Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Komputer Siemens Esprimo P5925 - Komputer restartuje się

tomasz.ryszard 30 Sep 2017 12:25 1353 16
Optex
 • #1
  tomasz.ryszard
  Level 10  
  Witam
  Komputer sam restartuje się nieregularnie tj w różnym czasie od załączenia komputera. Czasami już w trakcie ładowania systemu, czasami po kilku minutach a czasami po kilku godzinach pracy systemu.
  komputer zachowuje się więc bardzo niestabilnie. Po samoczynnym restarcie raz wraca na pewien czas do pracy w systemie lub w gorszym przypadku restartuje sie w trakcie ponownego ładowania systemu, a w najgorszym przypadku resetuje się raz po razie w odstępie kilku lub kilkunastu sekund. Bywają też sytuacje, że restart następuje po dłuższym czasie od samoczynnego zamknięcia systemu; po kilkunastu minutach a nawet dłużej.
  Samoczynne restarty zdarzają się przy pełnej konfiguracji sprzętowej:
  1. płyta główna z procesorem + pamięci + karta graficzna zewnętrzna + dysk twardy + DVD ROM + zasilacz firmowy Siemens 300 W
  jak i przy minimalnej (dla wykluczenia pewnych podzespołów czy nie powodują opisanego problemu):
  2. płyta główna z procesorem + pamięci + karta graficzna (wbudowana w płytę) + zasilacz firmowy Siemens 300 W
  Restarty wystąpiły także w konfiguracji minimalnej z podstawionymi sprawnymi podzespołami:
  3. płyta główna z procesorem (niezmieniona) + pamięci (podstawione sprawne - testowane w 6 przejściach programem Mtest 86+) + dysk twardy (podstawiony z systemem win7 64 bit, testowany programem victoria - bez bad sektorów ) + zasilacz firmowy Siemens 300 W przełożony z identycznego sprawnego komputera Fujitsu P5925).
  Na płycie głównej nie widać spuchniętych kondensatorów. Jaki podzespół jest uszkodzony: płyta główna, procesor? Co jest przyczyną dziwnych nieregularnych restartów?
 • Optex
 • #3
  tomasz.ryszard
  Level 10  
  Dzięki za szybka odpowiedź:
  W dzienniku zdarzeń: (Narzędzia administracyjne>Dziennik zdarzeń):
  Krytyczne
  - identyfikator: 41
  - źródło: Kernel-Power
  - dziennik: system
  - ostatnia godzina:1
  - 24 godziny: 2
  - 7 dni: 4
  Błędy
  Nie zdążyłem zapisać zarejestrowanych zdarzeń o błędach gdyż w tym momencie komputer zresetował się i wyłączyłem go.
  Gdzie można znaleźć plik dziennika zdarzeń aby można go było odczytać na sprawnym drugim moim komputerze (laptopie)?
  Jakie można wyciągnąć wnioski z zapisów dziennika zdarzeń które udało mi się zanotować?
 • #5
  tomasz.ryszard
  Level 10  
  OK. Ponieważ mam dwa takie same komputery z identycznymi zasilaczami (drugi komputer kupiłem jak się zaczęły problemy z tym pierwszym) to podłączyłem ten zasilacz z sprawnego komputera do szwankującego i nic to nie dało - dalej były restarty. Stąd wnioskuję z tych dwóch wymienionych przez ciebie przyczyn, że w grę wchodzi tylko sekcja zasilania na płycie głównej komputera. Jak się upewnić, że rzeczywiście to to?
  Zmierzyć miernikiem napięcie na kondensatorze płyty? Tylko na którym?. Ile powinno wynosić (jaki jest zakres dopuszczalnych napięć)? W załączeniu zdjęcie płyty (mogę zrobić więcej bardziej szczegółowych zdjęć)
  Komputer Siemens Esprimo P5925 - Komputer restartuje się
 • Optex
 • #6
  DriverMSG
  Admin of Computers group
  W pierwszej kolejności zdemontuj płytę gł. z obudowy. Zrób dokładny przegląd optyczny (zmiany kolorów na laminacie, stan kondensatorów itd.).
  Podłącz całość do testów poza obudową (wykluczysz ewentualnie zwarcia do obudowy, niesprawne peryferia, czy nawet sam przycisk, włącznik płyty gł.).

  Jeśli płyta gł. uległa uszkodzeniu, to jej naprawa będzie zupełnie nieopłacalna. Co najwyżej można by w niej wymienić kondensatory elektrolityczne.
 • #7
  tomasz.ryszard
  Level 10  
  Zrobię zgodnie z sugestią dokładny ogląd płyty po wymontowaniu z obudowy komputera i podłączę do zasilacza z sprawnego komputera. Nie znam się dobrze na komputerach ale domyślam się, że napięcia jakie dostarcza zasilacz na płytę są na niej dalej powiedzmy stabilizowane bo do czegoś te kondensatory na płycie głównej służą. Kondensator elektrolityczny na płycie, z którego wyciekł elektrolit prawdopodobnie zmienia w czasie swą pojemność i wpływa na ostatecznie na napięcie jakie jakie otrzymuje zasilany na płycie element (procesor, pamięci, kontrolery dysków itp).
  Wiem, że naprawa inna niż wymiana kondensatorów będzie nieopłacalna (za drugi komputer bez dysku i pamięci zapłaciłem z przesyłką 140 zł) ale bardzo chciałbym zlokalizować przyczynę gdyż za bardzo mi się dał ten komputer we znaki (pochłonął mi mnustwo na diagnozowanie usterki) i mimo wszystko chciałbym go uzdatnić bo wersja płyty w nim jest trochę lepsza (obsługuje niektóre procesory czterordzeniowe) niż ten nowo zakupiony używany prawie identyczny komputer (obsługa co najwyżej procesorów dwurdzeniowych).
 • #8
  tomasz.ryszard
  Level 10  
  Po wyjęciu płyty z komputera i dokładnym obejrzeniu nie widać uszkodzeń typu: spuchnięte kondensatory, przerwane ścieżki, osmolenia. Płytę wyjętą z komputera (z procesorem Intel Core Duo E8400 x 3 GHz ) i pamięciami RAM (2 moduły 1GB, DDR2, 800 MHz), uruchomiłem w konfiguracji minimalnej:
  - płyta przyłączona do monitora za pośrednictwem zintegrowanej z płytą karty graficznej,
  - podłączony dysk SATA II 250 GB,
  - podłączona mysz i klawiatura,
  - komputer podłączony do zasilacza, z nowo zakupionego identycznego komputera, ale jak się okazało po dłuższym jego testowaniu też się resetuje (wcześniej pisałem, że ten komputer jest sprawny).
  Przy takim podłączeniu sprzętu komputer nadal resetuje się samoczynnie losowo: raz od razu innym razem po kliku minutach a jeszcze innym razem po kilku godzinach.
  W związku z tym, że jak czas pokazał nowy, używany, drugi niedawno zakupiony identyczny komputer też się resetuje więc podejrzana jest nie tylko płyta główna (jak wcześniej sadziłem) ale także zasilacz ten z ostatnio zakupionego komputera, którego używałem do sprawdzania płyty głównej. Wobec tego sprawdziłem miernikiem cyfrowym takim za 15 zł z supermarketu napięcia na wyjściu z zasilacza na złączach 24 pin (zasilanie płyty) i 4 pin (zasilanie procesora) na płycie głównej pod obciążeniem (zasilacz zasila płytę główną i dysk twardy, pracuje system Windows 7)
  Wyniki pomiarów na złączu zasilania płyty głównej:
  - piny 1, 2, 12, 13 (+3,3 V - wartość nominalna) - 3,35 V - wartość zmierzona miernikiem
  - piny 4, 6, 21, 22, 23 (+5 V) - 5,07 V
  - piny 10, 12 (+12 V) - 12,01 V
  - pin 14 (-12 V) - 11,92 - 11,98 V
  - pin 20 (-5 V) - brak przewodu z zasilacza z takim napięciem
  - pin 9 (+5 VSB) - po włączeniu zasilacza do gniazdka: 5,09-5,011 V, po włączeniu komputera przyciskiem: 5,09-5,011 V
  - pin 8 (PG - power good +5 V) - wyłączony wyłącznik komputera: 0 V, włączony wyłącznik: 4,79-4,81 V (trochę niskie ale mieści się w 5% tolerancji: 4,75-5,25 V)
  Napięcia zmierzone na gnieździe płyty zasilania procesora:
  - pin 1 (+12 V) - 12,01 V
  - pin2 (+12 V) - 12,01 V
  Podsumowując zmierzone napięcia mieszczą się w granicach wymaganej 5% tolerancji, przy czym napięcie na pinie 8 (PG) bliskie jest granicy tej tolerancji.
  Teraz mam pytanie czy takie wyniki pomiarów upoważniają do stwierdzenia, że zasilacz jest sprawny? Czy to tylko wstępne, orientacyjne sprawdzenie zasilacza?. Oczywiście pomiary zostały wykonane gdy komputer pracował.
  Jak sprawdzić zasilacz czy jest sprawny w sytuacji gdy jest podejrzenie, że może on podawać chwilowo (np. setna część sekundy) bardzo zaniżone lub zawyżone napięcie, czego nie jesteśmy w stanie zaobserwować na zwykłym cyfrowym mierniku?
  Czy chwilowy skok napięcia na którejś z linii zasilacza (niemożliwy do zaobserwowania na prostym mierniku) może być przyczyną samo-restartu komputera?
  Jak (jakim sprzętem) dobre serwisy komputerowe sprawdzają zasilacze z taką usterką? Czy sam lub jaki serwis mógłby mi takiego gruntownego sprawdzenia dokonać?
  Pytam tak szczegółowo bo muszę potwierdzić lub wykluczyć podejrzenie o usterkę zasilacza a prostego samodzielnego sprawdzenia podejrzanego zasilacza poprzez podstawienie nowego w 100 % sprawnego nie mogę wykonać bo go nie mam a ponadto nie mogę użyć zamiennika bo ten zasilacz jest nietypowy bo posiada dodatkową wiązkę (złącze) do kontroli napięć zasilania przez BIOS czego inne zwykłe zasilacze nie mają.
  Na koniec mam jeszcze pytanie czy zasilacz, który nie wykazuje usterki przy pomiarze napięć zwykłym miernikiem a ma losowe skoki napięć może uszkodzić płytę główną? Zakupiłem na dniach samą używaną, wg sprzedawcy sprawną płytę główną i nie chciałbym jej uszkodzić podczas dłuższego testu z podejrzanym zasilaczem (w krótkim teście z tą nową płytą komputer nie restartuje się, z dłuższym testem wstrzymuję się do czasu potwierdzenia sprawności zasilacza).
 • #9
  Gismot
  Level 18  
  tomasz.ryszard wrote:
  Jak sprawdzić zasilacz czy jest sprawny w sytuacji gdy jest podejrzenie, że może on podawać chwilowo (np. setna część sekundy) bardzo zaniżone lub zawyżone napięcie, czego nie jesteśmy w stanie zaobserwować na zwykłym cyfrowym mierniku?

  Na zwykłym woltomierzu tego nie zaobserwujesz, potrzebny będzie oscyloskop.


  tomasz.ryszard wrote:
  Po wyjęciu płyty z komputera i dokładnym obejrzeniu nie widać uszkodzeń typu: spuchnięte kondensatory,

  To że wyglądają wizualnie ok, to nie oznacza, że są sprawne.
 • #10
  lisek
  Service technician RTV
  Odpal komputer z "samostartującej " Live CD Linux lub z USB
  - wyeliminujesz wadę systemu win
  * dysk odepnij
 • #11
  tomasz.ryszard
  Level 10  
  Zakupiłem tester do zasilaczy komputerowych. Podłączyłem tester jak na zdjęciach.
  Komputer Siemens Esprimo P5925 - Komputer restartuje się Komputer Siemens Esprimo P5925 - Komputer restartuje się
  1. Czy obciążenie zasilacza tylko twardym dyskiem jest wystarczające dla wiarygodności pomiarów?
  2. Czy wyświetlana wartość PG: 220 ms mieści się w normie? - jaki jest dopuszczalny zakres tego parametru?
  Tester wskazuje skoki w górę napięcia +3,3V w różnych odstępach czasu od załączenia zasilacza (pierwszy po: 2min 58 s, następne po: 3 min 06 s, 3 min 15 s, 5 min 12 s, 12 min 38 s, 12 min 41 s, 22 min 28 s), to przekroczenie wyświetlane jest na wyświetlaczu jako H.H (nie jest pokazywana wartość szczytowa) oraz sygnałem dźwiękowym. Przekroczenie jest chwilowe (na wyświetlaczu pokazywane jest powiedzmy przez sekundę).
  Ile czasu może trwać skok napięcia? Jaką przyjąć podstawę czasu (czas/działkę) oraz działkę napięcia (V/działkę) aby impuls napięcia zauważyć na oscyloskopie?
  Jak duży skok napięcia 3,3 V może spowodować samoczynny restart komputera (amplituda i czas trwania impulsu)?
  Ponadto chciałbym zapytać dokładnie do czego służy dodatkowa wtyczka zasilacza z trzema przewodami widoczna na zdjęciu (wg serwisu do komunikacji zasilacza z BIOSEM, ale dokładnie do czego?)
  Komputer Siemens Esprimo P5925 - Komputer restartuje się Komputer Siemens Esprimo P5925 - Komputer restartuje się
 • #12
  310artur
  Level 43  
  Każdy impuls z czasem ubije płytę. Więc i każdy z czasem spowoduje reset a w końcu któryś reset będzie już ostatni. Jeśli to skacze poza zakres pomiaru to skacze zdecydowanie za bardzo. Choć pewnie należałoby przeczytać instrukcje od testera i sprawdzić co owe H.H znaczy. Generalnie jeśli miernikiem jesteś wstanie zauważyć skok napięcia powyżej normy to zasilacz trzeba naprawić abo wymienić i oscyloskop tu potrzebny nie jest. Norma ATX mówi jasno napięcie w widełkach plus minus 5% zawsze. Wszelkie impulsy płyta musi sobie odfiltrować na kondensatorach. Jak nie da rady coś się upali.
  12 V przy niemal zerowym obciążeniu też biedne. 11,4 to absolutne minimum. Jak dołożysz tam ze 100W to pewnie wyleci poza zakres normy.
 • #13
  tomasz.ryszard
  Level 10  
  Podłączyłem tester zasilacza pod pod zasilacz oraz oscyloskop pod piny 24 (masa) i 13 złącza testera (+3,3V). Nastawy oscyloskopu:
  podstawa czasu: 2 ms / działkę, pokrętło wzmocnienia sygnału: 0,02 V / działkę. nastawa sondy pomiarowej: 1:10. Zasilacz obciążony tylko dyskiem twardym (czyli obciążenie tylko linii +5V). Stanowisko pomiarowe, ustawienia na oscyloskopie widoczne na zdjęciach.

  Komputer Siemens Esprimo P5925 - Komputer restartuje się

  Komputer Siemens Esprimo P5925 - Komputer restartuje się

  Komputer Siemens Esprimo P5925 - Komputer restartuje się

  Ciekawą rzeczą jest to, że po wpięciu oscyloskopu do gniazda testera tester nie sygnalizuje (na wyświetlaczu czy dźwiękiem) skoków napięcia + 3,3 V zasilacza. Jak to wytłumaczyć? Czy można przyjąć, że oscyloskop w pewnym stopniu obciąża badaną linię + 3,3 V i w ten sposób ogranicza (łagodzi) skoki (impulsy) napięcia o napięciu przekraczającym dopuszczalną wartość (3,3 V +/_ 5 %)
  Z pomiarów na oscyloskopie wynika, że amplituda (szczyt dolny - szczyt górny) tętnień napięcia wynosi około:
  2, 5 działki x 0,02 V / działkę x 10 = 0,5 V (+/_ 0,25 V) - są to cały czas występujące wahania (tętnienia) napięcia)
  Czyli napięcie (+3,3 V) zmienia się w zakresie od 3, 05 do 3, 55V
  Wykracza więc ono poza zakres dopuszczonej normą dla zasilaczy ATX 5% tolerancji (3,135 - 3,465) V
  Nie wiem jakie wahania występują na linii +3,3 V na nowym fabrycznie zasilaczu bo go nie mam i nie mogę poczynić porównania.
  Jak na początku wątku pisałem, komputer zasilany z tego zasilacza nie resetował się non stop, bywało że pracował do samoczynnego resetu nawet kilka godzin. Tętnienia występują cały czas więc nie one są przyczyną rese
  towania komputera. Na przebiegu tętnienia widać (rzadko) piki napięcia o odchyleniu od linii średniej krzywej tętnienia dochodzące do 0,6 V
  Proszę o komentarz do wykonanych pomiarów i wskazówki co do ewentualnej naprawy zasilacza.
  W następnym poście zrobię zdjęcie płyty zasilacza w miejscu gdzie przylutowany jest przewód (pomarańczowy) badanej linii zasilacza.
  Jeżeli ktoś ma lub wie skąd wziąć schemat zasilacza Siemens model NPS-300DB A to proszę dać znać.
 • #14
  lisek
  Service technician RTV
  Zasilacz mimo, że nie jest "najlepszy jakościowo" (300W) raczej z pomiarów wygląda ok.
  Patrz po rozwiązanich ATX zasilaczy firmy Newton Power > ona robi zasilacze opisywane jako NPS-.....
  Napisz na jakich układach oparto ten zasilacz.?
  - bazowała zazwyczaj na "watchdog" DNA1002 and UC3843


  Zrób jak pisałem w temacie z #10 13 Paź 2017 17:36
  Odpal Linux"a Live (CD lub USB) wyeliminujesz jeden z problemów.

  Na razie (dla mnie ) idziesz złym tropem :idea:

  p.s
  Płyta tam jaka masz D2584-A1 ? Link
  - na North Intel chipset Q35 (rev.A2)
  - jaka grafika w slocie 1.0 PCIE
 • #15
  tomasz.ryszard
  Level 10  
  lisek wrote:
  Zasilacz mimo, że nie jest "najlepszy jakościowo" (300W) raczej z pomiarów wygląda ok.


  Komputera używam głównie do internetu i prac projektowych (AutoCAD, Inventor), nie używam do gier więc moc zasilacza wydaje się w takim wypadku wystarczająca. Zastanawia mnie tylko dlaczego tester zasilaczy podłączony do zasilacza obciążonego jedynie twardym dyskiem wykazuje co jakiś czas przekroczenie w górę napięcia na linii +3,3V (wskazanie H.H i sygnał alarmowy) a gdy się podłączy do tej linii dodatkowo oscyloskop celem obserwacji przebiegów tester przekroczeń napięcia nie sygnalizuje.

  lisek wrote:
  Patrz po rozwiązanich ATX zasilaczy firmy Newton Power > ona robi zasilacze opisywane jako NPS-.....
  Napisz na jakich układach oparto ten zasilacz.?
  - bazowała zazwyczaj na "watchdog" DNA1002 and UC3843


  W zasilaczu znajdują się dwa układy scalone:
  1. WA103N-A
  19 J4713
  Komputer Siemens Esprimo P5925 - Komputer restartuje się
  2. UC 3845BN
  CPBK
  0718G
  Komputer Siemens Esprimo P5925 - Komputer restartuje się

  lisek wrote:
  Zrób jak pisałem w temacie z #10 13 Paź 2017 17:36
  Odpal Linux"a Live (CD lub USB) wyeliminujesz jeden z problemów.


  Rozumiem, że w ten sposób wyeliminuję system Windows 7, który mam zainstalowany na twardym dysku a także (co wynikało z twojej wcześniejszej wypowiedzi) twardy dysk z systemem Win 7, który w tym wypadku można odpiąć od płyty bo będzie niepotrzebny gdyż będzie go zastępował Linux Live z płyty (nie znam tego programu, o Linuksie jako systemie oczywiście słyszałem). Spróbuję.
  Dążąc do absolutnie minimalnej konfiguracji celem eliminacji maksymalnej ilości podzespołów mogących mieć wpływ na samo restartowanie się komputera testowałem parę dni temu przez noc (około 7 godzin) płytę z podłączonym twardym dyskiem ale na otwartym przez cały czas BIOSIE (na jednej z otwartych zakładek). Przez cały ten okres komputer nie zrestartował się (być może za krótko testowałem). Po wszelkich testach doszedłem do wniosku, że musi być uszkodzona albo płyta główna albo zasilacz. Jak pisałem na początku wątku wykluczałem procesor (podmieniałem), twardy dysk (formatowałem go i testowałem programem diagnostycznym Victoria - brak bad sektorów), pamięci RAM (Mtestem86+, 6 przejść) i system Widows 7 (ponowna instalacja na sformatowanym dysku, wcześniej na starym systemie wykonałem skanowanie Avastem po restarcie komputera. Być może jest na dysku wirus, którego nie usunął Avast i którego nie usunęło formatowanie-ktoś pisał, że formatowanie dysku nie usuwa wirusów, jak się ich pozbyć z twardego dysku gdy nie daje radę Avast i formatowanie dysku nie wiem).

  lisek wrote:
  Na razie (dla mnie ) idziesz złym tropem :idea:


  Na pewno błądzę bo aż tak dobrze nie znam się na komputerach, a zresztą usunięcie usterki w urządzeniu zachowującym się niestabilnie nie jest proste.

  lisek wrote:
  p.s
  Płyta tam jaka masz D2584-A1 ? Link
  - na North Intel chipset Q35 (rev.A2)
  - jaka grafika w slocie 1.0 PCIE


  Dzięki za link do danych technicznych płyty - dokładnie taką płytę mam zainstalowaną w komputerze.
  Od kiedy zaczęły się problemy z komputerem usunąłem kartę graficzną PCI-Expres (Quadro FX 1800) i do diagnozowania usterki monitor podłączony jest do karty graficznej zintegrowanej z płytą.
  Dodano po 7 [minuty]:

  PS
  Czy dysk przetestowany programem diagnostycznym Victoria, który nie wykazuje bad sektorów, można uznać za absolutnie sprawny. Czy też należy traktować jako dużo prawdopodobieństwo sprawności bo dysk może mieć wady, wpływające na samo restartowanie się komputera, których test nie wykrywa?
 • #16
  310artur
  Level 43  
  Masz zaplecze to może wymień kondensatory w zasilaczu? Nie zaszkodzi przecież. Albo pomierz je i zobacz co z nimi jest jak wolisz. Koszt raczej wielki by nie był a może pomoże. Możesz na sam początek namierzyć filtr linii 3,3V i ten jeden kondensator wymienić. Zobaczysz czy się pulsacje zmniejszą.
  Jakim dyskiem obciążasz zasilacz? Klasyczny HDD pobiera prąd z 12V i z 5V i taki dobrze by było podpiąć. Możesz zawsze na test podpiąć żarówki do każdej linii. Mogą być samochodowe do linii 12V i jakieś mniejsze na 5 i 3,3V. Dowiesz się jak obciążenie wpływa na odczyty. Tani test. Zamiast żarówek możesz wentylatory powpinać tylko czy wykopiesz gdzieś takie zasilane z 5V to nie wiem (zależy ile masz starego sprzętu) a takie będą też się kręcić na 3,3V.

  Pokaż całą tabele SMART dysku - odczytaj za pomocą cristal disk info. Chociaż jak odczytasz czym innym też dobrze byle całą było widać. Dysk sam w sobie jakoś mnie nie przekonuje ale sprawdzić możesz.

  Co do testu na Linuksie. Ułatwie ci. Linuks Mint
  https://www.linuxmint.com/download.php
  Wersje 32/64 bit weź tak jak masz windowsa.
  Utwórz sobie bootowalny pendrive z tym linuksem za pomocą tego:
  https://www.linuxliveusb.com/
  Uruchom PC bootując z pendrive. Uruchomi si się gotowy do użytku, prosty w obsłudze system, możesz go normalnie używać, jest przeglądarka i parę innych aplikacji. Za pewne spodoba ci się sama "zabawa" z nim to i czas nie będzie stracony.
 • #17
  tomasz.ryszard
  Level 10  
  Problem ostatecznie nie został rozwiązany. Zamykam temat.