Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vaillant VC 246/3-5 Zawór przelewowy, baypas, przepuszczanie ciepła z CWU na CO

wiking121 29 Wrz 2017 19:20 240 1
  • #1 29 Wrz 2017 19:20
    wiking121
    Poziom 6  

Witam,
    Na wiosnę zaobserwowałem ciepłe grzejniki pomimo wyłączonego CO.
    Okazało się, że podczas grzania CWU część ciepłej wody trafia na CO
    Instalacja prosta jak budowa cepa, żadnych kominków itp.
    Przy okazji corocznego serwisu serwisant sprawdził silnik krokowy i stwierdził że trzeba rozebrać zawór trójdrożny aby zobaczyć czy się w nim coś nie zatkało, przy czym jest to zawór nowego typu. Niestety od wiosny już się więcej nie pojawił...

Po przeczytaniu kilku tematów na forum sam rozebrałem zawór, przeczyściłem pro forma i stwierdziłem że powinno być OK. Wszystko chodzi leciutko i płynnie. Niestety objaw przepuszczania na CO występuje nadal.

Dzisiaj się zaparłem dojść co i jak i być może zlokalizowałem przyczynę w ustawieniu zaworu przelewowego/zwrotnego na baypasie.
    Mówię tutaj o śrubce regulacyjnej na korpusie zaworu. Baypas definiuję jako rurkę łączącą trójnik na wyjściu z zaworem trójdrożnym.
    Przy zamkniętym zewnętrznym zaworze w instalacji CO, podczas grzania CWU baypas jest ciepły. Jednak po otwarciu zaworu na CO baypas dość szybko się schładza co świadczy o przepływie zimnej wody z powrotu CO. Po wkręceniu go na maksa w prawo baypas robi się znowu ciepły a więc przepływ CO ustaje.

I tutaj mam pytanie jaka jest rola tego zaworu i czy może on być całkowicie zamknięty. Z instrukcji wyczytałem ze regulujemy nim ciśnienie w instalacji CO. Skrajne wkręcenie odpowiada największemu ciśnieniu w instalacji. Zastanawiam się tutaj jakim cudem płynie w nim woda przy zaworze trójdrożnym ustawionym na CWU.... Kocioł jest w piwnicy i pompuje CO na parter i piętro.

Temat wydaje mi się ciekawy i na pewno pomoże innym którzy zaobserwują to zjawisko

• #2 29 Wrz 2017 20:19
    BUCKS
    Poziom 25  

Ja mam VUW240/2-5 i u mnie w trybie CWU woda przelatuje przez zawór trójdrogowy, bo mam ciepły bypass ale całą ciepłą wodę przechwytuje bypass, bo rurkę od obiegu CO mam zimną.
    Bypass u mnie działa automatycznie, czyli zaworek otwiera się bardziej wraz ze wzrostem ciśnienia (oporu) w obiegu CO.
    Nie wiem jak to działało jak kocioł był nowy, bo wtedy byłem zielony i zmiana jakichkolwiek ustawień na kotle, czy regulatorze pokojowym wydawała się mega wyczynem ;)
    Generalnie nie mam problemu z grzaniem CO w trybie CWU, choć wszelkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że zawór trójdrogowy nie jest szczelny w 100%. Nie wiem, czy to normalne ale póki nie grzeje mi obiegu CO i nie mam problemów z CWU to nie widzę problemu.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo