Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amplituner Denon AVR-1602 - Trup, zero reakcji, napięcia są.

29 Wrz 2017 13:19 858 6
  • Poziom 28  
    Witam. Mam w naprawie amplituner do kina domowego Denon AVR-1602. Przełącznik POWER wciśnięty - brak reakcji, zero zainteresowania ze strony wyświetlacza, break dźwięku informującego, że przekaźniki załączyły. Zasilanie dochodzi do trafka STANDBY - ono jest w porządku, niestety nie ma sygnału który by uruchomił trafo główne. Oględziny zasilacza wykazały brak podstawowych napięć (na +5V było 2,3V, na +15 nic, na -15V nic). Zwarcie przekaźnika głównego, załączającego, spowodowało załączenie transformatora głównego, pojawiły się również napięcia -15 oraz +15V, niestety nadal nie było +5V zasilającego procesor. Zmierzyłem, że na wejście KIA7805 jest niecałe 4V, więc siłą rzeczy, na wyjściu nie ma praw się pokazać 5V. Myślałem, że uszkodzony stabilizator, więc wyciąłem nóżkę wyjściową, efekt? Na nóżce WYJŚCIE pojawiło się+5V (wyprowadzenie to było odseparowane od płytki PCB), w związku z tym, stabilizator sprawny. Dalsze oględziny doprowadziły do wniosku, że gdzieś po drodze do procesora, albo sam procesor robi zwarcie, powodując niemożność pojawienia się żądanego napięcia. Pytanie do kolegów - jak stwierdzić uszkodzenie procesora? Jak tylko wypnę płytkę łączącą płytę PCB z płytką procesora, 5V na wyjściu stabilizatora się pojawia (obrazek z kółkiem) schemat, strona 66.
    Amplituner Denon AVR-1602 - Trup, zero reakcji, napięcia są.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Spec od komputerów
    Wykonaj próbę zwarciową.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 28  
    Masz na myśli zasilaną nóżkę procesora z masą? Jeśli tak, to tam nie ma zwarcia.
  • Poziom 28  
    Dzięki, nie słyszałem o tej metodzie. Idąc za Twoją radą, zasiliłem bezpośrednio z zasilacza laboratoryjnego procesor napięciem 5V i ograniczenie, po podłączeniu zacisków, załączyło się ograniczenie prądowe, napięcie spadło do 3,5V a procesor zaczął się robić ciepły. Czy to oznacza, że prawdopodobnie uległ uszkodzeniu? Pomiar rezystancji na zasilaniu procesora wykazuje 1200 Ohm w jedną stronę, w drugą 600ohm.
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    leonsocio napisał:
    Czy to oznacza, że prawdopodobnie uległ uszkodzeniu?

Jeśli nic nie ma po drodze i procesor zasilany jest bezpośrednio z 7805, to niestety tak.
  • Poziom 28  
    Podałem sygnał na masę układu a potem bezpośrednio na 54. nóżkę procesora (Vcc), więc tak, nic po drodze nie było,