Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Naucz mnie projektować wzmacniacze :)

fraxx 05 Aug 2005 20:40 2431 13
Altium Designer Computer Controls
    fraxx
    Level 15  
    Witam.

Na wstępie chciałbym powiedzieć że od dziecka interesowało mnie wnętrze urządzeń elektrycznych. Dużo się bawiłem elektronicznymi zabawkami. Nawet złożyłem z paru radii i magnetofonów i głośników "wieże" :D ale to było na zasadzie połączeń kabelkami a płytek nie ruszałem bo nikogo nie znałem kto by mi to wytłumaczył :( A do czytania książek nie mam cierpliwości.

Dlatego mam taki patent. By znawcy tematu wytłumaczyli mi wszystko od podstaw na podstawie schematów(zaczynając od najprostrzych) jak projektować wzmacniacze.
    Proszę sie nieobawiać :) jestem wystarczająco kumaty by uczyć się w ten sposób :)

Po za tym myślę że wiele innych osób również skorzysta z tego "tutoriala" :D

Dla wachających się, dodam że będę rozdawał punkciki :)

Proponowałbym zacząć od jakiegoś wzmacniacza o mocy ok 1-2W na jakimś TDA. (ale może ktoś ma lepszy pomysł)

Prosiłbym o dużo rysunków :) i pisać: po co jest takie połączenie... w jakim celu... dlaczego akurat ten przedmiot... itp.

P.S.
    dodam jeszcze że w tym roku zacznę studia na wydziale elektrotechniki i elektroniki. Chciałbym w ten sposób podkreslić że podchodzę do tego tematu bardzo poważnie.

Pozdrawiam.
  • Altium Designer Computer Controls
    fraxx
    Level 15  
    hmmm
    dzięki janek ;)

ale to mi nie pomogło :(
  • Altium Designer Computer Controls
    User removed account
    Level 1  
    MichalKl
    Level 16  
    Witam

Patent chyba kiepski. Wzmacniacze to temat rzeka.
    Myślę, że użytkownikom nie będzie się chciało prowadzić Cię za rączkę i tłumaczyć co do czego ma służyć.
    W tym roku zaczynasz studia i prosisz o coś takiego – no weź przestań.
    Jak nie masz głowy do książek, to pozostają czasopisma – jest kilka propozycji na rynku.
    Masz dostęp do internetu – polecam google – stron dla początkujących nie brakuję (coś na edw porobili – zobacz).
    Czy aby nie jesteś troszeczkę leniwy?
    Istnieją noty katalogowe oraz elektroda – gdzie znajdziesz odpowiedź na temat danych wzmacniaczy (nie Ty jeden się pytasz co do czego służy).

Jeżeli chcesz projektować wzmacniacze – to chyba tylko tranzystorowe lub lampowe. Co do scalonych wzmacniaczy (mocy) istnieją gotowe rozwiązania (nota aplikacyjna).

Gdzieś na elektrodzie znajdują się skany jakiejś książki (niestety nie znam autora) na temat projektowania tranzystorowych wzmacniaczy.

Trochę krytycznie – ale popatrz o co prosisz (przynajmniej ja tak uważam)

Pozdrawiam
  • Helpful post
    -RoMan-
    Level 42  
    Feszczuk, Wzmacniacze elektroakustyczne. Do zdobycia w każdej lepszej bibliotece.
    fraxx
    Level 15  
    ehh...
    chyba jednak przeczytam jakąś książkę :(
    dzięki RoMan za namiar :)

nie mniej jednak :P

w takim razie ja zacznę
    mam w domu TDA2822
    I teraz na początek pytanka na które mam nadzieję uzyskam odpowiedź :)
    1. co powinienem wiedzieć o tej kostce?
    2. i skąd wziąć potrzebne mi o nim info?

c.d.n. :P mam nadzieję

Pozdrawiam.
  • Helpful post
    shg
    Level 35  
    fraxx wrote:
    mam w domu TDA2822
    I teraz na początek pytanka na które mam nadzieję uzyskam odpowiedź :)
    1. co powinienem wiedzieć o tej kostce?
    2. i skąd wziąć potrzebne mi o nim info?

najsampierw numer 2:
    Info (notę katalogową) tej kostki, podobnie, jak i tysięcy innych znajdziesz tu:
    http://elenota.iele.polsl.gliwice.pl/

A co do pytania 1), to wystarczy tylko (albo aż) to co znajdziesz w nocie katalogowej. I to jest właśnie problem, bo jak na razie sam nie wiesz, co chcesz o niej wiedzieć ;)
    Na pewno musisz znać podstawowe parametry, czyli możliwości i ograniczenia.
    Te informacje są "obowiązkowe":
    - Maksymalne, oraz typowe napięcie zasilania
    - Dopuszczalne obciążenie (które wprost przekłada się na moc wyjściową)
    - Zakres temperatur pracy (jeżeli ma pracować w samochodzie)
    - Ilość wydzielanego ciepła (moc strat), aby dobrać odpowiedni radiator.
    - Konfiguracja stopnia wyjściowego, a co za tym idzie wszystkie zady i walety tejże i tu niestety kłania się książka. Oczywiście nie jest to informacja niezbędna, o czym później.
    - Zakres napięć na wejściu, wzmocnienie (czy też sposób jego ustawienia)

No w zasadzie tyle, poza tym w nocie katalogowej znajdziesz jeszcze mnóstwo innych parametrów, które mogą, ale wcale nie muszą być dla Ciebie ważne, np. pasmo przenoszenia, zależność powiedzmy maksymalnej mocy wyjściowej od napięcia zasilania, parametry szumowe, dużo tego.
    Najprościej zwalić całą robotę na producenta :) A chodzi o to, że zazwyczaj taka nota zawiera jakąś typową aplikację (schemat) danego układu i wystarczy złożyć układ według tego schematu, a resztą się nie martwić.

Tu: http://boss.iele.polsl.gliwice.pl/pdf/STMicroelectronics/1462.pdf
    Na stronie 4 i 5 masz dwa przykładowe układy wraz z rysunkami płytek.
    fraxx
    Level 15  
    dziękuję za bardzo pomocne informacje SHG :)

c.d. :)

z tego schematu rozumiem iż nóżki 6 i 11 prowadzą do głosników a 1 i 16 wprowadzają sygnał do tego 8 zapodaje prąd :)
    dobrze mówię?? :P
    wiem że ameryki nie odkryłem ale to już coś :)

to tera pytanek ciąg dalszy :

3. po co rezystorki R1 i R2 ?

P.S.
    nie martwcie się będzie więcej pytań :D tylko zanim się ocoś zapytam to staram się samemu dokształcić. Czyli :

c.d.n.

Pozdrawiam
    SILVER SOUND
    Level 28  
    Witam
    Jeśli chcesz coś wiedziec w tej dziedzinie, to zaczynanie od układów scalonych, nie jest konstruowaniem wzmacniaczy, a wykonywaniem ich według bardziej lub mniej zmodyfikowanej aplikacji producenta.
    Jesli chcesz coś wiedziec, to nalezy zaczą od literatury , jak RoMan napisał, legendy w tej dziedzinie Feszczuka.
    Jeśli sam zaprojektujesz sobie,( sa tam wzory i przykłady) jakiś wzmacniacz od podstaw, zaprojektujesz druk, uruchomisz go, to bedzie to owocowało wiedzą. Natomiast "scalakowanie" pozostawia ciebie na tym poziomie na którym jesteś, czyli totalnej amatorki.
    jk
    elektronik_tk
    Level 26  
    fraxx wrote:
    Witam.

Na wstępie chciałbym powiedzieć że od dziecka interesowało mnie wnętrze urządzeń elektrycznych. Dużo się bawiłem elektronicznymi zabawkami. Nawet złożyłem z paru radii i magnetofonów i głośników "wieże" :D ale to było na zasadzie połączeń kabelkami a płytek nie ruszałem bo nikogo nie znałem kto by mi to wytłumaczył :( A do czytania książek nie mam cierpliwości.

Dlatego mam taki patent. By znawcy tematu wytłumaczyli mi wszystko od podstaw na podstawie schematów(zaczynając od najprostrzych) jak projektować wzmacniacze.
    Proszę się nieobawiać :) jestem wystarczająco kumaty by uczyć się w ten sposób :)

Po za tym myślę że wiele innych osób również skorzysta z tego "tutoriala" :D

Dla wachających się, dodam że będę rozdawał punkciki :)

Proponowałbym zacząć od jakiegoś wzmacniacza o mocy ok 1-2W na jakimś TDA. (ale może ktoś ma lepszy pomysł)

Prosiłbym o dużo rysunków :) i pisać: po co jest takie połączenie... w jakim celu... dlaczego akurat ten przedmiot... itp.

P.S.
    dodam jeszcze że w tym roku zacznę studia na wydziale elektrotechniki i elektroniki. Chciałbym w ten sposób podkreslić że podchodzę do tego tematu bardzo poważnie.

Pozdrawiam.

Ehh wszystko fajnie tylko coś za poźno sie obudzileś z takimi pytaniami. jak mialeś z 12 lat to pytania calkiem na miejscu ;) Dziwię się, że idziesz na studia elektroniczne z tak małą swoją wiedzą. Ja w tym roku piszę mature, także też się wybieram na studia elekrtroniczne, ale taki wzmacniaczyk na scalaczku to skladalem sporo lat temu.
    Rozumiesz co mam na myśli. jeżeli pasjonowala cie elektronika od młodzieńczych lat i skladales urządzenia z kilku jedno, tylko łącząc płytki no to wtedy już trzeba bylo myślec o tym co i jak działa. Ale jest internet, biblioteki, jak sie szybko dokształcisz sam to dasz radę ;)
    fraxx
    Level 15  
    Niestety moje życie nie układało się tak dobrze bym miał czas na jakieś poważne hobby ;( teraz się to zmieniło.

Jeśli chodzi o studia to sam sie dziwie jak wiele osób idzie na studia z tak małą wiedzą jak moja, ale troche mobilizacji i da się to nadrobić... mam nadzieję ;)

Kupiłem sobie mądrą książkę i teraz wiem jak ciężko byłoby wam tłumaczyć mi to wszystko. :D

Więc temat uważam za zamknięty.

Pozdrawiam
    elektronik_tk
    Level 26  
    podaj prosze co to za książka;)
    fraxx
    Level 15  
    WZMACNIACZE ELEKTRO-AKUSTYCZNE-M. FESZCZUK :)

Tak jak mi doradzano powyżej.

Pozdrawiam.