Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szafki warsztatowe z szufladami

tomek.ch 01 Paź 2017 23:29 9489 42

• Szafki warsztatowe z szufladami
    Po wielu latach gromadzenia przeróżnych narzędzi przydatnych w domowym warsztacie, przyszedł czas na zrobienie porządków. Wielokrotnie pojawiały się sytuacje, że poszukiwałem narzędzia, o którym wiedziałem, że je mam, ale nie mogłem go znaleźć. Postanowiłem wykonać szafkę z szufladami, a także wykorzystać szuflady z jakiejś starej szafki kuchennej i starego biurka. Ponieważ miało być „po taniości” wybór padł na płytę OSB. Projekt wykonałem w CorelDraw, ponieważ używam tego programu od wielu lat i tak mi było najszybciej i najwygodniej. Rozkrój płyt wykonałem w programie TonCut w wersji demo, prowadnice i uchwyty kupiłem na Allegro, kółka w Juli (najtaniej). Stare szuflady otrzymały nowe fronty i korpusy. Po skręceniu wszystkiego i pomalowaniu jestem wniebowzięty - nareszcie wszystko mam jak na tacy i w całkowitym porządku. Mam zamiar podzielić szuflady przegródkami, żeby nic mi się nie turlało, ale to później.
    Koszty:
    Płyty OSB (4 szt.): 380 zł z pocięciem w Castoramie - taniej nie znalazłem
    Prowadnice: ok. 9 zł/kpl.
    Uchwyty: 1 zł/szt.
    Kółka: 10 zł/2 szt.
    Kółka z hamulcem: 15 zł/2 szt.
    Szafki warsztatowe z szufladami Szafki warsztatowe z szufladamiSzafki warsztatowe z szufladamiSzafki warsztatowe z szufladamiSzafki warsztatowe z szufladamiSzafki warsztatowe z szufladamiSzafki warsztatowe z szufladamiSzafki warsztatowe z szufladamiSzafki warsztatowe z szufladamiSzafki warsztatowe z szufladamiSzafki warsztatowe z szufladamiSzafki warsztatowe z szufladamiSzafki warsztatowe z szufladamiSzafki warsztatowe z szufladamiSzafki warsztatowe z szufladamiSzafki warsztatowe z szufladamiSzafki warsztatowe z szufladamiSzafki warsztatowe z szufladamiSzafki warsztatowe z szufladamiSzafki warsztatowe z szufladamiSzafki warsztatowe z szufladamiSzafki warsztatowe z szufladamiSzafki warsztatowe z szufladamiSzafki warsztatowe z szufladamiSzafki warsztatowe z szufladamiSzafki warsztatowe z szufladamiSzafki warsztatowe z szufladamiSzafki warsztatowe z szufladamiSzafki warsztatowe z szufladamiSzafki warsztatowe z szufladamiSzafki warsztatowe z szufladamiSzafki warsztatowe z szufladamiSzafki warsztatowe z szufladamiSzafki warsztatowe z szufladamiSzafki warsztatowe z szufladami

Fajne!
  • #2 02 Paź 2017 00:10
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 41  

Piękny warsztat z ,,wiszącymi na drutach" żarówkami. Pewnie, to najtaniej.....jak sam pisałeś.

• #4 02 Paź 2017 04:01
    mishkin
    Poziom 2  

Uwielbiam forum elektrody właśnie za to, że co by się ktoś nie po starał to zaraz jest dzika krytyka - w zasadzie o cokolwiek. Pan od pilników mógłby zwrócić po koleżeńsku uwagę ale po co - lepiej pocisnąć od partaczy. Pan od żarówek - niech pierwszy rzuci trafo, kto nigdy w życiu tak nie zrobił. Uprzejme zwrócenie uwagi by wystarczyło - ale nie - musi być żółć. Panowie - weźcie się uspokójcie, zrelaksujcie, może wyjdźcie na spacer ?

• #5 02 Paź 2017 06:00
    wada

VIP Zasłużony dla elektroda

Odrobina krytyki nikomu nie zaszkodzi, i powinna działać bardziej budująco.
    Jak byłem piękny i młody i coś przy tacie majsterkowałem i położyłem pilnik na pilnik to nieźle obrywałem po łapkach, i słyszałem opowiastki o partaczach, flejtuchach, braku szacunku do narzędzi, Ojciec był jubilerem miał full pilników i potrafiły po 20 latach wyglądać jak nowe, a jego słowa od 50 lat dźwięczą mi w uszach.
    A tą wiedzę lepiej przekazywać młodszemu pokoleniu.

Do innych rzeczy które są drobiazgami się nie przyczepiam, ale te pilniki przypomniały mi o partactwie.

A chyba lepiej coś szczerze powiedzieć niż jakieś mydlenie oczu i udawanie zachwytu.

• #6 02 Paź 2017 06:09
    Steryd3
    Poziom 31  

Ogólnie bardzo mi się podoba koncepcja warsztatu urządzonego w ten sposób. Niestety odstręcza mnie wykonanie mebli z płyty OSB. Płyta OSB kojarzy mi się z budowlanką, materiałem na skrzynie do wysyłki, z postrzępionymi krawędziami które haczą o wszystko.
    Może gdyby tą płytę czymś obkleić, może pomalować bardzo grubą warstwą farby wtedy ten materiał był by akceptowalny...bo jego cena i właściwości mechaniczne są bardzo dobre. A tak...meble funkcję będą spełniać ale będą obskurne.

• #8 02 Paź 2017 08:52
    Piotr160292
    Poziom 36  

Hahaha, dlatego pewnie autor tam nie wstawił - obawiał się fali hate-u... Co do projektu to uważam, że pomysł ciekawy, ale jak ktoś pisał wyżej pasowałoby to estetycznie dopieścić....

• #9 02 Paź 2017 08:55
    haker
    Poziom 12  

Tak jak koledze wyżej, podoba mi się taka koncepcja warsztatu. Sam mam podobnie. Za to wykonanie mebli ani trochę mi się nie podoba. Spędziłeś sporo czasu na poskładanie wszystkiego, a masz nieestetyczne szuflady, w których każda krawędź tylko czeka, żeby Cię drapnąć w rękę, albo rękaw. W prawie takiej samej cenie (patrzę na ceny w sklepie internetowym castoramy) masz biała płytę laminowaną, która nawet bez dodatkowego laminowania krawędzi jest o wiele bardziej estetyczna i bezpieczna w użytkowaniu. Prowadnice najpierw przykleiłbym małymi kawałkami taśmy dwustronnej i użyłbym wkrętów z płaskim, a nie stożkowym łebkiem, żeby się nie przesuwały przy dokręcaniu.

• #11 02 Paź 2017 11:05
    Steryd3
    Poziom 31  

ditomek napisał:
    Właśnie zauważyłem, że po zamknięciu szuflad ich fronty nie tworzą oryginalnego rysunku "słojów".
    Za takie coś na poważnym forum meblarskim byłby duży przytyk...

Ma kolega poczucie humoru. Szczerze się uśmiałem.

Ja zdaję sobie sprawę, iż jest kolega przeciwnikiem tych co krytykują na forach cokolwiek by się nie umieściło ale przyzna kolega, iż poszarpane powierzchnie płyty OSB nie są zbyt praktyczne w użytkowaniu. To nie chodzi o estetykę -bo tą każdy ma inną.

Wracając do samej krytyki...przeważa ona istotnie na forach...ale co zamiast niej miało by na forach występować? Może Ochy i Achy oraz zachwyt nad autorem konstrukcji, czy strofy wierszem pisane sławiące intelekt i manualne walory konstruktora.
    Chyba lepiej by była to krytyka ...byle rzeczowa...z której można się czegoś dowiedzieć...do której autor może się odnieść i się z nią nie zgodzić.

• #12 02 Paź 2017 11:22
    ditomek
    Poziom 19  

@Steryd3 wcale nie żartowałem (może trochę).
    Sam od czasu do czasu popełniam coś w drzewie i wiem, że na takie szczegóły zwraca się uwagę. To właśnie te szczegóły odróżniają stolarzy od nie-stolarzy :)
    Osobiście OSB kojarzy mi się z budowlanką a nie z szafkami. Tym bardziej, że sklejka i laminowana wiorówka jest w podobnej cenie.
    Jedyne sensowne tłumaczenie za użyty materiał to takie że "był za darmo/ zalegał w przejściu".
    Na koniec: brakuje przegródek w szufladach które zapobiegają przesuwaniu się zawartości podczas szybkiego zamykania/otwierania. Nie wspominam o gąbkach i innych wspomagaczach.

• #13 02 Paź 2017 12:28
    nici
    Poziom 33  

Ładnie zrobione, trzeba mieć talent... ale na forum stolarskie a nie elektrodę. Ani to innowacyjne nawet.

• #14 02 Paź 2017 14:00
    wojter40
    Poziom 10  

nici napisał:
    Ładnie zrobione, trzeba mieć talent... ale na forum stolarskie a nie elektrodę. Ani to innowacyjne nawet.

Innowacyjne nie ale pokazuje jak się nie robi. Nie wierzę,że tylko ja zauważyłem goły brzeszczot wyrzynarki wśród przewodów zasilających elektronarzędzia.. Toż to wygląda jak coś co mogłoby być w ,,Oszukać przeznaczenie" :D
    Ps. Pafarfazując klasyka: ,,Szafka jaka jest każdy widzi.." Przed malowaniem wyszlifowałbym ten paździerz papierem do gładkości.

• #15 02 Paź 2017 14:30
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Pomysł i wykonanie - może być. Szkoda tylko, że OSB, a nie sklejka - mogła by być cieńsza (przy tej samej wytrzymałościowy) i estetyczniejsza - nawet bez malowania na kolorowo.
    Ile waży pusta szuflada?
    A co do samego zagospodarowania szuflad :
    Szafki warsztatowe z szufladami
    Poszukaj podobnych koszyczków. Są do kupienia nawet po 1 zł, a skutecznie ograniczają chęć migracji (zwłaszcza drobnych narzędzi) po całej szufladzie.

• #17 02 Paź 2017 22:57
    tomek.ch
    Poziom 12  

Dziękuję Kolegom za liczne uwagi i już na nie odpowiadam.
    Projekt opublikowałem na tym forum nie w celu zebrania pochwał i uznania, a po to, żeby przedstawić pewną koncepcję zagospodarowania miejsca na narzędzia itp., wykorzystania starych szuflad i usłyszeć kilka uwag na ten temat. Nie jestem stolarzem i wiem, że profesjonalista wykonałby to zupełnie inaczej (na pewno lepiej). Ja jednak dysponuję mniejszym zapleczem warsztatowym i wymyśliłem to tak, że do poskładania całości wystarczyła mi wiertarka, wkrętarka i kilka ścisków stolarskich. Nie bez znaczenia były też kwestie ekonomiczne (sklejka i płyta laminowana NIE SĄ w podobnej cenie co OSB, a jedna z łódzkich hurtowni wyceniła mi sklejkę z pocięciem na ponad tysiąc zł.). Po kilku dniach użytkowania stwierdzam, że fronty z OSB były nieporozumieniem - krawędzie, pomimo oszlifowania są fatalne. Reszta wydaje się być OK, ale czas jeszcze pokaże. Co do zarzutów złego przechowywania narzędzi - dziękuję za celną uwagę dotyczącą pilników, ale docelowo, po ustaleniu gdzie i co będzie leżało, do szuflad trafią listwy dzielące przestrzeń na mniejsze sektory a na dno spienione PCV z wyfrezowanymi gniazdami na poszczególne narzędzia. Jakichkolwiek koszyczków chcę uniknąć - celowo kilka szuflad jest bardzo płytkich, tak aby wszystko było na widoku, obok siebie i pod ręką. Leżąca piła z odkrytym brzeszczotem, a obok niej przewód elektryczny nie budzą we mnie żadnych lęków - brzeszczot jest zasadniczo nieruchomy, a przewód nie jest pod napięciem. Od otwierania i zamykania szuflady nic się nie uszkodzi. Jeśli chodzi o uwagę, że na elektrodzie powinno być o rzeczach elektrycznych to niech Kolega ditomek przejrzy sobie kilka tematów: remont silnika motocyklowego, zawilgocony dom, jaki samochód? - to tylko z dzisiaj. U mnie w szufladach leżą dwie lutownice i dwa multimetry, więc nie jest tak źle :). Dziękuję za komentarze i krytykę - czekam na więcej. Pozdrawiam.

• #18 02 Paź 2017 23:21
    wada

no i super że chcesz więcej krytyki
    A więc pojadę teraz z grubej rury :D

Te nieszczęsne krawędzie szuflad możesz okleić typowym laminatem przyklejanym na żelazko jaki stosuje się do płyt meblowych, można czasami taki kupić w rolkach 20 - 50m za śmieszne pieniądze bo mają jakiś nietypowy kolor którego od dawna nikt nie chciał kupić - tyle szuflad to w godzinę okleisz

Możesz przeszpachlować szpachlą samochodową i przeszlifować, i pomalować - też góra jedną godzinę tobie to zajmie.

A tak poza tym to nie każdego stać kupować meble w Stylu Vintage, a ty należysz do tych milionerów, bo płyta OSB wkracza to meblarstwa tego stylu.
    I te złośliwe posty innych to tylko z zazdrości :D

A poza tym aby tobie jeszcze dopiec to na przyszłość do szuflad bardziej opłaca stosować metalboxy cena niższa niż robienie boku i kupowanie szyny, mniej roboty, mniej miejsca zajmują i są bardzie trwałe, i nie masz ostrych krawędzi w bokach szuflad i mimo ciężaru lekko się wysówają. http://e-meblostyl.com.pl/pl/sklep/kategoria/...er_by=shp_pr_price%3Aasc&products_per_page=30
    A zamiast OSB są w tej samej cenie płyty wiórowe nie laminowane ale impregnowane - lekko zielonkawe, dobrze się je obrabia, frezuje i się nie strzępią, też stosowane w budownictwie na podłogi.

• #19 03 Paź 2017 08:43
    dudik56
    Poziom 13  

Myślę, że nie każdy ma taki porządek jak na zdjęciach ;) . Sam kiedyś robiłem z tego materiału jakieś warsztatowe wyposażenie, ale już wolę z płyt meblowych, różnica w cenie materiału w porównaniu do nakładu pracy na wykonanie mebla jest niewielka.
    Przychodzi taki dzień, że trzeba sprzątnąć, zwłaszcza gdy jest w warsztacie obróbka mechaniczna. Zaraz pojawia się pył i kurz i czyszczenie mebli z nawet lakierowanego osb to kłopot. Płyty laminowane są dużo wygodniejsze.
    Koncepcja szuflad jest słuszna, trzeba raczej unikać otwartych półek bo tam zaraz pełno syfu i wszystko zaraz jest brudne.

• #20 03 Paź 2017 09:15
    cirrostrato
    Poziom 36  

Ilość przydasi, zwłaszcza drobiazgów, mnie przerastała, półki wcale nie są (gotowe) tanie ale poradziłem sobie. W IKEI są prostokątne plastikowe typowe ,,wanienkoszuflady'' 420x300 i wysokości 100 (5zł/szt) i 200 (10zł/szt), wymiary oczywiście w mm, są też ,,połówki'' tych typowych, kolory zielony, pomarańcz, biały. Dwie deski o wysokości pomieszczenia (u mnie piwnica 2,20m), szerokości desek zależą czy ustawiam ,,wanienki'' wymiarem na froncie 420 czy 300, na bokach desek mocuję wkrętami od gipskartonu listewki ok. 10x10 (moje z pozostałych klepek parkietowych), rozstaw listewek 110mm dla ,,wanienek'' wysokości 100 (bez zmiany rozstawu listewek można stosować ,,wanienki'' wysokości 200), ,,wanienki'' wsuwam na te listewki. Półki można łączyć w moduły wtedy środkowe deski mają listewki z obu stron, deski mają przymocowane usztywnienie z tyłu (na śmietnikach(?) starych mebli/szafek/szaf można znaleźć setki, to są naprawdę dobre materiały na stelaże do moich półek), można je też mocować, polecam, do ściany. U mnie w jednym pionie mieści się 18 półek/wanienek, dotychczas zamontowałem ok. 120 półkowanienek, dalsza rozbudowa łatwa, ,,wanienki'' w ciągłej sprzedaży, taniej, i szybciej, się nie da, płyt OSB nigdy nie stosuję, bez oklejania (koszty) drzazgi w palcach murowane.

• #21 03 Paź 2017 22:56
    Xaveri
    Poziom 17  

Szafki, szafkami, ale kocioł C.O. podłączony do komina rurą spiro wymiata.

• #23 04 Paź 2017 11:22
    szwarcu1
    Poziom 13  

Dla mnie przerost treści nad formą. Projekt w Corelu, a materiał --> paździerz :-/

• #24 11 Paź 2017 10:01
    keseszel
    Poziom 26  

Fajnie zrobione, ale płyta OSB. Kolory metalowych szafek. Narzędzia rzucone do szuflad. Lampy wtopa. Ale jak koszta to rozumiem.. W sumie - najważniejsze, że masz porządek.. I wiesz gdzie co znaleźć. Strzępienie rantów płyt- fakt. Generalnie- kawał porządnej roboty. Użycie Corela do tego - nieźle, nigdy nie opanowałem tegoż narzędzia, wolę Irfan, Painta, ołówek.. ;-) A w plastykowych pudłach też narzędzia są na kupie. Metal boxy tanie..? Chyba w Afryce..

I uwaga do "mądrali" krytykantów. Pokażcie cwaniaczki wasze warsztaciki..miejsce dłubania przy elektronice..

• #25 11 Paź 2017 10:51
    wada

keseszel napisał:
    Metal boxy tanie..? Chyba w Afryce..
    I uwaga do "mądrali" krytykantów. Pokażcie cwaniaczki wasze warsztaciki..miejsce dłubania przy elektronice..

Zamiast tak pisać to lepiej kliknąć w link jaki podałem
    wada napisał:

A poza tym aby tobie jeszcze dopiec to na przyszłość do szuflad bardziej opłaca stosować metalboxy cena niższa niż robienie boku i kupowanie szyny, mniej roboty, mniej miejsca zajmują i są bardzie trwałe, i nie masz ostrych krawędzi w bokach szuflad i mimo ciężaru lekko się wysuwają. http://e-meblostyl.com.pl/pl/sklep/kategoria/...er_by=shp_pr_price%3Aasc&products_per_page=30 .

Metalboxy 7-14zł tyle co szyny lub prowadnice, a odpada ci docinanie dodatkowych boków i łatwiejszy masz montaż, a jakby lepiej szukać i osobiście bez wysyłki to jeszcze cię zaoszczędzi dodatkowe prawie 40%

• #26 11 Paź 2017 23:38
    tomek.ch
    Poziom 12  

Witam,
    krytykujecie mnie za burdel w szufladach - OK jest burdel, ale wiecie jak to jest. Nowa szafka, wkładasz, układasz, zastanawiasz się gdzie, co i jak. Niedługo będzie porządek. Jeśli chodzi o metalboxy, to te z linków są rzeczywiście tanie, ale mają prowadnice rolkowe, które w tym zastosowaniu są po prostu kiepskie. Prowadnice kulkowe, zastosowane przeze mnie, mają pełny wysuw, co ma niebagatelne znaczenie. Ja przeznaczyłem na te szafki pewną kwotę i nie chciałem jej przekraczać. Łatwo jest z 500 zł dojechać do 1500 zł. Gdybym robił kilka szuflad to można się pokusić o lepsze rozwiązania, ale przy kilkunastu to trzeba sobie przemyśleć czy warto.
    Pozdrawiam.

• #28 15 Paź 2017 15:02
    wnoto
    Poziom 31  

Nick2 po ile kupujesz sklejkę ? Cena kilkukrotnie większa niż OSB. Ale fakt fajnie wygląda. W cenie sklejki pewnie można kupić gotowe komody laminowane (do poszukania na allegro).

Metalboxy to zły pomysł. Jak pisał autor nie wysuwają się do końca i mają bardzo małą nośność. Wkładając kilka narzędzi będą się rozpadać kółka pod cieżarem. Prowadnice zastosowane przez autora przesuną 2-3 cięższa szufladę bez uszczerbku dla pracy. O komforcie otwierania (przesuwania nie trzeba chyba nikogo przekonywać).

Sposobem na potanienie tego zestawu było zrobienie podłogi szuflad z MDF 3mm. Aby się nie wybrzuszał pod ciężarem narzędzi (zawartości) poprzeczki montuje się już na etapie budowy szuflady. Usztywniją one podłogę (podłoga jest jak boki do niej przyczepiona).

Czym malowałeś szuflady ?

Gratuluję pomysłu i wykonania !

• #29 15 Paź 2017 16:57
    wada

Metalboksy używam od lat w przeróżnych zastosowaniach, i niejednokrotnie mocno obciążone (choćby we własnej kuchni szuflada z wiadrem na śmieci i workiem ziemniaków - w sumie około 40kg) to że 7cm pozostaje pod blatem to zupełnie nie przeszkadza, w pracy też potrafią być energicznie otwierane i zamykane kilkadziesiąt razy dziennie, a elektronarzędzi mamy sporo, spokojnie na niejedną szufladę wypada 20kg, a szuflada z młotkami - ciężko ją się wysuwa, ale metalboksy wyrabiają.
    Z prowadnicami kulkowymi nie raz miałem problem, ciężka szuflada na maksa wysunięta powoduje wygięcie prowadnicy i wypadają kulki.

• #30 15 Paź 2017 17:22
    wnoto
    Poziom 31  

To raczej nie są metalboxy za 10 zł. Pokaż mi takie z opisem że wytrzymają 40kg.
    Kosz ze śmieciami i ziemniaki - 40 kg .... no chyba że same ziemniaki 30kg. .... Przy takim ciężarze plastikowe kółka ... ciężko to widzę.

Sam mam i metalboxy i prowadnice kulkowe u siebie. Cena sama za siebie mówi.
    Prowadnice kulkowe są o różnych wysokościach. Tu autor zastosował pewnie ok 4cm.

Dodano po 2 [minuty]:

Jeśli szuflada jest wysoka to metalbox nie w pełni wysuwany ostatecznie ma sens (bo widać całą szufladę dzięki jej głębokości lub z braku szuflady powyżej jak u Ciebie). Ale nie w tak niskich szufladach, które autor zastosował.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME