Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Napięcia po stronie DC - PE

30 Wrz 2017 19:16 7551 255
  • Poziom 15  
    Hej.

Jakie napięcia macie po stronie DC?

U mnie:
    + <---> PE - ok. 20V
    - <---> PE - ok 10V
    Na obu stringach było podobnie.

Nie wiem czy to nie za dużo?
    Mam w układzie odgromniki (http://www.elektronix.pl/odgromnik.htm) i gdy je odepnę od uziemienia, to wtedy napięcie spada do wartości poniżej 1V. Czy odgromnik może być uszkodzony, że tak jakby przepuszcza?

Pomiary robione w dzień, gdy na stringu jest około 280 VDC przy układzie otwartym (bez podłączonego falownika).

Pozdrawiam
  • TermopastyTermopasty
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Napisz może co się dzieje dokładnie u Ciebie i dlaczego pod lupę wziąłeś ochronniki...

Dodano po 3 [minuty]:

P.s.
    Dodam ze u mnie na zwykłym mierniku jest 0,2V natomiast mierząc lepszym miernikiem (Fluke) pojawia się 7V i leci w dół bardzo szybko prawie do zera...
  • Poziom 15  
    Leon444 napisał:
    Napisz może co się dzieje dokładnie u Ciebie i dlaczego pod lupę wziąłeś ochronniki...

Spalił się nowy falownik sma, a wcześniej Aurora. Najprawdodpobniej wszystko z powodu problemów po stronie DC (w aurorze sporo popalonych elementów na DC, w sma nie wiem jeszcze co, ale wybiło nadprądowy AC i DC w tym samym czasie).
    Wg warsztatu, Aurora ma ślady napięcia rzędu kilku kV, a ponieważ padła w sierpniu, to może poszło coś na odgromniki i je uszkodziło, a teraz popsuło nowy falownik :/
    Postanowiłem wyeliminować odgromniki z układu - ale nie mam pewności, że tutaj jest błąd.
  • Poziom 33  
    Stosujesz odgromniki i masz przepięcia o napięciu kilku kV?
  • Poziom 15  
    Jan_Werbinski napisał:
    Stosujesz odgromniki i masz przepięcia o napięciu kilku kV?

nie no, to się musiało stać podczas burzy. Nie wiem ile kV tam było, elektronik twierdzi, że to były uszkodzenia, które nie występują przy kilkuset V.
  • Poziom 33  
    Myślałem że stosuje się je właśnie do zabezpieczenia przed burzą. No bo przed czym innym?
  • Poziom 15  
    Wygląda na to że nie pomogło...
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 24  
    Czyli nie ma co ich stosować szkoda kasy .
  • Poziom 15  
    Panowie, w sierpniu gdy padła Aurora byłem na wakacjach, nie wiem czy blisko cos uderzyło - czy może w ziemie - ale to jest jeden temat.

Mnie interesuje to dlaczego spalił mi się nowiutki SMA - czy jest możliwe, że to co opisałem w 1szym poście jest tego przyczyną? Czy możecie posprawdzać jakie macie napięcia u Was po stronie DC?
    Jest to dla mnie bardzo ważne, bo boje się montować kolejny inwerter, skoro jest ryzyko, ze sie spali - musze wyeliminować problem.
  • Poziom 33  
    U mnie między PE jest 0 V, kiedyś miałem na + do PE 7 V i inwerter wywalał mi błąd.
  • Poziom 23  
    Ja to się zawsze też zastanawiałem nad zastosowaniem ochronników przy inwerterach bez transformatorowych, ponieważ:
    Jeśli piorun walnie w panele czy w konstrukcję, ogólnie walnie gdzieś po stronie DC to ochronnik zadziała i uderzenie pójdzie w ziemię, ale gdy pójdzie w ziemie a mamy wspólne PE z inwerterem po stronie AC to chyba też częściowo pójdzie nam na to PE przy inwerterze i nastąpi doziemienie?
    Dobrze myślę? Bo przy transformatorowych nie ma problemu bo tam jest separacja, a jak będzie bez trafo, jak myślicie?
  • Poziom 15  
    prose napisał:
    U mnie między PE jest 0 V, kiedyś miałem na + do PE 7 V i inwerter wywalał mi błąd.

jaki miałeś bład, bo u mnie pojawiały się błędy:
    * PE Connection missing
    i następnie
    * Overload
    no i wybicie bezpiecznika AC oraz jednego nadprądowego na DC.

W taki sposób umarł inwerter, nie było to w dużym słońcu - było około 50% mocy nominalnej paneli i nie wiem co badać, co zmienić zanim podłączę jakikolwiek inny inwerter.
  • Poziom 33  
    Błąd izolacji na panelach miał jeden panel przebicie.
  • Poziom 23  
    Czyli po za ochronnikiem, trzeba każdy panel z osobna pomierzyć? Ale co punkty zwarcia czy tez przebicie do ramy?
  • Poziom 33  
    Sprawdz połączenie do inwertera PE ,* PE Connection missing, wskazuje na brak PE.

Dodano po 1 [minuty]:

Leon444 napisał:
    Ale co punkty zwarcia czy tez przebicie do ramy?
    Do ramy.
  • Poziom 15  
    prose napisał:
    Sprawdz połączenie do inwertera PE ,* PE Connection missing, wskazuje na brak PE.

ok, sprawdzę chociaż powinno być dobrze, bo 4 dni działał bez błędów zanim padł.

Jeśli chodzi o część DC, to odseparuję uziemienie ram paneli od uziemienia domu - wkopię speclalnie dla ram około 20m bednarki, bo akurat robię wykop pod coś innego w pobliżu.
  • Poziom 33  
    bimki napisał:
    Jeśli chodzi o część DC, to odseparuję uziemienie ram paneli od uziemienia domu
    Ja do paneli nie robiłem uziomu.

Dodano po 3 [minuty]:

Dodam że już 5 rok leci i inwertery mam 3 sztuki używki te same i żaden jeszcze nie padł.
  • Poziom 15  
    być może coś u mnie psują te odgromniki?

Wymontowałem je całkiem, nie wyglądają na spalone, nie śmierdzą:

Napięcia po stronie DC - PE

omomierzem nie widać przebicia do PE, ale może coś się dzieje gdy pojawia się napięcie.
    Wyśle je do producenta, niech sprawdzą.

Nie mam pomysłu co może powodować komunikaty Overloaded?
    Po stronie AC napięcie skacze między 232 i 236
    Napięcie PE - N jest około 0.7V (mam sieć TT)
  • Poziom 33  
    bimki napisał:
    Overloaded
    To oznacza przeciążenie miałem raz taki przypadek jak spawałem spawarka transformatorową i falownik się wyłączył ,podokręcałem wszystkie przewody w sieci i więcej tego nie zauważyłem.
    bimki napisał:
    Napięcie PE - N jest około 0.7V (mam sieć TT)
    To powinno być OK.
    bimki napisał:
    Wymontowałem je całkiem, nie wyglądają na spalone, nie śmierdzą:

Nie zakładaj tego badziewia bo i tak nie zadziała lepiej użyć kilka warystorów na 500 V, ja nie mam wcale. Przy uderzeniu pioruna i tak nic nie zabezpieczy falownika.

Dodano po 15 [minuty]:

Leon444 napisał:
    Bo przy transformatorowych nie ma problemu bo tam jest separacja, a jak będzie bez trafo, jak myślicie?
    Jak dobrze walnie to i przez trafo przeleci, trafo dostanie przebicia i po ptakach. Niema różnicy cz trafo czy bez. Wysokie napięcie kilka tysięcy V przejdzie i uszkodzi podzespoły.
  • Poziom 23  
    No i ok, tylko jest jedno ale, jak walnie i przyjedzie ubezpieczyciel to pierwsze co to chce oglądać zabezpieczenia i po stronie DC i po stronie AC, tak było u mnie jak mi spaliło inwerter i pierwsze co, to chciał facet z PZU to zabezpieczenia zobaczyć, każdemu robił zdjęcia...
  • Poziom 15  
    problem jest taki z tym overloaded, że jak włączyłem ponownie bezpieczniki to po chwili usłyszałem jak coś bardzo mocno strzelało w środku (taki metaliczny huk) i widzę, że teraz w ogóle nie widzi prądu - tzn. w panelu widzę, że wykrywa napięcie DC, natomiast pokazuje cały czas 0A. Nie może się załączyć i kończy się to błędem 7702

Szukałem miejsc, gdzie mógłby być luźny kabel, zmieniałem fazy - bez zmian.
  • Poziom 33  
    Głośno strzelają IGBT lub bezpiecznik. to samo padło ci chyba w Aurorze, wnioskuje że masz jakieś problemy z siecią.

Dodano po 3 [minuty]:

Leon444 napisał:
    No i ok, tylko jest jedno ale, jak walnie i przyjedzie ubezpieczyciel to pierwsze co to chce oglądać zabezpieczenia i po stronie DC i po stronie AC, tak było u mnie jak mi spaliło inwerter i pierwsze co, to chciał facet z PZU to zabezpieczenia zobaczyć, każdemu robił zdjęcia...
    No to już inna sprawa tam musisz mieć wszystkie zabezpieczenia.
    @Leon444 U ciebie poszło po RS w jaki sposób, pytam tak z ciekawości.
  • Poziom 15  
    prose napisał:
    Głośno strzelają IGBT lub bezpiecznik. to samo padło ci chyba w Aurorze, wnioskuje że masz jakieś problemy z siecią.

sugerujesz, że to może być coś po stronie AC?
    Jeśli tak, to co zrobić? Miałem niedawno przegląd sieci - taki do ubezpieczenia i było wszystko ok - zgłosić do Tauronu, żeby zamontowali rejestrator?
  • Poziom 23  
    Sam nie wiem jak poszło bo wszystkie ochronniki były nie naruszone i na AC i na DC...
    Waliło piorunami wokół domu że masakra, inwerter nie był podłączony do internetu, mam trzy inwertery i tylko jednego uwaliło...
    Ale PZU bardzo szybko zadziałało i co ciekawe hehe:) dokładnie się pytał o datę zdarzenia, jeszcze o dzień się niby pomylił że niby w sobotę ja mówię nie w niedzielę, porobił zdjęcia (wszystkie zabezpieczenia, paneli inwertera) szkic sytuacyjny działki i paneli... A później się dowiedziałem od kolegi którego ojciec pracuje w jakiejś ubezpieczalni, że oni mają dokładne mapy zdarzeń burz gdzie występowały i gdzie waliło i korelują to z wywiadem o zdarzeniu, to tak wracając do niby pomyłki przy dacie dniem wystąpienia burzy...

Dodano po 6 [minuty]:

prose napisał:

Chyba że będzie przebicie DC do PE to w tedy będzie to samo...
    Mój kolega oczytał się o uziemianiu paneli a że miał zwykłe monokryształy a nie cienkie o których czytał, uziemił je na minusie poprzez bezpiecznik w dzień gdy produkcja była nawet duża, jak opowiadał jak jebnęło w inwerterze to myślał że bomba wybuchła, oczywiście spaliło inwerter i aż bezpiecznik B16 osmaliło po stronie AC...
    Spotkało się napięcie DC z PE które było wspólne z inwerterem, dlatego ja u Ciebie Bimki szedł bym w tym kierunku....
  • Poziom 33  
    bimki napisał:
    sugerujesz, że to może być coś po stronie AC?
    Jeśli tak, to co zrobić? Miałem niedawno przegląd sieci - taki do ubezpieczenia i było wszystko ok - zgłosić do Tauronu, żeby zamontowali rejestrator?
    Zrób pomiar podłącz obciążenie na kablu przy falowniku grzałkę i zmierz napięcie między PE a N, jeszcze przydałoby się zmierzyć rezystancję sieci na tej fazie co masz inwerter.

Dodano po 3 [minuty]:

U mnie rezystancja wynosi 0,8 Ω DO 1,20 Ω tak pokazuje falownik Fronius.
  • Poziom 15  
    ok, zrobię taki test i dam znać - powiedz jeszcze czy jest możliwe, że uszkodzony odgromnik przepuszczający coś na PE mógłby być też przyczyną moich problemów?
  • Poziom 33  
    Uszkodzony uziom raczej nie uszkodzi falownika prędzej N uszkodzony pod obciążeniem pojawi się napięcie fazowe w stosunku N do PE .
  • Poziom 15  
    zrobiłem test z piecykiem 2200W.

Napięcie N-PE - bez obiążenia 1.5V
    Po włączeniu piecyka - 3.5-4V.

Jakie napięcie musiałoby być, żeby się martwić?

Dodano po 11 [minuty]:

i jeszcze jedno - w sierpniu - przed spaleniem się Aurory znalazłem w rozdzielni glównej przewód łaczący N i PE.
    Usunąłem go, bo to powodowało warningi w aurorze - ale sie przynajmniej nie paliła.
    Być może to spodowowało spalenie sie obu falowników?

Może mam w tej sieci cos skopane - tylko co?

Dodano po 1 [godziny] 17 [minuty]:

Leon444 napisał:
    Spotkało się napięcie DC z PE które było wspólne z inwerterem, dlatego ja u Ciebie Bimki szedł bym w tym kierunku....

tak, to postaram się wyeliminując w taki sposób:
    - wywaliłem odgromniki
    - uziemienie obudów paneli pójdzie do osobnej, krótszej bednarki.
  • Poziom 33  
    Leon444 napisał:

Dobrze myślę? Bo przy transformatorowych nie ma problemu bo tam jest separacja, a jak będzie bez trafo, jak myślicie?

Nie ma czegoś takiego jak separacja przy przepięciach od pioruna.
    Liczy się brak pętli, odpowiednie uziemienia, prawidłowe połączenie PE, przekroje, piorunochron itp.
    Jeśli piorun uderzy w konstrukcję, to wątpię czy jakikolwiek ochronnik tego typu zadziała. Wg kart katalogowych nie powinien, ale może coś źle przeczytałem.
    Ja mam wszystkie inwertery transformatorowe z separacją galwaniczną. Minusy DC uziemione. Napięcie na - panelach do PE nie sprawdzałem ale powinno być bliskie zeru, a na + do PE równe napięciu jakie aktualnie jest pomiędzy + i -.

Dodano po 3 [minuty]:

Leon444 napisał:

Dlatego ja się ubezpieczam samodzielnie. Pieniądze które nie wpłacam do zakładów ubezpieczeń idą na kupkę, która jest coraz większa i z niej sobie wypłacę odszkodowanie. PZU robi dokładnie to samo, ale z dodatkową prowizją i kosztami. Ubezpieczenia są dla tych, których nie stać na ryzyko. To kosztuje drożej.
    Niektórym się uda coś dostać, ale wtedy koszt składki wzrośnie.

Dodano po 3 [minuty]:

prose napisał:

Nie zakładaj tego badziewia bo i tak nie zadziała lepiej użyć kilka warystorów na 500 V, ja nie mam wcale. Przy uderzeniu pioruna i tak nic nie zabezpieczy falownika.

Już wcześniej nie raz się zetknąłem z komentarzami użytkowników ochronników DC gdzie informowali oni że były one źródłem problemów i powodem uszkodzeń. Usunięcie ochronników zlikwidowało problemy. Dlatego ja ich nie stosuję. Szkoda kasy. Lepiej wydać pieniądze na prawidłowe prowadzenie przewodów i uziemienie.
  • Poziom 15  
    Jan_Werbinski napisał:
    Już wcześniej nie raz się zetknąłem z komentarzami użytkowników ochronników DC gdzie informowali oni że były one źródłem problemów i powodem uszkodzeń. Usunięcie ochronników zlikwidowało problemy

kojarzysz jakie problemy powodowały te odgromniki? Coś podobnego jak u mnie?