Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
BotlandBotland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panele PV + grzałka wody - czy podłączam właściwie?

27 Wrz 2017 12:10 3657 23
 • Poziom 4  
  Witam.

  Składam taki system:Panele PV + grzałka wody - czy podłączam właściwie?

  O ile z elektroniką sobie w miarę radzę, to mam kilka pytań:

  1. Czy grzałka umieszczona dosyć wysoko nie będzie powodowała "rozwarstwienia" wody ciepłej u góry i zimnej na dole? (zbyt słabe zjawisko konwekcji)

  2. Czy prezentowany gwint grzałki okaże się wystarczająco wytrzymały dla standardowego ciśnienia wody rurociągu (ok. 4 bar).

  3. Jakie uszczelnienie zastosować na gwincie grzałki? (odporne na temperaturę)

  4. Pytanie związane z powyższym. Czy jeśli ustawię termostat na powiedzmy 60 stopni C, to czy grzałka będzie rozgrzewać się do dużo wyższych temperatur?
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • BotlandBotland
 • Poziom 24  
  Grzałka powinna być jak najniżej zbiornika bo wtedy zagrzejesz więcej wody. W przypadku jak na rysunku grzałka jest kompletnie bezużyteczna.
  Grzałki mają rozmiar standartowy i on wystarcza na 4bar, nie wiem jaki jest ten w zbiorniku
  Grzałki mają uszczelkę i nie potrzeba innych uszczelnień, jeżeli już musiał bym to tzw. pakuły.
  Termostat od grzałki musi być powyżej lub na równo z grzałką, bo ciepło idzie do góry, w przypadku kiedy czujnik był by poniżej mogła by się woda zagotować w CWU
 • Poziom 4  
  Ta grzałka nie posiada uszczelki. Więc problem uszczelnienia jest realny. Niestety nie posiadam niżej położonego otworu w zasobniku. A co z przewodnictwem cieplnym wody? Czy grzałka nagrzewając 1/3 zasobnika w górę będzie rzeczywiście bezużyteczna?
 • Poziom 24  
  Jaki duży jest zbiornik CWU ?
  Grzałki są raczej w połowie lub na dole żeby więcej wody zagrzać,

  camfly1 napisał:
  A co z przewodnictwem cieplnym wody


  no niestety ciepło idzie w górę i nic się na to nie poradzi, musiało by być mieszadło :):)

  camfly1 napisał:
  Czy grzałka nagrzewając 1/3 zasobnika w górę będzie rzeczywiście bezużyteczna?


  No to już od Ciebie zależy ile tej wody będzie, na ile starczy.....
 • Poziom 23  
  Przy samej grzałce jest duża temperatura ponad 100st C, jeśli masz zamienioną wodę to po dwóch latach grzałka się spali bo obrośnie kamieniem i nie będzie odbioru ciepła z niej przez wodę...
  Przy takim zbiorniku zagrzejesz może 1/3 reszta będzie chłodna, budowa zbiornika wskazuje że jest to grzałka awaryjna, do chwilowego podgrzania wody lub gdy nastąpi awaria głównego źródła grzania...

  U mnie mam dwie grzałki jedną po środku zbiornika drugą od dołu wkręconą, był tam korek 2cale, kupiłem redukcję z 2cali na 5/4 bo taki korek miała grzałka i tak ją zainstalowałem, grzeje cały zbiornik...
 • Poziom 4  
  Zbiornik ma 100 l.

  Co to jest zamieniona woda?
 • Poziom 23  
  Tak sorry, zakamieniona :) pisałem z telefonu i mi zmienił skurczybyk 😁
 • BotlandBotland
 • Poziom 18  
  Witam

  Mam pytanie. - jaki termostat będzie ?
  Grzałka jak rozumień to 2000W na 230V ?
 • Poziom 4  
  Termostat to arduino mega z termometrem, modułem bluetooth. W moim innym temacie jest jak go konstruowałem. Sednem systemu jest użycie tranzystora mofset (6zł) żeby rozłączanie prądu stałego nie powodowało powstania łuku a w konsekwencji spalenia urządzenia. (Cały sterownik wyszedł 50zł ;))

  Są takie apki na google play (np. Arduino House Control) które pozwalają na stworzenie systemu smart home.

  Właśnie wszystko podłączyłem. Działa super.

  Jak rozwiązać problem zbyt wysoko umiejscowionej grzałki?
 • Poziom 24  
  camfly1 napisał:
  Zbiornik ma 100 l.

  daruj sobie kombinacje, jak wyżej napisane grzałka w tym miejscu tylko awaryjnie

  camfly1 napisał:

  Jak rozwiązać problem zbyt wysoko umiejscowionej grzałki?


  wymienić zbiornik, lub wspawać co naruszy konstrukcję i może pojawić się korozja ogólnie klapa
 • Poziom 4  
  Ok. A czy ścianki zbiornika nie podziałają jako mostek cieplny? Przecież izolowany jest z zewnątrz.

  Inaczej zadam pytanie... Jaką temperaturę wody uzyskam w dolnej części zbiornika jeśli w górnej 1/3 wysokości zasobnika podgrzeję wodę do ok 85st.C ?

  (Swoją drogą to dziwne że na forum zrzeszającym tęgie umysły jedyne co się słyszy to głównie: "daj spokój, niewarto" przecież możnaby drugim otworem np. wprowadzić mieszalnik)
 • Poziom 23  
  Ponieważ fizyki nie oszukasz, dziwisz się że słyszysz "daj spokój, niewarto" ????? Bo NIE WARTO, za mały zbiornik to po pierwsze, po drugie nie jest on przystosowany do działania z grzałką jako dodatkowym źródłem grzania, jest tylko przewidziana grzałka jako AWARYJNA.

  Co będziesz grzał górę do 85st C? I co dziecko przyjdzie odkręci wodę i się poparzy? Albo znajomi wpadną i każdemu będziesz mówił że woda ma 85stC jak odkręcą tylko ciepłą?

  Nie wiem czego oczekujesz? A masz to co chcesz:
  Spoko stary będzie działać zakładaj, rewelacyjny pomysł i zbiornik też idealny do grzania prądem, nie patrz na innych nie znają się nie chodzi do szkoły a jak chodzili to spali na fizyce...
  Masz i bądź szczęśliwy...
 • Poziom 4  
  Leon444 napisał:
  Ponieważ fizyki nie oszukasz, dziwisz się że słyszysz "daj spokój, niewarto" ????? Bo NIE WARTO, za mały zbiornik to po pierwsze, po drugie nie jest on przystosowany do działania z grzałką jako dodatkowym źródłem grzania, jest tylko przewidziana grzałka jako AWARYJNA.
  Nie wiem czego oczekujesz? A masz to co chcesz:
  Spoko stary będzie działać zakładaj, rewelacyjny pomysł i zbiornik też idealny do grzania prądem, nie patrz na innych nie znają się nie chodzi do szkoły a jak chodzili to spali na fizyce...
  Masz i bądź szczęśliwy...


  Ojej. Spokojnie. Nie chciałem nikogo rozjuszyć :)

  Leon444 Dlaczego zbiornik określasz jako za mały?

  Ponawiam pytanie.
  Ile stopni będzie miała woda w dolnej części zasobnika jeśli górną rozgrzeję do 85st. C?
 • Specjalista elektryk
  Rozgrzanie wody do 85 stopni, to proszenie się o kłopoty. Wcześniej czy później ktoś się tą wodą poparzy.
  Woda w zbiorniku cwu nie powinna przekraczać 60 st. (i być okresowo (np. raz na miesiąc) podnoszona do 70 st., aby zlikwidować Legionellę). Moim zdaniem powinna być na poziomie 40 - 45 st.
  Im niższa temperatura wody, tym mniejsze straty ciepła przez izolację zbiornika.
  Czy 100 litrowy zbiornik jest za mały zależy od Twojego zapotrzebowania na wodę.
  Ogólnie mówiąc, przy tak niestabilnym źródle ciepła jakim są ogniwa PV, potrzeba zbiornika, który będzie akumulował ciepło. Zauważ, że z instalacja 2kWp w jednym momencie może oddawać 2kW mocy, a za chwilę może to być tylko 300W. A wodę zużywasz najbardziej w czasie gdy słońce wcale nie świeci, i nie możesz jej dogrzać. Tak więc wskazane jest, żeby zbiornik był tak duży, żeby wody starczyło na kilka dni...
  Nie będę tu pisał o obciążaniu ogniwa w punkcie największej mocy, bo jest sporo tematów, które to opisują
  Co do mieszania wody - nie musisz instalować mieszadła wewnątrz zbiornika. Wystarczy, że pobierzesz gorącą wodę z wyjścia zbiornika, i podasz ją małą pompką na wejście.
 • Poziom 17  
  Jedynym rozwiązaniem wydaje się być pompa cyrkulacyjna jeżeli jest możliwość ją podłączyć.
 • Poziom 23  
  Najlepszym rozwiązaniem jest zakupienie inwertera, podłączenia się do sieci i założenia tej grzałki w tym boilerze, grzanie bezpośrednio z sieci poprzez prosty termostat z timerem do temp 50st C, dzięki temu nadprodukcje z paneli możesz wykorzystać tez w domu do innych urządzeń a i wodę masz w tedy cały czas ciepłą i bezpiecznie....
 • Poziom 18  
  [quote="camfly1"]Termostat to arduino mega z termometrem, modułem bluetooth. W moim innym temacie jest jak go konstruowałem. Sednem systemu jest użycie tranzystora mofset (6zł) żeby rozłączanie prądu stałego nie powodowało powstania łuku a w konsekwencji spalenia urządzenia. (Cały sterownik wyszedł 50zł ;))

  Wow, tylko tak, to nie zgodnie z normą i BHP a jak błąd w programie, czy zwis , czy kabelek się urwał itp to wtedy kocioł wybuchnie ! Brak termostatu mechanicznego dało już wielu 'konstruktorom' problem z uszkodzenie bojlerów. Termostat musi być - zabezpieczenie bojlera.
 • Poziom 23  
  To akurat nie problem bo zasilanie arduino puścić przez termostat bimetaliczny NC np 70st C
 • Poziom 4  
  Niestety zakup inwertera nie wchodzi w gre. On grid wymaga pozwoleń pozatym jest zbyt drogi i wydłuży zwrot inwestycji o kilka lat. Panele mam za grosze ( podobnie jak przewody) wiec w 2900zł się ze wszystkim zmieszcze.

  Nie nadmieniłem że wężownicą płynie woda z kotła gazowego którym zawiaduje drugi termostat. To moje pewne źródło ciepła.

  Faktycznie 85 stopni to zbyt wysoka temperatura.

  Heh oczywiście z bhp mogłoby być lepiej. To prawda. Z prostych wyliczeń wynika że mógłbym przegotować wodę jedynie w lecie ;). System testuję na mniejszym baniaku i spisuje się okej. Grzałkę mam w połowie. Spróbuję określić różnicę temperatur góry i dołu.

  Mówicie, że mieszalnik będzie zbędny?
 • Poziom 23  
  Ongrid nie wymaga pozwoleń, zgłaszasz przyłączenie mikro instalacji a nie prosisz o jej przyłączenie....
  Przy ongrid chyba szybciej i efektywniej zwróci Ci się inwestycja a to nawet dlatego ze ja w miesiącach letnich wykorzystuje do grzania wody jedynie 500W czyli dwa panele przy zbiornik 200litrow...
  a Ty w tym czasie zamias produkować prąd będziesz miał panele w spoczynku jak zagrzeją wodę w boilerze, wiec masz stratę.... a tak mógł byś nadprodukować i odebrać prąd niejako w zimie...
 • Poziom 4  
  Hmm. Leon444 wodę grzejesz panelami 500W. A czy jesteś on grid? Z tego co czytałem gra jest nie warta świeczki. Inwerter musi spełniać odpowiednie wymogi. (te tanie się nie nadają) Trzeba zamontować rozdzielacz sprawdzony przez energetykę a w końcu i tak dostajesz "bony" na własne zużycie z tym że jesteś na nich 80 procent w plecy... Pozatym musisz opłacić podpis certyfikowanego instalatora.
  Prawda?
 • Poziom 23  
  W sumiem mam 10kW i względem pory roku od 4kW do 9,5kW jestem ongrid...
  W zależności od pory roku odłączam się od sieci i ogrzewam dom i ciepłą wodę, dodatkowo pobieram z sieci wyprodukowaną w lecie energię, czyli nam ciepłą wodę i 22st C w domu, za darmo cały rok, podkreślam ze w tej chwili za darmo...
  Ale skoro mówisz ze ongrid się nie opłaca 😂 No to ja nie wiem co jeszcze bardziej w tym kraju się może nie opłacać....
  A tak serio to ktoś Ci nagadał głupot, podpis elektryka zarejestrowanego w ZE u mnie wystarczył do papierów (musiał mieć działalność)
  Inwerter? Chyba każdy dostępny na rynku który ma kartę katalogową (jeśli jest w innym języku niż Polski musisz tłumaczyć przysięgle), kupisz jak dobrze poszukasz za 1000zl to już takiego na prawdę dobrego z używanych...
  W lecie jest ogromna produkcja i nie zużyjesz tego a możesz potraktować sieć jako akumulator za 0,2 kosztów za przechowanie...
  Pokaz mi drugi tak tani w kosztach akumulator i tak "ogromny" w dodatku bezobsługowy...
  Kupujesz inwerter, zbierasz papiery (karty katalogowe paneli i inwertera) podpis elektryka i dziękuje... ZE przyjeżdża wymienia licznik za darmo i płacisz mniej za prąd i możesz go wykorzystać do czego chcesz....
  U Ciebie ustawiasz sobie 45stC na boilerze histereze np 4st i dziękuje masz cały rok ciepłą wodę.... masz kiedy chcesz a nie kiedy musisz mieć...
  Chłopski robią jakieś dodatkowe urządzenia które gdy jest duża produkcja na inwerterze to załączają np grzałki w domu w tedy mógł byś np przegrzewać zbiornik do 60st C...
  Bo na 2kW paneli tylko na taki mały zbiorniczek 100l to za dużo, za duzo na lato czy ogólnie na dni słoneczne, nawet zakładając ze grzałka była by montowana w dnie zbiornika...
  A Ty masz mały zbiornik i grzałkę przewidzianą jako awaryjną, wiec nie ma to sensu w tej formie jaką chcesz zrobić...

  Dodano po 2 [minuty]:

  Sorry za błędy w słownictwie jak się gdzieś wkradły ale pisze z telefonu 😏
 • Poziom 10  
  camfly1
  camfly1 napisał:
  Trzeba zamontować rozdzielacz sprawdzony przez energetykę a w końcu i tak dostajesz "bony" na własne zużycie z tym że jesteś na nich 80 procent w plecy.


  Kto Ci nagadał takich głupot ?? Schetyna czy Lewandowski ? To co wyprodukujesz oddajesz do sieci i odbierasz 80% tego co oddałeś . Przeca energetyka musi coś z tą energią zrobić więc stąd strata 20% z oddanej energi.