Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przejście z Neostrady na internet LTE Plus

NeoLTE 28 Wrz 2017 14:00 849 11
  • #1 28 Wrz 2017 14:00
    NeoLTE
    Poziom 3  

Po wielu latach na w końcu udało mi się dotrwać do momentu, gdy mogłem wypowiedzieć umowę na internet po kablu. Od 8 lat prędkość neostrady w okolicy się nie zmienia i jest po prostu tragiczna. Maksymalny download to ok. 4,5 Mbps. Na telefonie LTE Plus przeciętny download wychodzi ok 22 Mbps. Podpisałem umowę bez urządzenia, bo chcę osobno kupić sprzęt i mieć go od razu na własność. Mam w domu małe biuro (poczta, bazy danych) i internet jest wykorzystywany głównie do tego typu celów.

Najbliższe nadajniki:
    Plus LTE 2600 jest 1100m od domu,
    Aero2 LTE 1800 400m od domu,
    Aero2 LTE 1800 350m od domu,

1. Jaki router warto kupić?
    Po kilku godzinach wertowania sieci najczęściej komentowanym modelem jest Huwaei B315. Czy w tym przedziale cenowym, warto rozważyć jakieś inne urządzenie?

2. Odnośnie zakupu anten. Jestem laikiem - ciężko o tym znaleźć wprost info w sieci. Czy zewnętrzne anteny, które można dokupić do w/w routera przyczyniają się do lepszego odbioru LTE czy też do lepszego zasięgu Wi-Fi?

0 11
  • #2 28 Wrz 2017 14:20
    matek451
    Specjalista Sieci, Internet

Jaka to lokalizacja? Te speedtesty i DL 22Mb/s w jakiej porze dnia, oferta Plusa dla firm czy indywidualna ? Testy na telefonie LT z aplikacją Network Cell info pokażą dane BTS-a i parametry sygnału LTE. Do tego speedtesty w godzinach wieczornych. Pokaż zakładkę Dane z NCI oraz speedtest. Wiesz jak wygląda regulamin usługi Plusa, ile danych zużywasz miesięcznie?

0
  • #3 28 Wrz 2017 15:25
    NeoLTE
    Poziom 3  

Plus, oferta indywidualna. W zasięgu LTE bez limitu (bez tzw. pakietu spowalniającego) JA + Internet LTE 50GB.

Network Cell Info daje na głównym ekranie takie wskazania:
    piwnica: od -108 do -115
    parter: od -98 do -104
    I piętro: od -93 do -95
    dach: od -74 do -83

Speedtesty, o których wspominałem wcześniej tj. download średnio 22 Mbps robiłem w godzinach wieczornych lub w nocy w środku budynku. Jak teraz ( ok 15:00) wszedłem na dach to speedtest pokazał download 27,30, upload 34,35 i ping 31.

Zrzut ekranu z danymi dotyczy dachu.Przejście z Neostrady na internet LTE Plus

0
  • Pomocny post
    #4 28 Wrz 2017 17:36
    matek451

Połączenie z BTS-em, Ostatnia 14 w Poznaniu. Telefon łaczy się w agregacji LTE-A1800+800. na BTS-ie LTE1800Aero2 i LTE800Sferii, brak LTE2600. Najbliższe LTE2600 to Górecka 104 i Lubon-Graniczna 63. Na dachu prawidłowe parametry sygnału. Mimo LTE-A speedtest z 15 pokazuje przeciązenie BTS-a, DL niższy od UL i słaby RSSNR. Wieczorem będzie jeszcze gorzej. Nie ma gwarancji że DL około 20Mb/s utrzyma się później. Plus nie planuje rozbudowy sieci w tym rejonie. Trzeba sprawdzić działanie LTE2600 Plusa ale i tak ta sieć jest uboga w stacje bazowe. Do tego w tej ofercie masz gwarantowane 50GB , potem w ramach LTE bez limitu działa FUP, możliwe obniżenie prędkości nawet do 32Kb/s. Plus przycina często po 50GB do 20Mb/s a potem przy około 150GB do kilku Mb/s i nawet do 0,5Mb/s. Plus nie gwarantuje żadnego limitu poza podstawowym także w LTE z pełną prędkością. Nikt nie zna zasad działania FUP. Plus to nie jest operator na ta lokalizację, inni mają lepsze oferty a sieć Orange, T-Mobile i Play w tym rejonie kładzie Plusa na łopatki. Wybór Plusa to poważny błąd. Do agregacji LTE-A w Plusie potrzebny router go obsługujący, B315 nie agreguje pasm.

0
  • #5 28 Wrz 2017 18:10
    NeoLTE
    Poziom 3  

Na szczęście kupiłem w ofercie przez internet, więc mam 14 dni na ewentualną rezygnację. Skoro Plus to szajs to co polecacie, który operator daje najlepszą ofertę w mojej lokalizacji?

0
  • #6 28 Wrz 2017 18:32
    matek451

Kup starter Orange Free za 5 zł , zarejestruj i podaj dane adresowe . Dostaniesz 100GB na m-c. t-Mobile ma darmowe startery z 20GB za darmo. Play starter PInK za 19 zł z 30GB. Po czym zrób testy na telefonie i pokaż screeny z NCI i speedtesty. Orange i T-Mobile maja kilka BTS-ów z LTE2600 i LTE1800NW w okolicy, działa z nich LTE-A. Play kilka z kompletem LTE2600, LTE1800, LTE2100 i LTE800 , agreguje te pasma. T-Mobile oferuje teraz internet bez limitu za 45/55 zł m-c z B525 za 1 zł. W Play bez abonamentu minimum 100GB z pełna prędkością LTE za 5/15 zł/m-c.

0
  • #7 29 Wrz 2017 10:14
    NeoLTE
    Poziom 3  

Poszedłem do salonu Play. Niestety nie jest tak kolorowo. Jest co prawda oferta LTE bez abonamentu i aktywując specjalną usługę mogę mieć 100 GB transferu miesięcznie po doładowaniu za 49,00 zł a nie za 5-15 zł. Problem w tym, że w Play po wyczerpaniu tych 100 GB internet zwalnia do 1 Mpps (przynajmniej tak mówiła babka w salonie). Tymczasem przewertowałem moja umowę w Plusie. Zgodnie z tabelą oraz treścią umowy w zasięgu LTE nie są odliczane żadne GB. Ani główne zapisy, ani gwiazdki przy określeniach nie zawierają odwołań do FUP. Jedyne co znalazłem: "Maksymalna (4) maksymalna prędkość pobierania danych ograniczona wyłącznie technologią transmisji danych z jakiej korzysta Abonent oraz uzależniona jest od: specyfikacji technicznej modemu lub routera, zasięgu sieci operatora, obciążenia stacji nadawczej, siły odbieranego sygnału oraz warunków atmosferycznych."

Czy Plus na prawdę jest taki kijowy? Lubię Polkomtela, mam tam telefon od lat dziewięćdziesiątych, jak wchodzili na rynek. Nie ukrywam, że nie podobają mi się loga innych operatorów...

Niezależnie od powyższego wziąłem kartę SIM od Play i zaczynam testować. Co do zasady Sygnał na dachu jest trochę lepszy, bo wskazuje ok. -68 tam, gdzie u Plusa były wskazania na poziomie -75. Ale w pomieszczeniach nie ma dosłownie żadnej różnicy. Będę jeszcze robił testy speed co 2-3 godziny i dam znać co z tego wyszło.

Zrzut ekranu w załączniku dotyczy oczywiście Play, można porównać z tym poprzednim...Przejście z Neostrady na internet LTE Plus

0
  • Pomocny post
    #8 29 Wrz 2017 11:00
    matek451

A czy ja cię posyłałem cię do salonu Play po ich ofertę? Czy ty umiesz czytać ze zrozumieniem? Po co ty rozmawiasz z konsultantami, oni zawsze wcisną ci abonament. Ja napisałem że minimum 100GB w z pełna prędkością LTE a potem możliwy lejek 2Mb/s i za 5 zł/m-c to tego się trzymajmy. w praktyce nawet więcej jak 100GB można mieć na maksa. Oczywiście trzeba wiedzieć jak to zrobić a tej wiedzy nie posiadaja konsultanci bo oni nie są od tego. Kolejna sprawa to wierzysz w bajki o nielimitowanym LTE w Plusie. Podstawą jest FUP, operator dowolnie przycina prędkości bez konkretnych limitów wg. własnego widzi mi się http://www.plusforum.pl/viewtopic.php?f=100&t=14191&start=10005 Ty nie kieruj się miłością a rozumem i wiedza. Bo po np. 150GB zostaniesz z DL 0,5Mb/s lub jeszcze wolniej. plus to operator najwolniej modernizujący sieć . Teraz w Poznaniu jest daleko w tyle. Oferta w porównaniu do T-mobile za 45/55 zł z B525 za 1 zł i bez limitu słabiutka. W Play połaczenie z BTS-em LTE1800 przy Leszczyńskiej 60. Parametry sygnału bardzo dobre, jakie prędkości? na tym BTS-ie działa tez LTE2600, LTE2100 i LTE800 oraz ich agregacja. Dysponując routerem z LTE-A można wymuszać po kolei konkretne pasma LTE i ich agregacje.

0
  • #9 29 Wrz 2017 11:23
    NeoLTE
    Poziom 3  

No dobrze, czy w takim razie mogę zrobić taki myk jak piszesz z kartą Play ze startera za 9 zł? Trzeba aktywować usługę jakimś kodem? Doładuję za 5 zł, wymuszę agregację i mam 100GB, tak? Jaki zatem sprzęt sprawdzi się do tej agregacji? Huawei B525?

Przepraszam, za głupie pytania, ale w sieci naprawdę nie ma user-friendly poradników o tej całej agregacji, nie ma jasnego info czy dany sprzęt wspiera LTE-A itd. a ja nie jestem pasjonatem technologii sieciowych tylko zwykłym userem. Chcę żeby działało, nie będę się wymieniał z innymi pasjonatami wynikami osiąganymi w speedtestach.

W skrócie:
    Jaki sprzęt kupić (model)?
    Jaką kartę SIM zarejestrować u kogo i jaką ofertę aktywować? Ile doładowywać?
    Jak wymusić tą całą agregację? W ustawieniach routera?

0
  • Pomocny post
    #10 29 Wrz 2017 14:06
    matek451

Nie, na karcie PInK Play nie aktywujesz 100GB za 5 zł/m-c. Do tego celu służą karty RBM. W skrócie wygladą to tak. Kupujesz starter Orange Free za 5 zł, rejestrujesz go w salonie orange , podajesz jednocześnie dane adresowe i zgody marketingowe, w zamian dostajesz bonus 100GB na m-c https://www.zarejestrujnumer.pl/Regulamin_Bonus_za_dane_adresowe_i_zgode.pdf po wykorzystaniu tych 100GB idziesz do salonu Play i przenosisz numer na RBM ,musisz znaleźć salon Play w którym będą mieć startery RedBull Mobile(RBM) koniecznie oznaczone 7zł nie do sprzedaży w czerwonym kółku, ja dzwoniłem po salonach, zwykle są to największe, firmowe. Po przeniesieniu aktywować starter RBM wykonując połączenie i odbierając je.
    Założyć konto na play24.pl dla numeru RBM ,na play24.pl aktywować bonus za przeniesienie numeru(w tym rok ważności konta) https://www.redbullmobile.pl/sites/default/fi...%C4%98_I_ODBIERZ_BONUS%E2%80%9D_3.02.2017.pdf Wykorzystujesz bonus 20GB a następnie na Play 24 lub kodem *163# przenosisz numer na taryfę RBM na Kartę 5 na ktorej działa usługa Darmowy Internet LTE, przeniesie ci sie też Rok ważności Konta https://www.redbullmobile.pl/sites/default/fi...Darmowy_Internet_LTE_na_30_dni_14.04.2017.pdf Po przeniesieniu doładujesz za 30 zł i uruchomisz DIL na 30 dni. Po m-cu doładowujesz za 5 zł, aktywujesz pakiet 600MB za 5 zł i uruchamiasz DIL. I tak co m-c. Koszt to te 5 zł za 600MB bo to taryfa głosowa i trzeba mieć jakiś pakiet aktywny. Na koncie minimum 30 zł aby włączyć DIL. Kasa zostaje na koncie, DIL jest za darmo. Wszystkie operacje, stan konta, itp , itd masz na Play24. Usługa działa tylko na LTe Play, no routerze wymuszasz tylko LTE. Jak nie chcesz tych zabiegów to kupujesz starter RBM za 9 zł taki z puszką. Na niej od razu masz taryfę RBM na Kartę 5. Doładowujesz co 100dni za 50 zł a co m-c uruchamiasz DIL i ewentualnie pakiet 600MB za 5 zl. wtedy koszt to 15 zł/m-c choć kasa z doładowania zostanie na koncie na inne usługi, robi się skarbonka. Nie kupujesz czasami startera RBM za 5 zł bo na nim jest taryfa Energy i nie ma DIL, ten tylko na RBM na Kartę 5. Najtańszy router z LTE-A to B525, te z T-Mobile za około 400 zł. Wymuszanie pasm i konkretnych agregacji LTE-A za pomocą skryptu na telefon z Android https://www.dropbox.com/s/h81icafir3l17gf/Huawei_Manager_PL.apk?dl=0 z innych routerów z LTE-A E5186, B618 czy B715 ( ten agreguje 3 pasma LTE). Do wymuszania pasm program https://www.dropbox.com/s/x3f5jxw89rjk0i9/E5186%20Toolbox_latest.zip?dl=0 sprawdź też ofertę z T-Mobile http://www.t-mobile.pl/pl/tmobile1-internet-d...ile.pl/pl/tmobile1-internet-domowy&prtcl=http można ją wziąć na m-c na testy, sprawdzisz na B525 bo taki bierzesz w niej za 1 zł wszystkich operatorow czyli T-Mobile, Plusa i Play. Po m-cu zawsze można oddać. Tylko nie bierz innego routera poza B525.

0
  • #11 29 Wrz 2017 21:31
    NeoLTE
    Poziom 3  

Tak zrobię, dzięki!

Przy okazji publikuję speedtesty, które dzisiaj robiłem. Wszystkie w tym samy miejscu, na tym samym urządzeniu.Przejście z Neostrady na internet LTE Plus

0
  • #12 29 Wrz 2017 21:45
    matek451

Play na LTE1800 z Leszczyńskiej o ile to z nim się łączysz jest przeciążony. Możliwe że telefon łączy się też z innym pasmem LTE.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo