Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czyszczenie enkodera volume

26 Wrz 2017 15:14 717 10
  • Poziom 15  
    Witam,
    pytanie nie jest stricte audio, ale myślę ze to najbardziej odpowiedni dział ;)
    Czy po czyszczeniu stykowego enkodera obrotowego (np. od regulacji głośności) należy pozostawić tarcze od strony „ścieżek” i styki enkodera kompletnie suche czy też należy je jakoś delikatnie posmarować? Jak to jest w nowym enkoderze?
  • Poziom 37  
    Nie smaruj. W końcu przez smar musisz rozebrać. Dysk wyczyścić tylko na polach stykowych i blaszki stykowe. Nie wymyj smaru oporowego.
    Zmontuj i masz spokój.
    Tam nie ma tarcia silnego metal o metal wiec z tym wycieraniem ... to przesada lekka. Wytrzeć się kiedyś wytrze ale nie popadajmy w lęki czy paranoje.

Dobry smar do takich celów to ponad >100zł za strzykawkę.
  • Poziom 37  
    bubu1769 napisał:
    Ja tam wole zawsze czymś prysnąć, nawet zwykły Kontakt wystarczy.

I potem tak wszystko wygląda po waszych psikaniach.
    Czyszczenie enkodera volumeCzyszczenie enkodera volumeCzyszczenie enkodera volumeCzyszczenie enkodera volume

Nie chodzi o czarne siarczki ale o oznaki korozji i wykwitów. Chemia jest dobra na chwilę potem się mści.
  • Poziom 37  
    A wiesz co to efekt placebo? To są te wszystkie kontakty i inne cuda. Ty masz placebo a producent BMW nowe do lansu a ja potem Qr....a w h.... roboty z myciem i czyszczeniem :D

Ale żeby nie było że tylko Polacy psikają to tu efekty psik psik Pana za odry.
    Czyszczenie enkodera volumeCzyszczenie enkodera volumeCzyszczenie enkodera volume
    A przecież niemiecka chemia jest lepsza :D

A zaczęło się od enkodera :D
  • Poziom 15  
    Spokojnie, nie chciałem nikogo denerwować swoim pytaniem :P
    Te zdjęcia to raczej po "fachowcu" z podejściem w stylu "po co czyścic, zapsikać fest, pokręcić i fajrant"
    zdzisiek1979 napisał:
    Nie smaruj. W końcu przez smar musisz rozebrać

Czyszczę przez gesty smar oporowy który dostał się gdzie nie trzeba.
    Wiem że mógł bym zostawić suche i od razu nic złego się nie stanie, ale w miarę możliwości staram się doprowadzić sprzęty do stanu "jak fabryka chciała", stąd też moje pytanie.
    Nigdy nie rozbierałem nowego enkodera i po prostu nie wiem, mogę tylko się domyślam że może on być jakoś MINIMALNIE posmarowany jakimś olejem.