Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Podświetlany sufit lub panel świetlny LED

oun 30 Wrz 2017 03:17 4083 30
  • #1 30 Wrz 2017 03:17
    oun
    Poziom 17  

Noszę się z zamiarem zamontowania sufitu napinanego, podświetlanego z folią transparentną w pomieszczeniu o wymiarach 2m x 2,5m. Warunki techniczne pozwalają obniżyć sufit o 7cm, a producent folii jak i firmy instalacyjne, przy podświetlanym suficie zalecają obniżenie sufitu o minimum 15cm, aby efekt jednolitej tafli światła uzyskać. Zbyt mało obniżony sufit (folia) skutkować będzie smużeniem, tzn widoczne będą jaśniejsze i ciemniejsze pasy światła. Zastanawiam się w jaki sposób rozpraszane jest światło w panelach świetlnych LED, których wymiary sięgają 2m x 4m, a ich grubość to kilka lub kilkanaście milimetrów? Przykładowy Link
    Zgłębiając temat natknąłem się na kasetony reklamowe w których również przy niewielkiej głębokości (grubości) równomiernie rozprasza się światło i stosuje się tam oświetlenie krawędziowe/obwodowe, a strumień świetlny rozprasza się przy pomocy grawerowanego pleksi/akrylu lub specjalnych folii rozpraszających Ray-Tile Link. Jednak są to rozwiązania dość kosztowne...
    W załączniku katalog firmy która produkuje panele/kasetony świetlne (strona 18 i kolejne) w których montuje się moduły Power Led z soczewkami skupiającymi światło pod kątem 45° x 15° lub 56° x 12°, przykład 1, przykład 2, przykład 3.
    Główkuję nad oświetleniem tego sufitu i nie wiem czy lepszym rozwiązaniem będzie oświetlenie z płaszczyzny sufitu czy krawędziowe? Minimalizacja kosztów też bardzo istotna.
    Bardzo proszę o rady i sugestie

0 29
  • #2 30 Wrz 2017 19:28
    And!
    Admin grupy Projektowanie

Miałem okazję zbadać budowę paneli LED z oświetleniem krawędziowym. Jest tam zastosowany pasek LED na całym obwodzie świecącej płaszczyzny, pasek zasilany jest z zasilacza impulsowego umieszczonego wewnątrz obudowy.
    W efekcie otrzymuje się jednolicie świecącą powierzchnię. Całość generuje ciepło i najczęściej obudowa jest metalowa stanowiąc jednocześnie radiator. Nie mam pewności jak to się skaluje i bardzo możliwe że przy większej powierzchni lepsze będzie zastosowanie punktowych power LED umieszczonych jako "siatka" punktów których światło trafia na rozpraszacz.

W oświetleniu ulicznym czasami można zobaczyć rozwiązanie w postaci odbłyśnika o promieniu 1-2m który oświetlony jest pojedynczym źródłem światła o sporej mocy, ale w tym rozwiązaniu oświetlenie od dołu np. białej pleksy aby jednolicie odbijała światło chyba byłoby mało efektywne i trudne w realizacji.

0
  • #3 30 Wrz 2017 21:19
    oun
    Poziom 17  

Widuję takie oświetlenie uliczne z odbłyśnikiem i również taki wariant brałem pod uwagę, przy czym z uwagi na wąski profil (7cm) rozważałem umieścić moduły LED krawędziowo, tuż nad płaszczyzną folii i skierowane strumieniem światła w sufit rzeczywisty oklejony folią lustrzaną. O ile moduły LED z diodami typu Power LED zdają egzamin w kasetonach o wymiarach 2,5m x 2,5m (firmy VECTA Design), rozmieszczanych po obwodzie, to jednak do końca nie jestem do tego przekonany, nie wiedząc jak to dokładnie jest rozwiązane (mimo danych z ich katalogu). Tzn sceptycznie do tego podchodzę i szukam kogoś kto ma w tym kierunku doświadczenie aby potwierdził. Moduły Power LED również stosuje się w kasetonach szerokich na 2m i jedynie na dwóch przeciwległych krawędziach, w kasetonach reklamowych ale o ile zdołałem się zorientować to tam strumień świetlny rozpraszany jest za pomocą grawerowanego akrylu/pleksy, o czym wcześniej wspomniałem. Ciekaw jestem jak rozkłada się światło bez tego przewodnika wiązki światła i jedynie z soczewkami skupiającymi o wąskim kącie.
    Oświetlenie krawędziowe stosuje się również w wyświetlaczach telefonów i telewizorów, i np. w wyświetlaczu telefonu jako spodnią warstwę (odbijającą światło) stosuje się lustro, na niej folia przewodząca i rozpraszająca światło z wtopionymi diodami w jednej krawędzi, a na nich folie polaryzujące. Mniej więcej taka budowa pozwala ładnie rozproszyć światło i to z zaledwie kilku, np trzech diód.
    Zarówno w telefonach jak i w telewizorach stosuje się też oświetlenie punktowe, zza ekranu ale nie wiem jaka jest budowa układu rozpraszającego światło i jedynie na logikę, stosowane tam są diody o szerokim kącie świecenia aby jak najłatwiej rozproszyć światło.
    Przyglądając się ofertom paneli świetlnych LED zwróciłem uwagę, że panel o rozmiarze 120cm x 30cm Link mieści w sobie 528 diód, więc prawdopodobnie nie są one po obwodzie.
    Teoretycznie (z twierdzenia Pitagorasa), dioda o kącie świecenia 120 stopni i boku długości 7cm powinna oświetlić obszar szerokości 24,24cm ale czy będzie to tak samo oświetlony obszar, wątpię. Pojawią się więc smugi ale można dać gęściej taśmy LED, jednak o ile i jak to się przełoży na pobieraną moc.
    Nie mam pojęcia czy aby uzyskać zamierzony efekt kierować się w stronę oświetlenia krawędziowego czy punktowego?

0
  • #4 30 Wrz 2017 21:28
    zster

Poziom 28  

Często wykorzystuje się folię rozpraszająca światło ( np. w panelach reklamowych ) , choć jest to dość drogie rozwiązanie. Poszukaj np. RayTile ECO ( cena za 1mb folii o szerokości 120 cm ok 110 - 130 zł ).

0
  • #5 30 Wrz 2017 21:34
    oun
    Poziom 17  

Za drogie i wspominałem o tym w poście przewodnim.

0
  • #6 30 Wrz 2017 22:04
    zster

Poziom 28  

Przepraszam, czytając w pośpiechu nie zarejestrowałem wzmianki o tej folii...
    Parę lat temu wykonywałem nieco zbliżoną instalacje do scenografii teatralnej jednak tam do podświetlenia w miarę równomiernie było "pudło" o wymiarach 1m x 3m i głębokości ok 10 cm. Na wierchu "mleczna plexa". Diody zamontowane na krawędziach ale świecące nie w plexę, ale w pomalowaną na biało przeciwległą do plexy ścianę pudła. Dopiero odbite od tej powierzchni światło padało na plexę, podświetlając ja w miarę równomiernie. Choć było przy tym troche zabawy by ustawić odpowiednie kąty i rozmieszczenie pojedynczych LEDów.

0
  • Pomocny post
    #7 30 Wrz 2017 22:11
    wada

VIP Zasłużony dla elektroda

W reklamie sporo stosujemy modułów LED
    Jak chcesz krawędziowo to takie moduły nazywane popularnie semaforowe
    Podświetlany sufit lub panel świetlny LED
    Mają one Specjalistyczną soczewką płaszczącą przez co idealnie oświetlają wszelkie płaskie kasetony, ale oryginalny sufit musiałbyś mieć idealnie równy i pomalowany matową białą farbą która za szybko nie zżółknie od dość podwyższonej temperatury, przy tych siedmiu centymetrach to zasięg tych diod to 70 - 90cm, a więć środek sufitu będzie nieznacznie ciemniejszy, i ledy trzeba dawać dookoła co 7-9cm, i środek leda niecałe 3cm od sufitu , warto dać dokoła pasek blach i do jego przyklejać te ledy - dla odprowadzenia ciepła do muru.
    Masz w ten sposób około 100 szt takich modułów i moc około 150W, warto dać zasilacz z zapasem 180-200W i schowany gdzieś aby nie rzucał cienia, i w jakimś łatwo dostępnym miejscu aby jak padnie łatwo go wymienić (trwałość 2-5lat) łańcuchy ledów trzeba zasilić z zasilacza w każdym narożniku, początek i koniec każdego łańcucha, przewodami 2x1,5mm², inaczej nie będą równomiernie świecić.
    150Wat to 12,5Ampera i spadki napięcia pomiędzy modułami i na przewodach mocno są widoczne w intensywności świecenia modułów.

A jak chcesz dawać na całej powierzchni sufitu to tylko takie moduły
    MODUŁY SOCZEWKOWE NA DIODACH EPISTAR
    Moc: 0,36W
    Zasilanie: 12V
    Kąt świecenia: 160º
    Żywotność: 50000h
    Pojedynczy moduł (dł x szer x wys): 30,6mm x 18,5mm x 2,5mm
    Długość całego łańcucha (20 sztuk): 2,3m
    Długość kabla łączącego dwa moduły: 85mm
    Mają soczewki rozpraszające o kącie 160° jeżeli dasz za daleko od siebie łańcuch to będzie wyraźnie widać kółka punktów, kólko na kółko też się nakłada i daje dwukrotny wzrost światła (nad samym ledem jest nieznacznie ciemniej), a więc łańcuchy musisz dawać co 7-9cm, warto przesuwać je względem siebie aby tworzyły rąb.
    Coś takiego

Kod: text
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

masz przez to 31 łańcuchów po średnio 17 modułów, w sumie do zamontowania 527 modułów po 0.36 Wata i w sumie 189 Wat, zasilacz też musi być z zapasem 250 Wat i łączenie każdego łańcucha na początku i końcu. Można dać mniej modułów - ale trzeba się wówczas liczyć z widocznymi smugami łańcuchów - będzie efekt interferencji.
    Montowanie 527 modułów to nie takie straszne - niedawno do kasetonu montowaliśmy 1650 modułów :D

Moduły bez tych soczewek rozpraszających pod białym tworzywem wyglądają paskudnie, setki punkcików i kółek.

0
  • #8 01 Paź 2017 00:06
    oun
    Poziom 17  

@zster nie przepraszaj i dziękuję za podpowiedź z białą farbą zamiast lustra, a gdzieś wyczytałem że biały kolor lepiej odbija światło tylko mi to umknęło i o to też chciałem tu dopytać. Niestety z takim sufitem napinanym niewiele będzie możliwości korekty i doświadczeń i choć da się folię zdjąć to jednak chciałbym tego uniknąć. Watro mieć też na uwadze, że biała folia transparentna też w jakimś stopniu rozproszy światło.

@wada dziękuję za sugestie i choć sufit właśnie głaskam to jednak wiadomo, że idealnie równy on nie będzie, a pomaluję go na kolor śnieżnobiały matowy, farbą lateksową TIKKURILA SUPER WHITE. Zwróciłem już wcześniej uwagę na moduły LED przeznaczone do kasetonów i sprzedawcy podają orientacyjną szerokość kasetonu 2m, przy czym moduły umieszczone są na dwóch przeciwległych krawędziach, co 8cm i rzekomo mają te 2m doświetlić (nawet jedno-watowe), więc teoretyczny zasięg jednego metra.
    Gdyby jednak zamontować je na wszystkich krawędziach?
    Dokładny wymiar pomieszczenia to 205cm x 222cm, LEDy 1W co 8 cm, da na całym obwodzie troszkę ponad 100W, więc tragedii jeszcze nie ma, gorzej z tym jakie one ciepło wydzielą?
    Czy stosując same diody krawędziowe, uzyskam efekt jednolitej tafli światła?

Dioda z kątem świecenia 160º też daje do myślenia zważywszy, że teoretycznie oświetli ona pas o szerokości około 78cm. Aż się wierzyć nie chce...
    Zastanawiam się co ile należałoby je rozmieścić aby światło rozłożyło się równomiernie bowiem 7-9cm to trochę gęsto. Przy rozstawieniu co 8cm na odcinku 222cm zmieszczę 27 diod, razy 26 (205/8), da w sumie 702 diod i pobiorą aż 253W.

Edit
    @wada w międzyczasie liczyłem i widzę, że też policzyłeś jakie to obciążenie wyjdzie

0
  • Pomocny post
    #9 01 Paź 2017 05:11
    wada

Ja podaję ci dane z praktycznego zastosowania milionów modułów LED zastosowanych w reklamach
    Moduły semaforowe dajemy w kasetonach okrągłych i kwadratowych dookoła jest dużo lepszy efekt, warto je dać na jakiejś cienkiej blasze, lub nawet na grubszej aluminiowej taśmie samoprzylepnej do uszczelniania kominków, tobie wyjdzie 90 modułów czyli 135 Wat, lub dać moduły 3W - będzie jasno.
    Trzeba je dawać jak najbliżej sufitu a nie membrany aby nie było widać punktowych smug przy ścianie.
    nim naciągniesz sufit sprawdź czy na suficie przy zapalonych ledach nie będą widoczne cienie, bo będą samo widoczne na membranie, tak długo szpachluj, szlifuj, i maluj aż cieni nie będzie widać,.
    aby nie mieć środka sufitu za bardzo przyciemnionego musi być oryginalny sufit bardzo matowy bez połysków, farbę można zmatowić co nieco prze-szlifując grubszą siatką do regipsów.

oun napisał:

Dioda z kątem świecenia 160º też daje do myślenia zważywszy, że teoretycznie oświetli ona pas o szerokości około 78cm. Aż się wierzyć nie chce...
    Zastanawiam się co ile należałoby je rozmieścić aby światło rozłożyło się równomiernie bowiem 7-9cm to trochę gęsto. Przy rozstawieniu co 8cm na odcinku 222cm zmieszczę 27 diod, razy 26 (205/8), da w sumie 702 diod i pobiorą aż 253W.

Te 160° masz jeżeli klosz masz kulisty w równej odległości od modułu, w rzeczywistości jak światło pada pod ostrym kątem na tworzywo sztuczne to w większości je odbija i światło przez je nie przechodzi.
    W praktyce jak płaski klosz jest w odległości 7cm to masz jajowate kółka 17 x 20cm, dlatego stosujemy te przesuwanie łańcuchów z modułami.
    Cytat:
    Dokładny wymiar pomieszczenia to 205cm x 222cm
    w łańcuchu jest 20 modułów rozmieść je na tych 222cm czyli co 10cm, i daj 22 łańcuchy co 9cm będziesz miał idealnie oświetlony sufit i tylko 440 modułów w sumie 158 Wat.
    Sufit nie musi wówczas być idealnie równy, byle farba dobrze się trzymała, i pod każdy łańcuch co 9 cm warto nakleić aluminiową matową taśmę do uszczelniania kominków, jak nie jest matowa to po przyklejeniu przetrzeć ją wzdłuż grubym papierem ściernym, taśma z atestem na wysokie temperatury ma lepszy klej i po kilku latach nie zacznie odpadać od sufitu, ta taśma da idealne odprowadzanie ciepła i lepiej do niej będą się trzymały moduły, dodatkowo co 4-5 moduł dać malutką śrubkę 12mm wkręconą delikatnie (ręcznie) w sam tynk zapewni to że moduły nie zaczną spadać, można też co kawałek przyłapać przewody termoglutem.

Pamiętaj o poprawnym zasilaniu modułów i przewodach - o czym wspomniałem wcześniej

Uff - chyba za dużo tajemnic zawodowych ci zdradziłem i innym z elektrody.

1
  • #10 01 Paź 2017 06:45
    folkswagen
    Poziom 12  

Nie bez powodu zasłużony :!:
    Tak bardzo konkretnych informacji ze świecą szukać.
    I nie mam na myśli elektrody, bo przecież ja również próbuję za darmochę innym pomagać :-)

0
  • #11 01 Paź 2017 10:32
    oun
    Poziom 17  

@wada raz jeszcze dziękuję za rady i pokrótce odpowiem, bowiem idę robić ten sufit (a jeszcze ściany). W nocy dumałem nad tym sufitem i wymyśliłem, że do oświetlenia krawędziowego może lepszym byłoby zostawić samą gładź na suficie, bez malowania albo wykleić go folią stosowaną jako białe tło fotograficzne Link
    Do podświetlenia punktowego szukałem dyfuzora w postaci folii aby temat rozwiązać podobnie jak to jest w matrycach LED, a tam głębokość musi się mieścić w granicach milimetrów i natrafiłem na: Link, Link, Link, Link, Link
    Szukałem też dyfuzora refleksyjnego, który stosowany jest przy oświetleniu krawędziowym matryc ale brakło mi na to nocy i póki co nie znalazłem. Zastanawiałem się też jaki efekt przyniosłoby zastosowanie polaryzatora celem uniknięcia smużenia?
    Do tematu wrócę ale póki słońce na niebie idę robić, bo w domu sajgon :D
    Dziękuję raz jeszcze.

0
  • #12 01 Paź 2017 11:02
    wada

oun napisał:
    @wada raz jeszcze dziękuję za rady i pokrótce odpowiem, bowiem idę robić ten sufit (a jeszcze ściany). W nocy dumałem nad tym sufitem i wymyśliłem, że do oświetlenia krawędziowego może lepszym byłoby zostawić samą gładź na suficie, bez malowania albo wykleić go folią stosowaną jako białe tło fotograficzne Link

BIAŁE Tło FOTO polipropylen 1,6x2,5m 135g/m²

Tą flizelinę kupisz w sklepach tapicerskich za mniej 1zł/m² a nie 15zł :D
    stosujemy to jako zasłonięcie różnych rur i kanałów wentylacyjnych na dużych halach wystawienniczych i aby ładnie odbijało światło ale odległości pomiędzy podwieszkami są w metrach a nie centymetrach, przy twoich 7cm najdrobniejsza zmarszczka czy kłaczek da potworny cień.
    Sama gładź po czasie żółknie i zaczyna pylić co też da brzydkie cienie.

oun napisał:
    Do podświetlenia punktowego szukałem dyfuzora w postaci folii aby temat rozwiązać podobnie jak to jest w matrycach LED, a tam głębokość musi się mieścić w granicach milimetrów i natrafiłem na: Link, Link, Link, Link, Link
    Szukałem też dyfuzora refleksyjnego, który stosowany jest przy oświetleniu krawędziowym matryc ale brakło mi na to nocy i póki co nie znalazłem. Zastanawiałem się też jaki efekt przyniosłoby zastosowanie polaryzatora celem uniknięcia smużenia?
    Do tematu wrócę ale póki słońce na niebie idę robić, bo w domu sajgon :D
    Dziękuję raz jeszcze.

Wszelkie dyfuzory dodatkowo tłumią światło Ledów jest to mocno zbyteczne, przy modułach które mają w sobie dyfuzor - matową soczewkę rozpraszającą

0
  • #13 01 Paź 2017 16:00
    oun
    Poziom 17  

wada napisał:
    Tą flizelinę kupisz...

Nie sądziłem, że to jest flizelina :D

Pomysł z dodatkowym dyfuzorem zrodził się gdy zapatrzony byłem w matryce LCD, i w nich mimo dyfuzyjnej soczewki umieszcza się też dyfuzor z folii.

W telewizorach diody LED rozmieszczane są co (przykładowo):
    - 42 cale, w poziomie (74cm) i 14 chipów, czyli co ok 5,3cm, a w pionie (43cm) i 7 chipów, czyli co 6,14cm
    - 55 cali, w poziomie (123cm) i 11 chipów, czyli co ok 11,2cm, a w pionie (72cm) i 6 chipów, czyli co 12cm (smd3030)
    - 65 cali, w poziomie (146cm) i 16 chipów, czyli co ok 9,1cm, a w pionie (85cm) i 8 chipów, czyli co 10,6cm (smd2835)

Diody rozmieszczone są jedna pod drugą, a ich soczewki wyglądają tak:

0
  • Pomocny post
    #14 01 Paź 2017 16:25
    Justyniunia
    Poziom 26  

Tak żebyś zobaczył, np te o których pisze wada.
    Podświetlany sufit lub panel świetlny LEDPodświetlany sufit lub panel świetlny LEDPodświetlany sufit lub panel świetlny LED
    Tutaj ledy montowane przy tylnej ścianie, odległość mlecznej szyby do leda 6cm.
    Pamiętaj, że aparat widzi więcej niż oko ludzkie.
    W rzeczywistości tych niedoświetlonych miejsc dla człowieka nie widać.

Tutaj trochę inne.

Podświetlany sufit lub panel świetlny LEDPodświetlany sufit lub panel świetlny LEDPodświetlany sufit lub panel świetlny LED

Tutaj ledy montowane w stronę szyby, odległość jakieś 12-15cm.
    W obu przypadkach na koniec było montowane mleczne szkło.

Teraz robiliśmy zupełnie płaskie panele 8mm Plexi oświetlona ze wszystkich 4 stron krawędziowo zwykłymi taśmami LED 12V (nie mam zdjęć niestety) Do wymiaru 80/80cm wszystko grało, powyżej musieliśmy grawerować w plexi laserem małe rowki, które rozpraszały dodatkowo światło. 3 firmy robiły podejścia ale się poddawały.

0
  • Pomocny post
    #15 01 Paź 2017 17:01
    wada

Justyniunia napisał:
    Tak żebyś zobaczył, np te o których pisze wada.

Ale tu widać że są dane moduły 3W a może nawet 6W bo mają spory radiator albo jakiś chiński badziew co mają kąt większy niż 12°, one muszą być daleko od szyby około 10cm i najlepiej przechylone delikatnie w kierunku tła, i od jego odbite światło daje równomierne oświetlenie, przy 1,5Wata, nie ma tego problemu ze smugami tym bardziej że daje je się gęściej około 10cm
    Justyniunia napisał:
    Tutaj trochę inne.

Tutaj ledy montowane w stronę szyby, odległość jakieś 12-15cm.
    W obu przypadkach na koniec było montowane mleczne szkło.

Są i potrójne jaki i poczwórne w kwadracie, ale odległość do szyby 8 - 15cm
    ktoś kto kleił te ledy dał mały błąd , dał je idealnie w rządku zamiast z przesunięciem w rąb
    Justyniunia napisał:
    Teraz robiliśmy zupełnie płaskie panele 8mm Plexi oświetlona ze wszystkich 4 stron krawędziowo zwykłymi taśmami LED 12V (nie mam zdjęć niestety) Do wymiaru 80/80cm wszystko grało, powyżej musieliśmy grawerować w plexi laserem małe rowki, które rozpraszały dodatkowo światło. 3 firmy robiły podejścia ale się poddawały.
    trójka i czwórka poliwęglanu półmatowego a pomiędzy nimi włóknina, ledy świecą w krawędź 4mm i masz tafle do podświetlania obrazków lub jakiś tablic info ;) najlepiej poliwęglan walcowany, oświetlony w krawędź lepiej oddaje światło od frontu. ale to do małych mocy świecenia jakie dają badziewne taśmy led

0
  • #16 01 Paź 2017 21:58
    oun
    Poziom 17  

Justyniunia napisał:

Dziękuję Justyniunia za zdjęcia i wpis w temacie. Wiem, że zdjęcie nie odda rzeczywistego obrazu, tzn tego co widzimy gołym okiem, szczególnie gdy fotografujemy światło. Na zdjęciu widać cienie, a z dalszej perspektywy widać też zaciemniony środek (jaśniejsze pasy wzdłuż krawędzi z ledami) i czy rzeczywiście na żywo oświetlenie jest jak jednolita tafla światła? Jakie moduły zastosowaliście w oświetleniu krawędziowym i jak gęsto rozmieszczone?
    Justyniunia napisał:

Teraz robiliśmy zupełnie płaskie panele 8mm Plexi oświetlona ze wszystkich 4 stron krawędziowo zwykłymi taśmami LED 12V (nie mam zdjęć niestety) Do wymiaru 80/80cm wszystko grało, powyżej musieliśmy grawerować w plexi laserem małe rowki, które rozpraszały dodatkowo światło.

Zwykłe LED, tzn bez soczewek i dlaczego takie, a nie Power LED z soczewkami zamiast grawerować plexi?

0
  • #17 01 Paź 2017 23:18
    wada

To tak w ramach chwalenia się to akurat nie mam przy sobie zdjęć wielkich kasetonów albo ekranów wystawowych ale przykładowo litera "A" ostatnio z napisu ARKADY WROCŁAWSKIE Podświetlany sufit lub panel świetlny LED
    Wysokość litery 2,5m szerokość boku (ramienia litery) 55cm , głębokość podświetlenia 8cm.
    każdy bok podświetlony czterema liniami łańcuchów modułów jakie ci proponowałem w sumie 230 modułów, dodatkowe utrudnienie to front z szarego poliwęglanu na którym okropnie widać wszelkie smugi i interferencje, ale napis miał być w dzień widoczny jako czarny a w nocy dobrze widoczny z 2 km jako biały.
    Fotka testowa klosza jak rozkłada się światło, zrobiona w dzień na białym stole, ale światło jest tak silne że aparat zgłupiał i tło wyszło czarne. Ale głównie chodziło o sprawdzenie czy świeci równomiernie , bo aparat lepiej widzi niuanse niż oko, a czasami wystarczy moduł przesunąć o 5mm aby pozbyć się smugi.
    Więcej fotek na moim www

0
  • #18 02 Paź 2017 04:21
    oun
    Poziom 17  

@wada Aparat lepiej widzi niuanse niż oko ale zdjęcie nie oddaje rzeczywistego obrazu i najlepiej to widać na przykładzie białego stołu ;)
    Przeglądałem moduły i u nas, na chipie Epistar 2835 znalazłem jedynie w barwie 6000-7000k, choć widzę, że produkują też w barwie cieplejszej Link
    Mam pewne obawy czy do kuchni barwa 7000k i CRI 75, nie okażą się problematyczne. Wydaje mi się, że odpowiednią byłaby barwa neutralna, tj. 4000-4500k.
    Zwróciłem też uwagę na moduł z chipem Samsunga, o mocy 0,24W i 30 lumenach, z CRI 80 Link
    Myślę, że 30 lumenów z modułu, przy ilości 440szt, będzie aż nadto i nie zajdzie potrzeba doświetlania blatu, choć nie mam pojęcia ile światła pochłonie ta folia transparentna.
    Na chipie Epistar 2835 znalazłem też moduł 0,48W/45 lumenów Link i moduł podświetlania matrycy LCD 2835/65Lm/0,65W Link oraz gotowe siatki/taśmy z modułami Link
    Prostowanie sufitu mnie wykończyło i skłaniam się ku oświetleniu punktowemu, choć dotychczas faworyzowałem krawędziowe :D Nie mniej - ilość modułów mnie zniechęca...

0
  • #19 02 Paź 2017 05:24
    wada

Cip - Wisłodzka pisała nieważne jak byle było by przyjemnie, a przyjemnie będzie jak będziesz miał naturalną biel 4500K wszystkie kolory są najlepiej widoczne bez tego sinego nalotu - nawet własna facjata nie będzie trupia.
    - Moduły samsunga też są idealne i soczewki ładnie to rozpraszają na jajowate kółka
    - Moduły 0,48W okrutnie się grzeją i za bardzo nie wierzę w ich długą trwałość.
    - moduł podświetlania matrycy LCD 2835/65Lm/0,65W też się nieźle grzeją i dodatkowo nie świecą kołem, ale z bliska to jest kilka okręgów w okręgu i potrzebna większa odległość lub dodatkowy dyfuzor
    - a siatki mają za duże odległości, i odległość od foli musiała być dużo większa, podobną siatkę testowaliśmy i dopiero powyżej 12cm było fajnie

A taka ilość dość szybko się montuje, wcześniej pisałem jak, gdybyś miał większą odległość od sufitu to można byłoby dać moduły potrójne i dużo ich mniej, no ale niestety - cierp ciało jak żeś tak chciało.

0
  • #20 02 Paź 2017 13:18
    oun
    Poziom 17  

Celował będę w moduły o mocy 0,24W, a siatka której link przesłałem ma ledy z soczewkami o kącie padania światła 160 i w wersji 400Lm rozmieszone co 83mm x 93mm, a w wersji 1390Lm co 50mm x 50mm lub 93mm z minimalną głębokością podświetlenia 20mm.

0
  • #21 02 Paź 2017 13:26
    wada

Ale popatrz jakie soczewki ma ta siatka, nie są matowe i świecą jakimiś dziwnymi esyfloresami, okręgami itp i na małej odległości bez dodatkowego dyfuzora jest paskudnie dopiero oddalenie na około 12 cm powoduje nałożenie się tego bałaganu świetlnego i jest równa tafla

Popatrz na ich zdjęcie https://sc01.alicdn.com/kf/UT87cS.XrpXXXagOFbXU/200330185/UT87cS.XrpXXXagOFbXU.jpg i prawa strona jego - widać jakimi smugami świecą te diody

0
  • #22 02 Paź 2017 15:38
    oun
    Poziom 17  

Z rozłożeniem światła trudno się sugerować zdjęciem, a o ile dobrze widzę to soczewki mają takie same jak te do matryc LCD
    Zauważ w jak płytkich stelażach je montują (2cm).

0
  • #23 02 Paź 2017 15:58
    wada

Ja z praktyki wiem że te przeźroczyste soczewki z tą wytłoczoną kratką, bez dodatkowego dyfuzora jak w matrycach, świecą paskudnie - w kratkę - na małych odległościach.
    typowa soczewka z wytłoczonymi pierścieniami Fresnela, i w dodatku matowa daje najlepsze światło i równomierne.

I czy naprawdę nie widzisz tych promieni i nierównomiernej aureoli światła koło ledów
    na ich stronie jest więcej zdjęć i widać to bardzo wyraźnie

Popatrz jakiego oszustwa dokonali na tym zdjęciu - powiększ je
    https://sc01.alicdn.com/kf/UT8b.YHXb8aXXagOFbXl/200330185/UT8b.YHXb8aXXagOFbXl.jpg
    pleksa z naklejoną białą folią - strata światła ponad 50% a i tak widać moduły.

No cóż napisałem ci już bardzo dużo - a wybór i tak należy do ciebie

0
  • #24 02 Paź 2017 18:03
    oun
    Poziom 17  

@wada widzę te promienie i tą aureolę także ale na zdjęciach Justyniuni też widzę cienie i to znaczne, a w rzeczywistości ponoć ich nie widać. To niekoniecznie jest pleksa z białą folią, to może być dyfuzor np. taki Link. Trudno dociec zważywszy, że każdy kupiec swój towar chwali. W wolnej chwili napiszę do nich i może coś się rozjaśni.

0
  • #26 02 Paź 2017 19:55
    oun
    Poziom 17  

Przy powiększeniu do 300% okazuje się, że to na co zwracasz uwagę nie jest szybą z źle przyciętą folią lecz fragmentem aluminiowego radiatora listwy LED skierowanych ku górze lub w drugą stronę, bo zdaje się jest to kaseton dwustronny.

0
  • #27 04 Paź 2017 01:27
    oun
    Poziom 17  

@wada czy do podświetlania próbowałeś stosować taśmy LED? Nie ukrywam, że byłoby to najbardziej zasadne ekonomicznie (pomijając pobór prądu) i gdyby tak założyć na nie klosz z PMMA który ponoć lepiej przepuszcza światło.
    Sprzedawca z Allegro informuje mnie, że taki klosz rozproszy światło do 160° Link, w co wątpię ale może taki Link? Może więc licząc się ze stratą światła zasadniej będzie pójść w tym kierunku?

Przeglądałem rodzaje taśm LED z diodami 2835 i poniżej przykładowe zestawienie.

LpModelIlość LED/mMoc/mLm/mNapięcieKątCenaOferty
    1.Taśma 600 LED1209,672012140°9,45Link
    2.LED Premium 2835 slim7212,2158612b.d.12,90Link
    3.Taśma LED 2835 30307225,6281612b.d.14,90Link
    4.Taśma Premium 2x14421231012b.d.10,90Link
    5.TAŚMA PREMIUM 24V16014,4177524120°35,00Link
    6.TAŚMA DELUX 24V16014,4192024b.d.43,90Link
    7.TAŚMA 2835x2 230V18014,4990230120°17,99Link
    8.TAŚMA 2835x3 230V276221520230120°24,99Link
    9TAŚMA 2835x1 230V604,8300230120°6,99Link

Rzuć proszę okiem.

0
  • #28 04 Paź 2017 09:57
    wada

oun napisał:
    @wada czy do podświetlania próbowałeś stosować taśmy LED? Nie ukrywam, że byłoby to najbardziej zasadne ekonomicznie (pomijając pobór prądu) i gdyby tak założyć na nie klosz z PMMA który ponoć lepiej przepuszcza światło.

Wychodzi dużo drożej a trwałość jest i tak niepewna.
    Dobra taśma LED na PCB z grubej miedzi, aby odprowadzić ciepło kosztuje drogo, cała reszta innych jak się zamknie w jakimś kloszu, czy kasetonie zaczyna już padać po pół roku, a z tymi drogimi też różnie bywa.
    W firmie od 3 lat staramy się nie używać taśm LED, jedynie używamy do podświetlania krawędziowego w plekse i to taśmy z najwyższej półki, a one i tak potrafią zdychać , a najczęściej to nierównomiernie świecić.
    Ale mają podstawową zaletę, mamy dodatkowy zarobek, bo średnio miesięcznie do ośmiu reklam gabarytowych poprawiamy po innych firmach co dały taśmy LED :D i klient płaci bez targowania się :D

A Sprzedawca, jak sprzedawca, towar musi sprzedać, a klient szuka zawsze najtaniej :D

0
  • #29 13 Paź 2017 17:06
    oun
    Poziom 17  

Wracając do tematu dopytam czy znasz moduły LED na chipie SANAN, bowiem tylko takie znalazłem w odpowiedniej barwie?

Ewentualnie 3xLED, 150° Link

0
  • #30 01 Gru 2017 02:36
    oun
    Poziom 17  

Dziękuję za okazaną pomoc, sufit od dwóch tygodni gotowy.
    Szczególne podziękowania dla @wada

Na zdjęciu tak jakby widać plamy których w rzeczywistości oko nie dostrzega, i dodam że kolor ścian to idealnie biały.

0