Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dać złożyć, czy samemu? Części do 2500,-

28 Wrz 2017 13:18 624 8
  • Poziom 7  
    Witam

Przyszedł czas na aktualizację mojego zestawu, specyfikacja:

GPU- GeForce 660 GTX MSI 2gb
    CPU- AMD Athlon II x4 620
    Zasilacz- TACENS RADIX VI 550W
    Płyta- GIGABYTE GA-M61PME- S2P
    RAM- KINGSTON DDR2 6GB (kość 4 i 2)
    HDD- Samsung 1TB HD103SI 5400 SATA III
    SSD- Samsung 840 EVO 120GB

Mianowicie chcę wymienić płytę główną, ramy i procesor (dyski, zasiłka i grafa jest git). Znalazłem już części które mi odpowiadają, tj.:

CPU- AMD Ryzen 5 1600
    Płyta- MSI B350 TOMAHAWK, AM4, DDR4, 2xPCI
    RAM- Corsair Vengeance LPX, DDR4, 16GB(2x8GB), 3000MHz
    Ewentualnie obudowa jeżeli do starej by nie pasowało
    (części będę prawdopodobnie zamawiał na morele)

Chciałem zamówić cały set na morele z opcją montażu poza zasiłką grafą i dyskami ponieważ mam je w dobrym stanie, a byłem zainteresowany ich usługą dotyczącą montaąu całej jednostki, ponieważ dostaje się wtedy gwarancje nie tylko producenta na poszczególne części ale też i na całą jednostkę (w przypadku zwarcia lub coś). Zadzwoniłem więc na infolinię morele i pani powiedziała mi, że taka gwarancja jest możliwa tylko jeżeli cały zestaw zostanie zamówiony i złożony przez nich i nie ma możliwości złożenia tego z ich i moich części tak aby jednostkę obejmowała taka gwarancja. Więc to niestety odpada, bo kupowanie całego setu zamiast przewidywanych 2000-2500 wyjdzie mnie z 4000.

Moje pytanie: Czy wiecie może czy są jakieś serwisy komputerowe które złożyłyby mi komputer z moich prywatnych części oraz tych nowych dokupionych? Tak żebym posiadał gwarancję na całą jednostkę. Nie wiem czy taka gwarancja wiele daje ale martwię się, że nie dałbym rady złożyć komputer w całości bez uszkodzenia czegoś (raczej trudna to sztuka). Mieszkam koło 3miasta więc wszystkie większe serwisy mam w swoim zasięgu.
  • Poziom 43  
    Na logikę, ciężko, aby ktoś Ci dał gwarancję na zestaw złożony z nowych i prywatnych używanych części, nieprawdaż?
    Sam musisz się zdecydować, czy jesteś na siłach rano wstać, wypić małą kawkę i powolutku z internetem włączonym (jakiś poradnik) sobie krok po kroczku wszystko poskładać.
    Są tu tacy (hehe), dla których to byłaby lepsza zabawa niż samo granie w gry, czy używanie tego sprzętu po złożeniu (hyhy). ;)
    Wracając do sedna, wg. mnie gwarancja na taki składak jest niemożliwa.
    Weźmy taki zasilacz. Dokładasz lepszą płytę i mocniejszy procesor.
    Od czego zacząłbym to kupno miernika (10zł na bazarku max) i pomierzenie zasilacza stress vs spoczynek:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199202.html
    Płyty obydwie ATX, więc wystarczy przełożyć.
    Zapewne najłatwiej będzie Ci po prostu odłączyć wszystko od płyty i razem z Athlonem i jego chłodzeniem odkręcić od kołków montażowych i wyjąć płytę trzymając za radiator CPU i/lub slot PCI-e.
    Następnie sprawdzasz, czy otwory na kołki w nowej płycie są w identycznych miejscach, co w starej.
    Nie mam pojęcia jak jest z chłodzeniem BOX Ryzenów, może być wygodniej zamontować je przed włożeniem płyty do obudowy.
    Może być nawet taka konieczność. No i wiadomo, ostrożnie na małe SMD aby nie urwać.
    Rękawiczki bawełniane są wskazane jak również uziemienie swojej osoby np. przez pomacanie kaloryfera. ;)
    Jak pisałem - rób jeśli czujesz się na siłach. Satysfakcja gwarantowana. Zwłaszcza kiedy poczujesz tego oczekiwanego kopa po upgradzie. ;)
  • Poziom 7  
    Byłem przejechać się po sklepach porównać ceny i ewentualne gwarancje. Jest tak jak mówisz, w sumie to nie ma co się dziwić. Gwarancja jest przeważnie tylko na części i to od producenta choć znalazłem jeden sklep\serwis który zaproponował mi taką gwarancję, stosunkowo krótką, rozruchową ale to ten okres paru dni po złożeniu komputera byłby najgorętszy. Poza tym ceny podobne jak np. na morelach (oprócz komputronika, tam ram 16gb który jest wyżej mają po 1000zł!).

Teraz tak jak mówisz muszę zdecydować czy zamówić części tylko i złożyć sam czy też dać serwisowi do złożenia (około 100zł za robote).

safbot1st napisał:
    pomierzenie zasilacza stress vs spoczynek

sprawdzałem zasiłkę i ma certyfikat "80+" (gość w sklepie nazwał to jakimś brązowym standardem), ogólnie sprzedawcy mówili że jest git. Noname w każdym razie to nie jest.

Takie pytanie, czy zbyt słabym zasilaczem można popalić coś czy po prostu komp się nie włączy?
  • Poziom 43  
    Taki trochę temat "tabu" na forum. Ja wiem co to bronze 80+ itd. itp. czarna lista, coś tam wiem, co widać pod avatarem ;) jest to wiadome, że dobra marka, a co jeśli są 2 markowe zasilacze identyczne, jeden super, a drugi nie "trzyma" napięć?
    Dlatego proponuję to mierzenie aby mieć pewność. Podzespoły tanie nie są.
  • Poziom 11  
    safbot1st napisał:
    Dlatego proponuję to mierzenie aby mieć pewność. Podzespoły tanie nie są.

Autorem tematu jest człowiek który boi się dotknąć czegokolwiek podczas składania PC. O pomiar napięć będzie chyba jeszcze trudniej ;-)

siwykonik napisał:
    Takie pytanie, czy zbyt słabym zasilaczem można popalić coś czy po prostu komp się nie włączy?

Radix 550W nie będzie tutaj za słaby. na +12V masz 384W więc spokojnie. Jeżeli zasilaczem nic się nie dzieje, jeżeli nie było żadnych problemów z stabilnością na obecnym sprzęcie to głowa do góry. Oczywiście warto zmierzyć ale wiem, że czasami to niektórych przerasta. Niech jednak zakupy będą dla Ciebie przyjemnością a nie horrorem.

Żaden nie sklep nie da Ci gwarancji na Twoje używane podzespoły. Dobry serwis podczas montażu sprawdzi zasilacz sam dla siebie co by podczas pierwszego uruchomienia nie puścić nowej mobo z dymem.
  • Pomocny dla użytkowników
    siwykonik napisał:
    części będę prawdopodobnie zamawiał na morele

Lepiej sprawdź również w innych sklepach. Morele zdaje się coraz częściej obcina gwarancję podzespołów. Dawniej dużo sprzętu było na 3-5 letniej gwarancji. Dzisiaj często dają max dwa lata.

A co do składania PC, jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłeś, to prawdopodobnie będziesz miał problem głównie z trzema sprawami: instalacja chłodzenia na CPU, podłączenie przycisków z obudowy do płyty głównej oraz ogarnięcie całego okablowania aby nie zaburzało obiegu powietrza i nie wkręcało się w wentylatory. Reszta to raczej nie problem, jeśli podejść do tego z głową, zamiast z młotkiem. Jeśli chcesz porady odnośnie montażu każdego elementu, bez problemu można to opisać kilkoma krótkimi zdaniami, aby nie zwalać Ci na głowę tony czytania.
  • Poziom 4  
    Jeśli jesteś na siłach to samemu złóż cały zestaw, zdecydowanie lepsza zabawa :) , a poza tym będziesz wiedział dokładnie co gdzie i jak jest zamontowane.
    Popieram wypowiedź Mario88, jeśli nie składałeś wcześniej samemu kompa to będzie zdecydowanie trudne aby zrobić to po omacku.
    Chłodzenie procesora jest bardzo ważne, i pamiętaj o zastosowaniu bardzo dobrej pasty na procek :).
    Jeśli chodzi o podłączenie kabelków ( zasilanie, restart, brzęczyk, dyski, napędy zasilanie płyty głównej itp. itd. ), to powinieneś mieć książkę w której jest opisana cała płyta główna i co do czego podłączyć, przeważnie takie książki dostaje się wraz z zakupioną płytą główną :) .
  • Poziom 7  
    Witam ponownie, jednak się udało, dogadałem się w serwisie (żaden z gigantów). Gość zamontuje mi te rzeczy, jak będzie trzeba to zaktualizuje bios (mówi że to moment i nie ma problemu), sprawdzi czy działa i da gwarancję rozruchową na całą jednostkę na 2-3 miechy. Zostawiłem mu kompa, jutro prawdopodobnie będzie do odebrania. Dam znać jak wyjdzie.
  • Poziom 27  
    Jak ktoś w ogóle nie czuje się na siłach to lepiej samemu nie składać, ewentualnie można poćwiczyć na starszych podzespołach. Sam trochę się bałem składając wczoraj swój pierwszy komputer (chyba z 10 razy się upewniałem, że dobrze podpiąłem panel przedni), ale wszystko zadziałało jak trzeba, natomiast satysfakcja z samodzielnego złożenia jest ogromna:)