Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kwalifikacje do wykonywania instalacji fotowoltaicznych.

kosmos99 10 Paź 2017 13:14 1233 61
  • #31 10 Paź 2017 13:14
    Topolski Mirosław
    Specjalista AGD

Jasiu ja piszę o wykonywaniu instalacji elektrycznych czy zwróciłeś uwagę na ten drobny szczegół? Cz Prawo Energetyczne mówi o tym kto może a kto nie włączać i wyłączać światło? Zejdź na ziemie i myśl logicznie.
    Odnośnie przetargu tam są słowa o wykonywaniu instalacji które zgrabnie dla swoich potrzeb ominąłeś.

• #33 10 Paź 2017 20:49
    Topolski Mirosław
    Specjalista AGD

Jak nic nie rozumiałeś tak dalej jest szkoda czasu.Twoje filozofie mogą wiele zła wyrządzić osobom nie mającym wiedzy w danym temacie.

• #35 11 Paź 2017 07:09
    Topolski Mirosław
    Specjalista AGD

Jan_Werbinski napisał:
    Wystarczy podać dokładny przepis na który się powołujesz. Ale to dla Ciebie trudne, bo takiego przepisu po prostu nie ma. A myślałeś całe życie że jest. :)

Przepisy są np,kucharskie natomiast wyraźnie zapytałem czy instalacja PV jest instalacją elektryczną prosząc o jednoznaczną odpowiedź i takowej od Ciebie nie otrzymałem więc w oparciu o co chcesz dyskutować jak prostych ustaw i rozporządzeń nie potrafisz zrozumieć i mieszasz jeszcze w to konstytucję?

• #36 11 Paź 2017 08:00
    Lisciasty
    Poziom 16  

A co ma do rzeczy czy jest to instalacja elektryczna? Do położenia instalacji w domu też nikt nie wymaga żadnych kwalifikacji.
    Mam wrażenie, że ta dyskusja jest nieco bezsensowna :>

• #37 11 Paź 2017 08:04
    Topolski Mirosław
    Specjalista AGD

Lisciasty napisał:
    A co ma do rzeczy czy jest to instalacja elektryczna? Do położenia instalacji w domu też nikt nie wymaga żadnych kwalifikacji.
    Mam wrażenie, że ta dyskusja jest nieco bezsensowna :>

No tak ZE nie wymaga ciekawe spostrzeżenie i kolega chwali się świadectwem kwalifikacji E i D?

• #38 11 Paź 2017 08:59
    Lisciasty
    Poziom 16  

ZE wymaga cokolwiek od człowieka, który KŁADZIE instalację? Nie napisałem o pomiarach, protokołach i załatwianiu przyłączenia.

• #39 11 Paź 2017 09:13
    prose
    Poziom 31  

Jeszcze może do wykonania przedłużacza będzie wymagany certyfikat aby wyciągnąć kasę. :D

• #40 11 Paź 2017 21:33
    Topolski Mirosław
    Specjalista AGD

Lisciasty napisał:
    ZE wymaga cokolwiek od człowieka, który KŁADZIE instalację? Nie napisałem o pomiarach, protokołach i załatwianiu przyłączenia.

No mając E i D pewnie piekarzom , szewcom i innym podbijasz protokół i git kaska się zgadza tylko mając E i D dokładnie powinieneś wiedzieć jak to ma wyglądać itd i kto to może wykonywać no ale cóż jest tu Polska a polak wszystko potrafi a najlepiej obejść wszystko.Wszystko jest cacy dopóki nie wmiesza się w to prokurator i nagle nic nie jest tak jak się wydawało.Więc teraz idź do komisji egzaminacyjnych i pochwal się że masz E i D i powiedz że do wykonywania instalacji niepotrzebne jest świadectwo kwalifikacji no i swoje złóż bo Ci niepotrzebne.Człowiek wykonujący instalację ma ją tylko wykonać i cześć ?

• #41 11 Paź 2017 23:11
    anet870
    Poziom 24  

Czy Panowie wiedzą co to jest oświadczenie poprawności wykonania instalacji?
    Od jakiegoś czasu są osoby ,które usilnie próbują wmówić że można robić wszystko nie ponosząc odpowiedzialności dodając że takie mają prawo :D
    Nie dawajcie oświadczenia wystarczy rachunek i PKD...

• #42 12 Paź 2017 07:45
    retrofood
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

Lisciasty napisał:

Mylisz się i to bardzo. Prawo Energetyczne oraz Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 28 marca 2013 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach energetycznych wciąż obowiązuje, a one obarczają obowiązkiem zapewnienia bezpieczeństwa albo szefa firmy abo właściciela - osobę fizyczną. Czyli w razie wypadku, właściciel domu będzie odpowiadał za dopuszczenie do wykonawstwa instalacji osoby bez odpowiednich kwalifikacji.
    Nieznajomość prawa szkodzi.

Dodano po 2 [minuty]:

Lisciasty napisał:
    ZE wymaga cokolwiek od człowieka, który KŁADZIE instalację?
    ZE nie jest policją i niczego nie ma prawa wymagać w temacie instalacji wnętrzowej. To nie jest ich instalacja, więc mają do niej tyle prawa ile sprzedawca bułek w kiosku.
    Kolego, nie masz pojęcia o rzeczywistości w której żyjesz.

• #43 12 Paź 2017 08:37
    Jan_Werbinski
    Poziom 29  

anet870 napisał:
    Od jakiegoś czasu są osoby ,które usilnie próbują wmówić że można robić wszystko nie ponosząc odpowiedzialności dodając że takie mają prawo :D

Wiedzą. Sam, bez uprawnień takie oświadczenie podpisałem składając wniosek do ZE o podłączenie PV.
    Tam jest rubryka na podpis i kratki do zaznaczenia. Obok są takie znaczki. To literki. Trzeba przeczytać co tymi literkami jest napisane obok kratek.

Dodano po 4 [minuty]:

retrofood napisał:
    . Czyli w razie wypadku, właściciel domu będzie odpowiadał za dopuszczenie do wykonawstwa instalacji osoby bez odpowiednich kwalifikacji.

W razie wypadku odpowiada winny. Jeżeli instalacja jest zrobiona dobrze, to papier nic nie da. Jeśli źle to można zwalić winę na kogoś innego. Czyli papier przydaje się tylko jeśli zatrudniamy partacza.
    Powiedz jak w praktyce wygląda sprawdzanie kwalifikacji. Nigdy nie widziałem żeby jakiś elektryk je ze sobą nosił i okazywał. Na jakiej podstawie mam tego żądać?

• #44 12 Paź 2017 08:52
    Lisciasty
    Poziom 16  

retrofood napisał:

Mylisz się i to bardzo. Prawo Energetyczne oraz Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 28 marca 2013 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach energetycznych wciąż obowiązuje, [..]

§ 2. Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
    2) urządzenia energetyczne powszechnego użytku – urządzenia przeznaczone na indywidualne potrzeby ludności lub używane
    w gospodarstwach domowych;

§ 3. Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do prac wykonywanych:
    3) przy urządzeniach energetycznych powszechnego użytku.

Lisciasty napisał:
    ZE nie jest policją i niczego nie ma prawa wymagać w temacie instalacji wnętrzowej. To nie jest ich instalacja, więc mają do niej tyle prawa ile sprzedawca bułek w kiosku.
    Kolego, nie masz pojęcia o rzeczywistości w której żyjesz.

T o Ty nie masz pojęcia o czym jest temat, wyrywasz z kontekstu moją odpowiedź na post kogoś innego i wysnuwasz wniosek
    nic nie wnoszący do dyskusji.

• #45 12 Paź 2017 09:19
    retrofood

Lisciasty napisał:

T o Ty nie masz pojęcia o czym jest temat, wyrywasz z kontekstu moją odpowiedź na post kogoś innego i wysnuwasz wniosek
    nic nie wnoszący do dyskusji.

Przytoczone przez Ciebie paragrafy dotyczą tylko użytkowania urządzeń powszechnego użytku, poza tym nic się nie zmienia. Prawo jest jednakowe w pracy i w domu. Tylko że w pracy pracodawca dba o porządek w papierach (co sam przyznajesz) a chłop na wsi niezbyt, dopóki nie zdarzy się wypadek. Zresztą, nawet nie wie o tym że ma dbać, tak samo jak niektórzy "elektrycy" z E i D.

Dodano po 2 [minuty]:

Jan_Werbinski napisał:
    [
    Powiedz jak w praktyce wygląda sprawdzanie kwalifikacji. Nigdy nie widziałem żeby jakiś elektryk je ze sobą nosił i okazywał. Na jakiej podstawie mam tego żądać?

Zawsze okazywałem inwestorowi zaświadczenia kwalifikacyjne przed pracą. Teraz tego nie robię, bo nie wykonuję instalacji.

Dodano po 2 [minuty]:

Jan_Werbinski napisał:

W razie wypadku odpowiada winny. Jeżeli instalacja jest zrobiona dobrze, to papier nic nie da.
    Oj, oj, oj... równie dobrze możesz twierdzić, że mogę jeździć bez prawa jazdy, byle dobrze. Nawet jak zdarzy mi się wypadek, to mnie nie ruszą.
    Widzę, że wanna Wassermana nikogo niczego nie nauczyła.

• #46 12 Paź 2017 11:42
    Jan_Werbinski
    Poziom 29  

retrofood napisał:

Przytoczone przez Ciebie paragrafy dotyczą tylko użytkowania urządzeń powszechnego użytku, poza tym nic się nie zmienia. Prawo jest jednakowe w pracy i w domu. Tylko że w pracy pracodawca dba o porządek w papierach (co sam przyznajesz) a chłop na wsi niezbyt, dopóki nie zdarzy się wypadek. Zresztą, nawet nie wie o tym że ma dbać, tak samo jak niektó

Znasz jakieś urządzenia, które zwykły człowiek ma w domu i nie są urządzeniami powszechnego użytku?

Dodano po 4 [minuty]:

retrofood napisał:
    j... równie dobrze możesz twierdzić, że mogę jeździć bez prawa jazdy, byle dobrze. Nawet jak zdarzy mi się wypadek, to mnie nie ruszą.
    Widzę, że wanna Wassermana nikogo niczego nie nauczyła.

Jazda bez prawa jazdy jest przestępstwem.

Cytat:
    KK Art. 179. Odpowiedzialność dyspozytora
    Kto wbrew szczególnemu obowiązkowi dopuszcza do ruchu pojazd mechaniczny albo inny pojazd w stanie bezpośrednio zagrażającym bezpieczeństwu w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym lub dopuszcza do prowadzenia pojazdu mechanicznego albo innego pojazdu na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu przez osobę znajdującą się w stanie nietrzeźwości, będącą pod wpływem środka odurzającego lub osobę nieposiadającą wymaganych uprawnień,
    podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

A teraz czekam na podstawę prawną do żądania kwalifikacji do PV.
    Ma być pokazana tak ładnie jak ja to zrobiłem.

• #47 12 Paź 2017 11:51
    retrofood

Jan_Werbinski napisał:

Znasz jakieś urządzenia, które zwykły człowiek ma w domu i nie są urządzeniami powszechnego użytku?

Znam, tyle że ja nie pisałem o użytkowania urządzeń lecz wykonywaniu instalacji. Nie zgadzam się po prostu ze stwierdzeniem, że każdy może ją robić, bo tak jest tylko do czasu kiedy tym wykonawstwem zajmie się prokurator. To nie są częste przypadki, ale tak jest. Wanna Wassermana najlepszym przykładem.

• #48 12 Paź 2017 12:50
    Topolski Mirosław
    Specjalista AGD

Jan_Werbinski napisał:
    anet870 napisał:

Wiedzą. Sam, bez uprawnień takie oświadczenie podpisałem składając wniosek do ZE o podłączenie PV.
    Tam jest rubryka na podpis i kratki do zaznaczenia. Obok są takie znaczki. To literki. Trzeba przeczytać co tymi literkami jest napisane obok kratek.

Jeszcze raz pytam instalacja PV jest instalacją elektryczną?
    Jeśli jest to czy możesz jako laik podpisać oświadczenie o poprawności jej wykonania ?
    Ty zrobiłeś coś do czego nie masz prawa i jeszcze się tym chwalisz. Jeszcze raz piszę że Twoje filozofowanie jest niebezpieczne dla innych
    W ZE na moim terenie by Ci to nie przeszło.

• #49 12 Paź 2017 13:45
    Jan_Werbinski
    Poziom 29  

retrofood napisał:
    Jan_Werbinski napisał:

Znam, tyle że ja nie pisałem o użytkowania urządzeń lecz wykonywaniu instalacji. Nie zgadzam się po prostu ze stwierdzeniem, że każdy może ją robić, bo tak jest tylko do czasu kiedy tym wykonawstwem zajmie się prokurator. To nie są częste przypadki, ale tak jest. Wanna Wassermana najlepszym przykładem.

Tam ZTC byli ludzie z uprawnieniami, a źle wykonali robotę. Czyli nie ten temat. Problemem była wadliwie podłączona wanna, nie brak lub posiadanie uprawnień.

Dodano po 2 [minuty]:

Topolski Mirosław napisał:

Jeszcze raz pytam instalacja PV jest instalacją elektryczną?
    Jeśli jest to czy możesz jako laik podpisać oświadczenie o poprawności jej wykonania ?
    Ty zrobiłeś coś do czego nie masz prawa i jeszcze się tym chwalisz. Jeszcze raz piszę że Twoje filozofowanie jest niebezpieczne dla innych
    W ZE na moim terenie by Ci to nie przeszło.

Nie wiem czy jest instalacją elektryczną. Wydaje mi się że jest. Mogę jako laik podpisać cokolwiek o ile nie jest to zabronione. Cały czas czekam na podanie podstawy prawnej, że nie mogę.
    Naprawdę chcę tą podstawę poznać żeby nie złamać prawa. Czy żądam zbyt wiele?

Wystarczy podać: ustawę, artykuł, paragraf. Mogą być same numery. Resztę sobie znajdę. To tylko kilka znaków. Dlaczego to takie trudne?
    Dlatego że takiego prawa nie ma?

• #50 12 Paź 2017 14:46
    retrofood

Jan_Werbinski napisał:

Tam ZTC byli ludzie z uprawnieniami, a źle wykonali robotę. Czyli nie ten temat. Problemem była wadliwie podłączona wanna, nie brak lub posiadanie uprawnień.

Tam inwestor zakwestionował robotę, a gdy w sprawę wkroczył prokurator, to zaczął od sprawdzenia papierów i okazało się, że wykonawcy nie mieli stosownych uprawnień.
    Tak to przeważnie bywa. Dopóki jest dobrze, to jest dobrze, ale gdy coś nie gra, to się wszystko sypie.

Dodano po 23 [minuty]:

Jan_Werbinski napisał:

Wystarczy podać: ustawę, artykuł, paragraf. Mogą być same numery. Resztę sobie znajdę.

Prawo energetyczne art. 54.

• #51 12 Paź 2017 15:01
    Topolski Mirosław
    Specjalista AGD

Jan_Werbinski napisał:

Nie wiem czy jest instalacją elektryczną. Wydaje mi się że jest. Mogę jako laik podpisać cokolwiek o ile nie jest to zabronione. Cały czas czekam na podanie podstawy prawnej, że nie mogę.
    Naprawdę chcę tą podstawę poznać żeby nie złamać prawa. Czy żądam zbyt wiele?

Wystarczy podać: ustawę, artykuł, paragraf. Mogą być same numery. Resztę sobie znajdę. To tylko kilka znaków. Dlaczego to takie trudne?
    Dlatego że takiego prawa nie ma?

Typowe myślenie Jasia on sobie sam znajdzie i sam zinterpretuje po swojemu aby jego było na wierzchu, nawet sam sobie samochód zrobi i będzie nim jeździł .
    Dostałeś już to co chciałeś a że nie potrafisz wyciągnąć wniosków z prostych spraw to jest to Twój problem.
    P.S.
    Jeśli ktoś wyrwie ( lub z innych powodów go nie będzie )znak ograniczenia prędkości przed terenem zabudowanym to będziesz jechał 100km/godz? Czy może użyjesz mózgu i zwolnisz do wymaganej prędkości?
    Inny przykład to że umiesz jeździć pozwala Ci prowadzić samochód?
    Zastanów się ( bo chyba nie rozumiesz istoty rzeczy ) co to jest oświadczenie o zgodności wykonania instalacji , kto może to podpisać i co jest w związku z tym wymagane.
    W 12 poście miałeś podany artykuł i skąd, ale do tej pory nie potrafisz wyciągnąć właściwych wniosków a ja nie bez kozery kilka razy zapytałem czy instalacja PV jest instalacją elektryczną niestety z tych wskazówek nie umiesz skorzystać.

• #52 12 Paź 2017 15:34
    Jan_Werbinski
    Poziom 29  

retrofood napisał:

Tam inwestor zakwestionował robotę, a gdy w sprawę wkroczył prokurator, to zaczął od sprawdzenia papierów i okazało się, że wykonawcy nie mieli stosownych uprawnień.
    Tak to przeważnie bywa. Dopóki jest dobrze, to jest dobrze, ale gdy coś nie gra, to się wszystko sypie.

Gdyby tą wannę podłączyli źle mając stosowne uprawnienia, to co by to zmieniło??? Inny paragraf czy ten sam?

Dodano po 5 [minuty]:

retrofood napisał:

Jan_Werbinski napisał:

Wystarczy podać: ustawę, artykuł, paragraf. Mogą być same numery. Resztę sobie znajdę.

Cytat:
    1. Osoby zajmujące się eksploatacją sieci oraz urządzeń i instalacji określonych w przepisach, o których mowa w ust. 6, obowiązane są posiadać kwalifikacje potwierdzone świadectwem wydanym przez komisje kwalifikacyjne.

Co to jest "Ust 6"?
    Jeżeli za "ust. 6" rozumiemy instalacje u mnie w domu, to znaczy, że w celu eksploatacji instalacji elektrycznej w moim domu muszę posiadać uprawnienia. Nie mogę włączyć nawet czajnika.

Czyli tak jakby bez sensu. :)

Dodano po 5 [minuty]:

Typowe myślenie Jasia on sobie sam znajdzie i sam zinterpretuje po swojemu aby jego było na wierzchu, nawet sam sobie samochód zrobi i będzie nim jeździł .
    Dostałeś już to co chciałeś a że nie potrafisz wyciągnąć wniosków z prostych spraw to jest to Twój problem.
    P.S.
    Jeśli ktoś wyrwie ( lub z innych powodów go nie będzie )znak ograniczenia prędkości przed terenem zabudowanym to będziesz jechał 100km/godz? Czy może użyjesz mózgu i zwolnisz do wymaganej prędkości?
    Inny przykład to że umiesz jeździć pozwala Ci prowadzić samochód?
    Zastanów się ( bo chyba nie rozumiesz istoty rzeczy ) co to jest oświadczenie o zgodności wykonania instalacji , kto może to podpisać i co jest w związku z tym wymagane.
    W 12 poście miałeś podany artykuł i skąd, ale do tej pory nie potrafisz wyciągnąć właściwych wniosków a ja nie bez kozery kilka razy zapytałem czy instalacja PV jest instalacją elektryczną niestety z tych wskazówek nie umiesz skorzystać.

Jasiu wynajmie papugę, bo zaoszczędził na niepotrzebnych uprawnieniach.
    Myślę że to będzie taniej i rozsądniej niż polegać na mataczeniu przez osoby chcące uzyskać korzyści finansowe z podtrzymywania mitu o konieczności uprawnień. Spotkałem się z tą sytuacją także w innych dziedzinach jak np. nurkowanie czy strzelectwo.

Przykład z wyrwanym znakiem ograniczenia prędkości jest obrazem Twojej nieznajomości przepisów. PoRD określa że pojazd musi jechać z prędkością bezpieczną tak, aby móc się zatrzymać przed przeszkodą.
    Druga sprawa że teren zabudowany jest to teren oznaczony odpowiednim znakiem, a nie że jakieś budynki stoją.
    To wszystko jest w przepisach.

Podałem już przykład jak precyzyjnie należy podawać podstawę prawną, a Ty ciągle nie potrafisz jej podać i twórczo interpretujesz prawo zgodnie z wierzeniami lobby elektryków żerujących na wydawaniu uprawnień.

Istotą rzeczy jest to że instalacja ma być wykonana i użytkowana tak, żeby była bezpieczna. To czy ktoś ma papiery nie ma żadnego znaczenia i jest tylko retoryką używaną przez prokuratora aby wywrzeć wrażenie na sądzie.

Np. jazda samochodem musi spełnić z grubsza dwa warunki: posiadanie uprawnień i nie spowodowanie wypadku.
    Analogicznie instalacje i użytkowanie tylko jeden warunek: nie spowodowanie wypadku. Nie ma obowiązku uprawnień.

Czy nawet na fachowym forum procent Polaków czytających ze zrozumieniem musi być podobny jak w całym społeczeństwie (25%)?

• #53 12 Paź 2017 15:54
    retrofood

Jan_Werbinski napisał:

Gdyby tą wannę podłączyli źle mając stosowne uprawnienia, to co by to zmieniło??? Inny paragraf czy ten sam?
    Pytaj prokuratora, czemu sie zwracasz do mnie?
    Jan_Werbinski napisał:

retrofood napisał:

Jan_Werbinski napisał:

Cytat:
    1. Osoby zajmujące się eksploatacją sieci oraz urządzeń i instalacji określonych w przepisach, o których mowa w ust. 6, obowiązane są posiadać kwalifikacje potwierdzone świadectwem wydanym przez komisje kwalifikacyjne.

Co to jest "Ust 6"?
    Jeżeli za "ust. 6" rozumiemy instalacje u mnie w domu, to znaczy, że w celu eksploatacji instalacji elektrycznej w moim domu muszę posiadać uprawnienia. Nie mogę włączyć nawet czajnika.

Czyli tak jakby bez sensu. :)
    Pisałeś, że wystarczy podać paragraf. Ale znowu Ci nie pasuje, kpisz w żywe oczy, w dodatku nie umiesz znaleźć podpunktu i wyłowić sensu... Dlatego tyle ode mnie, radź sobie jak umiesz.
    Z wiedzą jaką masz módl się aby żaden wypadek się nie zdarzył. Bo następstw Ci nie życzę.

• #54 12 Paź 2017 16:00
    Topolski Mirosław
    Specjalista AGD

Jan_Werbinski napisał:

Analogicznie instalacje i użytkowanie tylko jeden warunek: nie spowodowanie wypadku. Nie ma obowiązku uprawnień.

I to jest wyraźny przykład mataczenia ( o które posądzasz innych) wynikające z braku wiedzy i odporności na nią ( choć jest Ci przekazywana).
    Pamiętaj cały czas piszemy o wykonywaniu instalacji połączonej z oświadczeniem o wykonaniu instalacji zgodnie z obowiązującymi normami.

• #55 12 Paź 2017 16:11
    Jan_Werbinski
    Poziom 29  

retrofood napisał:
    Pisałeś, że wystarczy podać paragraf. Ale znowu Ci nie pasuje, kpisz w żywe oczy, w dodatku nie umiesz znaleźć podpunktu i wyłowić sensu... Dlatego tyle ode mnie, radź sobie jak umiesz.
    Z wiedzą jaką masz módl się aby żaden wypadek się nie zdarzył. Bo następstw Ci nie życzę.

Podałeś paragraf, który odnosi się do tajemniczego ust 6 i stawia obok siebie użytkowanie i instalowanie. Zatem nie może on dotyczyć instalacji w domu, bo ona jest użytkowana przez osoby bez uprawnień.

Dodano po 54 [sekundy]:

I to jest wyraźny przykład mataczenia ( o które posądzasz innych) wynikające z braku wiedzy i odporności na nią ( choć jest Ci przekazywana).
    Pamiętaj cały czas piszemy o wykonywaniu instalacji połączonej z oświadczeniem o wykonaniu instalacji zgodnie z obowiązującymi normami.

Ty masz wskazać artykuł i przepis, a nie przekazywać wiedzę.
    Za dużo piszesz, a za mało konkretów.

• #56 12 Paź 2017 16:24
    retrofood

Jan_Werbinski napisał:
    retrofood napisał:

Podałeś paragraf, który odnosi się do tajemniczego ust 6 i stawia obok siebie użytkowanie i instalowanie. Zatem nie może on dotyczyć instalacji w domu, bo ona jest użytkowana przez osoby bez uprawnień.

Zapoznaj się z prawem energetycznym a później dyskutuj.

• #57 12 Paź 2017 16:25
    Topolski Mirosław
    Specjalista AGD

Zaczynasz być coraz bardziej śmieszny i miałem Ci tego nie pisać ale skoro dalej jesteś uparty to Ci napiszę że przykłady o samochodach i jazdą nimi powinny Ci uzmysłowić, że trzeba mieć najpierw wiedzę z której później korzystasz ale Ty dalej niczego nie pojmujesz.Masz artykuł ale u Ciebie logiki brak a tej nikt tu Ciebie nie nauczy ponieważ sam tego nie chcesz są jeszcze i inne prawa ale wiem że to zbyt skomplikowane teraz dla Ciebie bo bez znajomości podstaw po prostu jeszcze gorsze brednie będziesz wypisywał.
    Pytałem Ciebie czy instalacja PV jest instalacją elektryczną Ty odpisałeś że wydaje Ci się że jest .Proste pytanie a Ty nie potrafisz jednoznacznie odpowiedzieć gdzie uczeń podejrzewam z podstawówki nie miałby problemu i z takim zrozumieniem chcesz dyskutować o prawie energetycznym i wynikającym z niego obowiązkach i kwalifikacjach ludzi zajmujących się tym tematem? Wybacz ale w Polsce nie obowiązuje prawo Jana Werbińskiego ale odpowiednie ustawy i rozporządzenia a Twoja interpretacja i typowe dla chłopka roztropka komentarze podważają je.

• #58 13 Paź 2017 02:07
    15kVmaciej
    Poziom 34  

Jan_Werbinski napisał:

Kolega tak serio taki „orzeł” nielot? Przecież w tym prawie energetycznym wszystko napisano. Pomijając fakt, że kolega nawet nie wie, że w podanym artykule #54 jest ustęp szósty, to nawet w artykule #3 jest kilka objaśnień które powinny pozwolić koledze już nie kręcić regulacjami prawnymi, tylko śmigłem, zapewne z większym sukcesem :)

Kwalifikacje do wykonywania instalacji fotowoltaicznych.

Jak widać, urządzenia tam wzmiankowane, to nie czajniki i pralki. Ale źródła energii odnawialnej, na pewno są urządzeniami w rozumieniu artykułu #54 ust 6.

• #59 13 Paź 2017 04:54
    Jan_Werbinski
    Poziom 29  

15kVmaciej napisał:

Jak widać, urządzenia tam wzmiankowane, to nie czajniki i pralki. Ale źródła energii odnawialnej, na pewno są urządzeniami w rozumieniu artykułu #54 ust 6.

"oraz użytkowania paliw i energii"
    Czajnik nie użytkuje energii.

Część zbędną usunąłem. pkt 3.1.11 regulaminu. [retrofood]

• #60 13 Paź 2017 08:40
    15kVmaciej
    Poziom 34  

No to doszliśmy do zgody, że czajnik możesz włączyć. Ale źródło energii odnawialnej, liczniki, tablice rozdzielcze i połączenia między nimi, już nie możesz bez kwalifikacji. I wiesz, że nie możesz się tłumaczyć niewiedzą czy niezrozumieniem lub błędną interpretacją prawa

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME