Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja CO i CWU - czy jest dobrze wykonana?

27 Wrz 2017 17:13 1458 26
  • Poziom 3  
    Witam , czy instalacja przedstawiona na zdjęciu jest dobrze wykonana? Pytam ponieważ mam problem z CWU, po wygaszeniu kotła w celu jego wyczyszczenia i ponownym rozpaleniu ekogroszku długo nagrzewa się woda w zbiorniku - od kilku do kilkunastu godzin, gdy juz nagrzeje to później póżniej juz hula normalnie i dogrzewa bez problemów. Gdy palę drewnem na rusztach po czyszczeniu pieca to samo. W dodatku sterownik kotła pokazuje inna aktualna temp CWU niż zbiornik na wodę. Proszę o pomoc. Kocioł Weber Heiztechnik Reto Duo 20kW.Instalacja CO i CWU - czy jest dobrze wykonana?
  • Poziom 3  
    Nie wiem do czego jest niebieski baniaczek kolo zbiornika na wode, ponadto sterowanie zaworem 4 droznym z mieszaczem, oraz czujnik pogodowy na zewnatrz

Dodano po 1 [minuty]:

I jeszcze do tego cyrkulacja wody, nigdy nie zalaczana
  • Poziom 29  
    Brak dokładnego schematu i opisu sterowania instalacją. Przy takim opisie instalacji nie uzyskasz odpowiedzi na postawione pytanie w temacie.

Tylko gdybam, być może instalacja długo nagrzewa się (instalacja podłogowa), i pompa ładująca bojler włącza się dopiero po osiągnięciu temperatury wyższej od temperatury w bojlerze.
  • Poziom 32  
    Narysuj to jeszcze raz na spokojnie, bo z tych bohomazów ciężko coś wywnioskować. Dorzuć więcej zdjęć. Co do niebieskiego naczynia to jest ono potrzebne. A co się tyczy różnych temperatur na bojlerze i na sterowniku to zobacz czy czujnik temp. w bojlerze jest na tej samej wysokości co termometr. W domu jest sama podłogówka?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 3  
    Kurtka na wacia napisał:
    Po niebieskim baniaczku wnioskuje że masz instalacje zamkniętą. Więc jest źle wykonana i jest do natychmiastowej przeróbki.

hmm... na strychu mam z kolei drugie naczynie... a to niebieskie nie jest czasami zwiazane z cyrkulacja wody? na rurkach wychodzacych z tego własnie naczynia mam cos jakby pompę od cyrkulacji
    Dodano po 9 [minuty]:
    gersik napisał:
    Narysuj to jeszcze raz na spokojnie, bo z tych bohomazów ciężko coś wywnioskować. Dorzuć więcej zdjęć. Co do niebieskiego naczynia to jest ono potrzebne. A co się tyczy różnych temperatur na bojlerze i na sterowniku to zobacz czy czujnik temp. w bojlerze jest na tej samej wysokości co termometr. W domu jest sama podłogówka?

Postaram się na weekend zrobic wiecej zdjęć oraz rozrysowac cały układ, podłogówka jest tylko tam gdzie są płytki na podłodze czyli na dole w kuchni, łazience i wiatrołapie, na górze tylko w łazience

Dodano po 5 [minuty]:

Coś mi się wydaje, że problemem może byc zawór czterodrożny, tylko nie jestem pewien czy ta instalacja od odcinaka tegoż zaworu jest dobrze poprowadzona
  • Specjalista - systemy grzewcze
    mikael026 napisał:
    Witam , czy instalacja przedstawiona na zdjęciu jest dobrze wykonana

Jest źle wykonana, po zdjęciu widac juz kilka błędów, niektóre sa rażące, trzeba było wziąć firmę, która wie jak podłączyć kocioł stałopalny a nie "Grzebka".
    Gdzie odchodzi czwarta nitka od tego zaworu 4-drogowego bo na schemacie ona kończy sie w martwym punkcie, jesli idzie ona do bojlera to ten ktos kto to montował nie ma zielonego pojecia o instalacjach.
    Tak to jest jak plytkarz/malarz bierze sie za instalacje....

Kurtka na wacia napisał:
    Po niebieskim baniaczku wnioskuje że masz instalacje zamkniętą. Więc jest źle wykonana i jest do natychmiastowej przeróbki.

Jesli nie masz podstawowej wiedzy o instalacjach C.O. i C.W.U. oraz urządzeniach to proszę nie wypowiadaj sie bo bzdury wypisujesz!
  • Poziom 3  
    Piotr77777 napisał:
    mikael026 napisał:

Jest źle wykonana, po zdjęciu widac juz kilka błędów, niektóre sa rażące, trzeba było wziąć firmę, która wie jak podłączyć kocioł stałopalny a nie "Grzebka".
    Gdzie odchodzi czwarta nitka od tego zaworu 4-drogowego bo na schemacie ona kończy sie w martwym punkcie, jesli idzie ona do bojlera to ten ktos kto to montował nie ma zielonego pojecia o instalacjach.

Kurtka na wacia napisał:

Jesli nie masz podstawowej wiedzy o instalacjach C.O. i C.W.U. oraz urządzeniach to proszę nie wypowiadaj sie bo bzdury wypisujesz!

Nie idzie do baniaka, idzie do rozdzielacza, który znajduje się na parterze i prawdopodobnie do grzejników na parterze
  • Poziom 22  
    Kurtka na wacia Przecież autor napisał :

mikael026 napisał:
    Uklad otwarty, naczynie na strychu.Kociol na ekogroszek.

A "niebieski baniaczek" to naczynie przeponowe do CWU.
  • Poziom 3  
    Panowie uklad jest otwarty, ten temat nie podlega dyskusji, niebieskie naczynie tez jest potrzebne. Sprawa tego typu czy instalacja przy zaworze 4 drogowym jest dobrze wykonana czy nie?
  • Specjalista - systemy grzewcze
    mikael026 napisał:
    Sprawa tego typu czy instalacja przy zaworze 4 drogowym jest dobrze wykonana czy nie?

Ciężko stwierdzić bo nie wiadomo dokąd biegną te rurki od 4drogowego po prawej stronie.
    Zresztą sam sprawdź, moim zdaniem naczynie wzbiorcze jest źle podłączone, reszty nie wiem bo nie widać.
    Instalacja CO i CWU - czy jest dobrze wykonana?
  • Poziom 32  
    Masz zapowietrzoną wężownicę w bojlerze.
    Jaką temperaturę pokazuje Ci czujnik powrotu do kotła?
  • Poziom 3  
    gersik napisał:
    Masz zapowietrzoną wężownicę w bojlerze.
    Jaką temperaturę pokazuje Ci czujnik powrotu do kotła?

Temp na kotle jest mniejsza o 15-25 stopni od wskazan na bojlerze
  • Poziom 32  
    Temperatura na kotle czy na czujniku ciepłej wody?
  • Poziom 32  
    Na sterowniku kotła ale czy odczytujesz temperaturę kotła czy temperaturę ciepłej wody?
  • Poziom 3  
    Odczytuje temp cieplej wody, odczyt temp wody na sterowniku rozni sie od temp wody na baniaku, oczywiscie odczyt robie po nagrzaniu wody . Temp wody w baniaku ma 60 stopni, a na sterowniku pokazuje okolo 20 stopni mniej
    Dodano po 4 [godziny] 13 [minuty]:
    Piotr77777 napisał:
    mikael026 napisał:

Kurtka na wacia napisał:

Jezeli jest zle wykonana to prosze nakreslic co jest zle zrobione
  • Poziom 32  
    mikael026 napisał:
    Odczytuje temp cieplej wody, odczyt temp wody na sterowniku rozni sie od temp wody na baniaku, oczywiscie odczyt robie po nagrzaniu wody . Temp wody w baniaku ma 60 stopni, a na sterowniku pokazuje okolo 20 stopni mniej

Pytam dlatego bo nie odpowiedziałeś na pytanie które wcześniej zadałem. Czy czujnik w bojlerze jest na tej samej wysokości co termometr w bojlerze?
    Odpowietrzyłeś dobrze wężownicę w bojlerze?
    Pytałem jaką masz temperaturę powrotu do kotła bo widzę że zaznaczyłeś czujnik na powrocie.
  • Poziom 3  
    Czujnik w bojlerze jest około 10 cm niżej niż termometr, nigdy nie odpowietrzałem wężownicy, czujnik jest na powrocie tak jak zaznaczyłem na schemacie - teraz pytanie czy temp powrotu jest pokazywana na wyswietlaczu kotła? jeżeli tak to wynosi max 35 stopni

Dodano po 3 [minuty]:

Zaznaczam, iz wcześniej temp na wyswietlaczu kotła i na bojlerze wskazywała mniej wiecej taka sama temp
  • Poziom 32  
    Dotknij ręką czy rurka wchodząca do wężownicy jest tak samo ciepła jak rura wychodząca z wężownicy bojlera. Wyciągnięty trochę czujnik z bojlera lub zepsuty termometr może być przyczyną różnicy temp. pokazywanej na bojlerze i kotle.
    Pytałem też o temp. na powrocie do kotła bo widzę u ciebie zawór 4d o małej średnicy bez pompy. Piszesz że pokazuje 35oC a producent zaleca 55oC;
    - producent kotła zaleca wykonanie instalacji grzewczej, uwzględniającej montaż czterodroż-
    nego zaworu mieszającego. Dopuszcza się zastosowanie innych rozwiązań, gwarantujących
    utrzymanie temperatury wody “na powrocie”, nie niższej niż 55 C,
    Ciekawi mnie jak długo pociągnie ten kocioł i czy będzie uznana gwarancja w razie stwierdzenia nieszczelności.
  • Poziom 3  
    gersik napisał:
    Dotknij ręką czy rurka wchodząca do wężownicy jest tak samo ciepła jak rura wychodząca z wężownicy bojlera. Wyciągnięty trochę czujnik z bojlera lub zepsuty termometr może być przyczyną różnicy temp. pokazywanej na bojlerze i kotle.
    Pytałem też o temp. na powrocie do kotła bo widzę u ciebie zawór 4d o małej średnicy bez pompy. Piszesz że pokazuje 35oC a producent zaleca 55oC;
    - producent kotła zaleca wykonanie instalacji grzewczej, uwzględniającej montaż czterodroż-
    nego zaworu mieszającego. Dopuszcza się zastosowanie innych rozwiązań, gwarantujących
    utrzymanie temperatury wody “na powrocie”, nie niższej niż 55 C,
    Ciekawi mnie jak długo pociągnie ten kocioł i czy będzie uznana gwarancja w razie stwierdzenia nieszczelności.

Mam zamontowany zawor 4D calowy z mieszaczem. Co do temp powrotu to rura przy czujniku temp jest chlodna natomiast za zalamaniem idacym w prawo jest ciepla, zdjecie nizej