Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Saeco Talea Touch - Ekspres mieli mało kawy

28 Wrz 2017 20:48 1143 2
  • Poziom 2  
    Mój problem w zasadzie jest identyczny jak opisany w temacie: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2762197.html.
    Tyle, że rozwiązanie tam opisane nie pomaga. Zaparzyłem już 60 kaw i nic. Mielenie trwa 5 sekund i do pojemnika z fusami wpada mokra breja zamiast sprasowanej kawy. Jak doszło do takiego stanu........zaczęło się od tego, że ekspres zgłaszał błąd przy parzeniu i "kazał" robić restart. Nie pomagało, dodatkowo blok zaparzający się blokował, ciężko było go wyjąć a potem nie dawało się włożyć - mechanizm zatrzymywał się w niewłaściwej pozycji. Rozebrałem popatrzyłem, podumałem i wyszło, że nie kontaktuje stycznik, ten pod kołem zębatym, który rozłącza napęd zatrzymując go w odpowiedniej pozycji. Stycznik działał, ale wymagał większego nacisku. W ekspresie jest drugi stycznik, który kontroluje zamknięcie drzwiczek. Zamieniłem styczniki miejscami i "prawie" wszystko wróciło do normy...."prawie", bo jest opisany wyżej problem.
    Dodatkowe informacje, które może są istotne:
    - przy rozbieraniu ekspresu musiałem rozpiąć kabelek, który wychodzi z wnętrza i jest wpięty w taki scalak umieszczony w pokrywce, za którą jest silniczek i ten cały napęd
    - zanim zdiagnozowałem, że to stycznik jest problemem wykonałem kilkanaście a może i więcej restartów ekspresu (w sensie włącz/wyłącz) bez bloku zaparzającego a nawet bez tego koła zębatego w którym jak zgaduję są jakieś "magnesy", dzięki którym ekspres zlicza obroty...czyli silnik chodził na pusto, bez oporów.

Jakieś pomysły co mogłem popsuć naprawiając problem ze stycznikiem i co z tym zrobić...oczywiście poza odstawieniem ekspresu do serwisu ?

• Specjalista AGD
    Problem wyglada na kłopot ze zliczaniem impulsów obrotów młynka.
    Ciężko jest online coś konkretnie podpowiedzieć..

Magnesy w napędzie młynka ? Sam czujnik młynka ?
  • Poziom 2  
    Dzięki za zainteresowanie.
    Wczoraj się zawziąłem i przeczytałem "pół internetu" :). Przypadkiem trafiłem na instrukcję z menu serwisowym, jak wejść i co się ustawia. Zatem opisuję rozwiązanie, może komuś się przyda (mogłem lekko pomieszać angielskie nazwy w menu bo z pamięci piszę, ale z pewnością każdy łatwo to znajdzie - jak wszedłem do menu serwisowego to znalazłem odpowiednie ustawienie bez czytania tej instrukcji).
    - włączyć ekspres
    - jak się pojawi klepsydra wcisnąć/dotknąć po kolei lewy górny róg, prawy górny róg, lewy dolny róg, prawy dolny róg (mamy na to 3 sekundy)
    - jesteśmy w menu serwisowym
    - po prawej mamy "settings", wchodzimy
    - dalej po prawej mamy "system settings", wchodzimy
    - po lewej na dole mamy "grinder settings", wchodzimy
    - potem jest jedna opcja "medium dose"
    - i tu jest "suwak" w zakresie 50 - 150, który trzeba ustawić (ja miałem ustawione na minimum czyli 50, ustawiłem na 100 i czas mielenia skoczył z 5s do 10 s)
    - wychodzimy z menu, ekspres startuje i jest gitara

Wg instrukcji ustawienie powinno być w zakresie 80-100. Potem i tak automatyka koryguje to ustawienie (pomiar poboru prądu, impulsy, czujnik halla itp.). Ja dzisiaj sprawdziłem i już mi się przestawiło na 92, klika kaw zrobionych i to 92 się trzyma. Domyślam się, że odpięcie tego scalaka, o którym pisałem zresetowało ustawienie i potem ekspres nie mógł automatycznie wyjść z tego minimum. Taką tezę potwierdza też ustawienie czujnika fusów. Wg instrukcji domyślną wartością jest 8 a ja miałem ustawione na 3 i faktycznie ciągle mi ekspres wyświetlał, żebym opróżnił pojemnik na fusy mimo, że był prawie pusty.

Link do instrukcji: https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=..._3.pdf&usg=AFQjCNHyu4fmT70PFsixBgLSZXuA2dR-bg