Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dodanie kominka do ogrzewania olejowego

vigoratorPL 01 Paź 2017 23:43 375 7
  • #1 01 Paź 2017 23:43
    vigoratorPL
    Poziom 7  

Witam,

Mam pytanie do Was, a nie do fachowców zamieszkałego przeze mnie kraju bo tutaj takowych nie ma.

Zakupiłem kominek z płaszczem wodnym (w Polsce bo tutaj o to ciężko) i chciałbym go podłączyć do istniejącej już instalacji ogrzewania z piecem olejowym.
    Założenia jakie chciałbym osiągnąć to:
    1. Naprzemienne grzanie (rano olej, popołudniu kominek) bez konieczności zakręcania jakichkolwiek zaworów.
    2. Gdy grzeję olejem woda w kominku ma pozostać zimna (kominek ma pojemność 50 litrów)
    3. Gdy grzeję kominkiem woda w piecu olejowym ma pozostać zimna. (z tego mogę zrezygnować bo piec olejowy ma małą pojemność wody)
    4. W przyszłości zakupię bufor ciepła i dobrze by było gdyby instalacja umożliwiała jego podłączenie.

Widziałem skomplikowane schematy z wymiennikiem ciepła ale wydaję mi się że u mnie jest on nie potrzebny.
    Oba źródła ciepła działają w układzie otwartym z naczyniem wzbiorczym na poddaszu.

Do istniejącego układu dodałem zawór zwrotny (wykonujący punkt 2 i 3) oraz wepnę kominek z takim samym zaworem zwrotnym w istniejącą pętlę centralnego ogrzewania.

Proszę, zerknijcie na mój istniejący schemat (foto1) oraz na schemat z kominkiem (foto2) i powiedzcie mi jakie popełniłem błędy?
    Oczywiście wszelkie schładzające wężownice kominka itp będą podłączone tylko nie umieszczałem ich na schemacie.

Dzieki
    Krzysiek

0 7
  • #2 02 Paź 2017 00:02
    xoree
    Poziom 29  

Co prawda nie jestem fachowcem ale mam kominek z płaczem wodnym i miałem z nim problemy wiec co nieco wiem. Wiem że są dwa typy podłączenia poprzez wymiennik - układ otwarty po stronie kominka (i to jest bezpieczne bo jak się zagotuje woda to nie wybuchnie). Jeśli podłączasz bez wymiennika to musi być bufor bezpieczeństwa w tedy mamy układ zamknięty. Trzeba dopilnować by było na kominku odpowietrzenie. Na twoim schemacie widzę że masz układ zamknięty (bez wymiennika). Do tego typu instalacji trzeba dobrego fachowca - a przede wszystkim podłączyć zgodnie z instrukcją. Kominek trzeba podłączyć krzyżowo, dopływ z jedne strony a odpływ z drugiej strony. Jakiej firmy kominek masz ??

0
  • #3 02 Paź 2017 00:11
    vigoratorPL
    Poziom 7  

Hej,
    Mój układ jest układem otwartym. Otwarty zbiornik z wodą jest na poddaszu, brak naczynia przeponowego.

Kominek to Kratki Lucy PW 20.
    Kominek dostosowany do układu otwartego oraz zamkniętego.

Woda w nim się nie przegrzeje ponieważ ma on wężownicę schładzającą oraz sterownik sterujący doprowadzaniem tlenu do paleniska.
    Teoretycznie nie powinien się zagotować.

Pozdrawiam.

0
  • #4 03 Paź 2017 11:44
    vigoratorPL
    Poziom 7  

No i jak. Pomożecie potrzebującemu?
    To chyba nie jest zbyt skomplikowany schemat co?

0
  • #5 04 Paź 2017 10:29
    vigoratorPL
    Poziom 7  

Może chociaż ktoś w stanie jest mi powiedzieć po co jest polecany wymiennik ciepła skoro oba układy są otwarte?
    Z wymiennikiem układ w kominku ma mniejsza pojemność i chyba łatwiej jest go przegrzać?

Pozdrawiam

0
  • #6 04 Paź 2017 12:02
    gersik
    Poziom 31  

Kolega "xorre" nie za bardzo wie co pisze bo nasłuchał się głupot.
    Bufor zastosuj od razu. Kominek zamontuj według instrukcji. Pamiętaj o odpowiedniej temp. powrotu do kominka. Kominek łączysz z buforem poprzez zawór 3d do ochrony powrotu i z bufora na instalację tak jak narysowałeś.

0
  • #7 04 Paź 2017 12:16
    vigoratorPL
    Poziom 7  

Dzieki za odpowiedź jednak mam do niej kilka pytan:

gersik napisał:
    Bufor zastosuj od razu.

Tzn polecasz bufor czy bez bufora instalacja grozi przegrzaniem?

gersik napisał:
    Kominek zamontuj według instrukcji. Pamiętaj o odpowiedniej temp. powrotu do kominka.

Nic w instrukcji kominka nie widzialem o temperaturze prowrotu? Mam uważać żeby kominek się nie przegrzał czy starać się utrzymać temperature w jakimś przedziale?

Dodam że kominek ma wężownice schładzającą

0
  • Pomocny post
    #8 04 Paź 2017 12:23
    gersik
    Poziom 31  

Zobacz w instrukcji czy jest napisana minimalna temperatura powrotu. Polecam od razu bufor dlatego ze kominek powinien pracować na jak najwyższych parametrach. Bufor przejmie nadwyżkę mocy i przekaże ją na grzejniki jak będzie kominek wygasał. Za buforem możesz zastosować mieszacz i odpowiednio ustawić temp. wody płynącej na grzejniki.

0
  Szukaj w 5mln produktów