Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przełacznik półprzewodnikowy z dwóch SSR-25

28 Wrz 2017 08:58 2004 32
  • Poziom 11  
    Witam,
    chciałbym wykorzystać dwa przekaźniki SSR-25 (już kupione), do przełączania instalacji fotowoltaicznej w sieci domowej.
    W tej chwili mam podłączony zwykły przekaźnik elektromechaniczny, ale styki często się sklejają, czasami też wpada w jakieś dziwne wibracje.
    Jako przetwornicę 48/230 wykorzystuję UPS-a 2100W.
    Czy ktoś pomoże mi stworzyć schemat , jak połączyć te dwa przekaźniki, aby te dwa napięcia (z UPS i sieci) się nie "spotkały"?Przełacznik półprzewodnikowy z dwóch SSR-25
    przepraszam za jakość rysunku,rysowałem to na "kolanie"....
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 14  
    Nie do końca rozumiem te założenia... Liczysz że zepniesz to na wspólnym przewodzie neutralnym z sieci AC i będziesz przełączał tylko fazę na tą z UPSa i ZE? Jakie masz te SSRy? DC-AC czy DC-DC?
  • Poziom 11  
    Dzięki za zainteresowanie.
    SSR jest DC/AC ( input 3-32VDC ), ale to nie problem, wystarczy podłączyć jakiś zasilacz ,np.230/12VDC na wyjście przetwornicy, i tym napięciem przełączać układ.
    W tej chwili przełączam tylko fazę przekaźnikiem R15, N jest spięty wspólnie , i działa to bez zarzutu już długi czas.Wcześniej faktycznie przełączałem i fazę i zero, ale uprościłem układ.

Dodano po 8 [minuty]:

Zależy mi też na tym, aby to przełączanie było w granicach milisekund,bo dzieje się to w czasie obciązenia.Jak akku już nie daje rady.
  • Poziom 14  
    No to w czym problem aby zamienić ten przekaźnik SSRami. Dajesz dwa przekaźniki obok siebie, doprowadzasz + sterującego DC z zasilacza do włącznika np. 3 pozycyjnego jak niżej:
    https://www.tme.eu/pl/details/1808.6103/przelaczniki-typu-rocker/marquardt/
    Minus zasilacza na stałe do SSRa, drugiego pola sterującego. Faze doprowadzasz jedną do wejścia pierwszego SSRa, drugą z UPSa do drugiego. Wyjścia SSRów zwierasz w jednym miejscu. I teraz w zależności na który SSR dasz plus zasilacza ten puści fazę w układ. Żadna to filozofia moim zdaniem ;-)
  • Poziom 11  
    A mógłbyś mi to naszkicować ?
  • Poziom 14  
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 11  
    Chyba wiem, co sugerujesz, ale się nie zrozumieliśmy.
    Być może ja ten temat niejasno naświetliłem.
    Układ ma działać automatycznie.
    Jak zanika napięcie z UPS, przełącza samoczynnie na ZE.
    W obecnym stanie cewka R15 jest na 230vAC i jest sterowana napięciem z UPS.

Dodano po 1 [minuty]:

Gdyby chodziło mi o zwykły pstryczek elektryczek, nie zakładałbym tu tematu....
  • Poziom 14  
    No to w takim razie możesz wykorzystać fakt zaniku zasilania z ZE w sterowaniu SSRa z zasilacza podłączonego do sieci AC. No ale to raczej nie będzie super szybkie przełączanie bo ten zasilacz DC ma w sobie pojemności i zanik AC błyskawicznie nie sprawi, że zniknie DC na wyjściu.
  • Poziom 11  
    Czy Twoje posty są tylko po to, aby dostać za nie punkty ?
    Bo do tematu NIC nie wniosłeś, a Twoje rady to tylko powielanie moich sugestii.
    Dziękuję za pomoc, ale może ktoś kompetentny zainteresuje się tematem.
    pozdrawiam
  • Poziom 14  
    Boże co za czasy. Człowiek chce pomóc to mu zaraz wytykają, że posty nabija. Wykorzystaj może to, że masz stałe 48V na akumulatorach, daj jakąś najprostszą przetwornicę obniżającą (taką do, która obniży napięcie do przedziału obsługiwanego przez SSR). Teraz daj trzeci przekaźnik normalnie zamknięty, który będzie otwarty w czasie działania AC a po zaniku zasilania zasilania się zewrze i puści napięcie sterujące na drugiego SSR z fazą od UPSa. O to Ci chodziło? Bo jeśli nie to ja wymiękam.
  • Poziom 42  
    Przede wszystkim do przełączania sieć/inne źródło stosuje się dedykowane urządzenia. Jak ssr "sieciowy" dostanie zwarcia to może się zdarzyć że na wyłączoną sieć (jakaś awaria) podasz 230V ze swojego ups-a.i ubijesz montera.
  • Poziom 28  
    Instalacja nie jest wykonana prawidłowo, sieć nie jest galwanicznie oddzielona od UPS. W przetwornicy UPS nie ma na wyjściu N i L. Wszystkie urządzenia SZR do przełączania sieć/agregat(przetwornica) mają styczniki, które uniemożliwiają wypływ prądu do sieci. Twoje SSR-y tego nie zapewnią i nawet nie będziesz widział jak monter leci na ryja ze słupa...
  • Poziom 14  
    Niestety ale muszę to napisać. Ten temat to przykład czystego debilizmu. Nie dość, że człowiek na wstępie karmi nas bardzo wątłymi informacjami + dziwaczny rysunek, będący jednocześnie jedyną wskazówką, co poeta mógł mieć na myśli, potem coś uzupełnia, następnie oskarża kogoś, kto poświęcił swój czas na jego problem, o brak kompetencji i (o zgrozo) o powielanie jego domysłów, o których słowem nie wspomniał... Czy tylko ja zgłupiałem?

PS. Nie brałem pod uwagę faktycznie kwestii bezpieczeństwa, o której szanowni przedmówcy napisali.

PS2. Na co dzień korzystam z innego forum, stąd może to "zdziwko".
  • Poziom 42  
    Niestety, jest to nasz piękny kraj, gdzie nawet piekarz rwie się do elektryki. Tu na forum wypłynął jeden przypadek potencjalnej próby ubicia montera, a ile tanich kwiatków funkcjonuje w zaciszu domowym? Pomijam fakt ochrony przeciwporażeniowej w samej instalacji zasilanej UPS.
  • Poziom 18  
    marant36 napisał:
    Witam,
    chciałbym wykorzystać dwa przekaźniki SSR-25 (już kupione), do przełączania instalacji fotowoltaicznej w sieci domowej.
    W tej chwili mam podłączony zwykły przekaźnik elektromechaniczny, ale styki często się sklejają, czasami też wpada w jakieś dziwne wibracje.
    Jako przetwornicę 48/230 wykorzystuję UPS-a 2100W.

Przekaźnik R15 ma styki na 250V/AC a ty przełączasz w skrajnym przypadku 460Vrms jeżeli UPS nie jest zsynchronizowany z siecią dlatego Ci "klei" styki.
    Wibracje zwory to może być fakt zasilania cewki przekaźnika z wyjścia UPSa który jest "miękki" w trakcie dołączenia mu nawet małego odbiornika przysiada chwilowo napięcie i cewka klepnie ten sposób przełączania jest kiepski jeszcze z tego powodu że wolniej przełącza na sieć przy zaniku napięcia na ups które często nie zanika gwałtownie itp.

R15 to przekaźnik z założenia sterowniczy do przełączania większych mocy lepiej dać stycznik w którym zwora tworzy dwie przerwy szybciej "urywa" łuk nawet jak sklei jeden styk to silna sprężyna podnosząca często "prze kantuje zworę" rozłączy drugi styk

Przy SSR istnieje ryzyko że w razie przebicia nawet jednego połączysz sieć z UPSem jeżeli sterownie nie będzie o tym wiedziało.

Takie układy przełączające muszą być mocno przewymiarowanie i przemyślne bo to bezpieczeństwo...
  • Poziom 24  
    Przekaźnik się klei bo przełączasz w momencie kiedy jest zbyt duży pobór prądu. Ja mam przekaźnik 4x16A połączy po dwa więc daje 2x36A i nic się nie skleja. SSR nie mogą być bo niema separacji. Też o tym myślałem ale zrezygnowałem właśnie z tego powodu..
  • Poziom 18  
    hostii napisał:
    Przekaźnik się klei bo przełączasz w momencie kiedy jest zbyt duży pobór prądu.

Ale chyba o to chodzi autorowi by przełączać "bezprzerwowo' pod obciążeniem a do tego przekaźniki się średnio nadają, większość UPSów się synchronizuje z siecią i gdy napięcie "międzyfazowe" jest zbliżone do zera dopiero włącza przekaźnik
    Do przełączania na "ostro" w każdych warunkach musi być mocno przewymiarowany stycznik ze względów które opisałem wyżej, na przekaźniku R15 będzie działało do czasu aż złoży się kilka czynników i będzie bum..
  • Poziom 24  
    powgreg napisał:
    Ale chyba o to chodzi autorowi by przełączać "bezprzerwowo' pod obciążeniem a do tego przekaźniki się średnio nadają

Dlatego napisałem że w momencie zbyt dużego poboru prądu. U mnie kiedy się przełącza 600-700W to tylko delikatnie ledy mrugną, reszta urządzeń bez zakłóceń i jest to "bezprzerwowo.".Ważny jest pobór w momencie przełączania, robiłem próbę przy 2kW poboru, tak walnęło że nie wszystkie zabezpieczenia wyleciały.Ja taki przekaźnik mam od 4 lat wszystko jest OK
  • Poziom 18  
    hostii napisał:

Dlatego napisałem że w momencie zbyt dużego poboru prądu. U mnie kiedy się przełącza 600-700W to tylko delikatnie ledy mrugną, reszta urządzeń bez zakłóceń i jest to "bezprzerwowo.".Ważny jest pobór w momencie przełączania, robiłem próbę przy 2kW poboru, tak walnęło że nie wszystkie zabezpieczenia wyleciały.Ja taki przekaźnik mam od 4 lat wszystko jest OK

U mnie R15 chodził 0.5 roku przełączany kilka razy dziennie bez względu na obciążenie a styk nie przełączał bezpośrednio sieć przetwornica (-=) tylko zapętlony był przez trzy pary styków szeregowo a i tak przeciągnęło łuk efekt wszystkie zabezpieczenia + tranzystory w przetwornicy.
    Na R15 trzy styki w szereg powinno teoretycznie chodzić ale po dokładniejszej analizie i pomiarach napięć nie, bo przekaźnik ma za małą przerwę na stykach oraz zachowywanie się styków przy mikro-sklejeniach itp.

Duże znaczenia ma sposób sterowania autor chce sterować cewką z wyjścia przetwornicy, to rozwiązanie niby proste ale ma pewną wadę napięcie przy wyłączeniu przetwornicy zanika "powoli" co spowalnia rozłącznie przekaźnika = większy łuk i dłuższa przerwa w zasilaniu odbiornika.
  • Poziom 35  
    Na razie nic nie wiadomo o potrzebach autora (bo tego nie wyjaśnił) a wszelkie dywagacje na ten temat oraz próby rozwiązania "problemu" bez znajomości założeń, które autor skrzętnie ukrywa to zwykłe wodolejstwo.

Tak, wiem autorze, nabiłem sobie dwa punkty ale sprawdź sobie, że je Tobie oddałem.
  • Poziom 11  
    hostii, jaki konkretnie stycznik zamontowałem w swojej instalacji ?

Dodano po 1 [minuty]:

miało być "zamontowałeś", oczywiście.

Dodano po 3 [minuty]:

Erbit, ja niczego nie ukrywam.pytaj- odpowiem.tylko nie wiem co chciałbyś wiedzieć.

Dodano po 1 [minuty]:

kortyleski - muszę Cię uspokoić, nie ma takiej opcji,
    w mojej instalacji napięcie z UPS jest odseparowane od sieci, więc żadnego montera nie strącę ze słupa...:-)

Dodano po 49 [minuty]:

Cytat:
    Wibracje zwory to może być fakt zasilania cewki przekaźnika z wyjścia UPSa który jest "miękki" w trakcie dołączenia mu nawet małego odbiornika przysiada chwilowo napięcie i cewka klepnie ten sposób przełączania jest kiepski jeszcze z tego powodu że wolniej przełącza na sieć przy zaniku napięcia na ups które często nie zanika gwałtownie itp.

a jakbyś rozwiązał ten problem ?[/quote]
  • Poziom 42  
    marant36 napisał:
    w mojej instalacji napięcie z UPS jest odseparowane od sieci, więc żadnego montera nie strącę ze słupa...

Schemat pokazuje coś zupełnie innego
  • Poziom 18  
    Napisz kiedy Ci wibruje przekaźnik kiedy go klei bo przyczyn może być dużo np ja zrezygnowałem z UPSa bo po przeciążeniu robił tzw zimny start czyli powoli podnosił napięcie na wyjściu co powodowało wibracje przekaźnika.

Zaletą UPSa jest możliwość wykorzystania jego automatyki do przełączania tj
    - wyciągamy wtyczkę sieciową przełącza się na akumulatory
    - wsadzamy przełącza się na sieć
    - bocznikujmy go przekaźnikiem i "wyciągamy wtyczkę" by nie ładował akumulatorów i nie pobierał prądu
    Zalety mamy fabrycznie zrobione (najczęściej synchronizowane z siecią) bezprzerwowe zasilanie w końcu to UPS.
    Są też wady nie każdy UPS jest projektowany do pracy ze zmiennym obciążeniem tj dołączanym i odłącznym co w niektórych powoduje spore wahania napięcia...
  • Poziom 11  
    Cytat:
    Schemat pokazuje coś zupełnie innego

bo to nie schemat, tylko szkic poglądowy, jakbym sobie wyobrażał ten układ.
    o schemat właśnie wystąpiłem w tym poście.
    ale chyba zrezygnuję e SSRów, wstawię solidny stycznik i po sprawie.
    wszystko co jest podpięte pod UPS działa w wewnętrznej sieci domowej.
    "chodzi" i to już ładne kilka lat (5-6), dzięki czemu zszedłem z rachunkiem za prąd do 42 zł mieś.[/quote]

Dodano po 8 [minuty]:

Cytat:
    Napisz kiedy Ci wibruje przekaźnik kiedy go klei bo przyczyn może być dużo np ja zrezygnowałem z UPSa bo po przeciążeniu robił tzw zimny start czyli powoli podnosił napięcie na wyjściu co powodowało wibracje przekaźnika.

mój UPS po przeciążeniu, co zdarza się baaardzo rzadko, nie próbuje startować.
    poza tym jest to typ z transformatorem wyjściowym.
    a wibruje też sporadycznie, jak baterie już nie dają rady, i przełącza się na sieć.
    dodam,że zastosowałem pakiet li-ion 14s10p.
    wiec może to też jest "wina" BMS-a ?
  • Poziom 35  
    marant36 napisał:
    ...
    Erbit, ja niczego nie ukrywam.pytaj- odpowiem.tylko nie wiem co chciałbyś wiedzieć. ...

To raczej Ty powinieneś porządnie opisać problem. Dział, w którym pytasz daje sporo domysłów ale.. są to tylko domysły.

Co do wątpliwości:
    1) jakie duże obciążenia chcesz przełączać?
    2) czy są to obciążenia indukcyjne (np. silniki) ?
    3) czy układ ma być bezprzerwowy czy drobna przerwa (jaka) wchodzi w grę?

Sądzę, że przydałby się elektryk - może więc warto zapytać o tę sprawę w innym dziale? Obawiam się tylko, że jak tak zadasz pytanie to... zjedzą najpierw Ciebie a potem siebie ;)

p.s. w dziale elektrycznym dowiedziałbyś się jak to bezpiecznie zrealizować.
  • Poziom 18  
    marant36 napisał:

Cytat:

mój UPS po przeciążeniu, co zdarza się baaardzo rzadko, nie próbuje startować.
    a wibruje też sporadycznie, jak baterie już nie dają rady, i przełącza się na sieć.
    dodam,że zastosowałem pakiet li-ion 14s10p.
    wiec może to też jest "wina" BMS-a ?

Założyłeś inny typ akumulatorów i UPS głupieje bo ma algorytm ma inne zakresy napięć dla akum. kwasowych powinieneś wyłącznie UPS realizować z układu BMS-a.

marant36 napisał:

I to twoje szczęście bo gdybyś miał nowszy tym z kluczami tranzystorowymi na wyjściu już dawno wywalił byś to R15 ze względu na koszta tranzystorów.

Poza tym jak układ chodzi Ci 6lat to po co go "psuć" napisz konkrety z czym jest problem co chcesz poprawić bo tak każdy snuje domysły, czyta między wierszami itp.
  • Poziom 11  
    Cytat:
    Założyłeś inny typ akumulatorów i UPS głupieje bo ma algorytm ma inne zakresy napięć dla akum. kwasowych

Sorry, ale nie bardzo to rozumiem, jaki algorytm ?
    UPS ma się wyłączyć przy zaprogramowanym napięciu, aby nie dopuścić do nadmiernego rozładowania , a to chyba nie zależy od typu akumulatora.

Cytat:
    powinieneś wyłącznie UPS realizować z układu BMS-a.

a tego to już całkiem nie rozumiem..:-(

Dodano po 2 [minuty]:

a problem opisałem w moim pierwszym poście, chciałem zamienić przekaźnik elektromechaniczny na półprzewodnikowy.
    ale raczej zrezygnuję z tego pomysłu i zastosuję jakiś stycznik.
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    marant36 napisał:
    Cytat:
    Założyłeś inny typ akumulatorów i UPS głupieje bo ma algorytm ma inne zakresy napięć dla akum. kwasowych

Sorry, ale nie bardzo to rozumiem, jaki algorytm ?
    UPS ma się wyłączyć przy zaprogramowanym napięciu, aby nie dopuścić do nadmiernego rozładowania , a to chyba nie zależy od typu akumulatora.

Cytat:
    powinieneś wyłącznie UPS realizować z układu BMS-a.

a tego to już całkiem nie rozumiem..:-(

Dodano po 2 [minuty]:

a problem opisałem w moim pierwszym poście, chciałem zamienić przekaźnik elektromechaniczny na półprzewodnikowy.
    ale raczej zrezygnuję z tego pomysłu i zastosuję jakiś stycznik.

Nie napisałeś co to za UPS dane dawkujesz po kropelce więc próba pomocy to snucie domysłów jeżeli masz możliwość ustawienia dowolnego napięcia wyłączenia to nie powinno być problemów z uszkodzeniem akumulatorów litowych i wyłączaniem upsa ale coś musi być nie tak skoro wibruje przekaźnik.

Nie podajesz typu upsa a Ups mają swój algorytm pracy np alarmy AVR zależny od napięcia akum bo przecież napięcie sieciowe musi być stałe a na akum. zmienia się w trakcie rozładowania nie które robią to na tyle inteligentnie że mierzą szybkość spadku napięcia du/dt i na podstawie tego określają stan akum.

Np w UPSach evera producent nie przewidział wzrostu napięcia powyżej 13,5V przy pracy z akum i przy pewnym napięciu mamy cykliczne wahania napięcia wyjściowego...

Pisząc o sterowaniu z BMSa maiłem na myśli zewnętrzne zarządzanie upesem tak by ominąć problem wibracji przy określonym spadku napięcia bo może ona spada za szybko lub za wolno dla algorytmu upsa itp może w twoim przypadku wystarczy podnieś napięcie wyłączenia upsa o kilka dziesiątych volta...

Dalej nie napisałeś konkretnie w czym masz problem jeżeli wypala Ci się R15 raz na 5-6lat to prościej go wymienić niż kombinować ze stycznikiem który będzie trochę wolniejszy z racji sporej masy zwory szczególnie przy wyłączaniu, jeżeli Ci to nie przeszkadza to jestem za :D
    ale
    Problem wibracji to nie jet wina R15 tylko sposobu zasilania jego cewki a konkretnie zanikające stopniowo napięcia na upsie wyłączającym się awaryjnie z powodu rozładowania akum.
  • Poziom 11  
    powgreg, wielkie dzięki za poświęcony czas i konkretne rady.Widać , że "siedzisz " w temacie. Z tego co zrozumiałem, powinienem zostać jednak przy R15.?
    To nie tak,że starcza na 5 lat, w międzyczasie "wypaliłem " ich ze 3.....
    Wstawię nowy, połączę wszystkie 4 styki równolegle i niech tak zostanie.
    Poradż mi tylko, jeśli jeszcze masz dla mnie cierpliwość...:-) , jakbyś rozwiązał problem przełączania go ? Istnieje coś w rodzaju przerzutnika Schmitta dla ac ?
    Acha, mój UPS to właśnie EVER sinline 3000.Górne napięcie ładowania mnie nie interesuje, bo ładuję nie ups-em tylko solarem poprzez regulator.
    A dolne napięcie odcięcia akku pasuje mi do progu pakietu 14s.
    Jeszcze raz dziękuję za pomoc
  • Poziom 18  
    marant36 napisał:
    powgreg, wielkie dzięki za poświęcony czas i konkretne rady.Widać , że "siedzisz " w temacie. Z tego co zrozumiałem, powinienem zostać jednak przy R15.?
    To nie tak,że starcza na 5 lat, w międzyczasie "wypaliłem " ich ze 3.....
    Wstawię nowy, połączę wszystkie 4 styki równolegle i niech tak zostanie.

Styków równolegle bym nie łączył bo może zdarzyć się taka sytuacja że jeden z nich sklei z np siecią a cewka przełączy pozostałe styki do przetwornicy i będzie bum..

marant36 napisał:
    Poradż mi tylko, jeśli jeszcze masz dla mnie cierpliwość...:-) , jakbyś rozwiązał problem przełączania go ? Istnieje coś w rodzaju przerzutnika Schmitta dla ac ?
    Acha, mój UPS to właśnie EVER sinline 3000.Górne napięcie ładowania mnie nie interesuje, bo ładuję nie ups-em tylko solarem poprzez regulator.
    A dolne napięcie odcięcia akku pasuje mi do progu pakietu 14s.

Problem ten rozwiąże zewnętrzne sterowanie przełączaniem tz dodajesz układ który mierzy napięcia na akum. i najpierw odłącza wyjście przetwornicy czyli przełącza Twoje R15 a potem wyłącza przetwornicę unikasz wtedy stanów nieustalonych przy "awaryjnym" wyłączeniu przetwornicy bo "zdechnięcie" akumulatorów to nie jest to normalna praca upsa one powinny wystarczyć na zamknięcie systemu i przejście upsa w stan czuwania.

U siebie przełączanie zrobiłem na plc z wejściami analogowymi jak ktoś się zna to można zrobić na arduino choć może i zwykły analogowy układ by sobie poradził.

Ja zrezygnowałem z upsa na rzecz przetwornicy ale pierwotnie maiłem zamiar wykorzystać automatykę upsa do przełączania, może pójść tą drogą...
    zacytuje swój wcześniejszy post
    " Zaletą UPSa jest możliwość wykorzystania jego automatyki do przełączania tj
    - wyciągamy wtyczkę sieciową przełącza się na akumulatory
    - wsadzamy przełącza się na sieć
    - bocznikujmy go przekaźnikiem i "wyciągamy wtyczkę" by nie ładował akumulatorów i nie pobierał prądu."
    Zalety mamy fabrycznie zrobione bezprzerwowe zasilanie, mój ever synchronizował się z siecią w środku był jedno stykowy mały przekaźnik.