Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Junkers Cerapur Smart ZSB14-3C nieprawidłowa analiza spalin

debiec2 29 Sep 2017 16:34 1932 2
    debiec2
    Level 10  
    Witam serdecznie,

mam problem z ustawieniem odpowiedniego stosunku ilości gazu do powietrza. W zeszłym roku znajomy zamontował u siebie w domu kocioł kondensacyjny cerapur smart ZSB14-3C, na gaz ziemny. Budynek jest parterowy więc komin jest krótki, powietrze do spalania jest zasysane z szachtu komina.
    Aby mieć ważną gwarancję wezwał autoryzowany serwis na pierwsze uruchomienie. W tym roku kolega poprosił mnie abym przeczyścił kocioł.
    Wymiennik, elementy wyporowe i syfon kondensatu były czyste. Sprawdziłem analizatorem spalin szczelność przewodu spalinowego, wszystko było w porządku. Natomiast stosunek ilości gazu do powietrza był nieprawidłowy i wynosił na mocy max i min 6% dla CO2. CO było prawidłowe.
    Według instrukcji dla mocy max powinno być 9,4% CO2 a dla min 8,6% CO2. Ustawiłem kocioł na moc max i śrubą nastawczą zacząłem zwiększać ilość CO2. Gdy CO2 doszło do około 7,5%, analizator spalin włączył alarm o wysokim stężeniu tlenku węgla około 4000ppm. Jest to bardzo wysokie stężenie które może uszkodzić czujnik analizatora. Gdy zmniejszyłem CO2 na 6% ppm spadły do 0, kolejny raz zwiększyłem CO2 na 7,5% i znowu tlenek węgla podskoczył na 4000ppm. Analiza była na otwartym kotle z dopływem powietrza z pomieszczenia.
    Co może być przyczyną takiego zachowania, analizator jest regularnie serwisowany u producenta Afriso. Dodam że podczas analizy spalin była mocna ulewa. Po przeczyszczeniu kotła i załączeniu mocy max kocioł zaczął mocno hałasować, hałas połączony z wibracjami. Po wyłączeniu i ponownym załączeniu hałas zniknął.

Pozdrawiam
    dobroslaw

Level 22  
    Morze sparciały uszczelki w kominie i miesza powietrze ze spalinami,lub zasysa lewe powietrze. Może po prostu siadła ci cela w analizatorze, radzę sprawdzić na innym urządzeniu , moja rada nie ustawiaj na co2 tylko na o2 i obserwuj tlenki, co2 jest wyliczane nie mierzone, w kondensatach o2 jest zazwyczaj w granicach 4,5 do 5,5(zazwyczaj 5-5.5) i tego się trzymaj, w olejakach 4 do 4,5 tlenu, jeśli masz tlen w tych granicach a tlenki skaczą jak szalone, to albo cela albo coś nie tak z kotłem i drogą spalinową musisz dojść.
    debiec2
    Level 10  
    Dzwoniłem dziś do afriso, serwis zawsze służy radą. Pan z serwisu powiedział że prawdopodobnie rozszczelnił się przewód od analizatora lub pułapka kondensatu, ewentualnie nie docisnąłem odpowiednio przewodu na analizatorze. Analizator mógł zasysać dodatkowe powietrze z pomieszczenia z większą dawką O2 niż w spalinach i dawał błędny odczyt. Wizualnie przewód i pułapka kondensatu wyglądają na szczelne, jak trafi się jakiś kondensat to przetestuję analizator.