Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Asus - x71Vn-7s027c - usterka klawiatury.

30 Wrz 2017 13:05 456 5
  • Poziom 16  
    Witam.
    Potrzebuję pomocy w ocenie sytuacji.
    W laptopie x71Vn-7S027C przestały odpowiadać niektóre klawisze klawiatury: 0, -, p, [, ;, / (być może jeszcze któryś) - umiejscowione są pionowo prawie w jednej linii. Korzystam z systemu Windows Xp SP3 32bit.

Oznaczenie na klawiaturze:
    Asus P/N:04GNED1KUS00-1
    DFE P/N:9J.N0B82.101
    S/N:0844012888

Sprawdziłem działanie klawiatury bez baterii - wymienione klawisze nadal nie działają.
    Nie działają także przy uruchomieniu Express Gate (system zintegrowany z laptopem).
    Na taśmie przyłączeniowej klawiatury nie widać uszkodzeń, zabrudzeń.
    Klawiatura USB działa bez zarzutu.

Ciut historii.
    Laptop ma ponad 4 lata, zwykle używany jest bez baterii. Wkładam ją raz na 2-3 miesiące.
    Kilka miesięcy temu musiałem wymienić zasilacz, gdyż na oryginalnym zaczęło się wahać napięcie (pulsowała dioda na zasilaczu).
    Lewy klawisz Ctrl był zawilgocony, ale po przeschnięciu działał.

Wątpliwości.
    Wymiana klawiatury nie jest zbyt skomplikowana. Raz już się do tego przymierzałem i wiem, ze trzeba zwrócić uwagę na układ gniazd śrub mocujących.
    Nie wiem czy istotny jest identyczny kształt klawisza Enter (są rożne w niby pasujących modelach).
    Nie wiem czy opisana usterka w działaniu ma przyczynę w klawiaturze czy płycie głównej laptopa (nie mam doświadczenia z takimi usterkami)

Liczę na opinię kogoś znającego się na rzeczy lub mającego wcześniej do czynienia z podobną usterką. Za pomoc bardzo dziękuję.

• Poziom 43  
    Wymień CAŁĄ klawiaturę a nie pojedyncze klawisze.
  • Poziom 16  
    Nie wierzę, że uszkodzone są pojedyncze klawisze. Nie tyle w tym samym czasie.

Gdyby uszkodzony był jeden, dwa klawisze wymieniłbym klawiaturę.
    Uszkodzone jest kilka rozmieszczonych niemal w jednej linii. Może to oznaczać uszkodzenie taśmy, fragmentu obwodu klawiatury odpowiadającego za te klawisze - w takiej sytuacji wymieniłbym klawiaturę.
    Jeżeli jednak uszkodzenie jest na płycie głównej, np. kontroler klawiatury, to jej wymiana nie pomoże.

Nie wiem czy możliwe jest uszkodzenie np. kontrolera klawiatury objawiające się akurat w taki sposób.
  • Pomocny post

Poziom 43  
    suncez napisał:
    Nie wierzę, że uszkodzone są pojedyncze klawisze.

Dobra, chyba żeśmy się nie dogadali - klawiatura w całości do wymiany, kontrolerem na płycie się nie przejmuj.
    suncez napisał:
    Raz już się do tego przymierzałem i wiem, ze trzeba zwrócić uwagę na układ gniazd śrub mocujących.

By była kompatybilna z Twoim modelem laptopa trzeba zwrócić największą uwagę.
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    suncez napisał:
    Nie wiem czy istotny jest identyczny kształt klawisza Enter (są rożne w niby pasujących modelach).

Nie ma to znaczenia.
  • Poziom 16  
    Bardzo dziękuję Wam za pomoc. Zamówiłem pasującą klawiaturę, powinna zostać dostarczona we wtorek. Podepnę ją i napiszę o efektach.

Dopisane.

Klawiaturę wymieniłem, wszystko działa. Choć dołożyłem starań, aby kupić jak najbardziej podobną klawiaturę, nie dostałem tego co zamówiłem.
    Na zdjęciu w aukcji klawiatura ma gniazda na śruby mocujące. Ta którą otrzymałem nie ma gniazd, trzymają ją tylko zaczepy, ugina się w środkowej części przy naciskaniu klawiszy. Trochę to irytuje.