Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Google przejął od HTC zespół odpowiedzialny za smartfona Pixel

ghost666 25 Sep 2017 22:40 1788 2
IGE-XAO
 • Google przejął od HTC zespół odpowiedzialny za smartfona Pixel
  Google zapłaci 1,1 miliarda dolarów w gotówce za zespół pracujący nad smartfonem Pixel w firmie HTC. W ramach pakietu Google przejmie pracowników oraz prawa do własności intelektualnej wypracowane w zespole. Zakup ten to druga próba wejścia na rynek smartfonów przez tą firmę. Pierwszą był zakup Motorola Mobility, jednakże nie zakończył się on powodzeniem. Google zapłaciło za smartfonowy dział Motoroli około 12,5 miliarda dolarów. Finalnie większość zakupu (oprócz około 2000 patentów i części pracowników) sprzedana została Lenovo w roku 2014 za niecałe 3 miliardy dolarów.

  Pixel to smartfon z systemem Android, którego projektowanie i wykonanie Google zlecił HTC jakiś czas temu. W zeszłym roku w październiku telefony Pixel oraz Pixel XL zostały po raz pierwszy zaprezentowane szerszej publiczności. Jak zapewniały wtedy obie firmy, został on zaprojektowany od podstaw i nie powstał na bazie żadnej istniejącej konstrukcji HTC.

  Ryan Reith, wicedyrektor działu analizy rynku urządzeń mobilnych w firmie analitycznej IDC powiedział, że nie widzi żadnej logiki w postępowaniu Google, przynajmniej nie z perspektywy Google. "Zupełnie nie rozumiem czemu firma ta chce mieć zdolności projektowe i produkcyjne na własność".

  W ramach kontraktu około 2000 pracowników HTC dołączy go Google, a dodatkowo firma otrzyma licencję na wytworzoną w ramach projektu Pixel własność intelektualną. Umowa ma być sfinalizowana na początku przyszłego roku.

  Transakcja ta miała miejsce ponad rok po tym, gdy Google stworzył swój własny dział projektowania hardware, który odpowiedzialny ma być za produkcję nie tylko smartfona Pixel, ale także urządzeń takich jak Google Home, Chromecast i innych. W ramach tych działań firma zatrudniła między innymi byłego szefa grupy sprzętowej Amazona, Davida Fostera. Od października zeszłego roku pełni on rolę kierownika działu sprzętowego Google.

  Firma planuje 4 października zaprezentować drugą generację urządzeń, które w pełni stworzone zostały przez Google.

  Na swoim blogu, wicedyrektor działu hardware Google, Rick Osterloh komentował zakup działu HTC. Pisał on, że pracownicy którzy dołączą do jego działu w Google już od dawna współpracują z firmą nad smartfonem Pixel. "Cieszymy się niezmiernie, że dołączą do nas i ciekawi jesteśmy, czego uda nam się wspólnie dokonać" dodaje Osterloh.

  HTC przez szereg lat było wiodącym dostawcą smartfonów i telefonów komórkowych. Przez ostatnie cztery lata zaobserwować można jednakże powolny spadek firmy w rankingach, jak zauważa analityk Ryan Reith. Wynika to między innymi z faktu, że HTC powoli się wyprzedaje, przez co przez lata wielu inżynierów zaawansowanych w proces projektowy odeszło z firmy do innych pracodoawców, jak zauważa Reith.

  "Jedyne co jest w tej sytuacji prawdopodobne to to, że firma ma zamiar skupić się tylko na pewnym wycinku sprzętu, a nie projektować po prostu telefony" spekuluje Reith.

  Sprzedaż działu Google jest bardzo dziwnym krokiem. W zasadzie każdy producent smartfonów z Androidem chciałby być podwykonawcą dla Google, jak zauważa analityk. Na innych rynkach, jak na przykład w przypadku systemów produktów automatyki domowej takich jak Google Home, już tak nie jest, dodaje Reith.

  HTC współpracowało już z Google wcześniej, między innymi podczas opracowania firmowanego przez Google Nexus One w 2010 roku i podczas prac nad tabletem Nexus 9 w roku 2014.

  Źródło: http://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1332333&

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11187 posts with rating 9452, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • IGE-XAO
 • #2
  Michał93b
  Level 12  
  Mam nadzieje, że nie będzie właśnie tak, jak z Motorolą. Wykupią patenty, wycyckają firmę i opchną za bezcen Chińczykom...
 • #3
  siglent_com_pl

  Level 2  
  Szkoda HTC, ale widać business is business, Google zawłaszcza niestety kolejne rynki (segmenty inwigilacji...), żeby tylko HTC w perspektywie długofalowej nie skończył jak Sun Microsystems po wykupieniu przez Oracle