Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Izolowana galwanicznie sonda różnicowa do oscyloskopu

29 Wrz 2017 17:15 3915 7
  • Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 30 Wrz 2017 18:00
    Heniek37
    Poziom 3  

Spróbuj wymienić diody D5, D6 oraz TL072 na coś szybszego, 1 kHz to spore ograniczenie..

• #3 30 Wrz 2017 18:27
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 08 Paź 2017 12:46
    mongoł2000
    Poziom 18  

Z tego co na pierwszy rzut oka widzę, to skopana konstrukcja, a temat raczej prosty.

1. Izolowanie sygnału bez izolowania zasilania, nie ma sensu. Są na rynku dostępne przetwornice izolowane wprost do tego celu.

2. Co właściwie robią D6 i D7??? Tych elementów nie powinno tam być, jedyne co robią to wprowadzają dodatkową pojemność. Jeśli miało to być zabezpieczenie wejścia, to i tak max amaplituda napięcia pomiędzy + a - wg noty, to 0.5V, a diody są na 4V7.

3. Wykorzystano pasma 1kHz z 100kHz dostępnych. Bardzo słabo.

4. Powyższe spowodowane jest pewnie przez brak jakiejkolwiek kompensacji rezystorów. To zadziała dla DC, ale przy badaniu sygnał zmiennego zawsze dzielnik musi być skompensowany, tym bardziej dla tak dużych wartości rezystorów. Nie wystarczy użyć xxMOhm 1%, lub 0.1%, bo to nic nie zmieni. Nadal potrzeba kompensacji odpowiednimi pojemnościami. Dopasowanie musi również uwzględniać używane sondy pomiarowe.

5. Po co R16 i R20? Tym bardziej, ze masz 27k impedancji wejściowej.Do tego celu to i tak lepszy byłby wzmacniacz typu FET, a dopiero potem wchodziłby do wzmacniacza izolowanego.

6. Brak odniesienie dla linii dyferencjalnych. Napięcie na wejściach nie może przekroczyć VDD względem masy całego obwodu. Wyobraź sobie sytuację:
    - mierzymy różnicowo sygnału o amplitudzie 100mV - ok dla wzmacniacza
    - ale - napięcie względem wejścia np GND1, będzie powyżej 5V, czyli co z tego, że jest te 100mV róznicowo, jak współbieżnie masz zakres od 5 do 5.1V na tych pinach
    - należy za pomocą rezystorów ściągnąć to napięcie które teraz pływa na poziom VDD/2, aby być w pełni bezpiecznym

7. Piszę się "sonda", nie "sąda", i nie wiem czemu dwa razy schemat został wrzucony.

8. Dla bezpieczeństwa, Kolega powinien zalecić nie powielanie projektu, szczególnie przy zabawach z pomiarami na kilku fazach.
    Mam nadzieję, że Kolega poprawi konstrukcje i wrzuci coś wartościowego, aby ktoś mógł powielić takie urządzenie, bo rzecz czasami przydatna.

• #5 08 Paź 2017 13:38
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 08 Paź 2017 13:54
    mongoł2000
    Poziom 18  

Co do DC/DC racja. Nie zauważyłem.

Cytat:
    mongoł2000 napisał:

3. Wykorzystano pasma 1kHz z 100kHz dostępnych. Bardzo słabo.

Mnie wystarczy. Cel był jeden, pomiary w obwodach 230V.

Tyle, że to wynika nie z wyboru, tylko z fatalnego projektowania albo nieznajomości parametrów wzmacniacza i podstaw elektroniki dla prądu zmiennego. Do tego do pomiarów w 230V też bym tego nie użył, bo układ może łatwo się uszkodzić w obecnym kształcie. Mnie na katedrze metrologii uczyli, że przyrządy w laboratorium muszą być dokładne.

Polecam koledze pobrać jakieś oprogramowanie do symulacji, aby sprawdzić charakterystyki tego układu w różnych konfiguracjach. Wyjdzie na to, że co najwyżej jest to izolowana sonda do pomiaru napięcia DC, ale i to też nie do końca. Choć zastanawiam się czy w ogóle symulator ten układ będzie potrafił zasymulować.

Co do błędu w piśmie- jest na schemacie.

• #7 11 Paź 2017 18:18
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 11 Paź 2017 19:28
    mongoł2000
    Poziom 18  

Cytat:
    Trochę upierdliwe skompensować dzielnik składający się z kilku rezystorów, ale pomęczę się. Zobacze jakie beda efekty.

Co w tym upierdliwego? To jeszcze nie jest tak zawrotna prędkośc zmian sygnału, aby trzeba był pojemnościowo-indykcyjny charakter rezystorów brać specjalnie pod uwagę. Mozna przyjąć, że np. rezystor w 0603 ma 0.25pf oraz indukcyjność 0,4nH. Nie bez powodu każda sonda ma trymer do kompensacji.
    I wiadomo, że można sobie pomóc dodanie dodatkowej pojemności do rezystorów, aby je łatwiej skompensować. Matematyka jest tu prosta i opiera się o proporcję.

I tak nadal ten układ będzie odległy od ideału do laboratorium. Musiałbyś dodać na wejście coś z FETem, aby uzyskać impedancję wejściową >100MOhm, a nie 27kOhm jak obecnie. Poczytaj trochę o tym jak projektuje się tory różnicowe, chyba na elektrodzie o tym ostatnio artykuł był.