Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Siemens SF64T354EU - Nie włącza się

Bartosz_B. 30 Sep 2017 14:54 3426 5
SterControl
 • #1
  Bartosz_B.
  Level 2  
  Szanowni Koledzy,

  Zmywarka nie reaguje na włącznik: diody na panelu sterowniczym nie świecą, wyświetlacz jest ciemny, nie startuje. Brak jakichkolwiek dodatkowych objawów, żadnego piszczenia, zapachu spalenizny, nic.

  Rozebrałem ją i przeprowadziłem parę testów. Jednak moja wiedza na temat elektroniki jest niewielka, dlatego bardzo mocno liczę na Waszą pomoc i odrobinę wyrozumiałości.

  Pierwsza sprawa: na gnieździe zasilania w sterowniku, gdzie wydaje mi się, że powinno być 230V, miernik pokazuje jedynie 0.2V (Rys. 1, niebieski okrąg). Czy tam rzeczywiście powinno być 230V?

  Jeden z przewodów podłączonych do tego gniazda w sterowniku (szaro-czarny) biegnie bezpośrednio do włącznika, którego działanie sprawdziłem: jest OK (230V, włączanie/wyłączanie działa). Drugi przewód (czerwony) niknie gdzieś w podstawie zmywarki do której nie udało mi się jeszcze dostać. Z włącznika do podstawy biegnie przewód biało-czerwony. Wydaje mi się, że znalazłem jego drugi koniec zaglądając przez otwór po przyłączu kabla zasilającego do zmywarki (tego biegnącego do gniazdka). Ale według miernika nie ma połączenia między końcem biało-czerwonego przewodu znajdującym się przy włączniku, a jego drugim końcem w podstawie zmywarki. Nie wiem jednak, czy jest to ten sam przewód. Więc tę poszlakę traktuję z dystansem.

  Kolejna obserwacja, chyba najważniejsza: duży rezystor w sterowniku, zaznaczony na Rys. 1 czerwonym okręgiem, nie jest drożny (wybaczcie laickie określenie). Na zdjęciach zauważyłem, że na jego powierzchni jest pęknięcie od strony przekaźnika (Rys. 1 i 2), a obudowa przekaźnika ma na sobie przypalony ślad. Inne rezystory zdają się być OK.

  Siemens SF64T354EU - Nie włącza sięSiemens SF64T354EU - Nie włącza się


  I teraz pytanie do Kolegów: co dalej począć? Czy winny jest sam sterownik i jego wymiana lub próba naprawy powinny być wystarczające? Czy przyczyna może być inna i jeśli podłączę nowy sterownik, stanie się z nim to samo? A jeśli wszystko wskazuje na sam sterownik, to czy próbować go naprawiać (jak?), czy kupić nowy?

  Będę bardzo wdzięczny za wszelką pomoc!
 • SterControl
 • Helpful post
  #2
  Pedros050
  Level 43  
  Witam.
  Z fotografii wynika, że ten zielony rezystor jest przepalony i nadaje się do wymiany. A ten układ przy przetwornicy nie jest też pęknięty LNK304GN albo mi się wydaje?
 • SterControl
 • #3
  Bartosz_B.
  Level 2  
  Dziękuję za odpowiedź! Ten układ scalony ma na sobie małą rysę, też zwróciła moją uwagę. Czyli zacznę od wymiany tych dwóch elementów. Tak z ciekawości, po czym widać na zdjęciu, że rezystor jest przepalony? Chodzi o to pęknięcie, czy ten nalot na jego powierzchni?

  I mam jeszcze jedno pytanie, które aż wstyd zadawać. Nie potrafię odczytać wartości tego rezystora. Jaki jest kolor tego trzeciego paska? To jest taki jakby różowy - to ma być pomarańczowy? Czyli 18K?

  Edit:
  Odpowiem samemu sobie: ten rezystor to oczywiście 100Ω, a paski to brązowy - czarny - brązowy, tylko kolory są nieczytelne w wyniku spalenia :)
 • Helpful post
  #4
  TONI_2003
  Moderator
  Bartosz_B. wrote:
  Nie potrafię odczytać wartości tego rezystora.
  Oczywiście da radę proszę oto wartość 100Ω :D
  Siemens SF64T354EU - Nie włącza się
 • #5
  Bartosz_B.
  Level 2  
  Tak, w toku śledztwa sam dotarłem do innych zdjęć tych sterowników bez spalonego rezystora i to okazało się kluczem do rozwiązania zagadki. :)
 • #6
  Bartosz_B.
  Level 2  
  Panowie, po wymianie rezystora i układu zmywarka ożyła i wygląda na to, że działa bez zarzutu. Dziękuję za pomoc! :)