Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ZPFM3 - błędne odczyty częstotliwości

bertolbaleron 29 Sep 2017 23:00 549 2
    bertolbaleron
    Level 15  
    Witam,
    Ostatnio kupiłem w bardzo przystępnych pieniądzach ZPFMa 3. Trochę go ponaprawiałem, ale została (chyba) jedna usterka, której trochę nie rozumiem. Mam do testów póki co tylko wkładkę W01 idącą katalogowo do 20MHz. Odczyt częstotliwości przy wciśniętym izostacie ">30MHz" wskazuje niby poprawnie, ale na początku wyświetla "jedynkę". Np. jeśli nastawię częstotliwość 15MHz na wybieraku, zestroję to z wkładką i zapnę synchronizm to wskaźnik wyświetli "115000.0".

Jeśli zaś tą samą nastawioną częstotliwość, tak samo spiętą synchronizmem, będę odczytywał przy wciśniętym izostacie "<30MHz" to, albo na wyświetlaczu skaczą cyfry bez ładu jakby coś wisiało w powietrzu, albo wyświetli prawie poprawny wynik. Nie ma reguły kiedy to się "naprawia", zazwyczaj po dłuższym rozgrzaniu. Ten prawie poprawny wynik wygląda tak: "15001,90". Czyli jest o prawie 2kHz przesunięty względem rzeczywistej częstotliwości. Da się to oczywiście skorygować pokrętłem ±12,5kHz.

Podejrzewam OS30 (UCY7490N), bo w całym torze dzielników on jeden pracuje tylko i wyłącznie na zakresie "<30MHz". Bardzo proszę o jakieś porady.

Pozdrawiam, SM.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    lukashb
    Level 39  
    Podając częstotliwość z zewnątrz do pomiaru na złącza po lewej, na samej górze, opisane A,B wybierając również nastawę klawiszami A,B, jak mierzy? masz możliwość sprawdzenia? dawno nie robiłem na tym sprzęcie, choć mam całość pochowaną na wypadek W z kompletem wkładek. Bardzo dobre urządzenie.
    bertolbaleron
    Level 15  
    Dla próby ustawiłem zadajnik na 5MHz, zestroiłem z wkładką i zapiąłem synchronizm.
    Odczyt przy wciśniętym przycisku "<30MHz": 05001.49kHz
    Odczyt przy wciśniętym przycisku ">30MHz": 105000.0kHz
    Pomiar sygnału wyjściowego podanego przewodem bnc na wejście A miernika, wciśnięte "0.1s": 05001.49kHz
    Pomiar sygnału wyjściowego podanego przewodem bnc na wejście A miernika, wciśnięte "1s": 5001.911kHz

Pozdrawiam, SM.