Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Texa PolandTexa Poland
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Junkers Cerapur Smart ZSB14-3C nieprawidłowa analiza spalin

29 Sep 2017 16:34 1380 2
  • Level 9  
    Witam serdecznie,

mam problem z ustawieniem odpowiedniego stosunku ilości gazu do powietrza. W zeszłym roku znajomy zamontował u siebie w domu kocioł kondensacyjny cerapur smart ZSB14-3C, na gaz ziemny. Budynek jest parterowy więc komin jest krótki, powietrze do spalania jest zasysane z szachtu komina.
    Aby mieć ważną gwarancję wezwał autoryzowany serwis na pierwsze uruchomienie. W tym roku kolega poprosił mnie abym przeczyścił kocioł.
    Wymiennik, elementy wyporowe i syfon kondensatu były czyste. Sprawdziłem analizatorem spalin szczelność przewodu spalinowego, wszystko było w porządku. Natomiast stosunek ilości gazu do powietrza był nieprawidłowy i wynosił na mocy max i min 6% dla CO2. CO było prawidłowe.
    Według instrukcji dla mocy max powinno być 9,4% CO2 a dla min 8,6% CO2. Ustawiłem kocioł na moc max i śrubą nastawczą zacząłem zwiększać ilość CO2. Gdy CO2 doszło do około 7,5%, analizator spalin włączył alarm o wysokim stężeniu tlenku węgla około 4000ppm. Jest to bardzo wysokie stężenie które może uszkodzić czujnik analizatora. Gdy zmniejszyłem CO2 na 6% ppm spadły do 0, kolejny raz zwiększyłem CO2 na 7,5% i znowu tlenek węgla podskoczył na 4000ppm. Analiza była na otwartym kotle z dopływem powietrza z pomieszczenia.
    Co może być przyczyną takiego zachowania, analizator jest regularnie serwisowany u producenta Afriso. Dodam że podczas analizy spalin była mocna ulewa. Po przeczyszczeniu kotła i załączeniu mocy max kocioł zaczął mocno hałasować, hałas połączony z wibracjami. Po wyłączeniu i ponownym załączeniu hałas zniknął.

Pozdrawiam
  • Texa PolandTexa Poland

• Level 22  
    Morze sparciały uszczelki w kominie i miesza powietrze ze spalinami,lub zasysa lewe powietrze. Może po prostu siadła ci cela w analizatorze, radzę sprawdzić na innym urządzeniu , moja rada nie ustawiaj na co2 tylko na o2 i obserwuj tlenki, co2 jest wyliczane nie mierzone, w kondensatach o2 jest zazwyczaj w granicach 4,5 do 5,5(zazwyczaj 5-5.5) i tego się trzymaj, w olejakach 4 do 4,5 tlenu, jeśli masz tlen w tych granicach a tlenki skaczą jak szalone, to albo cela albo coś nie tak z kotłem i drogą spalinową musisz dojść.
  • Level 9  
    Dzwoniłem dziś do afriso, serwis zawsze służy radą. Pan z serwisu powiedział że prawdopodobnie rozszczelnił się przewód od analizatora lub pułapka kondensatu, ewentualnie nie docisnąłem odpowiednio przewodu na analizatorze. Analizator mógł zasysać dodatkowe powietrze z pomieszczenia z większą dawką O2 niż w spalinach i dawał błędny odczyt. Wizualnie przewód i pułapka kondensatu wyglądają na szczelne, jak trafi się jakiś kondensat to przetestuję analizator.