Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie laptopa do starego telewizora

twardy161 01 Paź 2017 14:25 906 16
  • #1 01 Paź 2017 14:25
    twardy161
    Poziom 11  

Witam wszystkich,
    od pewnego czasu czytam o interesującej mnie tematyce ale widzę różne sprzeczne lub nieprecyzyjne odpowiedzi.
    Mianowicie chciałbym podłączyć laptop Asus F8P do telewizora CRT Philips aby tv działał jak ekran zewnętrzny w celu oglądania filmów z internetu.
    Laptop ma wyjścia VGA i S-Video 7-pinowe, tv ma wejścia s-video 4-pinowe i chinche,
    wg jednych opinii może to działać po prostu po użyciu odpowiedniego kabla, wg innych będzie działać o ile w laptopie ustawi się nadawanie sygnału 50HZ, a wg jeszcze innych konieczny jest konwerter bo praktycznie żaden komputer (poza tymi z tv-outem) nie wysyła sygnały w standardzie RGB jaki może odebrać tv,
    tak więc jaka jest prawda? :)

0 16
  • #3 01 Paź 2017 21:11
    twardy161
    Poziom 11  

Czy jesteś pewny?
    dość zorientowani ludzie pisali na forach, że bez konwertera VGA-S-video nie da rady?
    są też ludzie piszący, że kupili same kable i nie działały,
    standard obrazu analogowego wysyłany przez ten laptop i obsługiwany przez tv na bank są takie same?

0
  • #4 01 Paź 2017 21:19
    sosarek

Poziom 43  

twardy161 napisał:
    ość zorientowani ludzie pisali na forach, że bez konwertera VGA-S-video nie da rady?

Jacy niby "zorientowani" ludzie bo mnie to bawi - po co jakiś konwerter VGA-S-Video?
    Masz wyjście S-Video w laptopie więc je wykorzystaj, żadnego "konwertera" nie potrzebujesz.
    twardy161 napisał:
    są też ludzie piszący, że kupili same kable i nie działały,

Jakie kable, jak je podłączali? Wyjście w sterowniku karty prawidłowo skonfigurowali?
    twardy161 napisał:
    standard obrazu analogowego wysyłany przez ten laptop i obsługiwany przez tv na bank są takie same?

Będą.
    Kolego - kable do takich połączeń z wyjść S-Video karty graficznej w celu podłączenia do telewizora czy to za pomocą RCA, S-Video czy też SCART wykonywałem sam i dla innych 15lat temu gdy było to popularne.

0
  • #5 01 Paź 2017 21:52
    twardy161
    Poziom 11  

choćby tutaj gość z wysokim poziomem AxelNext pisze o konwerterze:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1213573.html

tu wzmianka o niekompatybilności laptopów z RGB
    https://forum.dobreprogramy.pl/t/przejsciowka-vga-chinch-pytania/392821

a tu ostrzeżenie, że takowe kable (choć tu vga na s-video) to ściema i, że nie mogą dziłać:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1777736.html

w załączniku najtanszy zalecany konwerter,
    w drugim, trzecim i czwartym załączniku inne przewody o które też chce zapytać, czy one będą działać.

0
  • #6 01 Paź 2017 21:58
    sosarek

Poziom 43  

Nie rozumiem jednego - dlaczego upierasz się przy jakichś kablach VGA-S-Video skoro laptop ma do tego celu dedykowane wyjście S-Video? Czy tak ciężko to pojąć?
    Kabel z drugiego zdjęcia powinien działać, nie wiem tylko po co tyle wtyków RCA skoro nie przesyła dźwięku.
    Sam wtyk ze zdjęcia trzeciego także powinien przesłać obraz.

0
  • #7 01 Paź 2017 22:27
    twardy161
    Poziom 11  

Nie upieram się, nie wiem czy to robi jakąkolwiek różnicę czy sygnał wyjdzie vga czy s-video a pytam z ciekawości-czy i takie i takie mogą działać,
    czy 7-pinowy s-video przesyła też dźwięk? to jedyne wyjaśnienie tylu wtyków przy tym kablu..

0
  • #8 01 Paź 2017 22:31
    sosarek

Poziom 43  

Robi różnicę, ale gniazdo VGA Cie nie interesuje w tym przypadku.
    S-Video nie przesyła dźwięku, potrzebujesz osobny kabel mini-jack - chinch który z jednej strony podłączysz do wyjścia słuchawkowego w laptopie a z drugiej do wejść audio telewizora.

0
  • #9 01 Paź 2017 22:54
    twardy161
    Poziom 11  

ok no to już wiem czego szukać,
    widzę, że niełatwo znaleźć jeden komplet kabli z s-video 7pin plus jack na rca dłuższy niż 20cm ale pewnie w końcu znajdę,
    a czy można przejść z s-video 7-pin na s-video 4pin? takich kabli nie znalazłem,
    no chyba , że s-video na chinch to najlepsza opcja i tyle.

0
  • #10 01 Paź 2017 23:01
    sosarek

Poziom 43  

Można, z 7 pin na 4 pin(kabel który Ci zaproponowałem).
    Co do długości kabli - ten który zaproponowałem posiada gniazda więc wystarczy dokupić odpowiedniej długości kabel S-Video oraz RCA(chinch) w celu podłączenia do telewizora.
    Jeszcze jedno - rozdzielczość jaką uzyskasz na telewizorze to 640x480, być może uda się uzyskać stabilny obraz przy 800x600 pytanie tylko jak długo telewizor to zniesie(jest to rozdzielczość wyższa od tej którą jest w stanie prawidłowo wyświetlić).

0
  • #11 02 Paź 2017 07:17
    twardy161
    Poziom 11  

Masz na myśli, że w pewnym momencie tv może paść mimo, że obsłuży taką rozdzielczość?
    Czy w tej niższej rozdzielczości o której napisałeś obraz będzie przypominał zwykły obraz telewizyjny czy przy tv 28 cali ta rozdzielczość da tragiczny obraz?

jeszcze jedno pytanie- widzę sprzeczne informacje w necie na temat kompatybilności wtyczek s-video 4pin z gniazdami 7 pin (kable 4 pin łatwiej znaleźć)- jedni piszą, że układ pinów jest taki sam a gdzie indziej jak poniżej.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1776733.html

odwrotny układ pinów, no chyba, że błąd w opisie i jedno gniazdo opisane od przodu a drugie od tyłu.

Pytanie techniczne- czy połączenie s-video do s-video nie da obrazu o lepszej jakości? Pewnie byś mi o tym napisał gdyby tak było ale wolę dopytać.

0
  • #12 02 Paź 2017 11:14
    sosarek

Poziom 43  

Lepszej jakości niż to co w tym momencie można na nim oglądać na pewno nie będzie - zauważysz rozmycia np.przy ikonach pulpitu - przy oglądaniu filmów nie ma tragedii.
    Kolega - zamiast siedzieć i robić elaborat z tematu który powinien zakończyć się po trzech postach kup kabel, podłącz i tyle.

0
  • #13 02 Paź 2017 11:36
    twardy161
    Poziom 11  

Wybacz, że męczę ale lubie rozumieć co robię i czemu ma być tak a nie inaczej,
    gdybym znalazł jeden sensowny i konkrety artykuł na ten temat a nie zbiór chaotycznych dyskusji na forach to by nie było tematu. Już wiem co kupić, dzięki za odpowiedzi, dam znać czy działa kiedy dojdzie.

0
  • #14 02 Paź 2017 11:40
    sosarek

Poziom 43  

Po podłączeniu wszystkiego trzeba będzie jeszcze skonfigurować wyjście wideo w ustawieniach sterownika karty graficznej.

0
  • #15 09 Paź 2017 10:27
    twardy161
    Poziom 11  

No więc kable doszły,
    finalnie kupiłem svhs 4 pin i osobno mini jack na chinch,
    dość szybo udało mi się uzyskac obraz (zmiany konfiguracji ie były potrzebne) na tv ale występowąło silne miganie obrazu, zmiany rozdzielczości nic nie powodowały-obraz w wysokiej jak i w niskiej był wyswietlany, częstotliwości odświeżania nie mogłem zmienić, podstawiały się poza domyślną 60hz jeszcze 29hz i 30 hz ale przy próbie wyboru wystepował błąd.
    Kilkukrotne włozenie i wyjęcie wtyczek zdawało się poprawić styk i tym samym obraz ale miganie nadal wystepowało.
    Trafiłem na jednej grupie na info, że takie miganie może powodowac zasilacz powodujący zakłocenia - i to okazało się prawdą-z baterii obraz idealny, przy zasilaczu miga tak wiec teraz czeka mnie nowe wyzwanie-szukanie rozwiązania na to....

0
  • #16 09 Paź 2017 20:47
    sosarek

Poziom 43  

Kwestia filtracji napięć w zasilaczu - być może kondensatory już nie trzymają lub trzeba zwiększyć ich pojemność.
    Kolejna opcja to dołożenie elektrolita rzędu 2200uF 16V w szeregu z masą wizji(jeśli nie pomoże to w szereg z sygnałem wizji).

0
  • #17 17 Sty 2018 11:22
    twardy161
    Poziom 11  

dziekuję,
    cel został osiągnięty,
    zamykam temat.

0