Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wybór programatora / debugera

kamdz 01 Oct 2017 22:58 1647 23
    kamdz
    Level 12  
    Witajcie
    Uznałem w końcu za stosowne zmienić swojego wysłużonego usbasp na coś lepszego, wyposażonego w interfejs jtag. I tu moje pytanie: co byście mi radzili? Mój budżet to około 150 zł.
    Myślałem nad:
    Propox JTAGcable II - ubogi, ma tylko jtag, ale wpółpracuje z atmel studio (tylko 4 czy z wyższymi też?)
    Avr dragon - wątpię czy dorwę gdzieś za 150 zł
    "JTAG ICE programator & debugger Atmel AVR" z wiadomego serwisu aukcyjnego. Współpracuje tylko z avr studio 4 (ale właśnie na nim pracuję ze względu na słaby komputer)
    "USB AVR BOX II STK500v2+JTAG ICE+AVR910+GEN+RS" także z wiadomego portalu aukcyjnego. Dużo bajerów w tym jtagice(tylko AS 4), stk500, rs232. Jeżeli ten JTAGcable II także działa tylko pod AS 4 to chyba najlepsza opcja, bo nawet, jakbym się miał kiedyś przesiąść na lepsze AS to mi zostanie stk500 i rs232.

Chciałbym teraz poznać Wasze zdanie: który z tych programatorów najlepiej się dla mnje nada?
    Z góry dziękuję za wszelką pomoc i pozdrawiam czytających :)
    User removed account
    User removed account  
    kamdz
    Level 12  
    Dzięki za odpowiedź, ale ten koln w wersji złożonej kosztuje 70 zł, nie różni się niczym od mojej przedostatniej pozycji, a jest 35 zł droższy...
    User removed account
    User removed account  
    kamdz
    Level 12  
    Okej. Rozmiem swój błąd. Czyli według Ciebie jest to najlepsza opcja do 150 zł?
    A co sądzisz o mojej ostatniej pozycji? Bo ma zarówno debbuger, jak i stk500, rs232 i jakieś inne bajery... I pisze, że ma ten bufor.
    Proszę wszystkich czytających o jakieś wskazówki :)
    User removed account
    User removed account  
    tmf
    Moderator of Microcontroller designs
    Prawda niestety jest taka, że do 150zł nic rozsądnego nie kupisz. Stare układy (JTAG-ICE, AVR-ISP) nie działają z AS7, nowsze, JTAG-ICE MkII, są drogie. Sam JTAG też na niewiele się zdaje, bo nowsze procesory Atmela już go nie wspierają i wszystko idzie po PDI. PDI ma AVR Dragon lub Atmel ICE. Ten drugi ma także JTAG i SWD dla ARMów i go polecam. Jest dużo droższy niż twój budżet, ale wart swojej ceny. Napisz jakie mikrokontrolery z Atmela cię interesują, to też implikuje programator. Niemniej w żadnym przypadku nie wchodziłbym w stare programatory/debuggery. JTAG-ICE debuguje w praktyce tylko ATMega32, 64, 128 i tylko pod starym AVR Studio 4. Alteratywą jest kupienie Xplained z programatorem/debuggerem. Można dostać dla ATMega328/ATTiny i XMEGA (chyba seria pro ma debugger). Niby jest taka płytka ograniuczona do jednego procka, ale jeśli korzystasz z ATMega, to ATMega328 ma wszystko co z tej rodziny wyciągniesz, a przenoszenie softu pomiędzy XMEGA ogranicza się w praktyce do rekompilacji z nowym typem procesora. Za to płytki są tanie (w granicach 40-50zł).
    kamdz
    Level 12  
    Używałbym go w sumie do atmegi 32. I tu chwila zastanowienia ;) Na co mi debuger za 100 zl do atmgegi 32? ;) Hmmm może by tak w końcu pomyśleć o jakiejś xmedze? Albo ( za radą piotrusa999) stm32... Muszę to jeszcze przemyśleć.
    A przy okazji co lepsze: xmega czy stm32 cortex m3? Wydaje mi sie, że stm32 ale dla pewności spytam...
    tmf
    Gdyby na takie pytania dało się odpowiedzieć to na świecie istniałby wyłącznie jeden typ mikrokontrolera. To zależy od różnych czynników, zarówno technicznych, jak i osobistych preferencji. W archiwum mamy tematy tasiemce na ten temat, chcesz to poszukaj i poczytaj.
    Marcin Kawa
    Level 11  
    To Ja wejdę w dyskusję z żywym (bieżącym) przykładem i zapytam: używając ten JTAG ICE i po jego w końcu udanej instalacji wyskakuje mi w AVR Studio po wybraniu w zakładce Tools >> Program AVR >> Connect... taki błąd/wiadomość jak poniżej (wrzucam print screen) i jedyna dla mnie możliwość wytłumaczenia to jest ta druga uwaga z "JTAGEN fuse" i teraz moje pytanie, jak to naprawić ? czy się da ? bez kupowania następnego programatora oczywiście :)
    User removed account
    User removed account  
    Marcin Kawa
    Level 11  
    Nie nie, proszę Cię. Sprawdzać to zacząłem sprawdzać od początku ale to też nie ma co tu tak naprawdę sprawdzać :/ Jedna taśma z wtyczką ISP i programatorem na USB na obu stronach.
    Programator był kupiony w gotroniku nowy. Więc nikt o go nie używał by mógł wyłączyć JTAG...chyba, że fabryka. Możliwe to ?

Ogólnie to nie polecam Gotronika i kupowania tam czegokolwiek - tyle, że tanie ale co z tego jak kupisz tam u nich wszystko i to ze sobą później nie działa :/
    User removed account
    User removed account  
    Marcin Kawa
    Level 11  
    Płytka uruchomieniowa też tam była kupiona (nowa oczywiście).
    R-MIK wrote:
    JTAG można wyłączyć w uC. Sprawdź, czy po SPI dogadujesz sie z uC.

Ale słucham co ? niby jak to mam zrobić ? Przecież sama płytka mi tego nie powie - najpierw jakoś musiałbym ją podłączyć do kompa i tam w jakimś eclipse albo AVR studio to dopiero sprawdzić prawda ? a żeby to zrobić to najpierw musiałbym mieć programator, który działa i KTÓRY JEST WIDZIANY PRZEZ uC :/ ale....patrz obrazek :( (ten wyżej, ten w moim poście....tam gdzie jest ten błąd który wyskakuje przy próbie połączenia się uC z programatorem).
    User removed account
    User removed account  
    Marcin Kawa
    Level 11  
    Tak dokładnie. To znaczy to miałem na myśli tylko może źle napisałem jeśli wyszło, że na odwrót.
    Do kompa programator i programator widzi uC. Ale już wiem gdzie napisałem nie tak: chodziło mi że AVR studio nie widzi programatora: tam jest zakładka "Tools", rozwijamy to i jest kilka linijek niżej "Program AVR" i jak naciśniemy to jest opcja "Connect..." i to nic nie daje bo: nie widzi programatora.

To, że jest SPI też wiem - no tam podłączam ten programator. Niby co innego jeszcze mogę zrobić ? Chyba, że coś kupić.
    Żeby było jasno - kompletnie nie mam żadnego połączenia się/ kontaktu z tym uC...chyba, że masz na myśli wyłączenie JTAG nie programowe ale przezfizyczne złączenie/rozłączenie jakiś pinów na tej płytce czy coś ?
    tmf
    @Marcin Kawa Zrzut ekranu wyraźnie pokazuje, że połączenie z programatorem jest. nie ma połączenia z MCU.
    Marcin Kawa wrote:
    To, że jest SPI też wiem - no tam podłączam ten programator. Niby co innego jeszcze mogę zrobić ?

Pokaż schemat połączeń. Bo z tego co piszesz to wynika, że programator z wyjścoiem JTAG podłączyłeś pod interfejs ISP (SPI?) procesora, co nie ma prawa działać.
    Marcin Kawa
    Level 11  
    tmf wrote:
    nie ma prawa działać.

No dobra, ale to napisz jak to powinno się połączyć w takim razie ? Po za tym jaki schemat połączeń ? to jest najzwyczajniej jedna wtyczka. Tak jak pisałem jedna taśma: z jednej strony USBasp do kompa druga ISP do płytki - daję nawet rysunek. Tylka jak się możesz śmiać z tego jak to może działać jak: OBA SPRZĘTY ZROBIONE PRZEZ TEGO SAMEGO PRODUCENTA (polskiego i dlatego to taki śmieć ) kupione w tym samym miejscu i jedno ma zakończenie z taką wtyczką jak drugie jest wyposażone dokładnie w pasujące gniazdo. Niby do czego innego miałbym to podpiąć ?
    Proszę słucham.Wybór programatora / debugera
    tmf
    Kolega nie rozumie prostego tekstu - jeszcze raz - pokaż schemat jak łączysz programator z MCU. Nie kiepskiej jakości zdjęcie płytki. Jeśli masz programator JTAG ICE, a łączysz go z wejściem ISP to to po prostu nie zadziała. To nie jest wina producenta tylko twoja. Więc zanim będziesz oskarżał firmę i pisał, że jej produkty to śmieci, upewnij się, że problem nie leży po twojej stronie, bo dużo wskazuje, że tak właśnie jest. Aby ci pomóc potrzebujemy co najmniej schemat połączeń, lub jesli jest to gotowa płytka rozwojowa - schemat tej płytki, żeby ustalić jakim gniazdem programatora dysponuje.
    Marcin Kawa
    Level 11  
    tmf wrote:
    pokaż schemat jak łączysz programator z MCU. Nie kiepskiej jakości zdjęcie płytki.

Naprawdę....nie widać co to jest ? Rozumiem, że bierzesz pod uwagę ze sam w domu sobie zrobiłem lutownicą taka płytkę czy że mam taki sprzęt aby wykonać robotę jak taśmie montażowej.
    Mogę oczywiście podać opis układu podany przez producenta plus zdjęcie produktu: Wybór programatora / debugera
    No niestety opis jest w pdf, którego tutaj nie widzę jak dodać - do tej płytki są dziesiątki schematów ale tutaj dam jeden przykładowy.
    tmf
    Kolego, to ty szukasz pomocy, a nie ja. Nie oczekuj więc, że komuś będzie się chciało za ciebie googlować w poszukiwaniu schematu płytki jaką masz.
    Na wyraźnym zdjęciu producenta, widać, że złącze, do którego podpinasz programator JTAG opisane jest ISP. Tak więc nie ma prawa to działać, bo do tej płytki potrzebujesz programator ISP. Ewentualnie, ponieważ użyty procesor ma taką możliwosć, możesz wyprowadzić sobie sygnały interfejsu JTAG i podłączyć do posiadanego programatora.
    A na koniec, proponuję wyedytować swoje posty oczerniające firmę w której kupiłeś sprzęt, bo wszelkie problemy wynikły wyłącznie z twojej winy.
    Marcin Kawa
    Level 11  
    Okey, jeśli chodzi o techniczną stronę to masz rację co do płytki - nie chciałem sugerować, że "idź sobie znajdź dokumentacje do mojej płytki a potem powiedz mi jak rozwiązać mój problem" - no z tego pokolenia hipstersko/millennials to nie jestem więc proszę Cię nie czuj obrażony.

Jednakowoż skoro płytka nie ma gniazda JTAG to chyba nie moja wina ? więc przepraszać tej firmy nie będę :P
    Czy to Ja nie dałem tego gniazda mimo, że procesor na płytce ma taką funkcję... to minimalizm ocierający się o bylejactwo - Atmel się postarał o dobrą robotę a Gotronik, żeby (tylko) wykorzystać jej owoce to dał ciała :)

A zarazem jeżeli wszystkich jeszcze tutaj nie obraziłem to bym chętnie posłuchał jakbym mógł sam przylutować goldpiny programatora do procka :D
    Zaraz dam dobrej jakości zdjęcie i schematy obu :)
    tmf
    @Marcin Kawa W elektronice trzeba dokładnie czytać specyfikację. W przypadku AVR producenci płytek rozwojowych często nie wyprowadzają JTAG, gdyż mało osób posiada taki programator i dodatkowo JTAG jest współdzielony z pinami IO procesora. Niemniej ponieważ płytka ma wyprowadzone piny procesora, to łatwo można podłączyć JTAG do goldpinów, nie wymaga to lutowania. Wystarczą zwykłe kabelki z końcówkami męska-żeńska.
    User removed account
    User removed account