Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ustawienia pieca na ekogroszek Piece Witkowski

gangsta529 29 Sep 2017 20:52 8958 10
    gangsta529
    Level 14  
    Witam, zakupiłem w lecie piec w firmie Witkowski (pochwalam za szybką realizacje zamówienia z dowozem do domu, a także jakość produktu). Mam problem z ustawieniami pieca pod niskie spalanie, a w miarę najwyższą wydajność cieplną. Posiadam kocioł 25 KW ogrzewający dom o pow. 220metrów, zasobnik na wodę 140litrów. Spalanie na dzień dzisiejszy dobowe mam na poziomie 35 kg. Sterownik pieca to Timel SKZP-02 do którego mam podpięty moduł pokojowy do odczytu temperatury, czujnik spalin a także moduł pogodowy.
    Ustawienia Pieca:
    Temperatura zadana 55*
    Ciepła woda 50*
    Reg. Pokojowy T.komfortowa 22*
    T.ekonomiczna 20*
    Histereza 0.2*

Regulator Pokojowy
    korekta pogodowa 0
    temp.wyłączenia c.o 20*

Palnik
    -Tryb Pracy Automatyczny
    Modulacja
    Minimalna moc kotła% 5
    Maksymalna moc kotła% 100
    Maksymalny czas przekraczania temperatury 60

Powietrze
    -powietrze min (10% mocy palnika) 5
    -powietrze max (100% mocy palnika) 25
    -dodmuch gdy podaje paliwo% 15

Paliwo
    -kaloryczność kWh/kg 7.8
    -korekta dawki paliwa (-30%/+30%) -10%
    -kaloryczność w MJ/kg 28.1

Praca Interwałowa
    -czas podawania 5s
    -czas przerwy 80s
    -powietrze 25%
    -histereza 5*

Czuwanie
    -przerwa 10min
    -czas nadmuchu 15s
    -powietrze 20%
    -czas podawania 5s

Czas wygaszania 120 min
    potencjał podajnika (kg/h) 15
    czas podawania w automacie 6s
    max. temp. spalin 220*
    moc znamionowa 25

Nie posiadam żadnego zaworu trój/czwór-drożnego bo to stara instalacja, mieszacza etc. klapkę od komina mam przymkniętą na 30%
    mietek654
    Level 23  
    Witam jakie masz zawory przy grzejnikach?
    gangsta529
    Level 14  
    Posiadam zawory termostatyczne przy grzejnikach panelowych lecz w instalacji mam podpięte również grzejniki żeliwne które działają ,,pełną mocą".
    mietek654
    Level 23  
    Zawory muszą być wszędzie i koniecznie zawór 3 lub 4 drogowy.Dopiero wtedy można bawić się ustawieniami.
    gangsta529
    Level 14  
    Wydaje mi się, że są sposoby na zmiany w ustawieniach pieca by zmniejszyć spalanie ekogroszku bez zaworu 3/4 drogowego, chyba, że się mylę to proszę o sprostowanie mojej wypowiedzi.
    mietek654
    Level 23  
    Skoro ci się tak wydaje to szukaj dalej. pozdrawiam
    Borek_PL
    Level 11  
    Też mam starą instalację, ale zawór 4d zainstalowałem głównie dla możliwości niezależnego regulowania temperatury c.w.u i ogrzewania - uważam to za bardzo dobrą decyzję.
    Nie prowadzę dokładnych statystyk, ale mam wrażenie, że u mnie znaczny wpływ na spalanie miało zmniejszenie przepływu wody przez pompę c.o. - (mam teraz około 1,2 m^3/h) zwiększyło różnicę temperatur zasilania i powrotu (około 55/48) bo wcześniej były niemal zbliżone.
    Każdy budynek i instalacja jest inna, nikt nie da przepisu, warto zastanowić ile poprzedni system wciągał Ci opału w takich warunkach pogodowych, no ale 35kg na dobę kiedy na zewnątrz jest +10 oC może faktycznie budzić obawy.
    (Temperaturę kotła też mam 55, c.w.u. 50, ale dom mniejszy, sterownik w trybie automatycznym z modulacją mocy (pracuje w zakresie 3-8kW), też zostawiłem 2 stare grzejniki bez głowic termo i nie mogę się teraz doczekać majstra, kiedy tą moją nieroztropną decyzję naprawię)
    andrzej lukaszewicz
    Level 39  
    gangsta529 wrote:
    Spalanie na dzień dzisiejszy dobowe mam na poziomie 35 kg.

No to współczuc jak na koniec wrzesnia. 35kg x30 dni = 1050kgx 850 zł/T =940 zł /miesiąc wrzessień/październik. Tyle płacę za 2 miesiące : listopad-grudzień za gaz z debilnym abonamentem , przesyłami itd.
    bearq
    Level 38  
    gangsta529 wrote:
    Wydaje mi się, że są sposoby na zmiany w ustawieniach pieca by zmniejszyć spalanie ekogroszku bez zaworu 3/4 drogowego, chyba, że się mylę to proszę o sprostowanie mojej wypowiedzi.

Wszystko ustawia się pod warunki i daną partię opału. Musisz tak zmieniać ustawienia aby zachować jak największą stabilność temperaturową kotła, często na pozór ekonomiczne ustawienie jest błędne bo doprowadza do wychłodzenia kotła i zwiększenia spalania które zamiast ogrzewać dom dogrzewa już wychłodzony kocioł.
    Jest gdzieś jakaś fajna strona która orientacyjnie obliczała ilość danego opału w kg na podstawie danych dot. budynku, ocieplenia, kotła itp. U mnie dość fajnie się to sprawdzało.
    AZUKS
    Level 16  
    Moja rada jest następująca miałem podobną instalację.
    Termostat pokojowy - jedna temperatura na cały dzień np 22*C, histereza 1*C ( obniżenie dzień noc o 2*C powoduje, że piec co oszczędzi w dzień to podwójnie zużyję dążąc do uzyskania wyższej temperatury)
    Regulacja ciągu komina- otwórz na połowę, albo całkiem, a pod dmuchawę kup regulator ciągu komina- z klapką, wtedy on będzie automatycznie zamykał ciąg.
    Praca interwałowa - u mnie miałem zachowany stosunek podawania 1-6, a w mrozy 1-5, czyli 60s oczekiwania i 10s podawanie, możesz ustawić 90s przestój i 15 s podawanie- dużo szybciej piec łapie temperaturę i nie robią się spieki, a histerezę zmniejsz na 1,5 *C
    Ja jeszcze że względu na to że miałem rurę z zasilania 40 to przykręciłem zawór na zasilaniu zmniejszając przepływ wody do 1/3 średnicy, a pompkę miałem zawsze na 1,(dostępne 3 zakresy), bojler u mnie ustawiłem na 42*C gdyż mam 240l i woda jest gorąca, a pompa od wody bardzo rzadko się włącza. Przy takim ustawieniu zużyłem ok 16-18 kg na dobę.
    Borek_PL
    Level 11  
    W instrukcji mojego sterownika z modulacją mocy jest napisane, że ten tryb "fuzzy logic" w okresie z niskim poborem ciepła wiosna/jesień nie jest zbyt korzystny ekonomicznie i zaleca się ustawić parametr moc minimalna na wyższą wartość, spróbuj więc podnieść to np na 30%.
    Mam wrażenie, że u mnie też się to potwierdza.