Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Szczotki węglowe jak samodzielnie wymienić, jakie wybrać?

(Sponsored) gulson 26 Sep 2017 11:50 78408 22
 • Szczotki węglowe jak samodzielnie wymienić, jakie wybrać - elektronarzędzia, alternatory, rozruszniki.

  Elektronarzędzie na gwarancji nie znaczy nieawaryjne. Normalna praca z elektronarzędziem powoduje eksploatację naturalnie zużywających się elementów takich jak: szczotki węglowe, uchwyty sds-plus, przekładnie, łożyska, obudowy, włączniki, filtry, smar, uszczelki, które nie podlegają wymianie gwarancyjnej. Z naszych danych wynika, że aż 82% wymiany w tym okresie dotyczy szczotek węglowych*. Szczotki węglowe ulegają naturalnemu ścieraniu się ze względu na ruch obrotowy silnika. Szczotki znajdziemy prawie w każdym elektronarzędziu, o ile nasze narzędzie nie jest wyposażone w silnik bezszczotkowy.
  *dane serwisu online elektro-global.pl / Bosch, Makita, DeWALT, AEG, Fein, Sparky, Milwaukee, Makita, Kress i wiele więcej.

  Jakie szczotki węglowe do elektronarzędzi kupić oryginalne czy też tańsze zamienniki?
  To częste pytania wśród klientów kupujących szczotki. Tańsze zamienniki mają krótszą żywotność, dlatego częściej musimy je wymieniać. Często finansowo wychodzi tak samo jakbyśmy przez cały czas używali oryginalnych części. Kolejną rzeczą jest fakt, że nie zawsze zamienniki przy obu szczotkach posiadają bezpiecznik. Ważne! Należy pamiętać, aby podczas zakupu każda szczotka była wyposażona w bezpiecznik. Gdy mamy bezpiecznik tylko w jednej szczotce możemy doprowadzić do uszkodzenia wirnika podczas pracy. I tu znowu narażamy się na dodatkowe koszty związane z wymianą wirnika. Szczotki węglowe Bosch, Makita, Hitachi, Festool są wyposażone w bezpiecznik w każdej szczotce i cechują się dużą żywotnością. Dlatego warto rozważyć podane argumenty przed zakupem tańszych zamienników, tym samym nie narażać się na złudne oszczędności. W przypadku gdy maszyna jest objęta na gwarancji nie można stosować zamienników, ponieważ wygasa wtedy umowa gwarancyjna. Należy także pamiętać, że niektórzy producenci swoim klientom umożliwiają przedłużenie umowy gwarancyjnej o kilka lat. Szczegóły – Tutaj.

  Jak wymienić szczotki węglowe w elektronarzędziach?
  Samodzielna wymiana szczotek węglowych w elektronarzędziach, a trudność wymiany jest uzależniona od modelu maszyny, jaki posiadamy, ale także od producenta. Nie ma jednej sprawdzonej metody. W większych modelach bądź maszynach producentów takich jak Hitachi, DeWALT możemy wymienić szczotki bez konieczności demontażu obudowy. Wystarczy jeśli ściągniemy specjalną nakrętkę zabezpieczającą. W pozostałych przypadkach konieczna będzie ściągniecie obudowy maszyny. Szczotki węglowe zlokalizowane są po obu stronach komutatora, a występować mogą w różnych miejscach elektronarzędzia. Najlepiej w takich wypadkach korzystać z dostępnych schematów elektronarzędzi, które znajdziemy u autoryzowanych dystrybutorów np. tutaj. Korzystając z pomocy schematu, nie tylko wiemy, gdzie są zlokalizowane nasze awaryjne szczotki węglowe, ale także poznamy model szczotki węglowej, jaki powinniśmy zamówić. Zawsze powinniśmy wymienić stare szczotki węglowe na identyczne czyli dedykowane naszemu modelowi maszyny.

  Szczotki węglowe jak samodzielnie wymienić, jakie wybrać?

  Pan Jan serwisant firmy elektro-global ocenia samodzielną wymianę szczotek jako prosta do wykonania. W jego 40 letniej pracy zawodowej zdarzyło się, że serwisował elektronarzędzie w wyniku źle zamontowanych szczotek węglowych, "Źle zamontowane szczotki węglowe mogą wygenerować więcej uszkodzeń. Same szczotki źle zamontowane w większości przypadków były do całkowitej wymiany. Zdarzało się też, że klienci źle ocenili elementy do wymiany i sama wymiana szczotek nie zagwarantowała im poprawnego działania elektronarzędzia. A do wymiany już w serwisie doszła np. wymiana stojana, wirnika. Weźmy za przykład taką sytuację podczas pracy z urządzeniem szczotki ścierają się. Pracując na urządzeniu z zbyt zużytymi szczotkami prowadzimy do tego, że jednocześnie wycieramy miedziane działki komutatora. Kiedy na wirniku widzimy już w miejscu komutatora duże zużycie w kształcie łódki, należy wymienić wirnik na nowy, ponieważ dochodzi do zwiększonej ilości wydalania ciepła przez tarcie szczotek po komutatorze co z kolei grozi przegrzaniem maszyny wytopieniem elementów podtrzymujących szczotki i obudowy. By obniżyć koszty naprawy z korzyścią dla klienta przetaczam czasami komutator do równej powierzchni. Dzięki takiemu zabiegowi po zamontowaniu nowych szczotek, nowa szczotka trze po równej powierzchni, równomiernie zużywając się. Tym samym jest niższa cena naprawy, bo odpada koszt wirnika i zmniejsza się iskrzenie spod szczotek. Mówimy o jednym przypadku, a tak naprawdę zdarzenia i usterki w elektronarzędziu spowodowane złym zamontowaniem szczotek węglowych mogą być różne."

  Jak się od tego uchronić i rozpoznać zużycie szczotek węglowych w elektronarzędziu? Najczęściej zużycie szczotek objawia się: spadkiem mocy pracy elektronarzędzia, urządzenie samo się wyłącza podczas pracy, duszenie się narzędzia, wydobycie się iskier z komutatora silnika. Gdy nie jesteś pewien, co jest przyczyną złej pracy Twojego narzędzia, skorzystaj z serwisu. Tu – znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące serwisu takich marek jak: Bosch, DeWALT, Hitachi, AEG, Metabo, Fein, Milwaukee, Makita, Kress i wiele więcej.

  Szczotki węglowe jak samodzielnie wymienić, jakie wybrać?

  Szczotki węglowe do alternatorów, rozruszników.
  Tutaj sprawa wydaję się być bardziej skomplikowana niż w przypadku elektronarzędzi. Szkotek węglowych do alternatorów i rozruszników jest wiele rodzajów i przeważnie klient nie do końca jest zorientowany co do rodzaju jaki miał albo powinien kupić. Miedziane, węglowe, miedziano-grafitowe? Czy może węglowo-miedziane. Samodzielna diagnostyka jest dość utrudniona, ponieważ niekiedy trzeba rozebrać dość sporą część maszyny, aby rzeczywiście stwierdzić, że owe szczotki wymagają wymiany. Są też alternatory i rozruszniki, których nie da się naprawić bez posiadania specjalistycznego sprzętu. Ponadto jeśli chcemy zapewnić odpowiednią pracę naszej maszyny, warunkiem jest stosowanie szczotek odpowiedniej twardości, dedykowanych temu konkretnemu urządzeniu. Zamienniki często zbudowane są z tańszych kompozytów, a to w efekcie prowadzi do zbyt wczesnego zużycia komutatora czy też pierścieni ślizgowych.

  Szczotki węglowe jak samodzielnie wymienić, jakie wybrać?

  Artykuł sponsorowany na podstawie przesłanych materiałów przez https://www.elektro-global.pl/
  About Author
  gulson
  System Administrator
  Offline 
  Twórca portalu elektroda.pl od roku 1999. Zajmuje się opieką portalu, od czasu do czasu publikując tutaj ciekawostki i felietony. Interesuje się wszystkim, co jest związane z nowymi technologiami. Z wykształcenia technik elektronik, inżynier i magister informatyki po Politechnice Łódzkiej.
  gulson wrote 23454 posts with rating 3246, helped 75 times. Live in city Kielce. Been with us since 2001 year.
 • #2
  89janek
  Level 1  
  gulson wrote:
  Ważne! Należy pamiętać, aby podczas zakupu każda szczotka była wyposażona w bezpiecznik. Gdy mamy bezpiecznik tylko w jednej szczotce możemy doprowadzić do uszkodzenia wirnika podczas pracy.

  Właśnie tak zajechałem wirnik. Nie wszyscy sprzedawcy są wyedukowani. Jednak ważne jest by kupować u osób co się znają.
 • #3
  klamocik
  Level 32  
  By obniżyć koszty przetaczam komutator, szczotki dopasują się po 5 minutach, zużyciu komutatora nie pomoże nic, obecnie to są tylko blaszki, a nie jak w starych wycinki zakotwiczone jaskółką.
 • #4
  bmisilo
  Level 19  
  Są też elektronarzędzia, gdzie wymieniamy cały zespół, czyli prowadnicę wraz z szczotkami. Powinno to zapobiegać pomyłkom, ale nie zawsze. Warto przy wymianie dokładnie oczyścić prowadnice i sprawdzić stan sprężynek dociskowych.
 • #5
  Bieda z nędzą
  Level 35  
  klamocik wrote:
  obecnie to są tylko blaszki a nie jak w starych wycinki zakotwiczone jaskółką.

  To nawet nie to, dawniej wycinki były z miedzi z zawartością srebra. Ale dobór szczotek jest istotny, w innym przypadku stosujemy szczotki "węglowe", w innym "miedziografitowe". Rację masz całkowitą, nowe szczotki na totalnie zorany komutator to żadna naprawa; komutator będzie działał na szczotki tak, jak frezarka.
  Ale artykuł ciekawy, tu jak nigdy Gulsonowi przybiłbym żółwika.
 • #7
  Anonymous
  Anonymous  
 • #8
  stasiekb100
  Level 27  
  Jakieś ekologiczne działania podjęte w firmie produkującej szczotki, i takie mamy efekty.
 • #9
  irek15041970
  Level 11  
  Do kolegi klamocika
  przetaczanie komutatora jest bardzo złą praktyką niestety często spotykaną, niestety przetaczanie komutatora powoduje utratę materiału przewodzącego prąd do uzwojenia wirnika wynikiem czego jest nadmierne nagrzewanie wycinków a co prowadzi w ostateczności do odklejania się i zniszczenia wirnika.
 • #10
  Anonymous
  Anonymous  
 • #12
  olaf56
  Level 2  
  Dokładnie, przetaczanie jest normalną sprawą. Z resztą w artykule wyraźnie jest napisane, że nie robią tego zawsze, tylko na życzenie klienta.
 • #13
  Bieda z nędzą
  Level 35  
  Jest normalną sprawą, ale zależy jaką masz maszynę. Bo jak bije na wrzecionie (z komutatora robi jajeczko) albo ciągnie stożek to wiadome- coś tam polepszysz, ale robota porządnie zrobiona nie będzie; dlatego zawsze na tokarkę zakładałem przystawkę szlifierską i komutator zawsze od strony konika; a jeszcze lepiej jak się dało koniec wirnika od strony komutatora, jak łożysko siedzi mocowałem w lunetkę. Nie miało prawa bić; nakiełkom nie wierzyłem.
  Ale ważną sprawą było też wycięcie miki, piłka musiała być porządnie zaszlifowana.
 • #14
  irek15041970
  Level 11  
  Można przetaczać tzw. surowy komutator np. alternatora po wymianie aby doprowadzić do osiowości bicie likwidujemy wyważaniem wirnika.
  Jeżeli mamy rowek o głębokości 1 mm to przetaczanie raczej zaszkodzi niż poprawi jego działanie.
 • #15
  Bieda z nędzą
  Level 35  
  Jasne, lepiej zostawić z takim rowkiem. A jeszcze lepiej jak jest porysowany jak płyta gramofonowa, szczotki się szybciej dotrą.
  Zaś wiedzą się popisałeś potężną-alternator nie ma komutatora.
 • #16
  irek15041970
  Level 11  
  HEHE a te pierścienie na wirniku to co?
  W pewnym sensie masz racje ale to też komutator tylko nie robi tego co komutator w silniku na prąd zmienny czyli komutuje zmienia napięcie zmienne na stałe

  Dodano po 2 [minuty]:

  Chodziło tylko o sam fakt przetaczania.
  Ale jak będziemy czepiać się to zejdziemy na inny kurs dyskusji a to chyba nie o to chodzi

  Dodano po 9 [minuty]:

  A jeżeli ma taki rów to chyba nadaje się do wymiany.
 • Helpful post
  #17
  Akrzy74
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Komutator pełni rolę prostownika mechanicznego. Pierścienie na wirniku tego efektu nie uzyskają. (HE HE ).
  Rowek o głębokości 1 mm dyskwalifikuje urządzenie. Należy wymienić wirnik lub komutator.
 • #18
  Bieda z nędzą
  Level 35  
  Akrzy74 wrote:
  Rowek o głębokości 1 mm dyskwalifikuje urządzenie. Należy wymienić wirnik lub komutator.

  Nie trzeba, zobaczyć ile z wycinków zostało i juz. A nieraz sie strugało komutatory niemal do jaskółczych ogonów.
 • #19
  olaf56
  Level 2  
  Bieda z nędzą wrote:
  Jest normalną sprawą, ale zależy jaką masz maszynę

  Tu się zgadzam, zasadzie korzystam ze specjalistów, bo jak bym miała jeszcze sam naprawiać to bym roboty swojej nie skończył.. Jak to w artykule ujęte było nie wiadomo co siedzi w elektronarzędziu. :) Pozdrawiam, dziękuje za dyskusję.
 • #20
  Anonymous
  Level 1  
 • #21
  Anonymous
  Anonymous  
 • #23
  krzych1-b
  Level 21  
  Posiadam szczotki grafitowe f-my Bosch bez przewodów miedzianych . Mam pytania . Czy takie szczotki można podłączyć w szlifierce kątowej ? Jeśli tak , to w jaki sposób je się podłącza? W jakich elektronarzędziach były (są) stosowane?