Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak nazywa się tworzywo używane w modelach samolotów?

tomaszdko 01 Oct 2017 18:25 867 9
Bosch
 • #1
  tomaszdko
  Level 11  
  Panowie.
  Szczególnie Ci, którzy siedzą w modelarstwie od dawien dawna. Kiedyś do modeli latających używano tworzywo sztuczne (dziób samolotu), dobrze się profilowało cięciem piłki jak i szlifowaniem papierem ściernym. Kolor miało chyba szary a strukturą przypominało piankę odporną na zgniatanie i uderzenia. Nie pamiętam jak się nazywa to tworzywo, czy ktoś pamięta? Ciekawe czy można zakupić w tych czasach, dziś masz cuda wianki na kiju z tymi tworzywami, ale mi jest potrzebne TO tworzywo. Myślałem by zastosować je do obróbki na cnc.
 • Bosch
 • #3
  tomaszdko
  Level 11  
  Czy to będzie ta sama, którą używa się do uszczelniania okien?
 • Bosch
 • #5
  tomaszdko
  Level 11  
  Niestety, ale nie depron, on jest całkiem inny. Bardziej przypomina w strukturze tą piankę do uszczelniania okien. Dawno był ten materiał używany przy modelach 20 - 30 lat temu w składnicach harcerskich można było kupić.
 • #7
  tomaszdko
  Level 11  
  Ten materiał był dostępny w kolorze szarym, strukturą przypominał coś jak pianka do uszczelniania okien. Materiał twardy przy ściskaniu i uderzeniu, łatwy przy obrabianiu papierem ściernym lub piłką (przy obrabianiu pylił). Sprawdziłem na yt to co Wojtek 9007 napisał - STYRODUR i powiem że z tego co widziałem to bardzo podobne
  Kupię na ebay i sprawdzę, jeśli ktoś ma pomysł na ten materiał to proszę o info.
 • Helpful post
  #8
  wada

  VIP Meritorious for electroda.pl
  Styrodur - płyty z tego (50 x 100cm lub 100 x 100cm) można kupić w każdym markecie lub hurtowni budowlanej.
  Robione są z tego różne litery i napisy reklamowe i potem malowane, wytrzymuje to na dworze kilka ładnych , można kupić o różnej grubości od 1 do 20cm, najtwardsze są do ocieplania podług (najmniejsze bąbelki powietrza prawie niewidoczne) miękkie są do ocieplania ścian.
  Podłogowe można spokojnie ciąć drutem oporowym na wypalarkach CNC, lub frezować, i bardzo ładnie się szlifuje, po pomalowaniu lakierem żywicznym konstrukcje modeli samolotów są bardzo lekkie i wytrzymałe.

  Jedynym wrogiem tego styroduru są dzikie osy które lubią w nim wyskubywać sobie gniazda :D

  Stare styrodury miały jakiś szkodliwy dodatek i były szare.
  dodatkowo utwardzane jakimś polimerem mają kolor lekko zielonkawy.
 • #9
  tomaszdko
  Level 11  
  Dzięki WADA za ciekawą odpowiedź, jutro hurtownia zaliczona będzie. Zrobię próbę na cnc i dam znać.
 • #10
  wada

  VIP Meritorious for electroda.pl
  Jest też wiele innych materiałów bardzo lekkich i bardziej wytrzymałych niż styrodur używanych w reklamie, chociażby spienione PCW i idealnie nadaję się do frezowania.
  A najtwardszy i wytrzymały jak twarde drzewo, ale lekki - to spieniony poliwęglan, bardzo sprężysty i nie do złamania można go próbować wyginać aby złamać, ale to się nie uda, dopiero w temperaturze 180°C można go w różne łuki formować czy nawet zaginać pod kątem, a obrabia się go na CNC bardzo fajnie.

  Różne ciekawe tworzywa zakupisz przykładowo tutaj http://www.tuplex.pl/