Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Candy CY2-084-16S - po wymianie IC2 - (LNK305PN) pali się ponownie rezystor R108

lowermann 30 Wrz 2017 23:21 1161 8
  • #1 30 Wrz 2017 23:21
    lowermann
    Poziom 18  

Witam, na nieszczęście zepsuła się pralka Candy. Po prostu przestała działać, po rozebraniu i sprawdzeniu gołym okiem widać, iż został przepalony rezystor R108. Także czarny osad był w okolicach układu IC2, LNK305PN. Oba te układy wymieniłem. Rezystor R108 zastąpiłem 100Ω/0,5 Wata.

Na drugiej stronie płytki widać wypalone styki wtyczki. Resztę elementów co mogłem pomierzyłem. Podłączyłem całość i po włączeniu zaczął ponownie się palić rezystor R108. Zastanawiam się co dalej. Ponownie pomierzyłem miernikiem elementy, planuję ponownie wstawić rezystor i podłączyć płytkę. Co radzicie jeszcze sprawdzić. Grzałkę czy nie robi zwarcia? Blokadę drzwiczek? Poniżej zdjęcia.
    Candy CY2-084-16S - po wymianie IC2 - (LNK305PN) pali się ponownie rezystor R108 Candy CY2-084-16S - po wymianie IC2 - (LNK305PN) pali się ponownie rezystor R108

0 8
  • Semicon
  • Pomocny post
    #2 01 Paź 2017 13:10
    TONI_2003
    Moderator

Jednak konieczne jest usunięcie tej zgorzeli z Twej płytki PCB (robi zwarcie), a na pewno i triak jest uszkodzony. Rezystor został spalony czy tylko się grzeje mocno? Może dałeś za słabej mocy i na dodatek nieodpowiedny do celu jaki ma służyć, a sam układ scalony był niesprawny (nawet gdy był nowy)...
    Candy CY2-084-16S - po wymianie IC2 - (LNK305PN) pali się ponownie rezystor R108

0
  • Semicon
  • #3 01 Paź 2017 18:58
    lowermann
    Poziom 18  

Rezystor został spalony zaraz po włączeniu programu zaczął iskrzyć, potem spalił się w środku i strzelał do nóżki minusowej tego wymienionego dużego kondensatora CE1. Wartość starego rezystora nie jest możliwa do odczytania, ale po poszukiwaniach znalazłem informacje by wymienić Rezystor R8 (10Ω), ale ten po sprawdzeniu był dobry. Wymienić rezystor R108 (100Ω/0,5 W), układ IC.
    Rezystor R108 wymieniłem, na wszelki wypadek wymieniłem kondensator CE1, resztę kondensatorów sprawdziłem, okazały się dobre. Wymieniłem układ IC2. Sprawdziłem diody. Zadowolony podłączyłem wszystko pod pralkę i bzzzzzzzz.

TONI_2003 chodzi Ci o ten triak widoczny na zdjęciu ST itd.? Chyba jest walnięty. Czy można go zastąpić większym BT134-600D

Edit:
    Jednak sprawdziłem ten triak i wydaje się być ok. i stabilizator napięcia też
    Ten układ na zdjęciu to jest Triak? Oznaczenie na płytce jest TR1, więc nie wiadomo, ale to moje urządzenie nie wykrywa go jako triak tylko jako rezystor. Między skrajnymi nóżkami jest 65Ω rezystencji. Czy to świadczy o uszkodzonym tym elemencie?

0
  • Pomocny post
    #5 01 Paź 2017 19:26
    TONI_2003
    Moderator

lowermann napisał:
    Oznaczenie na płytce jest TR1, więc nie wiadomo, ale to moje urządzenie nie wykrywa go jako triak tylko jako rezystor.
    Czyli Masz to coś ze sklepiku Elektrody (do pomiarów to tylko miernik) lub układ zrobiony do sprawdzania triaków... Rezystor ma mieć 1-2W i dokładnie takiego typu jak inne na tej płytce PCB.

0
  • #6 01 Paź 2017 19:51
    lowermann
    Poziom 18  

Dla świętego spokoju kupię w miejsce T1 FT1216MH. Zamiast triaka T40560 kupię BT134-600D (normalnie mam go wlutować jak ten SMD tylko środkową nóżkę A2 wygiąć i normalnie przylutować w pole)? Kupię rezystor 100Ω, ale już większy 1W.
    Na razie nie będę kupował elementu LNK305PN, może nie uległ uszkodzeniu. Złożę to wszystko, oczyszczę tą zgorzel, chociaż nie ma tam zwarcia i zobaczę co się stanie.

Tam gdzie jest ta zgorzel widać 7 pól, wtyczka ma tylko na środku 3 przewody więc z lewej i prawej strony nie łapie tych pól tylko 3 środkowe, w tym to jedno lutowane.

Dziękuję za pomoc, jeżeli macie jeszcze jakieś pomysły co mógłbym zrobić proszę o pomoc. To urządzenie to jest do sprawdzania różnych podzespołów, tego triaka T40560 wykryło jako normalnie triak, a tego T1 tylko jako rezystor. Miernik mam Mastech MS8268.
    Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #8 02 Paź 2017 06:43
    Tytus Kosiarski
    Poziom 14  

:arrow: lowermann, a co jest podłączone do 2 i 3 styku złącza krawędziowego, licząc na lewo od tej zgorzeli na Twoim zdjęciu PCB od strony druku? Jeśli dobrze patrzę, ten palący się R108 jest włączony między grubą ścieżkę idącą przy lewej krawędzi PCB i ścieżkę, która bezpośrednio idzie do wspomnianych przeze mnie styków złącza krawędziowego.

KT

0
  • #9 02 Paź 2017 20:09
    lowermann
    Poziom 18  

Panowie, żona się wkurzyła że pralka dalej nie naprawiona i jest już druga pralka, nowa a starą zabrali fachowcy. Została mi jednak ta płytka z tymi częściami bo dopiero z pracy wróciłem.
    Jeżeli ktoś by chciał tą płytkę to oddam za darmo, ewentualnie dodatkowe koszta to koszta wysyłki.
    Dziękuję wszystkim za chęć pomocy, dziękuję TONI_2003.
    Pozdrawiam :)

0