Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Electrolux ZUS3388 - Odkurzacz Electrolux ZUS3388 - grzeje się i wyłącza

01 Paź 2017 11:40 4863 32
  • Poziom 11  
    Witam,

Mam problem z odkurzaczem jak w temacie.
    Na minimalnych obrotach jeszcze trochę pochodzi ale na maxie po minucie wyłącza się z przegrzania.
    To samo dzieje się po usunięciu filtra na wlocie i obu na wylocie.

Jeśli Ktoś się orientuje to proszę o informację , czy czujnik przegrzania jest osobno, czy też zintegrowany, gdzie znajdę ten czujnik oraz gdzie można takie ustrojstwo kupić :).
    Ewentualnie, czy może układ działać z wymontowanym ww. czujnikiem?

Pozdrawiam,
    Grzegorz
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Witam. Sprawdzić silnik w jakim stanie łożyska ,wirnik ,szczotki .
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    Zabezpieczenie termiczne jest w samym silniku. W moim modelu był przypięty opaską zaciskową do uzwojeń zewnętrznych. Od jednej ze szczotek idzie przewód prosto na uzwojenie, a od drugiej przez ten termik. On jest w takiej koszulce jakby foliowej. Ma nawet na oznaczeniu 115°C.

W moim odkurzaczu Z8265 pominięcie go nie pomogło. Ja mam problem, że odkurzacz nie zdąży się rozkręcić i już wyłącza. Działa tylko na trybie "silence" - na pół mocy. Pochodzi minutę i się wyłącza. Możliwe, że coś ze sterowaniem obrotami lub czujnik ciśnienia. W moim jest takie coś co mierzy ciśnienie. Jeśli mimo działania silnika nie czuje podciśnienia to pewnie sygnalizuje jako konieczność wymiany filtrów... Może też kondensator na płytce.
  • Poziom 11  
    Niby tylko odkurzacz a tyle możliwości, no nic rozkręcę go i będę szukał.
  • Poziom 11  
    A w którym miejscu jest to coś co mierzy ciśnienie / jak wygląda?
  • Poziom 11  
    Sintesi napisał:
    Zabezpieczenie termiczne jest w samym silniku. W moim modelu był przypięty opaską zaciskową do uzwojeń zewnętrznych. Od jednej ze szczotek idzie przewód prosto na uzwojenie, a od drugiej przez ten termik. On jest w takiej koszulce jakby foliowej. Ma nawet na oznaczeniu 115°C.

W moim odkurzaczu Z8265 pominięcie go nie pomogło. Ja mam problem, że odkurzacz nie zdąży się rozkręcić i już wyłącza. Działa tylko na trybie "silence" - na pół mocy. Pochodzi minutę i się wyłącza. Możliwe, że coś ze sterowaniem obrotami lub czujnik ciśnienia. W moim jest takie coś co mierzy ciśnienie. Jeśli mimo działania silnika nie czuje podciśnienia to pewnie sygnalizuje jako konieczność wymiany filtrów... Może też kondensator na płytce.

Stawiam więcej na filtry, czyli filtr wlotowy i wylotowy hepa bo tak naprawdę każdy o nich zapomina.
  • Poziom 11  
    Niestety próby z pracą bez wszystkich filtrów nie dały żadnego pozytywnego efektu...
  • Poziom 11  
    Miałem przypadki że klient miał zapchany wąż ssący lub rurę i ssawkę sprawdzałeś?
    No nie ma bata musi być coś zatkane a jakie worki stosujesz płócienny czy papierowe? A najprościej podłącz silnik bezpośrednio do sieci omiń elektronikę i zobaczysz czy się wyłącza jeśli nie to może rzeczywiście elektronika ale wątpliwa sprawa.
  • Poziom 11  
    Hmm, sprawdzę jeszcze przewody ale coś by było słychać, że przepływ nie jest swobodny. Worków używam materiałowych ale od początku, kilka lat było ok.
  • Poziom 11  
    Wracając do tematu.
    Przewody wszystkie drożne. Silnik rozkręciłem ale nie ma w nim żadnego czujnika temperatury, no chyba że jest ukryty w zwojach.

Stawiam, że jest coś nie tak z elementem (czarnym), najprawdopodobnie właśnie czujnikiem temp., któy przyklejony jest do aluminiowej płytki sterownika odkurzacza.

I tu pytanie do Znawców, czy go wymienić, czy go odciąć od płytki aby się nie nagrzewał, czy też obciąć ramię L-ki płytki aby w mniejszym stopniu akumulowała temp. , czy też pozostaje wymienić tylko cały sterownik?

Electrolux ZUS3388 - Odkurzacz Electrolux ZUS3388 - grzeje się i wyłączaElectrolux ZUS3388 - Odkurzacz Electrolux ZUS3388 - grzeje się i wyłączaElectrolux ZUS3388 - Odkurzacz Electrolux ZUS3388 - grzeje się i wyłączaElectrolux ZUS3388 - Odkurzacz Electrolux ZUS3388 - grzeje się i wyłączaElectrolux ZUS3388 - Odkurzacz Electrolux ZUS3388 - grzeje się i wyłączaElectrolux ZUS3388 - Odkurzacz Electrolux ZUS3388 - grzeje się i wyłączaElectrolux ZUS3388 - Odkurzacz Electrolux ZUS3388 - grzeje się i wyłączaElectrolux ZUS3388 - Odkurzacz Electrolux ZUS3388 - grzeje się i wyłączaElectrolux ZUS3388 - Odkurzacz Electrolux ZUS3388 - grzeje się i wyłączaElectrolux ZUS3388 - Odkurzacz Electrolux ZUS3388 - grzeje się i wyłączaElectrolux ZUS3388 - Odkurzacz Electrolux ZUS3388 - grzeje się i wyłączaElectrolux ZUS3388 - Odkurzacz Electrolux ZUS3388 - grzeje się i wyłączaElectrolux ZUS3388 - Odkurzacz Electrolux ZUS3388 - grzeje się i wyłączaElectrolux ZUS3388 - Odkurzacz Electrolux ZUS3388 - grzeje się i wyłączaElectrolux ZUS3388 - Odkurzacz Electrolux ZUS3388 - grzeje się i wyłączaElectrolux ZUS3388 - Odkurzacz Electrolux ZUS3388 - grzeje się i wyłączaElectrolux ZUS3388 - Odkurzacz Electrolux ZUS3388 - grzeje się i wyłączaElectrolux ZUS3388 - Odkurzacz Electrolux ZUS3388 - grzeje się i wyłączaElectrolux ZUS3388 - Odkurzacz Electrolux ZUS3388 - grzeje się i wyłączaElectrolux ZUS3388 - Odkurzacz Electrolux ZUS3388 - grzeje się i wyłącza
  • Poziom 21  
    A wirnik nie ma czasem zwojówki ? Podłączałeś sam silnik do napięcia bez elektroniki?
    Komutator nie iskrzy?
  • Poziom 43  
    Ten sterownik jak go nazwałeś to regulator prędkości obrotów. Silnika działa w ogóle po zmianie prędkości obrotów silnika?
  • Poziom 11  
    Hej,

Sorki ale nie znam się za bardzo na silnikach. Co to jest zwojówka?
    Silnik bez elektroniki chodzi ale nie sprawdzałem jak długo.
    Komutator na styku ze szczotkami faktycznie (na obu) iskrzy.
    Sugerujesz wymianę wirnika?
  • Poziom 21  
    Sugeruje aby troszkę popracował 3 minuty powinno starczyć .
    Na jednym ze zdjęć widać na obudowie turbiny pozostałość po płynach .
    Zwojówka na wirniku może powstała.
  • Poziom 11  
    Silnik chodzi, tylko gdy odkurzacz był skręcony to przez kilkanaście sekund.
    Sterownik jako całość to tak, regulator obrotów. Tylko wydaje mi się że ten element (w zaznaczeniu) jest odpowiedzialny za wyłączenie przy przegrzaniu, dlatego jest przyklejony do płytki aluminiowej:
  • Poziom 21  
    To tyrystor. Naprawiałem ze 300 odkurzaczy i wiem ze ludzie wsadzają mokre filtry hepa i w tedy wciąga wodę i rozwala wirnik.
  • Poziom 43  
    To co zaznaczyłeś jest akurat tyrystor do zmiany napięcia regulacji silnika.
  • Poziom 21  
    Zobacz jeszcze sam włącznik sieciowy bo się topią .
  • Poziom 11  
    Włącznik z zewnątrz wyglądał niby ok, nigdy nie było problemów z włączaniem/wyłączaniem odkurzacza.
    Czy mogę jeszcze coś zrobić poza sprawdzeniem, czy sam silnik pochodzi kilka minut?
  • Poziom 21  
    Tak możesz zrobić wymień włącznik bo z daleka widać że stopiony.
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Zamiast wymieniać włącznik zewrzyj przewody i testuj

Czujnik temperatury jest pod szczotką, dziwne że nikt go nie zauważył. Zdjęcie -> trzeci wiersz, pierwsza kolumna. Jak będziesz pewien sprawności silnika, też możesz go zewrzeć.

Włącz silnik na chwilę bez obudowy, z przykręconą porządnie turbiną i wrzuć film. Silnik porządnie zamocuj. Nie ma co się co rozpisywać nad tysiącami możliwości, których tu nie ma.
  • Poziom 21  
    Ja myślałem że zamiast kupować włącznik ktoś nie zewrze przewodów aby sprawdzić .
    Ale ze zdjęcia widać że konektory od włącznika już się przytulają do siebie od iskrzenia włącznika
  • Poziom 32  
    Najprościej zmierzyć pobór prądu lub zmierzyć moc. Skoro się przegrzewa to świadczy o przekroczeniu mocy, (która jest podana w danych odkurzacza). Zapewne dlatego też przegrzewa i topi wyłącznik, iskrzy... Jednak jeśli tak jest rzeczywiście to zapewne jest zwarcie międzyzwojowe czyli jak to ktoś określił "zwojówka".
  • Poziom 21  
    Włącznik od dolnej spodu części jak wygląda, a nie z boku i od góry? Silnik bez czujnika nie zadziała. Na filmach silnik pracuje na wolnych obrotach?
  • Poziom 11  
    Zrobię mu fotki dookoła wieczorem, bo go nie mam przy sobie.
    Filmiki z pracy silnika na obrotach minimalnych.
  • Poziom 21  
    No i tak myślałem daj mu pełne obroty bo coś mi się wydaję że komutator ciemnieje?
  • Poziom 11  
    Ok, nagram przy obrotach max.
  • Poziom 21  
    Natomiast z włącznikami to jest tak, że wewnątrz styki mogą iskrzyć! Przy włączaniu na wysokich obrotach z powodu dużego poboru prądu w momencie uruchamiania silnika co powoduje wypalanie styków włącznika.
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    gbinkowski napisał:
    Jakie dalsze zalecenia ?

Silnik masz sprawny, jeżeli jesteś pewien, że masz drożne węże i nic nie blokuje przepływu powietrza, zmostkuj zabezpieczenie, skręcaj i testuj.