Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Anteny typu AX 1000+. LB 1000 - Mocowanie dipola.

LeDy 27 Wrz 2017 20:24 2139 3
  • #1 27 Wrz 2017 20:24
    LeDy
    Poziom 43  

Co sądzicie:Anteny typu AX 1000+. LB 1000 - Mocowanie dipola.
    a to np.Anteny typu AX 1000+. LB 1000 - Mocowanie dipola.Anteny typu AX 1000+. LB 1000 - Mocowanie dipola.
    Spotkałem antenę z zamontowanym dipolem w stronę reflektora i też odbiór prawidłowy. To drugie jest podobnie i jeszcze do góry nogami?

0 3
  • #2 27 Wrz 2017 21:20
    Vytautas_YT
    Poziom 26  

Ja również się spotkałem z montażem dipola do góry nogami, działa jak najbardziej, raz nawet byłem z wizytą u znajomego, wysiadam z samochodu i pierwsze co mi się rzuciło w oczy to AX1000 zamontowana na maszcie w odwrotnej polaryzacji :) I podobno działa bez zarzutów, choć nie mam pojęcia na jakich poziomach :)

0
  • #3 28 Wrz 2017 12:19
    irekr
    Moderator

Z elektrycznego punktu widzenia ułożenie dipola nie ma znaczenia, czy jest on zasilany od góry, z przodu czy z tyłu. Dziwie mnie tylko nieco za mała odległość między dipolem a ściana reflektorów. Może to powodować zmiany impedancji co wymusza transformację napięć a to wprowadza dodatkowe straty. Nie ma transformacji bezstratnej. Swego czasu popularne były na terenie NRD anteny zawierające podwójny dipol , coś typu "podwójne E", gdzie zasilanie wprowadzane było do środkowego odcinka. Powiększenie apertury - w tym przypadku elektrycznej średnicy dipola, powoduje obniżenie impedancji (patrz: Dipol Nadienienki)
    Tego typu anteny "tryzubowe" to nic innego jak rozwinięcie anten talerzykowych, stosowanych powszechnie w technice satelitarnej i kosmicznej - patrz anteny stosowane w programach Apollo i Wostok. Jak taki promiennik - direktory wyglądają z bliska można zobaczyć na scenie finałowej Bonda "Golden Eye" - ta z pojedynkiem nad promiennikiem radioteleskopu.

0
  • #4 28 Wrz 2017 22:43
    LeDy
    Poziom 43  

Tu nie chodzi tylko o to czy z przodu, tyłu, czy do góry nogami. Chodzi również o jego odległość. Ta , niestety zmienia się czy dipol jest "prawidłowo" czy "odwrotnie".
    W ten sposób zmienia się jego odległość .
    Przy okazji tematu. Trochę "pobawiłem się" antenami i "wymyśliłem nowy sposób na "pogodzenie" polaryzacji V z H anten siatkowych.
    Po próbach wykombinowałem, że skoro antena siatkowa odbiera bardzo dobrze polaryzację H a słabiej V więc umieściłem ją poziomo. Spowodowało to bardzo dobry odbiór polaryzacji V z pogorszeniem polaryzacji H.
    Drogą logicznego myślenia zamontowałem antenę siatkową pod kątem 45° od pionu. Spowodowało to wyrównanie poziomów sygnału polaryzacji V i H.
    Ważna informacja dla producentów anten siatkowych. Pomyślcie o antenach jednocześnie poziomo i pionowo.(na krzyż) Mój pomysł a wasze wykonanie. Te

anteny typu AX 1000 z tym śmiesznym dipolem dokrecanym, dołożonym do dipola "poziomego V to kpina. Jego zysk jest znikomy.(ostatnie zdjęcie)

Jedynym mądrym rozwiązaniem jest antena
    Anteny typu AX 1000+. LB 1000 - Mocowanie dipola. Anteny typu AX 1000+. LB 1000 - Mocowanie dipola. Anteny typu AX 1000+. LB 1000 - Mocowanie dipola.
    Anteny TTV są nowością. Może ktoś co miał z nimi styczność podzieli się spostrzeżeniami?
    P.S. Jak to możliwe, że z tego samego nadajnika są różnice w sile sygnału nawet o 50%? No nie jest temu winna chyba antena?
    Do kompletu dodam jeszcze tą antenę. Anteny typu AX 1000+. LB 1000 - Mocowanie dipola.

Ta antena odbiera bardzo dobrze polaryzację V na VHF mimo, że jest tylko H . Ma ciekawy dipol. Anteny typu AX 1000+. LB 1000 - Mocowanie dipola. Jest to antena DPM HN63 Combo LTE
    VHF: 8 dB
    UHF: 16 dB

0