Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zabezpieczenie przekaźnika

01 Oct 2017 18:27 657 7
 • Level 8  
  Witam!
  Mam problem, wyglądający w ten sposób: Chcę zrobić zgrzewarkę punktową z trafa od mikrofalówki, a żeby było ciekawiej i bardziej "profesjonalnie" to postanowiłem zrobić prosty układzik sterowania zasilania trafa. Układzik mam gotowy, ale pojawił się sęk-dostałem informację, że przekaźnik może mi się zespawać po otwarciu obwodu z transformatorem (indukcja). Co prawda niby jest na 10A, ale ponoć może takie zjawisko wystąpić, że się po prostu zatnie od przepięcia powstałego w cewce. I teraz pytanie: czy dałoby się wyeliminować konieczność wymiany przekaźnika i rozwalenia estetyki płytki za pomocą odgromnika równolegle do uzw. perwotnego lub czegoś innego?
  Trendy 2021 w branży Internetu rzeczy [Webinar 02.07.2021, g.12.00]. Zarejestruj się za darmo
 • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
 • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
 • Level 29  
  Oznaczenie na przekaźniku "10A" tyczy się obciążenia rezystancyjnego. Dla obciążenia indukcyjnego producenci przekaźników zazwyczaj podają prąd kilkakrotnie mniejszy. Warto to sprawdzić w karcie katalogowej przekaźnika.
 • Level 8  
  Aktualnie nie mam jak, dopiero w poniedziałek będzie możliwość (jest to projekt realizowany w szkole). Ale opinia nauczyciela od pracowni jest taka, że trzeba wymienić ten przekaźnik na inny (mówi, że ma jakiś polski porządny na podmianę), a ja chcę zachować ten który jest, żeby nie robić bałaganu w układzie, poza tym nie wiem czy tamten zadziała przy 12V.

 • VIP Meritorious for electroda.pl
  poszukaj przekaźnik elektroniczny bezstykowy załączany z zerze, nic ci się nie zespawa i będzie działał prawie wiecznie, patrz na odpowiedni prąd z lekkim zapasem np 16A i napięcie tu lepiej dać duży zapas z powodu indukcyjności 450-800V
  Są takie i niedrogie w obudowie tranzystora mocy o napięciu pracy 450V bo przy załączeniu w zerze w sumie nie występuje przepięcie mają separację optyczną, musisz tylko zasilić LEDA który jest w środku napięciem około 4V i prąd zaledwie 10mA
 • Level 29  
  Akurat załączanie transformatora w zerze jest najgorszym z możliwych przypadków, gdyż daje największy prąd początkowy, nawet 2x większy niż załączenie w szczycie sinusoidy.

 • VIP Meritorious for electroda.pl
  Są one stosowane w sprzęcie z wyższej półki : spawarki, mikrofalówki z bajerami itp...

  Choć jest to sprawa dość problematyczna , bo są też przekaźniki elektroniczne ( PS) załączane w maksimum napicia, następuje to w momencie osiągnięcia wartoœci szczytowej napięcia zasilania.

  Stosuje się je w przypadku, gdy obciążeniem jest transformator, prąd udarowy jest minimalizowany w pierwszej połowie okresu napicia. Ten rodzaj sterowania przeznaczony jest dla obciążeń wybitnie indukcyjnych (transformatorowych) z magnetyzmem szczątkowym rdzenia.


  Spawarki , zgrzewarki, dają nieźle popalić rdzeniowi i magnetyzm nie jest taki szczątkowy, a prądy uderzeniowe są bardzo duże, i tu ma zastosowanie ZAŁĄCZANIE W ZERZE NAPIĘCIA (ZS) Dla obciążeń rezystancyjnych, indukcyjnych i pojemnośœciowych
  Quote:
  Moment załączenia w przekaźnikach załączających w zerze następuje
  w momencie przejścia napięcia przez wartość zero a jego wyłączenie -
  w momencie, gdy wartość prądu osiągnie zero. Maksymalny czas reakcji
  wynosi 10 ms przy 50 Hz.
  Przekaźniki te stosowane są w wielu aplikacjach sterując obciążeniami o charakterze
  rezystancyjnym i indukcyjnym (sterowanie temperaturą, ogrzewaniem)
  sterowanie lampami żarowymi. Wykorzystuje się je także w maszynach
  do produkcji form plastikowych, maszynach pakujących, w liniach (maszynach)
  do montażu elementów SMD, oraz w technologiach związanych z przemysłem
  spożywczym. Przekaźniki półprzewodnikowe załączające w zerze odznaczaj
  ą się wieloma zaletami w stosunku do przekaźników elektromagnetycznych.
  Pozwalają one na ograniczenie prądów udarowych (łączeniowych) powstaj
  ących podczas operacji łączeniowych, szczególnie w przypadku sterowania
  obciążeniami indukcyjnymi

  można sporo poczytać na ten temat https://www.google.pl/search?q=przeka%C5%BAni...niczny+bezstykowy+za%C5%82%C4%85czany+z+zerze
  Albo przynajmniej to http://www.technologie.com.pl/pdf/przekazniki/pp_02.pdf
 • Electronics specialist
  Sensowne może być włączanie przy przejściu przez zero w tę samą stronę, w którą było przy ostatnim wyłączeniu (np. ustalić, przy którym znaku przejścia jest włączanie i wyłączanie) - wtedy szczątkowe namagnesowanie rdzenia działa w kierunku zmniejszenia prądu udarowego przy włączaniu.

  Przy dużych prądach sensowne jest połączenie równoległe "przekaźnika elektronicznego" na triaku i zwykłego mechanicznego - ten elektroniczny ma pracować podczas włączania i wyłączania, żeby zapewnić, że to będzie przy przejściu przez zero, a głównie łączy mechaniczny. Czyli: włącza się elektroniczny, prąd zaczyna płynąć, włącza się mechaniczny (przy niskim napięciu) i prąd płynie już tylko przez niego, potem wyłącza się mechaniczny, prąd płynie przez elektroniczny i napięcie jest niskie, na koniec elektroniczny wyłącza się w zerze prądu. To eliminuje iskrzenie na stykach i pozwala włączać i wyłączać w określonej fazie.