Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ustawienia pieca na ekogroszek Piece Witkowski

gangsta529 29 Sep 2017 20:52 9930 10
    gangsta529
    Level 14  
    Witam, zakupiłem w lecie piec w firmie Witkowski (pochwalam za szybką realizacje zamówienia z dowozem do domu, a także jakość produktu). Mam problem z ustawieniami pieca pod niskie spalanie, a w miarę najwyższą wydajność cieplną. Posiadam kocioł 25 KW ogrzewający dom o pow. 220metrów, zasobnik na wodę 140litrów. Spalanie na dzień dzisiejszy dobowe mam na poziomie 35 kg. Sterownik pieca to Timel SKZP-02 do którego mam podpięty moduł pokojowy do odczytu temperatury, czujnik spalin a także moduł pogodowy.
    Ustawienia Pieca:
    Temperatura zadana 55*
    Ciepła woda 50*
    Reg. Pokojowy T.komfortowa 22*
    T.ekonomiczna 20*
    Histereza 0.2*

Regulator Pokojowy
    korekta pogodowa 0
    temp.wyłączenia c.o 20*

Palnik
    -Tryb Pracy Automatyczny
    Modulacja
    Minimalna moc kotła% 5
    Maksymalna moc kotła% 100
    Maksymalny czas przekraczania temperatury 60

Powietrze
    -powietrze min (10% mocy palnika) 5
    -powietrze max (100% mocy palnika) 25
    -dodmuch gdy podaje paliwo% 15

Paliwo
    -kaloryczność kWh/kg 7.8
    -korekta dawki paliwa (-30%/+30%) -10%
    -kaloryczność w MJ/kg 28.1

Praca Interwałowa
    -czas podawania 5s
    -czas przerwy 80s
    -powietrze 25%
    -histereza 5*

Czuwanie
    -przerwa 10min
    -czas nadmuchu 15s
    -powietrze 20%
    -czas podawania 5s

Czas wygaszania 120 min
    potencjał podajnika (kg/h) 15
    czas podawania w automacie 6s
    max. temp. spalin 220*
    moc znamionowa 25

Nie posiadam żadnego zaworu trój/czwór-drożnego bo to stara instalacja, mieszacza etc. klapkę od komina mam przymkniętą na 30%
    gangsta529
    Level 14  
    Posiadam zawory termostatyczne przy grzejnikach panelowych lecz w instalacji mam podpięte również grzejniki żeliwne które działają ,,pełną mocą".
    gangsta529
    Level 14  
    Wydaje mi się, że są sposoby na zmiany w ustawieniach pieca by zmniejszyć spalanie ekogroszku bez zaworu 3/4 drogowego, chyba, że się mylę to proszę o sprostowanie mojej wypowiedzi.
    Borek_PL
    Level 12  
    Też mam starą instalację, ale zawór 4d zainstalowałem głównie dla możliwości niezależnego regulowania temperatury c.w.u i ogrzewania - uważam to za bardzo dobrą decyzję.
    Nie prowadzę dokładnych statystyk, ale mam wrażenie, że u mnie znaczny wpływ na spalanie miało zmniejszenie przepływu wody przez pompę c.o. - (mam teraz około 1,2 m^3/h) zwiększyło różnicę temperatur zasilania i powrotu (około 55/48) bo wcześniej były niemal zbliżone.
    Każdy budynek i instalacja jest inna, nikt nie da przepisu, warto zastanowić ile poprzedni system wciągał Ci opału w takich warunkach pogodowych, no ale 35kg na dobę kiedy na zewnątrz jest +10 oC może faktycznie budzić obawy.
    (Temperaturę kotła też mam 55, c.w.u. 50, ale dom mniejszy, sterownik w trybie automatycznym z modulacją mocy (pracuje w zakresie 3-8kW), też zostawiłem 2 stare grzejniki bez głowic termo i nie mogę się teraz doczekać majstra, kiedy tą moją nieroztropną decyzję naprawię)
    andrzej lukaszewicz
    Level 40  
    gangsta529 wrote:
    Spalanie na dzień dzisiejszy dobowe mam na poziomie 35 kg.

No to współczuc jak na koniec wrzesnia. 35kg x30 dni = 1050kgx 850 zł/T =940 zł /miesiąc wrzessień/październik. Tyle płacę za 2 miesiące : listopad-grudzień za gaz z debilnym abonamentem , przesyłami itd.
    bearq
    Level 38  
    gangsta529 wrote:
    Wydaje mi się, że są sposoby na zmiany w ustawieniach pieca by zmniejszyć spalanie ekogroszku bez zaworu 3/4 drogowego, chyba, że się mylę to proszę o sprostowanie mojej wypowiedzi.

Wszystko ustawia się pod warunki i daną partię opału. Musisz tak zmieniać ustawienia aby zachować jak największą stabilność temperaturową kotła, często na pozór ekonomiczne ustawienie jest błędne bo doprowadza do wychłodzenia kotła i zwiększenia spalania które zamiast ogrzewać dom dogrzewa już wychłodzony kocioł.
    Jest gdzieś jakaś fajna strona która orientacyjnie obliczała ilość danego opału w kg na podstawie danych dot. budynku, ocieplenia, kotła itp. U mnie dość fajnie się to sprawdzało.
    AZUKS
    Level 16  
    Moja rada jest następująca miałem podobną instalację.
    Termostat pokojowy - jedna temperatura na cały dzień np 22*C, histereza 1*C ( obniżenie dzień noc o 2*C powoduje, że piec co oszczędzi w dzień to podwójnie zużyję dążąc do uzyskania wyższej temperatury)
    Regulacja ciągu komina- otwórz na połowę, albo całkiem, a pod dmuchawę kup regulator ciągu komina- z klapką, wtedy on będzie automatycznie zamykał ciąg.
    Praca interwałowa - u mnie miałem zachowany stosunek podawania 1-6, a w mrozy 1-5, czyli 60s oczekiwania i 10s podawanie, możesz ustawić 90s przestój i 15 s podawanie- dużo szybciej piec łapie temperaturę i nie robią się spieki, a histerezę zmniejsz na 1,5 *C
    Ja jeszcze że względu na to że miałem rurę z zasilania 40 to przykręciłem zawór na zasilaniu zmniejszając przepływ wody do 1/3 średnicy, a pompkę miałem zawsze na 1,(dostępne 3 zakresy), bojler u mnie ustawiłem na 42*C gdyż mam 240l i woda jest gorąca, a pompa od wody bardzo rzadko się włącza. Przy takim ustawieniu zużyłem ok 16-18 kg na dobę.
    Borek_PL
    Level 12  
    W instrukcji mojego sterownika z modulacją mocy jest napisane, że ten tryb "fuzzy logic" w okresie z niskim poborem ciepła wiosna/jesień nie jest zbyt korzystny ekonomicznie i zaleca się ustawić parametr moc minimalna na wyższą wartość, spróbuj więc podnieść to np na 30%.
    Mam wrażenie, że u mnie też się to potwierdza.