Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zbyt duże zużcie prądu przez lodówkę ? 1000kWh / rok ?!

Marcin2900 27 Wrz 2017 13:23 1857 9
  • #1 27 Wrz 2017 13:23
    Marcin2900
    Poziom 1  

Witam. Jest to mój pierwszy post. Jeśli w złym dziale to z góry przepraszam.
    Ale mam pewien myślę duży problem.

Często dostawałem wysokie rachunki za prąd związane z dużym jego wykorzystywaniem.

Ale ostatnio stwierdziłem, że może jest to przyczyną starego sprzętu AGD, lodówki.
    Korzystając z okazji że wyjechałem na ponad 3 dni, wyłączyłem dosłownie wszystko z gniazdka w domu co mogłem.
    Jedynie lodówka oraz piekarnik były włączone. (Na piekarniku wyświetla się czas, ale nie był kompletnie używany).

Przy wyjściu z domu zrobiłem odczyt z licznika i gdy wróciłem po 3 dniach (dokładnie 80h), znów spisałem.

I teraz wyszło ogólnie tak, że pobrało przez te 80h:
    4,5 kWh (taryfy dziennej), oraz 2,9 kWh (taryfy nocnej).
    Czyli łącznie 7,4 kWh na 80h.

Jako że miesiąc ma 30 dni czyli 720h, zrobiłem prosty szacunek, że lodówka bierze miesięcznie ok. 67 kWh, czyli rocznie około 800 kWh !!

Wiadomo, że jest to obarczone dużym marginesem błędu, bo piekarnik był włączony (jak wspominałem była godzina wyświetlona), ale myślę że max. tam do 10% zużyło tego co lodówka, czyli i tak mamy do czynienia tutaj z wykorzystywaniem ponad 700kWh przez lodówkę energii.

Czy jest to możliwe ze lodówka tyle bierze, raczej wątpie, by ktoś ode mnie "brał" prąd. Jestem zszokowany trochę tym wynikiem.

Aha, lodówka to jakaś Snaige, ma spokojnie ponad 10 lat, jak nie 15.
    Jeszcze chciałbym wyjaśnić jedną kwestie:
    1) Czy jak np. włącznik światła jest włączony, ale nie ma żadnej żarówki ani instalacji tylko kable oklejone taśmą, to ten prąd może jednak iść i licznik bije ?

0 9
  • Pomocny post
    #3 27 Wrz 2017 13:31
    sanfran
    Poziom 36  

Wpisz na allegro, “watomierz cyfrowy”, zobacz która oferta ci odpowiada, kup i podłącz do tego lodówkę i zmierz zużycie energii.
    Mój domek na „biegu jałowym” pobiera 250 W (zasilacze, internet, dekodery, zegary, akwarium ale bez lodówki) więc wychodzi, że mam zużycie ok 6 kWh dziennie na „dzień dobry”.
    Taki pobór wskazuje amperomierz cęgowy i jest zgodny z tym, co podaje na swoim wyswietlaczu licznik.

1
  • #4 01 Paź 2017 13:32
    rafbid
    Poziom 32  

A lodówka dobrze chłodzi? Może czynnika chłodniczego jest za mało i częściej pracuje.

0
  • #5 01 Paź 2017 22:44
    Peter134
    Poziom 17  

Pierwszy problem dlaczego 4,5kWh w dzień i 2,9kWh w nocy co daje 1,6kWh różnicy, skoro według autora pracuje tylko lodówka i piekarnik (a raczej zegarek), więc wskazania powinny być takie same. Ewentualnie lodówka jest nieszczelna i ciągnie ciepłe powietrze do środka, pytanie czy autor ogrzewał w tym czasie dom czy nie, bo jeśli nie to ta różnica w zużyciu jest zrozumiała ze względu na to, że w dzień jest cieplej niż w nocy.

0
  • #6 01 Paź 2017 23:36
    lukiiiii
    Poziom 26  

Informacyjnie: kiedyś moja stara lodówka litewska żarła 1,1 Kwh na dobę, nowa gorenje 170cm 0,7 Kwh

0
  • #7 02 Paź 2017 01:06
    electroshock
    Poziom 12  

Marcin2900 myślę że masz całkiem normalny wynik. Mi średnia z kilku miesięcy wychodzi 3.4KWh na dobę na cały domek, czyli 102KWh na miesiąc. Nowa lodówka Samsunga, brak elektrycznych podgrzewaczy wody bo to one właśnie generują największe koszty. Kup licznik energii tak jak pisał sanfran, pozwala np. dowiedzieć się ile kosztuje jedno pranie w "automacie" czy koszenie trawnika.

0
  • #8 02 Paź 2017 07:27
    Chris_W
    Poziom 37  

Jeśli to lodówka tyle nabiła to znaczy że ona się wcale nie wyłącza. Czyli albo nieszczelne drzwi, albo mało gazu, albo uszkodzony termostat, może nastawa taka że nie ma możliwości odpoczynku.

0
  • #9 02 Paź 2017 11:11
    Darom
    Specjalista elektryk

Chris_W napisał:
    Jeśli to lodówka tyle nabiła to znaczy że ona się wcale nie wyłącza. Czyli albo nieszczelne drzwi, albo mało gazu, albo uszkodzony termostat, może nastawa taka że nie ma możliwości odpoczynku.

Często nieszczelne drzwi (uszkodzona uszczelka magnetyczna) powoduje takie objawy.

pzdr
    -DAREK-

0
  • #10 06 Paź 2017 14:10
    koscik
    Poziom 12  

Witam
    Wg mnie lodówka praktycznie się nie wyłącza.
    1. Brak czynnika i stąd ciągła praca
    2. Zawieszony regulator, szczególnie w tych z mieszkami, naprawiałem taki w chłodziarce Polar.
    3. Zużyte uszczelki lub nie domknięte drzwi.
    4. Brak wentylacji chłodnicy (dostawiona na maksa do ściany lub zasłonięte otwory wentylacyjne)

Co do różnic w poborze na dwóch taryfach, taryfa nocna nie jest równa czasowo taryfie dziennej ja miałem 16h dzień /8h nocna z czego 2h były w dzień.

0