Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Szkolna sieć WiFi - potrzebny sprzęt i oprogramowanie

michal340 29 Sep 2017 18:09 900 17
    michal340
    Level 8  
    Witam!
    W mojej szkole padł pomysł utworzenia bezpłatnego hotspotu WiFi, a ja muszę zrobić projekt i przedstawić go dyrekcji.
    Źródłem internetu byłaby szkolna sieć kablowa (czyli po prostu internet doprowadzony do routera z sieci głównej po LANie). Zasięg ma obejować tylko przestrzeń na korytarzu (jakieś 10x10m), czyli jakieś super anteny nie są potrzebne.
    Jednym z ważniejszych warunków jest możliwość podłączenia do sieci ok. 50-100 urządzeń.

Opcjonalnie, chciałbym, by każdy uczeń miał swój login i hasło, które trzeba wpisać przy logowaniu lub chociaż akceptację regulaminu przy pierwszym połączeniu.

Z góry dziękuje za pomoc!
    Pozdrawiam :)
    sosarek

Level 43  
    Przejrzyj ofertę Mikrotika.
    michal340
    Level 8  
    sosarek wrote:

a może jakiś router typu d-link z dd-wrt?
    sosarek

Level 43  
    michal340 wrote:
    d-link z dd-wrt?

Dla tylu użytkowników?
    Swoją drogą jakim łączem dysponuje szkoła i ile ma być z niego wydzielone na ten hotspot?
    michal340
    Level 8  
    sosarek wrote:
    michal340 wrote:
    d-link z dd-wrt?

Dla tylu użytkowników?
    Swoją drogą jakim łączem dysponuje szkoła i ile ma być z niego wydzielone na ten hotspot?

Szkoła dysponuje prędkością na poziomie 100/100. Myślę, że około 30% administrator pozwoliłby zająć. Może trochę przesadziłem z liczbą osób podpiętych w tym samym czasie, myślę że to jednak około 50 osób.
    Przejrzałem stronę MikroTik, która wydaję się dość ciekawa, ale chciałbym rozważyć też inne propozycje.
    tplewa
    Level 39  
    sosarek wrote:

MT jest swietny, ale w takim zastosowaniu nie wiem czy nie lepsze bylo by rozwiazanie Ubiquiti (UniFi AP)...

DD-WRT itp. odradzam ze wzgledu na problemy z kupnem dobrego hardware (na ktorym dziala to bez urzadzen typu reseter itp.). Taki sprzet MT czy Ubiquiti odpala sie i zapomina, a jedyne restarty sa przy upgrade oprogramowania...
    sosarek

Level 43  
    tplewa wrote:
    MT jest swietny, ale w takim zastosowaniu nie wiem czy nie lepsze bylo by rozwiazanie Ubiquiti (UniFi AP)...

Fakt, z głowy wyleciało mi Ubiquiti ;)
    michal340
    Level 8  
    tplewa wrote:
    czy nie lepsze bylo by rozwiazanie Ubiquiti (UniFi AP)...

mógłbyś polecić coś konkretnego?

znalazłem urządzenie o nazwie Ubiquiti UniFi AP single unit, to się do tego nada?
    tplewa
    Level 39  
    michal340 wrote:
    tplewa wrote:
    czy nie lepsze bylo by rozwiazanie Ubiquiti (UniFi AP)...

mógłbyś polecić coś konkretnego?

Zerknij na cala rodzine AP UniFi https://www.ubnt.com/products/#default

Tutaj to juz kwestia ile mamy do wydania i w jakim standardzie chcemy siec. Urzadzenia bardzo wygodne montujemy czy na suficie czy na scianie doprowadzajac ethernet z POE (nie bawimy sie z antenami, koncentrykami itd.). Do tego kontroler itd. wiec latwa integracja np. z autoryzacja w sieci szkolnej (jesli jest jakies LDAP itp.). MT tez nie jest zly ale RouterOS bardziej ukierunkowany jest na jakas operatorke po WiFi itp. UniFi wygodniejsze przy tworzeniu takiego dostepu dla wielu osob, hotspot-ow itp. Przy rozleglejszych sieciach oczywiscie roaming, kontrola zasiegu na mapie itd. W przyszlosci jak szkola by chciala pokryc np. caly budynek to tylko kwestia dokladania kolejnych AP...
    sosarek

Level 43  
    Poczytaj chociażby o UAP-AC-PRO.
    michal340
    Level 8  
    tplewa wrote:
    Zerknij na cala rodzine AP UniFi https://www.ubnt.com/products/#default

Ubiquiti UniFi AP single unit wygląda ok. Budżet około 200-300zł.
    A czy przy użyciu tych urządzeń możliwe są:
    -logowanie loginem i hasłem przy podłączeniu do wifi w celu uzyskania dostepu do internetu
    -akceptacja regulaminu przy pierwszym połączeniu
    -strona szkoły jako pierwsza strona otwierana po podłączeniu?
    bogiebog
    Level 43  
    google unifi hotspot

Jak to ma być hotspot to po co login ?
    michal340
    Level 8  
    bogiebog wrote:
    Jak to ma być hotspot to po co login ?

hotspot dla uczniów, nie chciałbym by osoby spoza szkoły, które stoją w jej obrębie miały do niej dostęp
    bogiebog
    Level 43  
    Ustawisz hasło i zapiszesz na kartce pod hostpotem, co jakiś czas zmieniasz hasło i kartkę.
    sosarek

Level 43  
    bogiebog wrote:
    Ustawisz hasło i zapiszesz na kartce pod hostpotem, co jakiś czas zmieniasz hasło i kartkę.

Przecież w ciągu 2 minut będzie wiedziało całe osiedle, taki urok szkół ;)
    michal340
    Level 8  
    bogiebog wrote:

poczytałem trochę, ogarnąłem program, unifi to coś dla mnie, mega dzięki za pomoc!
    tplewa
    Level 39  
    sosarek wrote:
    bogiebog wrote:

Przecież w ciągu 2 minut będzie wiedziało całe osiedle, taki urok szkół ;)

No i do takiego rozwiazania nie ma sesnu pchac sie w Unifi :)

Zreszta jak wspomnialem wyzej autoryzacje mozna oprzec o LDAP/Active Directory + Radius itp. zalezy jak obecnie jest zorganizowana siec w szkole itd.

W sumie powinno to byc tak zrealizowane aby nie potrzeba bylo na obsluge dostepu do WiFi poswiecac specjalnie dodatkowego czasu...