać takie zadanie. :)

• #8 25 Wrz 2017 19:42
    mawerix123
    Poziom 35  

15kVmaciej napisał:

mawerix123 napisał:
    Ciekawa technika a co w przypadku dwóch zasilań i dwóch opraw na przechodówce, 5 przewodów łączone jest w jednej oprawie

Myślę, że w pierwszej klasie technikum musiałbyś umieć rozwiązać takie zadanie.

Do technikum mam jeszcze daleko, na razie gimnazjum :D
    Chodzi mi o to czy przy tylu przewodach w lampie niema problemu z zamaskowaniem przewodów w niektórych sytuacjach, czy wszystkie rozety lamp są w stanie zamaskować taką ilość przewodów :?:

• #9 25 Wrz 2017 20:07
    silos
    Poziom 18  

Witam i dziękuję za odpowiedzi.

Na parterze przewody do gniazd prowadziłem z tablicy w garażu górą przez kotłownię do salonu i górą przez kotłownię i wiatrołap do kuchni, a następnie w rogu na dół do pierwszych gniazd i dalej już podłogą od .. do ... Nie chcę aby jakiekolwiek przewody były razem z instalacjami wodnymi i ogrzewaniem.
    Nie wiem właśnie kiedy pojawiła się moda na ciągnięcie instalacji oświetleniowej bez puszek łączeniowych tylko wszystkie łączenia w kontakcie w jego głębokiej puszce.
    Chciałem właśnie też podjechać zasilaniem oświetlenia np. salonu górą przez kotłownie i wiatrołap do jednej puszki w centrum domu na parterze i z niej na kinkiety i dwie lampy (włącznik podwójny). Przy okazji z tego zasilania łapnął bym lampę zewnętrzną na tyle domu. Drugi przewód oświetleniowy też górą do kuchni i wiatrołapu oraz oświetlenia na zewnątrz z przodu domu. Puszki takie zawsze można zagipsować i nie będzie ich widać. Poza tym zawsze jak przyjdzie konieczność rozbudowy oświetlenia to można dogrzebać się do puszki i dorobić kolejne oświetlenie np. przy kominku.
    Na piętrze oczywiście wszystko z podłogi (gniazda zasilające i oświetlenie) bo nie ma stropu tylko płyty.

Dziękuję i pozdrawiam
    M.K.

• #11 08 Paź 2017 12:23
    silos
    Poziom 18  

Witam

Korzystając z okazji dopytam jeszcze odnośnie okablowania i puszek instalacyjnych pod oświetlenie schodów dwubiegowych (co drugi stopień), oprócz oświetlenia klasycznego w suficie. Do tego należy zastosować podwójne dwa włączniki schodowe. Moje pytanie dotyczy tego:
    1. Czy należy z głównej puszki połączeniowej do każdej z puszek pod włączniki poprowadzić dwa przewody 3 x 1.5mm2 (łącznie 6 żył) ?
    2. Czy obok w ścianie co drugiego stopnia należy przed tynkowaniem zamontować na wysokości około 5 cm zwykłe puszki pojedyncze, płytkie 60mm i poprowadzić do nich w bruździe przewód 3 x 1.5mm2 od .. do .. do zasilania każdej z lampek przy schodach ? Czy wystarczy cieńszy przewód z mniejszą ilością żył np. 2 x 1mm2 ?

Dziękuję za wszelką odpowiedź.

Pozdrawiam
    M.K.

• #12 08 Paź 2017 12:57
    kSmuk
    Poziom 17  

silos napisał:
    1. Czy należy z głównej puszki połączeniowej do każdej z puszek pod włączniki poprowadzić dwa przewody 3 x 1.5mm2 (łącznie 6 żył) ?

Do pierwszej puszki doprowadzasz przewód z trzeba żyłami (L, N, PE), następnie z puszki z włącznikiem schodowym do kolejnego włącznika schodowego / krzyżowego prowadzisz dwa przewody korespondencyjne (w kolorze innym niż niebieski i żółto-zielony), N oraz PE, a od ostatniego punktu prowadzisz przewód trójżyłowy L, N, PE.

W przypadku montażu podwójnego wyłącznika schodowego, prowadzisz żyły L, N, PE oraz po parze żył korespondencyjnych (czyli łącznie siedem żył) do kolejnego wyłącznika krzyżowego lub schodowego.

silos napisał:
    Czy wystarczy cieńszy przewód z mniejszą ilością żył np. 2 x 1mm2 ?

Minimalny przekrój przewodu jaki możesz w tym przypadku zastosować to 3 x 1.5 mm². Nie zapomnij, że żyła PE musi być obecna w każdym punkcie, jak i włączniku.

• #13 08 Paź 2017 12:59
    mawerix123
    Poziom 35  

silos napisał:

Przewodu żółtozielonego nie możesz wykorzystać jako fazowego.

silos napisał:
    2. Czy obok w ścianie co drugiego stopnia należy przed tynkowaniem zamontować na wysokości około 5 cm zwykłe puszki pojedyncze, płytkie 60mm i poprowadzić do nich w bruździe przewód

Chyba chodzi Ci o coś takiego, na zamieszczonej fotce oświetlenie jest na wysokości 30cm a nie 5cm. ale generalnie zasada ta sama. Dodam że oświetlenie z fotki będzie na napięcie 230V

silos napisał:
    3 x 1.5mm2 od .. do .. do zasilania każdej z lampek przy schodach ? Czy wystarczy cieńszy przewód z mniejszą ilością żył np. 2 x 1mm2 ?

Jeśli na napięcie 230V to przepisy zabraniają stosowania cieńszego przekroju niż 1,5mm2

• #14 08 Paź 2017 15:40
    retrofood
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

silos napisał:
    Problem mam z oświetleniem ponieważ nie wiem jakiego standardu się trzymać.

Masz tu opisane krok po kroku. Link

• #15 08 Paź 2017 20:07
    silos
    Poziom 18  

Witam i dziękuję za odpowiedzi.

1. Jeżeli chodzi o wysokość płytkich puszek 60mm nad stopniami to optymalną może być rzeczywiście wysokość 20 cm - 30 cm aby światło wyraźnie padało na większa długość stopnia. Na takiej wysokości dam puszki bo po tynkowaniu nie będzie już możliwości korekty.

2. W wariancie bezpuszkowym powinienem przewodem 3x1.5mm2 podjechać z rozdzielni do pierwszej puszki z włącznikiem podwójnym, schodowym. Z tej puszki już 7 przewodami (6 jeżeli zrezygnuję z PE) do kolejnej puszki z drugim włącznikiem podwójnym, schodowym. Z niego już do puszek lamp przy schodach 3 x 1.5mm2. Czy tak jest prawidłowo.

3. Z uwagi na to, że schody są przy ścianie kotłowni/zaplecza chciałem połączenia wykonać w puszce 80mm tak aby nie była widoczna w pomieszczeniach. Czy w takim wariancie dla podwójnych włączników schodowych do tej centralnej puszki wprowadzam z rozdzielni zasilanie 3x1.5mm2. Następne do każdej puszki pod włączniki podwójne prowadzę przewód 6 x 1.5mm2 (z uwagi na problem z dostępem zastosował dwa przewody 3x1.5mm2). Do lamp przy stopniach trafia jeden przewód 3 x 1.5mm2?

Jeszcze raz dziękuję za wszelką odpowiedź.

Pozdrawiam
    M.K.

• #16 08 Paź 2017 21:51
    kSmuk
    Poziom 17  

silos napisał:
    2. W wariancie bezpuszkowym powinienem przewodem 3x1.5mm2 podjechać z rozdzielni do pierwszej puszki z włącznikiem podwójnym, schodowym. Z tej puszki już 7 przewodami (6 jeżeli zrezygnuję z PE) do kolejnej puszki z drugim włącznikiem podwójnym, schodowym. Z niego już do puszek lamp przy schodach 3 x 1.5mm2. Czy tak jest prawidłowo.

Nie wolno Ci zrezygnować z PE. Przewód ochronny ma tam być i koniec kropka.

silos napisał:

3. Z uwagi na to, że schody są przy ścianie kotłowni/zaplecza chciałem połączenia wykonać w puszce 80mm tak aby nie była widoczna w pomieszczeniach. Czy w takim wariancie dla podwójnych włączników schodowych do tej centralnej puszki wprowadzam z rozdzielni zasilanie 3x1.5mm2. Następne do każdej puszki pod włączniki podwójne prowadzę przewód 6 x 1.5mm2 (z uwagi na problem z dostępem zastosował dwa przewody 3x1.5mm2). Do lamp przy stopniach trafia jeden przewód 3 x 1.5mm2?

Nie, nie jest to poprawne. Nie wolno wykorzystywać Ci żyły niebieskiej ani żółto-zielonej, jako przewodu korespondencyjnego. Nie wolno Ci również zrezygnować z PE. Ułóż dwa przewody YDY(t) 4 x 1,5mm². Masz wtedy osiem żył, w tym dwie pary jako korespondencyjne.

Ewentualnie możesz ułożyć pojedyncze żyły w rurze peszla (co nie jest zalecane w przypadku instalacji wykonywanych podłogowo, gdyż istnieje duże ryzyko uszkodzenia plastikowej rury podczas tynkowania).

• #17 09 Paź 2017 07:00
    silos
    Poziom 18  

Witam i dziękuję za odpowiedź.

Pozostawać więc w wersji niepuszkowej tzn. od rozdzielni do pierwszej puszki włącznikowej, głębokiej 3x1.5mm2. Od tej puszki do drugiej puszki włącznikowej, głębokiej dwoma przewodami 4x1.5mm2 i z niej już na schody i do lampy nad schodami. Pytanie tylko czy wtedy taka ilość przewodów może być za włącznikiem podwójnym (4 przewody 3 i 4 żyłowe) ? Widziałem takie puszki bardzo głębokie 60mm (na całą grubość pustaka 11cm). Ich głębokość to dwie głębokości typowych głębokich puszek 60mm.

Dziękuję.
    M.K.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME