Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Belarus Białoru¶ MTZ JUMZ - Białoru¶ bark mocy - hydraulika, rozdzielacz, pompa

nateg 25 Sep 2017 21:25 10554 12
 • #1
  nateg
  Level 11  
  Witam.

  Hobbystycznie próbujemy wskrzesić do życia koparko-spycharkę Białoru¶ po długim postoju (kilka lat).
  Silnik uruchomiony i chociaż trochę kopci to pracuje poprawnie. Problemy pojawiły się w układzie hydraulicznym.
  Funkcje kopania działaj± tak jak trzeba ale maszynie brakuje mocy na ramieniu, zamykaniu łyżki oraz na podporach.
  Nie ma siły wbić łyżki w ziemię. Wszystkie funkcje s± osłabione.
  Układ składa się z dwóch pomp pracuj±cych równolegle oraz dwóch rozdzielaczy. Pompy s± sprzężone razem zaworem przepływu.  Ci¶nienie zmierzone na rozdzielaczach na zasilaniu 50 Bar. Podczas pracy około 10 Bar. To samo po za¶lepieniu zaworu sprzęgaj±cego rozdzielacze. Podczas pracy ci¶nienie spada praktycznie do zera.
  OLEJ NAGRZEWA SIĘ DO WYSOKIEJ TEMPERATURY NA BIEGU JAŁOWYM w obu układach.
  Rozdzielacze rozebrane. Założony zestaw naprawczy w rozdzielaczu (zawór regulacji ci¶nienia).

  Co może być przyczyn±?

  POMPA czy ROZDZIELACZE ?

  Poniżej zamieszczam schemat układu hydraulicznego.
 • #2
  bearq
  Level 38  
  Zmierz ci¶nienie na wyj¶ciu z pomp hydraulicznych będzie wiadomo co z pompami.
 • #3
  nateg
  Level 11  
  Nie ma za bardzo jak wkręcić manometru bezpo¶rednio na wyj¶cie pompy. Wydaje mi się że pomiar będzie taki sam w miejscu w którym wkręciłem manometr.
  Belarus Białoru¶ MTZ JUMZ - Białoru¶ bark mocy - hydraulika, rozdzielacz, pompaBelarus Białoru¶ MTZ JUMZ - Białoru¶ bark mocy - hydraulika, rozdzielacz, pompa
 • #4
  bearq
  Level 38  
  Je¶li olej Ci się grzeje na biegu jałowym bez wysterowania żadnego ramienia to szukaj problemu w rozdzielaczu i podł±czeniu bo w takim położeniu olej powinien swobodnie przepływać przelewem do zbiornika. NajwyraĽniej gdzie¶ co¶ dławi lub jest Ľle podł±czone dlatego grzeje się olej. Siedzi tam w ogóle filtr, co zaworem przepływu?

  Druga sprawa że 50/10 bar na wyj¶ciu pompy to też bardzo słabe ci¶nienie, możliwe że zamiast tłoczyć olej to go miesza.
 • #6
  nateg
  Level 11  
  Manometr wkręciłem tak jak na rysunku poniżej.
  Belarus Białoru¶ MTZ JUMZ - Białoru¶ bark mocy - hydraulika, rozdzielacz, pompa
 • #7
  sewo.k
  Level 25  
  No wła¶nie to miejsce jako¶ mi nie pasuje za bardzo.
  I druga sprawa zawór przy pompach, też jako¶ go rozgryĽć nie mogę. Wygl±da jak by przez niego wspomagany był lewy rozdzielacz dodatkowym wyj¶ciem z prawego. Zawór bezpieczeństwa to na pewno nie jest każdy rozdzielacz posiada swój. Ciekawe czy na próbę da się go omin±ć....
 • #8
  nateg
  Level 11  
  Wstawione dwie nowe pompy.
  Cisnienie wzroslo do 100 bar. Lapy i obrot pracuja juz dobrze. Maszyna podnosi sie na silownikach. Niestety nadal jest slaba na ramieniu (2 rozdzielacz-gorny). Jakies pomysly?
 • #9
  bearq
  Level 38  
  Sprawdzić ci¶nienie na wej¶ciu do siłownika/wyj¶ciu z rodzielacza. Nic innego tutaj nie wymy¶lisz, chyba że zaczniesz się bawić w strzelanie i zaczniesz wymieniać wszystko po kolei. Radzę się zaopatrzyć w kilka zł±czek i sprawdzać po kolei ci¶nienia. Strzelaj±c może być problem z zaworem przelewowym ale nie sprawdzisz tego inaczej jak mierz±c ci¶nienie lub wymieniaj±c zawór.
 • #10
  nateg
  Level 11  
  We wtorek maj± byc dwa nowe rozdzielacze. Zobaczymy jak bedzie po wymianie.
 • #11
  beta5
  Level 14  
  Kolego czy rozdzielacze s± ze sob± poł±czone tak± cienk± rurk± w miejscu gdzie wkręciłe¶ manometr, układ w tej maszynie jest podobny jak w rosyjskiej równiarce" dz"/tam s± trzy/ gdzie po przesterowaniu jednym rozdzielaczem musi nast±pić zamknięcie zaworów w pozostałych dwóch bo inaczej olej przepływa swobodnie do przelewu i zbiornika dlatego więc nie uzyskujesz odpowiedniego ci¶nienia na przesterowanej sekcji ,na tych rozdzielaczach s± oznaczenia informuj±ce które mog± pracować parami a które tylko samodzielnie i na to trzeba zwracać przy zakupie nowych ,bywało nieraz że kto¶ kupował cztery lub pięć nowych rozdzielaczy i układ wraz nie funkcjonował należycie
 • #12
  nateg
  Level 11  
  Tak. Rozdzielacze poł±czone s± rurk±, która jest takiej samej grubo¶ci jak pozostałe. Prawdopodobnie jest to zawór alternatywny. Oba układy d±ż± do równowagi i w momencie spadku ci¶nienia na jednym rozdzielaczu układ wspomagany jest z drugiej pompy przez wła¶nie t± rurkę z zaworem o cylindrycznym kształcie. Jeżeli się mylę to proszę mnie poprawić. To tyle teorii.

  Białoruska dostała dwa nowe rozdzielacze. Koszt 450 PLN za sztukę.

  Wymiana trwała 3 godziny. Jutro testy.
 • #13
  beta5
  Level 14  
  Rurka ta służy do przepływu oleju do drugiego rodzielacza i zamknięcia zaworu w drugim rozdzielaczu w momencie przesterowania pierwszego i na odwrót dlatego Tobie s± potrzebne rozdzielcze z tzw. zamkiem (nie wszystkie to maj±)ale jak sprawdzisz to napisz czy układ działa jak należy