Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Napięcia po stronie DC - PE

bimki 03 Paź 2017 10:55 7554 255
    bimki
    Poziom 15  
    układ sieci mam TT - przynajmniej tak jest napisane na skrzynce na ulicy.

Przewody są nowe, zarówno ten z ulicy do domu (4x10, drut CU), jak i ta linka - szukałem czy nie ma śladów po myszach, ale nie widziałem.
  • TermopastyTermopasty
    kosmos99
    Poziom 35  
    Możliwe, że to będzie przyczyna. Ciekawe czy producent falownika w ogóle dopuszcza taką różnicę potencjałów pomiędzy N-PE.
    prose
    Poziom 33  
    Na TT dopuszcza do 30 V.

Dodano po 2 [minuty]:

Pomiar napięć AC między N, L i PE na falowniku oraz w podzakresie:
    N-PE: musi być mniejszy niż 0,3 V w sieci TN-C; Mniejsze niż 30 V w sieciach TT.
    bimki
    Poziom 15  
    zostało wszystko pomierzone pętlą zwarcia i dla N wynosi ona 0.6, dla PE wynosi 1.5 - mierzone w kilku miejscach, w tym także przy falowniku.
    Koleś mówi, że po stronie prądu zmiennego jest na pewno wszystko ok - oglądał połączenia, przekroje kabli i mowił, że uziemienie jest na tyle dobre, że nie trzeba dodatkowych prętów dawać.

Okazało się, że mam w rozdzielni nie podpięte nigdzie ograniczniki DEHNguard (http://www.dehn.pl/docs/publikacje/przepieciowa/karty/karta_katalogowa_dehnguard_s.pdf) więc je podepnę w tą fazę.

Pozostaje szukać problemu po stronie DC... to by tez miało pokrycie w tym, że w Aurorze jest popalone wszystko tylko po DC.

Dodano po 5 [minuty]:

Aha - falownik po stronie DC pokazuje takie coś:

Residual current 0.000 A
    Insulation resistance 2,579.00 kOhm
    DC measurements
    Power [A] 0 W
    Power [B] 0 W
    Voltage [A] 267.50 V
    Voltage [B] 266.80 V
    Current [A] 0.000 A
    Current [B] 0.000 A

gdy było wszystko ok, to pokazywał też ampery - a teraz są tam zera...
    Leon444
    Poziom 23  
    No to jeśli po stronie AC jest wszytko ok, to na wszelki wypadek poproś tego elektryka o jakiś papier z pomiarów...
    Pozostaje DC, wywaliłeś ochronniki to teraz przydało by się sprawdzić ten string co na nim wywalało, panel po panelu jeśli chodzi o zwarcie do ramy, myślę że jak już to zrobisz to możesz być pewny że wszystko masz ok...
    P.s.
    odłącz uziemienie paneli od uziemienia domu (rozetnij tą bednarkę) .
  • TermopastyTermopasty
    bimki
    Poziom 15  
    ok, rozetnę ją - ale mam jeszcze pytanie - ktoś pisał o uziemieniu minusów na DC - warto to robić? Jak sie to robi?
    prose
    Poziom 33  
    bimki napisał:
    gdy było wszystko ok, to pokazywał też ampery - a teraz są tam zera...
    Ampery pokaże jak uruchomi się falownik ,tak pokazuje u mnie ,na początku jest 0 A, ampery pokazuje przy obciążeniu. Zrób tak jak ci kolega @Leon444 napisał.

Dodano po 1 [minuty]:

bimki napisał:
    ktoś pisał o uziemieniu minusów na DC - warto to robić? Jak sie to robi?
    Nie rób tego .Nie masz cienkowarstwowych paneli żeby to robić.
    bimki
    Poziom 15  
    ok, a co to takiego jest w pomiarach po stronie AC?

Excitation type of cosPhi Overexcited

Dodano po 1 [minuty]:

prose napisał:
    Ampery pokaże jak uruchomi się falownik ,tak pokazuje u mnie ,na początku jest 0 A, ampery pokazuje przy obciążeniu. Zrób tak jak ci kolega @Leon444 napisał.

no możliwe, teraz tylko słychać przekaźniki jak cykają, ale sie nie uruchamia urządzenie - pewnie cos już popalone :/
    prose
    Poziom 33  
    Ciekawe czy nie czasami przekaźnik kiedyś naprawiałem jeden stary inwerter i nie mogłem dojść co jest grane dopiero jak rozebrałem go na części to się okazało o co chodziło też wszystko wyświetlał i błąd z siecią.Napięcia po stronie DC - PE
    bimki
    Poziom 15  
    no to jeśli u mnie to też przekaźnik ze strony DC, to może wyjęcie odgromników coś da.

Jak mogę pomierzyć panele i ich przebicie do obudowy - można to zrobić o dowolnej porze, czy musi być pod obciążeniem?
    Jan_Werbinski
    Poziom 33  
    kosmos99 napisał:
    RCD są stosowane do ochrony przeciwporażeniowej i chronią obwody odbiorcze i to one powinny być nim zabezpieczone, a nie same falowniki.

To że normy i podręczniki nie przewidziały istnienia innych obwodów niż odbiorcze, to wszyscy wiemy.
    Problem w tym że na temat PV się nie wypowiadają.

Niektórzy producenci falowników zalecają ich zabezpieczenie RCD po stronie AC. Można też sobie wyobrazić sytuację upływu na przewodzie pomiędzy falownikiem a ZE.
    kosmos99
    Poziom 35  
    WLZ ty RCD zabezpieczane nie sa. Maszyny przemyslowe rowniez.
    Z falownika bezposrednio zadnego odbiornika nie zasilasz, tylko za posrednictwem gniazd, ktore takie zbezpieczenie jesli powinny to maja.
    Leon444
    Poziom 23  
    bimki napisał:
    Jak mogę pomierzyć panele i ich przebicie do obudowy - można to zrobić o dowolnej porze, czy musi być pod obciążeniem?

W dzień musisz to zmierzyć, nie pod obciążeniem bo każdy panel musisz rozłączyć i miernikiem sprawdzić czy nie ma przejścia do ramy, osobno plus osobno minus, jak też rozłączysz panele to możesz zmierzyć punkt zwarcia, czy wszystkie są takie same, czyli miernik ustawiasz na pomiar A (przynajmniej 10A) i wsuwasz we wtyki MC4 i patrzysz na wartości punktu zwarcia...

bimki napisał:
    Residual current 0.000 A

Przecież prąd (A) dopiero pokazuje jak panele są obciążone czyli falownik musi pracować. W każdym innym przypadku będzie zawsze zero.

prose napisał:
    bimki napisał:
    ktoś pisał o uziemieniu minusów na DC - warto to robić? Jak sie to robi?

Nie rób tego .Nie masz cienkowarstwowych paneli żeby to robić.

Pisałem o tym że nie należy tego robić, nie możesz czytać wybiórczo, jak byś to zrobił (uziemił na minusie panele MONO) przy falowniku bezpośrednim bez trafo to dopiero były by fajerwerki, a możliwe właśnie że coś takiego się u Ciebie stało, czyli doziemienie DC...

bimki napisał:
    Excitation type of cosPhi Overexcited

To chyba przesunięcie cosinus na fazie, czy coś takiego, każdy inwerter ma coś z tym cosinusem napisane, przeważnie 1 i zakres od 0,9 do 1,1 ? chyba, to jest jakieś przesunięcie fazowe czy synchronizacja fazowa , czy coś takiego, ale trudno mi mówić bo aż tak się nie znam na tym...

Dodano po 5 [minuty]:

Twój układ sieci to TT czyli:

Czyli mając zwarty kabelkiem w rozdzielni PE z N miałeś na pewno nie prawidłowo...
    bimki
    Poziom 15  
    Leon444 napisał:
    W dzień musisz to zmierzyć, nie pod obciążeniem bo każdy panel musisz rozłączyć i miernikiem sprawdzić czy nie ma przejścia do ramy, osobno plus osobno minus

- skoro mam mierzyć omomierzem czy jest przejście, to czemu nie moge tego robić wieczorem gdy słońca brak?
    - czy moge najpierw cały string,a rozbijać go na panele dopiero jakby coś wyszło czy trzeba każdego z osobna?
    Leon444
    Poziom 23  
    Moim zdaniem lepiej w dzień, ponieważ gdy będą prądy może ujawni się uszkodzenie, po za tym zmierzysz punkt zwarcia i sprawdzisz czy wszystkie panele są sprawne...
    Ja po takich przejściach pomierzył bym każdy panel z osobna, nawet dla porównania, ale jak chcesz...
    bimki
    Poziom 15  
    czyli każdego rozłączyć i:
    1) omomierzem + - rama
    2) omomierzem - - rama
    3) amperomierzem + -
    jutro będzie pochmurno, ale sucho wiec moge wejść na dach.
    theo33
    Poziom 22  
    bimki napisał:
    Leon444 napisał:
    W dzień musisz to zmierzyć, nie pod obciążeniem bo każdy panel musisz rozłączyć i miernikiem sprawdzić czy nie ma przejścia do ramy, osobno plus osobno minus

- skoro mam mierzyć omomierzem czy jest przejście, to czemu nie moge tego robić wieczorem gdy słońca brak?
    - czy moge najpierw cały string,a rozbijać go na panele dopiero jakby coś wyszło czy trzeba każdego z osobna?

Myślę że uniwersalnym omomierzem to by można jak w stringu szeregowo byłyby 2-5 paneli jak jest znacznie więcej to miernik pokaże przerwę, bo jest za niskie napięcie zasilania miernika, można spróbować wpinając się co kilka szt. i zamieniając biegunowość miernika.
    A za dnia to raczej sprawdzaj voltomierzem bo i tak na panelach pojawi się napięcie i omomierz może pokazać nieprawdziwe wyniki.

Dodano po 20 [minuty]:

A pętlę zwarcia to do N mierzył z każdej fazy? bo przyglądając się Twoim pomiarom napięcia przy obciążeniu to spadek wychodzi ok. 5% więc też o tyle samo wzrośnie napięcie przy pracy inwertera z taką mocą, tylko nawet gdyby napięcie przekroczyło dopuszczalną wartość dla tego inwertera to powinien się wyłączyć a nie od razu uszkodzić, chyba że jakieś za wysokie przepięcie w sieci się pojawiło np. łączeniowe bo nie tylko od wyładowań atmosferycznych mogą być. I te ochronniki z jak najkrótszymi przewodami wskazane jest podłączyć bo 100% gwarancji nie ma ale bardzo często uchronią urządzenie.
    bimki
    Poziom 15  
    Mierzone były wszystkie fazy w rozdzielni, a potem dodakowo kabel przy samym falowniku.
    DEHNguard'a założyłem dzisiaj na fazę falownika (mam tylko 2 sztuki, więc chronią N i L1).

Poprzedni falownik, Aurora, ma obrażenia tylko po stronie DC - wiec jedyne co miałoby jakiś sens, to tyle, że napięcie z paneli pojawiło się w PE - ale to też jest trochę dziwne, bo ten prąd musiałby przebyć około 20m w ziemi, żeby bednarkami wrócić do rozdzielni głównej...

Z kolei błąd Link który miał miejsce przed spaleniem nie sugeruje niczego zwiazanego z DC. Gdy wystąpił ten błąd, wybiło bezpieczniki AC oraz DC na jednym stringu.

Aha, tego chyba nie pisałem, a może być istotne - falownik działał przez kilka minut na jednym stringu. Dopiero po kilku minutach zauważyłem, że wybiło ten jeden string DC, gdy go przełączyłem, to wtedy usłyszałem niepokojące dźwięki i po tym falownik przestał produkować :/

Natomiast ten błąd Link sugeruje np. pomylenie N i PE, co nie miało miejsca.

Dodano po 11 [godziny] 44 [minuty]:

sprawdziłem jeden string - znalazłem jeden panel, który ma 1.2V do ramy (nie pamiętam czy na + czy na -) - czy to dopuszczalne czy można dać do reklamacji?
    tantalos1
    Poziom 16  
    bimki napisał:
    Mierzone były wszystkie fazy w rozdzielni, a potem dodakowo kabel przy samym falowniku.
    DEHNguard'a założyłem dzisiaj na fazę falownika (mam tylko 2 sztuki, więc chronią N i L1).

Poprzedni falownik, Aurora, ma obrażenia tylko po stronie DC - wiec jedyne co miałoby jakiś sens, to tyle, że napięcie z paneli pojawiło się w PE - ale to też jest trochę dziwne, bo ten prąd musiałby przebyć około 20m w ziemi, żeby bednarkami wrócić do rozdzielni głównej...

Z kolei błąd Link który miał miejsce przed spaleniem nie sugeruje niczego zwiazanego z DC. Gdy wystąpił ten błąd, wybiło bezpieczniki AC oraz DC na jednym stringu.

Aha, tego chyba nie pisałem, a może być istotne - falownik działał przez kilka minut na jednym stringu. Dopiero po kilku minutach zauważyłem, że wybiło ten jeden string DC, gdy go przełączyłem, to wtedy usłyszałem niepokojące dźwięki i po tym falownik przestał produkować :/

To sugeruje, że albo masz uszkodzony ochronnik na tym stringu, na którym wybiło zabezpieczenia albo jeden z paneli w tym stringu ma przebicie do obudowy a tym samym do PE. Ja bym stawiał na uszkodzony ochronnik.
    Zwykłym omomierzem raczej nie wykryje się uszkodzonego ochronnika. Potrzebny jest przyrząd, który zmierzy rezystancję przy napięciu znamionowym ochronnika, w tym wypadku 500V.
    bimki
    Poziom 15  
    a to przebicie 1.2V, o którym pisałem wyżej przed chwilą - nie może byc problemem? To właśnie na tym stringu, który wybija...

Dodano po 52 [minuty]:

Poszedłem sprawdzić jeszcze raz ten panel i było ok, nie mogłem uwierzyć i znalazłem takie oto przetarcie:

czyżby to było źródło tych wszystkich problemów?
    Zaraz skrócę kabel i założę nową wtyczkę - ale pytanie czy to mogło być to?
    tantalos1
    Poziom 16  
    bimki napisał:
    a to przebicie 1.2V, o którym pisałem wyżej przed chwilą - nie może byc problemem? To właśnie na tym stringu, który wybija...
    Dodano po 52 [minuty]:
    Poszedłem sprawdzić jeszcze raz ten panel i było ok, nie mogłem uwierzyć i znalazłem takie oto przetarcie:

czyżby to było źródło tych wszystkich problemów?
    Zaraz skrócę kabel i założę nową wtyczkę - ale pytanie czy to mogło być to?

To mogło być to, zwłaszcza gdy przetarcie było w pobliżu innego uziemionego elementu ale 100% pewności nie ma. Lepiej więc posprawdzać też resztę obwodu.
    bimki
    Poziom 15  
    no dzisaj byłem 3h na dachu i sprawdziłem wszystkie 16 paneli, każdy kabel przeglądnąłem - teraz po spięciu stringów między obudowami, a + lub - jest poniżej 4V. Rano widziałem tam nawet 60.
    To miejsce ze zdjęcia dotykało profili aluminiowych uziemionych.

No dobra, a w jaki sposób taku upływ szkodziłby inwerterowi?
    theo33
    Poziom 22  
    To że rano było napięcie wyższe to przy takim przetarciu raczej jest wytłumaczalne, wilgoć.
    Ale w takim przypadku inwerter powinien pokazać błąd izolacji i się wyłączyć.
    A to że zadziałało zabezpieczenie na DC i to 16A to raczej nie z tego powodu bo nawet przy całkowitym zwarciu tego stringu takiego prądu z paneli nie będzie i tu musiałoby się pojawić napięcie sieci ale poprzez inwerter bo nawet gdyby miało się pojawić na PE to przecież to uziemienie mierzyliście i było ok. 1,5 ohma i tu napięcie byłoby zgaszone do ziemi i zadziałało by zabezpieczenie AC.
    Tak że bardzo ciekawy zbieg pewnie kilku okoliczności.
    Leon444
    Poziom 23  
    To jest to co znalazłeś...
    Inwerter się nie przyłączy do sieci jeśli ma przebicie do ziemi, ALE gdy to przebicie nastąpi podczas pracy inwertera to nie zdąży się odłączyć tylko nastąpi bummm :) po prostu prąd DC popłynął do uziemiania wspólnego z AC czyli od drugiej strony inwertera...

Masz prawdopodobnie przyczynę spalenia dwóch inwerterów... Nie burza czy coś tam a doziemienie na przetartym przewodzie...
    bimki
    Poziom 15  
    BK_klp napisał:
    Czyli pomiar pomiędzy (+) a PE, oraz (-) a PE.

sprawdziłem teraz i to napięcie wynosi ok. 4V bez względu na to czy główny bezpiecznik w domu jest włączony czy wyłaczony.

Leon444 napisał:
    Inwerter się nie przyłączy do sieci jeśli ma przebicie do ziemi, ALE gdy to przebicie nastąpi podczas pracy inwertera to nie zdąży się odłączyć tylko nastąpi bummm po prostu prąd DC popłynął do uziemiania wspólnego z AC czyli od drugiej strony inwertera...

jakiś sens tego jest, ale czy taki prąd nie uziemiłby się zanim wróciłby do domu (ok. 20m w ziemi musiałby pokonać żeby być w PE w domu na AC).

Zobacz też film - tutaj koleś mowi, ze powinno być 0 tam gdzie mam 4V.

Natomiast w tym filmie jest mowa o tym, ze podczas pracy też szuka tych błędów...
    tantalos1
    Poziom 16  
    bimki napisał:
    BK_klp napisał:
    Czyli pomiar pomiędzy (+) a PE, oraz (-) a PE.

sprawdziłem teraz i to napięcie wynosi ok. 4V bez względu na to czy główny bezpiecznik w domu jest włączony czy wyłaczony.

Leon444 napisał:
    Inwerter się nie przyłączy do sieci jeśli ma przebicie do ziemi, ALE gdy to przebicie nastąpi podczas pracy inwertera to nie zdąży się odłączyć tylko nastąpi bummm po prostu prąd DC popłynął do uziemiania wspólnego z AC czyli od drugiej strony inwertera...

jakiś sens tego jest, ale czy taki prąd nie uziemiłby się zanim wróciłby do domu (ok. 20m w ziemi musiałby pokonać żeby być w PE w domu na AC).

W trakcie pracy inwertera beztransformatorowego strona AC jest łączona ze stroną DC poprzez tranzystory kluczujące. Jeśli wtedy nastąpi przebicie do PE to popłynie prąd ze strony AC do PE poprzez tranzystory kluczujące. Prąd ze strony DC też popłynie do uziemienia, ale tu tranzystory uszkadza prąd płynący od strony AC.
    bimki napisał:

Zobacz też film - tutaj koleś mowi, ze powinno być 0 tam gdzie mam 4V.

Natomiast w tym filmie jest mowa o tym, ze podczas pracy też szuka tych błędów...

W tym filmie nie ma demonstracji co się stanie gdy przebicie nastąpi w trakcie pracy inwertera. Pokazują tylko jak inwerter wykrywa przebicie do PE przed załączeniem inwertera. Najprawdopodobniej układ monitorujący w trakcie pracy inwertera nie jest wystarczająco szybki aby uchronić tranzystory, zresztą wyłączniki nadprądowe też nie są.
    bimki
    Poziom 15  
    tantalos1 napisał:
    W trakcie pracy inwertera beztransformatorowego strona AC jest łączona ze stroną DC poprzez tranzystory kluczujące. Jeśli wtedy nastąpi przebicie do PE to popłynie prąd ze strony AC do PE poprzez tranzystory kluczujące. Prąd ze strony DC też popłynie do uziemienia, ale tu tranzystory uszkadza prąd płynący od strony AC.

tutaj masz na myśli przebicie na dachu, które wraca do inwertera?

Jeśli tak, to czy ten kabel, który wyeliminowałem mógł dać aż takie przebicie i co mogę dodatkowo zrobić?
    Mogę rozciąć ten kawałek bednarki i panele uziemić w inny sposób (np . wbiję pręt miedziowany 10m od domu (panele mam na altance).
    prose
    Poziom 33  
    @bimki Musisz mieć powyżej 1MΩ - i + do ramy panela i będzie ok, bo się robi masakra w tym temacie.