Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nieznany symbol producenta przekaźnika?

29 Wrz 2017 00:55 699 16
  • Poziom 9  
    Witam,

Bardzo proszę o pomoc w odgadnięciu producenta (znaczek jest widoczny ale nie mogę go rozszyfrować) lub w odszukaniu podobnego zamiennika do przekaźnika z załączonych zdjęć...ma 14 pinów i wygląda na typ 4P ale nie jestem pewien. Przekaźnik jest na 24V (tak mi się przynajmniej wydaje bo pracował na płycie sterującej dźwigu gdzie jest 24V). Poszukuję albo takiego samego albo zamiennika, niestety wszystkie które odnalazłem w sieci mają piny inaczej wyprowadzone. Z góry dziękuję za pomoc.
  • PCBwayPCBway
  • Poziom 43  
    Czy producent jest istotny? Masz faktycznie przekaźnik z czterema kompletami styków NC/NO i znanym napięciem cewki. Poszukać w katalogu np. TME odpowiednika. Chyba nawet "nogi" będą pasować do PCB, bo wyglądają na klasyczny układ. Sugerował bym Omrony z podstawkami. Jedyne to troszkę w nich przeformować (wygiąć) piny od cewki. Poza tym, skąd wiadomo o uszkodzeniu przekaźnika? Wyglądają one na bardzo masywne - pewnie maszyna to dawny DDR?
  • Poziom 9  
    Nie, symbol ani producent nie są bardzo istotne...miałem tylko nadzieję, że jak się dowiem to może znajdę gdzieś oryginały, ale są do wczesne lata 90 więc może być problem.
    Co do TME to zacząłem właśnie od ich stronki ale za bardzo nie wiedziałem jak prawidłowo interpretować wyprowadzenia...rozumiem, że w moim przypadku będzie to dokładnie "NC x4 + NO x4 " ? jeśli tak to niestety TME takich nie posiadają. Z góry dziękuję bardzo za pomoc.
  • PCBwayPCBway
  • Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Ze zdjęcia wynika że masz przekaźnik z układem styków 4PDT (4 styki przełączne) i wśród takich przekaźników powinieneś szukać zamiennika. Powinieneś też zmierzyć rezystancję cewki w celu ewentualnego potwierdzenia napięcia sterującego jak też aby nie przekroczyć możliwości prądowych układu sterującego przekaźnikiem. Obciążalność styków powinieneś oszacować na podstawie tego czym ten przekaźnik ma sterować (prąd, napięcie). W razie czego zrobisz przejściówkę jeśli wyprowadzenia nie będą pasowały.
  • Poziom 9  
    Dziękuję Panowie za pomoc...coraz bliżej celu(mam nadzieję, że jak się nie poddam to może się uda:)... co do układu styków 4PDT to takowe TME faktycznie już ma, zastanawiam się pomiędzy dwoma modelami:
    https://www.tme.eu/pl/details/56.44.9.024.0000/przekazniki-elektromagn-przemyslowe/finder/
    https://www.tme.eu/pl/details/pt571024/przeka...magn-przemyslowe/te-connectivity/9-1419111-3/

z racji, że nie jestem zwolennikiem powiedzenia..jak droższe to lepsze aczkolwiek pewnie wykonane staranniej(materiał styku niby ten sam) ale przekaźników jest 6 i rozmyślam nad wymianą wszystkich(2 napewno iskrzą i są powypalane styki no a reszta pracuje już przynajmniej 10lat kilkanaście razy w tygodniu)

co do oznaczenia pod pokrywką, to jedyne jakie znalazłem to na cewce numer 158 ale sama rezystancja cewki to około 600Ω więc nie bardzo wiem do czego się ma ten numerek.
    co do szacowania prądu jaki mają przepuszczać to trochę trudno powiedzieć bo tyle co wiem to to, że sterują przęłączaniem pompy hydraulicznej do wypuszcznia i podnoszenia podpór w dzwigu "20Ton" a właściciel nie ma pojęcia jak to tam idzie tylko wajhami steruje.
    Patrząc na oryginalne przekaźniki i ich styki to wydaje się, że te 6Amperowe powinny być OK ale z drugiej strony 12A byłoby pewniejsze.
  • Poziom 38  
    Czytając dokumentację to nie są takie same przekaźniki/ elektrycznie/.
  • Poziom 34  
    Mam nadzieję że podejmując się serwisowania sprzętu tego typu i przeznaczenia zdajesz sobie sprawę ze swojej odpowiedzialności w przypadku wymiany podzespołów na zamienniki(?). Domyślam się też że nie dysponujesz oryginalną DTR do tego sprzętu.
  • Poziom 9  
    Panowie, potrzebuję poprostu znaleźć takie przekaźniki jak na zdjęciu albo jakieś zamienniki...czy któryś z mądrzejszych odemnie kolegów mógłby mi podesłać jakiś dobry typ(link). Bedę wdzięczny.
  • Poziom 9  
    Właściciel dzwigu to starszy Pan, który akurat obok mnie mieszka i zwrócił się do mnie o pomoc, w związku z czym nie bardzo chcę brać od niego jakieś pieniążki i wolałbym poprostu zrobić "na szybko na jakiś zamiennikach niż wytrawiać płytkę...osobiście też pewnie bym zrobił od nowa ale oprócz tego mam swoją pracę a jemu nikt nie chciał się podjąć naprawy, zresztą ma jednoosobową firmę i raczej kokosów nie zbiera więc nie należy do "dobrych klientów" ale to też człowiek więc chciałbym mu to jakoś poskładać nie tracąc zbyt dużo czasu.

Pomijam już kwestię styków(sprawdzałem w Robotroniku we Wrocławiu, najlepszy jaki pamiętam:) i starszy Pan potwierdził, że to jest TeleFunken i że nie ma opcji żebym takie znalazł, więc się już z tym pogodziłem...
    Chodzi teraz już tylko o jakieś odpowiedniki(zamienniki), jeden z kolegów napisał wcześniej, że te które podałem jako przykłady nie nadają się ale inny kolega wcześniej opisał że to jest tp : 4PDT (4 styki przełączne) i takich szukałem. No i sam już nie wiem czy w końcu będą dobre czy niedobre :(

Będę wdzięczny za powtórne sprawdzenie i odpowiedź czy te poniższe typy będą dały się zaadoptować czy może jakieś inne:

https://www.tme.eu/pl/details/56.44.9.024.0000/przekazniki-elektromagn-przemyslowe/finder/
    https://www.tme.eu/pl/details/pt571024/przeka...magn-przemyslowe/te-connectivity/9-1419111-3/

Z góry dziękuję i pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Wszystko się zgadza, podpytam się jeszcze czy bardzo zależy mu na czasie bo projekt i wykonanie płytki trochę mi zajmie. Co do rezystancji cewki to już ją wcześniej podawałem 599Ω , przekaźniki które podesłałem mają odpowiednio 490Ω oraz 777Ω i dlatego się zastanawiam który wybrać. Proszę o pomoc(sugestię) który byłby odpowiedniejszy(bezpieczniejszy).
    z góry dziękuję i pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Nieznany symbol producenta przekaźnika?Co do wymiarów przekaźników to wszystkie są takie same...ciut większe od tych z TME czyli: 35x30x18mm
    Jeśli chodzi o przestrzeń dookoła to dowolna bo płytka siedzi w skrzynce metalowej i od płytki do każdej ścianki skrzynki jest spokojnie po 15cm
    Fotki płytki zamieszczam poniżej...(zaznaczam, że te luty, smarki i przelotki to nie moja robota) jak się zapytałem właściciela to powiedział że taki już kupił i przez 8lat działało.

Pozdrawiam i dziękuję za poświęcony czas.Nieznany symbol producenta przekaźnika?Nieznany symbol producenta przekaźnika?Nieznany symbol producenta przekaźnika?