Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Termostat : Sterowanie 2-ma grzałkami 7kW

timmo 05 Sie 2005 16:56 3147 11
  • #1 05 Sie 2005 16:56
    timmo
    Poziom 11  

Potrzebuje porady lub schematu jak wykonać termoregulator, który by zasilał dwie grzałki jednocześnie - o mocy 3,5 kW każda. Nieważne jest jak by były one załączane. Rozgrzewały by one ciecze o temperaturze (od 0°C do 100°C) z rozdzielczością 0,2° -0,5°. Z góry dziekuje i pozdrawiam.

0 11
  • Relpol
  • Pomocny post
    #2 05 Sie 2005 19:41
    karol3
    Poziom 25  

Witam .
    Jako termostat można wykorzystać któryś z tanich kitów np.f-my Jabel o odpowiedniej rozdzielczości , sterując nim dodatkowy stycznik o odpowieniej mocy , załączający grzałki . Na goglach można spotkać również różnego rodzaju termostaty . W sumie przy podanej mocy bezwładność termiczna będzie zależała od ilości podgrzewanego płynu .
    Pozdrawiam.

0
  • Relpol
  • Pomocny post
    #4 06 Sie 2005 13:16
    poqraka
    Poziom 17  

Hej, na Elektrodzie jest gdzieś schemat precyzyjnego regulatora na U217B,
    pozdro

0
  • #5 06 Sie 2005 16:39
    timmo
    Poziom 11  

Hej!
    Dzięki za podpowiedź "poqraka" strzał w dziesiątke. Ja spędziłem pół dnia na przeszukiwaniu postów Elektrody i nie natrafiłem na ten temat. Już zabieram się za budowe termostatu i jedziemy z tym koksem. Myśle że więcej już nie trzeba dopowiadać. I na koniec jeszcze raz PODZIĘKOWANIA za zainteresowanie.

0
  • #6 06 Sie 2005 17:32
    Ryszard49
    Poziom 33  

Witam.
    Próbowałem różnych typów regulatorów temperatury, niestety nie osiągałem zamierzonego celu. Chodzi o utrzymanie temperatury w granicach tolerancji 2 do 3 stopni C. Grzałka 4 kW zamontowana w płycie aluminiowej. Dopiero zastosowanie "inteligentnego" regulatora temperatury JUMO d TRON 16.1 rozwiązało mój problem.
    Pozdrawiam.

0
  • #7 06 Sie 2005 17:42
    poqraka
    Poziom 17  

Hej, jak będą problemy, pisz (czasami i tydzień mnie nie ma, więc bądź cierpliwy) U217B jest drogi (układ do zastosowań przemysłowych)
    pozdro

0
  • #8 07 Sie 2005 00:03
    timmo
    Poziom 11  

Fakt faktem że U217B jest drogi, ale spróbuje to wszystko wykonać. Ale nie w wpędzając sie w koszta zaczne od kitu AVT-2420 i jezeli zda to egzamin, i będzie wszystko działało to napewno zarobi na Siebie. A o problemach konstrucyjnych nie zapomne napisać.
    P.S. :
    Sam problem leży w naturze ludzkiej, bo każdy by chciał, a nie każdy potrafi.
    Dzięki za odzewy.

0
  • #9 07 Sie 2005 00:33
    karol3
    Poziom 25  

Witam .
    Zawsze warto poekspermentować . Przy montażu można wybrać jak najmniejszą bezwładność . Po uzyskaniu potrzebnej temperatury cieczy , do utrzymania jej może wystarczyć jedna grzałka lub obie połączone szeregowo . Jednak grzałeki powinny być zasilane z dodatkowego stycznika odpowiedniej mocy załączanego przez przekażnik termostatu .
    Powodzenia .
    Pozdrawiam .

0
  • #10 07 Sie 2005 00:54
    timmo
    Poziom 11  

Jak jusz pisze to mam takie pytanie: czym te grzałki sterować? Czy triak BTA 16/600B wystarczy (dotyczy schematu z układem U217 B ) czy ,może zwykły przekaźnik polskiej produkcji (jaki)?
    W tej chwili nie ma mnie na miejscu montażu, więc musze troche poteorytykować (staram się kompletować elementy).
    Dotyczy odpowiedzi Ryszarda49 --> grzałki są zamontwane w "kegu"<--- stal nierdzewna , który będzie pracował raczej pod (lub) ciśnieniem, oczywiście w izolacji cieplnej. Chodzi o ogrzanie cieczy do pewniej temp. (78,3 st. C) i utrzymania jej.

0
  • Pomocny post
    #11 07 Sie 2005 13:13
    poqraka
    Poziom 17  

Hej, najlepiej triak TIC263D (25A/400V), jeśli masz dwie grzałki, to drugą warto zasilać z innej fazy i sterować przez optotriac
    pozdro

0
  • #12 13 Sie 2005 13:40
    Ryszard49
    Poziom 33  

Witam.
    Jeżeli proces technologiczny wymaga tak precyzyjnego utrzymania zadanej wartości temperatury to zdecydowanie zalecam zastosowanie dobrego regulatora z funkcją "dochodzenia temperatury"
    Pozdrawiam.

1